Wikipédia:Krčma/Novinky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl pre diskusiu o novinkách v krčme sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvor novú tému v diskusii pri stole noviniek

Archív noviniek[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Valné zhromaždenie Wikimedia SK[upraviť zdroj]

Vážené dámy a vážení páni,

týmto chceme oznámiť, že Valné zhromaždenie sa bude konať 9. marca 2019 so začiatkom o 13:00 v ProgressBare na Dunajskej č. 14 v Bratislave. Podrobnosti ohľadne Valného zhromaždenia môžete nájsť aj na stránke: http://wikimedia.sk/Stanovy/ v článku VIII.
Navrhovaný progam zasadnutia:

 • Prezečka, kontrola členstva
 • Bilancia predchádzajúceho roka 2018
 • projekty - WikiEdit: Slovenská ľudová kultúra
  • WikiOnTheRoad
  • Ázijský mesiac
  • Administratíva a jej súčasný stav
  • Majetkový stav
 • Stav s odchodom predchádzajúceho predsedu Michala Matušova
 • Voľba nových členov predsedníctva a predsedu oz Wikimedia Slovenská republika
 • Úprava stanov OZ WMSK
 • Projekty plánované na ďalší rok 2019
  • WikiEdit na tému enviromentalistika
  • WikiOnTheRoad (Wiki na školách|?)
  • Wiki Miluje Pamiatky - súťaž a výstava
  • ďalšie pripomienky a návrhy
 • Dlhodobé ciele - propagácia v radoch širšej verenosti
  • Možnosť prijatia zamestnanca (2020?)
 • Diskusia ohľadne návrhov projektov, ich realizácie a rozpočtu
 • Ďalšie pripomienky a návrhy
 • Záver

Prosíme o zasielanie pripomienok k navrhovanému programu do 28. februára 2019. Tešíme sa na vašu účasť.

Za predsedníctvo Wikimedia SK Radoslava Semanová/Akdar (diskusia) 19:35, 29. január 2019 (UTC) Podpredsedníčka

@Akdar: Ak sa nemýlim, prísť môže hocikto, aj nečlenovia združenia, že? --Luky001 (diskusia) 18:50, 30. január 2019 (UTC)

@Luky001: Áno, zasadanie je verejné, môžu prísť aj nečlenovia a budú srdečne vítaní ː). Akdar (diskusia) 20:12, 30. január 2019 (UTC)

@Akdar: Hmm, zdá sa, že 9.3.2019 valné zhromaždenie WMSK nebude. Ak totiž dobre vidím tak valné nie je oznámené na webovej stránke WMSK, čiže nespĺňa náležitosti uvedené v stanovách (čl VIII, bod 3). (neviem určiť či bola odoslaná elektronická pošta všetkým členom, lebo ja sám, na protest voči prístupu zvyšku predsedníctva, som sa členstva úplne vzdal; ale na obvyklom mieste pre informovanie všetkých členov pomocou elektronickej pošty o valnom nie je ani zmienka) Možno sa pár ľudí stretne ale za takých okolností nie je možné to stretnutie nazvať valným zhromaždením, čiže nebude mať ani príslušné kompetencie (napr voliť členov predsedníctva alebo meniť stanovy). Ale na to som už súkromne upozornil, tak prečo by sa to malo zmeniť...

Inak, gratulujem k predstaveniu ročného plánu už pred valným! Príjemná zmena ohľadom vás dvoch! A hlavne k tej environmentalistike! --KuboF Hromoslav (diskusia) 20:46, 23. február 2019 (UTC)

Vážení naši sledovatelia a podporovatelia,

chceme zdôrazniť, že Valné zhromaždenie sa bude konať 9. marca podľa plánu v ProgressBare na Dunajskej 14 v Bratislave od 13:00 do 18:00. Informácie o konaní nájdete na facebooku: https://www.facebook.com/events/646224775791959/ a na stránke Wikipédie: https://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Kr%C4%8Dma/Novinky

Program Valného zhromaždenia:

  Prezečka, kontrola členstva
  Bilancia predchádzajúceho roka 2018
  projekty - WikiEdit: Slovenská ľudová kultúra
    WikiOnTheRoad
    Ázijský mesiac
    Administratíva a jej súčasný stav
    Majetkový stav
  Stav s odchodom predchádzajúceho predsedu Michala Matušova
  Voľba nových členov predsedníctva a predsedu oz Wikimedia Slovenská republika
  Úprava stanov OZ WMSK
  Projekty plánované na ďalší rok 2019
    WikiEdit na tému enviromentalistika
    WikiOnTheRoad (Wiki na školách|?)
    Wiki Miluje Pamiatky - súťaž a výstava
    ďalšie pripomienky a návrhy
  Dlhodobé ciele - propagácia v radoch širšej verenosti
    Možnosť prijatia zamestnanca (2020?)
  Diskusia ohľadne návrhov projektov, ich realizácie a rozpočtu
  Ďalšie pripomienky a návrhy
  Záver

Vzhľadom na to, že KuboF Hromoslav nie je členom vedenia Wikimedia SK ani jej radovým členom, prosíme aby ste jeho správy prostredníctvom tohto kanálu ohľadne občianskeho združenia Wikimedia SK brali spam a informácie si overovali u oficiálneho vedena.

Ospravedlňujeme sa za komplikácie a prípadne nedorozumenia, a tešíme sa na vás 9. marca.

S pozdravom Radoslava Semanová/Akdar (diskusia) 19:32, 24. február 2019 (UTC)

Važení naši podporovatelia,

chceme informovať, že prístup na webovú stránku bol vďaka KuboFovi obnovený.

Pripájame preto informáciu o Valnom zhromaždení na našej webovej stránke: http://wikimedia.sk/2019/valne-zhromazdenie-2019/.

Upozorňujeme na malú zmenu v obsahu. Na Valnom zhromaždení sa bude nanovo o celom novom vedení, čiže členoch predsedníctva, podpredsedovi/podpredsedníčke a predsedovi.

Informácie o programe nájdete i na našom facebooku: https://www.facebook.com/events/646224775791959/ a na stránkach Wikipédie: https://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Kr%C4%8Dma/Novinky.

Tešíme sa na vás 9. marca v Bratislave :)

S pozdravom Radoslava Semanová/Akdar (diskusia) 22:15, 28. február 2019 (UTC) Podpredsedníčka


V predchádzajúcich správach Radka podala síce čiastočne ale nie plne pravdivé informácie, ktoré v danom kontexte pôsobia zavádzajúco a očierňujú ma. Preto dodávam pár dodatočných informácií aby ste mali širšie pochopenie.

Krátke zhrnutie (tldr): Predsedníctvo malo možnosť zverejňovať na stránke. Stretnutie 9.3.2019 nie je legitímne valné WMSK.

Podrobný rozbor nižšie:

Radka: "bývalý predseda nám neposkytol prístup na našu doménu, a preto momentálne nemáme prístup na webovú stránku wikimedia.sk" Môj komentár:

 • prístup na doménu wikimedia.sk som neposkytol, lebo ho sám (už roky) nemám a (ak si dobre spomínam) zvyšok predsedníctva si ho nevyžiadal (a keby si aj vyžiadal tak im proste odovzdám inštrukcie ako to majú spraviť)
 • prístup k správe domény wikimedia.sk a prípadný prevod vlastníctva pre WMSK môže spraviť len štatutárny zástupca organizácie, momentálne teda len Radoslava Semanová (možno ešte priamy poverenec štatutárneho zástupcu) - ak Radka chce prístup k doméne tak nech sa nesťažuje na mňa ale sama nech si ho vybaví, je totiž jediná, kto s tým môže niečo spraviť
 • používateľské účty som pre oboch zvyšných členov predsedníctva vytvoril niekedy okolo októbra 2017 (čiže približne pred 1,5 rokom), v januári 2018 som im navrhol, že ich zaškolím do WordPressu (na ktorom stránka funguje), počas demisie som im obom nastavil tie najvyššie možné oprávnenia ("Super-admin") a informoval som ich o tom - za celý ten čas si nepamätám, že by sa sťažovali, že nemajú prístup (od 29.1.2019 sme riešili ešte zvyšné heslá, ktoré som Maťovi odoslal približne v októbri 2018 a ktoré si prebral vo februári 2019, ktoré ma na istý čas zmiatli o ktorých heslách to predsedníctvo rozpráva)
 • aj bez priameho prístupu do WordPressu na wikimedia.sk mal Maťo heslá k nástrojom pomocou ktorých je možné ten prístup obnoviť, čo si mohli zabezpečiť vo vlastnej réžii úplne bez mojich zásahov


Radka: "Z toho dôvodu nemôžeme o valnom zhromaždení informovať touto cestou [pomocou webstránky]"

 • toto je čistá nepravda! za 1) mohli mi jasne napísať ktoré heslá odo mňa požadujú (ja všeobecne nemám prístup k ich súkromným účtom, preto som ani nikde ich heslá uchovávať nemohol), za 2) ako som napísal vyššie, mohli si heslá nastaviť aj bez môjho zásahu, za 3) mohli mi poslať text a požiadať ma o jeho zverejnenie
 • zatiaľ čo na jednej strane som vďačný, že ma žiadnou z týchto vecí neotravovali, na druhej strane silne odsudzujem, že to používajú ako výhovorku na nezvolanie valného zhromaždenia!

Radka: "prístup na webovú stránku bol dnes [28.2.2019] vďaka KuboFovi obnovený"

 • ako som napísal vyššie, prístup som im dal približne rok pred tým; teraz išlo len o obnovenie hesla, ktoré medzi tým stratili / neriešili / oni vedia presne...

Radka: "nemôžeme o valnom zhromaždení informovať touto cestou [pomocou webstránky], za čo sa ospravedlňujeme"

 • (ak si aj na chvíľu odmyslíme, že informovať pomocou webstránky mohli, ako som napísal vyššie) ospravedlniť sa je pekné, ale na splnenie stanov to nestačí - tie jasne hovoria, že valné musí byť zvolané aj pomocou webstránky minimálne 30 dní vopred, čiže keďže stretnutie 9.3.2019 takto zvolané nebolo tak to nie je valné
 • mimochodom, mám (nepotvrdenú) indíciu, že aspoň jeden člen nedostal pozvánku elektronickou poštou - vôbec ju nedostal! - čo by tiež (v prípade potvrdenia) bolo jasné porušenie stanov

Radka opakovane písala, že stretnutie 9.3.2019 bude valné zhromaždenie. Pritom však odporuje stanovám minimálne v jednom, možno aj v dvoch bodoch. Takže je jasné, že 9.3.2019 žiadne valné zhromaždenie Wikimedie SK nebude. Ak by to niekto chcel poprieť, bolo by vhodné aby podal dôkaz o tom, že pozvánka naň bola zverejnená na webovej stránke aspoň 30 dní vopred, tak ako nariaďujú stanovy. (ak by niekto tvrdil, že valné môže byť zvolané bez rešpektu k stanovám tak by to v zásade znamenalo, že stanovy nič neznamenajú a je možné ich interpretovať mimoriadne voľne, napr (ak to preženiem) zvolať valné môže ktorýkoľvek člen združenia s 1-dňovým predstihom a koná sa v Thajsku; alebo, že štatutárnym zástupcom je ktorýkoľvek registrovaný redaktor slovenskej Wikipédie)

S poľutovaním konštatujem, že predsedníctvo si nesplnilo svoju povinnosť zvolať valné zhromaždenie tak aby sa konalo v prvé 3 mesiace roku (aj napriek mojej pomoci). Posledná dobrá možnosť na zvolanie uplynula 28.2.2019, vtedy by sa valné konalo koncom marca. Na druhej strane to znamená, že časťou ohľadom tých prvých 3 mesiacov sa predsedníctvo už zaoberať nemusí lebo túto svoju povinnosť splniť už definitívne nemôže (keď sa raz takýto omyl podaril mne tak som sa na valnom ako prvý bod programu ospravedlnil za svoju chybu, prisľúbil, že spravím všetko preto aby sa to už neopakovalo a následne vyhlásil hlasovanie o dôvere voči mne ako predsedovi). A to je svojím spôsobom dobrá správa! Vďaka tomu sa teraz predsedníctvo môže zamerať na zvolanie skutočného valného zhromaždenia (už to má odskúšané :) a ak chce tak dané stretnutie 9.3.2019 využiť na diskusie a plánovanie, ktoré budú slúžiť ako podklad pre skutočné valné. Stanovy tým síce porušené sú aj tak, ale aspoň bude valné zhromaždenie (v neskoršom termíne) legitímne a teda aj uznášaniaschopné (čo sa nedá povedať o tom stretnutí 9.3.2019). Nie je to ideálna situácia, ale podľa mňa lepšie ako keby predsedníctvo podalo demisiu na nelegitímnom valnom" a potom by nikto nemohol zvoliť nové predsedníctvo počas nasledujúceho mesiaca...

Na koniec tohto siahodlhého rozboru ďakujem za pozvanie na dané stretnutie ale odmietam ho. Pripomienky a komentáre som dával často (tak posledné 2 roky ako aj posledný mesiac, súkromne) ale nie až tak často padali na úrodnú pôdu. Aj preto som nakoniec odišiel z celého predsedníctva, aj keď som sa pôvodne plánoval len stať radovým členom predsedníctva, prípadne revíznej komisie. Tiež sa z podobného dôvodu odhlasujem z kanálov Wikimedie SK (s výnimkou Krčmy na Wikipédii :) a vám, preživším, prajem veľa úspechov v podpore slobodného vzdelávania na Slovensku (je to ozaj veľmi potrebné!)!

KuboF Hromoslav / Michal Matúšov, spoluzakladateľ a bývalý predseda Wikimedie SK --22:14, 5. marec 2019 (UTC)

Po stretnutí[upraviť zdroj]

Vážení členovia a podporovatelia,

z dôvodu nízkej účasti členov a niektorých pochybností sme pôvodne zmýšľané valné zhromaždenie konané 9. marca 2019 zmenili na pracovné zasadnutie. Vďaka silnému pracovnému nasadeniu všetkých zúčastnených sme pohli s viacerými vecami a plánmi. S radosťou oznamujeme, že v súťaži Wiki miluje pamiatky budeme pokračovať aj v roku 2019. Na Wikipédii chystáme aj ďaľšie súťaže ako aj editačné maratóny a projekt podobný minuloročnému WikiOnTheRoad. O dianí budeme priebežne informovať.

Zároveň by sme chceli požiadať členov o uhradenie členského poplatku a pozvať ich na ďalšie valné zhromaždenie. Informácie zverejníme už čoskoro.

S pozdravom Matej Grochal/--Jetam2 (diskusia) 18:41, 12. marec 2019 (UTC)

CEE 2019[upraviť zdroj]

Ahojte. Organizátori CEE 2019 chcú vaše názory. Mali by byť individuálne, nie za komunitu.--Jetam2 (diskusia) 19:09, 20. február 2019 (UTC)

Talk to us about talking[upraviť zdroj]

Trizek (WMF) 15:01, 21. február 2019 (UTC)

Wikiprojekt Politika[upraviť zdroj]

Založil som nový Wikiprojekt Politika, všetci redaktori, ktorých som si všimol, že sa tejto téme venujú sú vítaní (@Jetam2, Teslaton, Belisarius~skwiki, MmichaelDr., Remzo64, Human., Starekolena: ) aj ostatní na ktorých som zabudol, alebo ich nepoznám. Zo všetkých tém na tejto slovenskej wiki je toto asi jediná, ktorá bude večne živá a ktorej zmysel sa venovať je jeden z najväčších (lebo o SK politike na CS ani EN wiki toho asi veľa nebude). Daevid (diskusia) 02:49, 27. február 2019 (UTC)

Ahojte! Vďaka, Daevid za založenie portálu. Viac v diskusii tam.--Jetam2 (diskusia) 09:13, 27. február 2019 (UTC)

Wikimania[upraviť zdroj]

Ahojte! Len menšia pripomienka, že tohtoročná Wikimania sa bude konať v auguste v Štokholme a do 15. marca 2019 je možné požiadať o podporu od WMF. Viac informácií je na stránke Wikimania 2019. Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 20:13, 6. marec 2019 (UTC)

Ešte menšia pripomienka: dnes je deadline na vyplnenie žiadosti o finančnú podporu od Wikimedia Foundation.--Jetam2 (diskusia) 19:48, 15. marec 2019 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (March 2019)[upraviť zdroj]

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access, accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials on the Library Card platform:

 • Kinige – Primarily Indian-language ebooks - 10 books per month
 • Gale – Times Digital Archive collection added (covering 1785-2013)
 • JSTOR – New applications now being taken again

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Baylor University Press, Taylor & Francis, Cairn, Annual Reviews and Bloomsbury. You can request new partnerships on our Suggestions page.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 17:40, 13. marec 2019 (UTC)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.