Vartholomeos I.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vartholomeos I.
konštantínopolský arcibiskup a ekumenický patriarcha
konštantínopolský arcibiskup a ekumenický patriarcha
Narodenie29. február 1940 (78 rokov)
Imvros, Turecko
PodpisVartholomeos I., podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkapatriarchate.org
CommonsSpolupracuj na Commons Vartholomeos I.
S pápežom Ftantiškom v Jeruzaleme

Vartholomeos I. (Bartolomej I., svetské meno Dimitrios Archondonis) (* 29. február 1940, Imvros, Turecko) je konštantínopolský arcibiskup a ekumenický patriarcha.

Je príslušníkom gréckej národnostnej menšiny v Turecku. V roku 1961 bol vysvätený za diakona a prijal mníšske meno Vartholomeos (Bartolomej). Za kňaza bol vysvätený v roku 1969. V roku 1973 sa stal biskupom s titulom metropolita Filadelfie. Bol blízkym spolupracovníkom ekumenického patriarchu Dimitria I. V roku 1990 sa stal metropolitom Chalkidonu. Po smrti ekumenického patriarchu Dimitria I. v roku 1991 bol zvolený za jeho nástupcu. Do úradu patriarchu bol slávnostne intronizovaný 2. novembra 1991.

Vartholomeos I., ktorý je ako ekumenický patriarcha najvyšším predstaviteľom pravoslávneho kresťanstva, udržiava (podobne ako jeho predchodcovia Athinagoras I. a Dimitrios I.) intenzívne ekumenické vzťahy s katolíckou cirkvou. Opakovane sa stretol s pápežmi Jánom Pavlom II. a Benediktom XVI. Pápež Benedikt XVI. sa počas návštevy Turecka v roku 2006 zúčastnil na slávnostnej liturgii celebrovanej pri príležitosti sviatku sv. Andreja (30. novembra) patriarchom Vartholomeom I. v katedrálnom chráme sv. Juraja v istanbulskej štvrti Fanar. Patriarcha Vartholomeos I. sa zas recipročne zúčastnil na sv. omši pápeža Benedikta XVI. v Chráme sv. Petra vo Vatikáne na sviatok sv. Petra a Pavla 29. júna 2008.

Patriarcha Vartholomeos I. je známy svojou podporou ekologického hnutia a preto býva označovaný aj ako "zelený patriarcha".

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]