Wikipédia:Kaviareň/Novinky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl pre diskusiu o novinkách v Kaviarni sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole noviniek

Archív noviniek[upraviť | upraviť kód]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Moving Wikimania 2021 to a Virtual Event[upraviť | upraviť kód]

Wikimania's logo.

Dobrý den. Apologies if you are not reading this message in your native language. Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka. Ďakujeme

Wikimania will be a virtual event this year, and hosted by a wide group of community members. Whenever the next in-person large gathering is possible again, the ESEAP Core Organizing Team will be in charge of it. Stay tuned for more information about how you can get involved in the planning process and other aspects of the event. Please read the longer version of this announcement on wikimedia-l.

ESEAP Core Organizing Team, Wikimania Steering Committee, Wikimedia Foundation Events Team, 15:16, 27. január 2021 (UTC)

Project Grant Open Call[upraviť | upraviť kód]

This is the announcement for the Project Grants program open call that started on January 11, with the submission deadline of February 10, 2021.
This first open call will be focussed on Community Organizing proposals. A second open call focused on research and software proposals is scheduled from February 15 with a submission deadline of March 16, 2021.

For the Round 1 open call, we invite you to propose grant applications that fall under community development and organizing (offline and online) categories. Project Grant funds are available to support individuals, groups, and organizations to implement new experiments and proven ideas, from organizing a better process on your wiki, coordinating a campaign or editathon series to providing other support for community building. We offer the following resources to help you plan your project and complete a grant proposal:

Program officers are also available to offer individualized proposal support upon request. Contact us if you would like feedback or more information.

We are excited to see your grant ideas that will support our community and make an impact on the future of Wikimedia projects. Put your idea into motion, and submit your proposal by February 10, 2021!

Please feel free to get in touch with questions about getting started with your grant application, or about serving on the Project Grants Committee. Contact us at projectgrantsŠablóna:Atwikimedia.org. Please help us translate this message to your local language. MediaWiki message delivery (diskusia) 08:01, 28. január 2021 (UTC)

Nový projekt v inkubatore – romská wikipédia[upraviť | upraviť kód]

Ahojte, si dovolím vám informovať o novom projekte wikipédie v inkubatore v severocentralnom rómskom jazyku t.j. rómský jazyk tak ako bol štandardizovaný na Slovensku v roku 2008. Kto by chcel pomoc je srdečny vítaný sa pozrieť tu: incubator:Wp/rmc/Šerutni_sera alebo na portal translatewiki kde je potrebné preložiť mediawiki (most important messages) [1] do rómčiny. Pekný deň.--Adehertogh speak with me 19:47, 30. január 2021 (UTC)

@Adehertogh: Vďaka za upozornenie. Je to dobrá správa. Zajtra sa o tom pobavíme aj s WMSK.--Jetam2 (diskusia) 18:11, 2. február 2021 (UTC)

New Wikipedia Library Collections Available Now (February 2021)[upraviť | upraviť kód]

Hello Wikimedians!

The TWL owl says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing new free, full-access, accounts to reliable sources as part of our research access program. You can sign up to access research materials on the Library Card platform:

  • Taxmann – Taxation and law database
  • PNAS – Official journal of the National Academy of Sciences
  • EBSCO – New Arabic and Spanish language databases added

We have a wide array of other collections available, and a significant number now no longer require individual applications to access! Read more in our blog post.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects!

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

--12:57, 1. február 2021 (UTC)

Zmeny v správnej rade WMF[upraviť | upraviť kód]

Ahojte! Nedávno sa udiali zmeny v „Board of Trustees“, čiže v správnej rade nadácie Wikimedia Foundation. Podľa vlastného postu ide o tri hlavné zmeny:

  1. Zvýšenie počtu členov rady z 10 na 16. Cieľom je zlepšiť pokrytie rôznych oblastí.
  2. Zlúčenie kategórie členov volených komunitou a členov volených pridruženými organizáciami do jednej kategórie. Táto kategória bude mať 8 zo 16 miest v rade.
  3. Zabezpečenie rovnováhy počtu miest tak, aby počet členov menovaných radou neprevýšil počet členov volených komunitou a pridruženými organizáciami.

Ďalšie zmeny sa udiali v pravidlách o počte volebných období, obnove členstva, rezignácii iných rolí pred začiatkom členstva v rade či prípadnú pozíciu druhého podpredsedu/podpredsedníčky. Zmenili sa aj očakávania od členov rady ako aj hodnotenie kandidátov na členstvo.

Do 14. marca 2021 prebieha možnosť podať k zmenám spätnú väzbu.--Jetam2 (diskusia) 14:09, 4. február 2021 (UTC)

Universal Code of Conduct[upraviť | upraviť kód]

Ahojte! Vo februári sa začala druhá fáza konzultácii ohľadne Universal Code of Conduct, čiže Univerzálnych pravidiel správania na projektoch. Z prvej fázy, ktorá bola ukončená v decembri 2020, vzišla UCoC politika (Universal Code of Conduct Policy). Túto Správna rada WMF odsúhlasila. V druhej fáze je možné diskutovať o implementácií a ako dodržovanie UCoC vymáhať.--Jetam2 (diskusia) 14:30, 4. február 2021 (UTC)

Pre záujemcov obkec o UCoC zo strany Foundation.--Jetam2 (diskusia) 12:30, 11. február 2021 (UTC)

WikiJar SVE 2021[upraviť | upraviť kód]

Ahojte! Minulý rok sme mali súťaž WikiJar SVE a dopadla celkom dobre, Bude mať komunita záujem o súťaž aj tento rok? Za WMSK by sme ju radi zorganizovali, ale potešíme sa pomoci z komunity, hlavne čo sa týka členov a členiek poroty. Sú záujemcovia či záujemkyne? Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 17:38, 8. február 2021 (UTC)

Zdravím, keďže sa nechcem zúčastniť ako súťažiaci, rád ak bude potreba akokoľvek pomôžem, či už ako člen poroty, alebo akokoľvek inak. Samozrejme okrem pomoci, ktorá by vyžadovala moju fyzickú prítomnosť na Slovensku. Gitanes232 (diskusia) 17:48, 8. február 2021 (UTC)
Vďaka (ale už som ti písal). Pre zaujímavosť posielam ešte globálnu žiadosť o grant na Mete.--Jetam2 (diskusia) 12:29, 11. február 2021 (UTC)
Ahoj, príspevok som si všimol až teraz. Ak event bude, tak sa opäť v rámci možností pokúsim navýšiť slovenské skóre :). Keďže budem mať nasledujúce mesiace zrejme veľmi málo času, neprispejem ani z ďaleka toľko ako minulý rok. Uvažoval som tiež, že by som sa prihlásil do poroty, len v tom prípade, ak by sa nezmenili pravidlá, by som zase nemohol prispieť článkami.--ScholastikosSVK (diskusia) 12:55, 11. február 2021 (UTC)
Navyšovať slovenské skóre je dobrý plán, ale porotníkom sa vždy potešíme. ;) --Jetam2 (diskusia) 13:00, 11. február 2021 (UTC)
Super! Pridám sa aj tento rok ako súťažiaci a už mám, aj pár nápadov čo urobím. No a trochu spätnej väzby na základe účasti minulého ročníka. Nech sa prosím dodržiavajú termíny nielen tvorby ale aj hodnotenia. Chápem že niekedy skĺbiť prácu, život a ešte Wiki je náročné. Trošku je to nepríjemné aj z pohľadu účastníkov, že sa niekedy čaká dlhšie na vyhodnotenie. Takže v tomto bode zabrať a bude to super. --Róbert Jahoda (diskusia) 20:01, 11. február 2021 (UTC)

Wikipedia Asian Month 2020[upraviť | upraviť kód]

I am KOKUYO from Wikipedia Asian Month team, I would like to know is there anything we can help you to reviewing WAM2020's articles (event page). If the articles keep under review, we could not send postcards to qualified participants.

Best regards,

--KOKUYO (diskusia) 16:34, 14. február 2021 (UTC)

@KOKUYO: Hi, the user who was organiser and on the jury is inactive. We do not have results of the competition. We were discussing it little bit here: (d). He reacted on 17th January, but things were not better after. He wanted firstly to fix Fountain, because not all articles participating in competition were aligned to the tool.--ScholastikosSVK (diskusia) 16:50, 14. február 2021 (UTC)
@KOKUYO: Thank you for your question. I believe that @Lišiak: has had problems with the Fountain tool but otherwise I do not have a lot of information about the contest itself being one of the competitors. Would you be able to help with Fountain?--Jetam2 (diskusia) 18:30, 14. február 2021 (UTC)

Feminism & Folklore 1 February - 31 March[upraviť | upraviť kód]

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka

Greetings!

You are invited to participate in Feminism and Folklore writing contest. This year Feminism and Folklore will focus on feminism, women's biographies and gender-focused topics for the project in league with Wiki Loves Folklore gender gap focus with folk culture theme on Wikipedia. folk activities, folk games, folk cuisine, folk wear, fairy tales, folk plays, folk arts, folk religion, mythology, etc.

You can help us in enriching the folklore documentation on Wikipedia from your region by creating or improving articles centered on folklore around the world, including, but not limited to folk festivals, folk dances, folk music, women and queer personalities in folklore, folk culture (folk artists, folk dancers, folk singers, folk musicians, folk game athletes, women in mythology, women warriors in folklore, witches and witch-hunting, fairy tales and more. You can contribute to new articles or translate from the list of suggested articles here.

You can also support us in translating the project page and help us spread the word in your native language.

Learn more about the contest and prizes from our project page. Thank you.

Feminism and Folklore team,

Joy Agyepong (talk) 02:40, 16. február 2021 (UTC)