Wikipédia:Kaviareň/Novinky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl pre diskusiu o novinkách v Kaviarni sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole noviniek

Archív noviniek[upraviť | upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Universal Code of Conduct[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte! Vo februári sa začala druhá fáza konzultácii ohľadne Universal Code of Conduct, čiže Univerzálnych pravidiel správania na projektoch. Z prvej fázy, ktorá bola ukončená v decembri 2020, vzišla UCoC politika (Universal Code of Conduct Policy). Túto Správna rada WMF odsúhlasila. V druhej fáze je možné diskutovať o implementácií a ako dodržovanie UCoC vymáhať.--Jetam2 (diskusia) 14:30, 4. február 2021 (UTC)

Pre záujemcov obkec o UCoC zo strany Foundation.--Jetam2 (diskusia) 12:30, 11. február 2021 (UTC)

K téme viď aj Otvorený list arbitrážnych výborov správnej rade (vrátane troch signatárov českého arbcomu) a súvisiaca debata na cswiki. --Teslaton (diskusia) 19:29, 29. marec 2021 (UTC)

WikiJar SVE 2021[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte! Minulý rok sme mali súťaž WikiJar SVE a dopadla celkom dobre, Bude mať komunita záujem o súťaž aj tento rok? Za WMSK by sme ju radi zorganizovali, ale potešíme sa pomoci z komunity, hlavne čo sa týka členov a členiek poroty. Sú záujemcovia či záujemkyne? Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 17:38, 8. február 2021 (UTC)

Zdravím, keďže sa nechcem zúčastniť ako súťažiaci, rád ak bude potreba akokoľvek pomôžem, či už ako člen poroty, alebo akokoľvek inak. Samozrejme okrem pomoci, ktorá by vyžadovala moju fyzickú prítomnosť na Slovensku. Gitanes232 (diskusia) 17:48, 8. február 2021 (UTC)
Vďaka (ale už som ti písal). Pre zaujímavosť posielam ešte globálnu žiadosť o grant na Mete.--Jetam2 (diskusia) 12:29, 11. február 2021 (UTC)
Ahoj, príspevok som si všimol až teraz. Ak event bude, tak sa opäť v rámci možností pokúsim navýšiť slovenské skóre :). Keďže budem mať nasledujúce mesiace zrejme veľmi málo času, neprispejem ani z ďaleka toľko ako minulý rok. Uvažoval som tiež, že by som sa prihlásil do poroty, len v tom prípade, ak by sa nezmenili pravidlá, by som zase nemohol prispieť článkami.--ScholastikosSVK (diskusia) 12:55, 11. február 2021 (UTC)
Navyšovať slovenské skóre je dobrý plán, ale porotníkom sa vždy potešíme. ;) --Jetam2 (diskusia) 13:00, 11. február 2021 (UTC)
Super! Pridám sa aj tento rok ako súťažiaci a už mám, aj pár nápadov čo urobím. No a trochu spätnej väzby na základe účasti minulého ročníka. Nech sa prosím dodržiavajú termíny nielen tvorby ale aj hodnotenia. Chápem že niekedy skĺbiť prácu, život a ešte Wiki je náročné. Trošku je to nepríjemné aj z pohľadu účastníkov, že sa niekedy čaká dlhšie na vyhodnotenie. Takže v tomto bode zabrať a bude to super. --Róbert Jahoda (diskusia) 20:01, 11. február 2021 (UTC)
Ahojte, vďaka za vyjadrenie podpory a záujmu. Ako to vidíš s porotou, @ScholastikosSVK: ?--Jetam2 (diskusia) 12:31, 28. február 2021 (UTC)
Ahoj. Na účasť v súťaži by som zrejme nemal čas, ale v porote môžem byť. Tam bude čas potrebnejší až v júni. Záleží samozrejme od konkrétnych podmienok súťaže, ťažko hovoriť dopredu...-ScholastikosSVK (diskusia) 16:07, 28. február 2021 (UTC)
Ahoj. Vďaka za ozvanie. Súťaž by nemala byť ničím iná ako po minulé roky. Nebolo by zlé vedieť či môžme s tebou rátať do poroty. Je dobré vedieť dopredu či vôbec súťaž naštartovať.--Jetam2 (diskusia) 16:19, 28. február 2021 (UTC)
Ono dalo by sa to urobiť aj nesúťažne, čiže bez poroty. Ľudia by prispievali v daných kategóriách, ale okrem celkového súčtu článkov za sk.wiki resp. v téme by sa nič iné nepočítalo a nevyhodnocovalo.--Jetam2 (diskusia) 16:21, 28. február 2021 (UTC)
Co sa tyka toho ci sutaz nastartovat, nie som si uplne isty, ale zda sa mi, ze prave tato mava relativne slusnu ucast v porovnani s ostatnymi sutazami (zase je pravda, ze ostatne trvaju zvycajne mesiac a tato tri), ktore tu byvaju, takze by mozno bolo skoda ju nerealizovat. Co sa tyka poroty (inak pocitat so mnou je samozrejme mozne, ako uz sme si napisali mailom), lepsie by to asi urcite bolo s porotou, samozrejme ak sa nenajde dostatocny pocet ludi, tak stale lepsie urobit to aj bez poroty, ako neurobit vobec. Gitanes232 (diskusia) 17:00, 28. február 2021 (UTC)
Ak ide "len" o ohodnotenie napísaných článkov, tak môžem byť členom poroty. + Možno by nebolo od veci zvážiť, či by sa pravidlá nedali urobiť tak, aby boli napr. 4/3 porotcovia a že by sa mohli zúčastniť aj tí. Napr. tak, že by každého porotcu hodnotili 3/2 a on by samozrejme svoje nehodnotil. Daná možnosť medzinárodnými pravidlami zakázaná nebola/zatiaľ nie je. viď. Wikimedia CEE Spring 2021/Rules. Ohľadne pravidiel by som tiež navrhoval organizátorom, aby sa na ne pozreli a upravili ich tak, aby definovali aj práva a povinnosti usporiadateľov (nie napr. ako Ázijský mesiac sa predlžoval, hoci na to nebol žiaden normatívny základ; taktiež nejaké lehoty pre rozhodovanie poroty a pre organizátorov by boli tiež dobré) + komunikácia s medzinárodným levelom súťaže, minulý rok sme napr. nemali ani zverejnené pravidlá na medzinárodnej súťaži metawiki:Wikimedia_CEE_Spring_2020/RulesWikimedia CEE Spring 2020/Rules --ScholastikosSVK (diskusia) 18:10, 28. február 2021 (UTC)
@ScholastikosSVK: Ahoj za podnety. Chápem nespokojnosť so situáciou a súhlasím, že to nie je ideálne. Na druhej strane sme všetci dobrovoľníci a snažíme sa ako sa dá. Prihlásil by si sa za organizátora a porotníka Wikijari? Ak by sa pridal aj @Gitanes232: mohlo by to byť schodné. Sám teraz nebudem mať úplne priestor na organizáciu a zdá sa, že nám vypadol aj ďalší nádejný organizátor. To ma privádza k Ázijskému mesiacu, ktorý de facto preberám. Je to hlavne o kapacite ľudí.--Jetam2 (diskusia) 09:37, 17. Marec 2021 (UTC)
Ahoj, ako som povedal, členom poroty byť môžem. Čo sa týka celkového organizovania, na to žiaľ momentálne nemám čas. Mám rozrobených viacero projektov mimo Wikipédie, čo sa zrkadlí aj v tom, že momentálne neprispievam novými článkami. V blízkych mesiacoch sa to nezmení, ako ale vravím, na tú porotu by som si čas našiel.--ScholastikosSVK (diskusia) 09:46, 17. Marec 2021 (UTC)
@Jetam2: @ScholastikosSVK: So mnou je možné rátať. Gitanes232 (diskusia) 10:49, 17. Marec 2021 (UTC)
@Gitanes232: Šiel bys aj za organizátora? Môžme sa, prípadne, dohodnúť aj na calle.--Jetam2 (diskusia) 12:00, 17. Marec 2021 (UTC)
@Jetam2: Jasne, kľudne môžem ísť aj za organizátora. Nemám ani nebudem mať v blízkej dobe okrem normalnej pracovnej doby žiadne časové obmezenia. Call kľudne môžeme uskutočniť, akurát nie dnes, no od zajtra večera kedykolvek, dnes a zajtra som na navsteve mimo domu a pracujem tu z firemného notebooku, kde si nemôžem nainštalovať skype, alebo čokolvek iné na call. Gitanes232 (diskusia) 12:07, 17. Marec 2021 (UTC)
@Gitanes232: Super, vďaka. Napíšem ti email a dohodneme.--Jetam2 (diskusia) 12:23, 17. Marec 2021 (UTC)

Ahojte všetci, je ešte niekto, kto by sa bol ochotný zúčastniť ako porotca? @ScholastikosSVK: - s Tebou teda možeme pre porotu rátať? Gitanes232 (diskusia) 14:32, 19. marec 2021 (UTC)

Ahoj, áno.--ScholastikosSVK (diskusia) 14:36, 19. marec 2021 (UTC)
Vďaka za pripojenie. Tretím porotcom bude @Armin: , vďaka za potvrdenie.--Jetam2 (diskusia) 20:04, 19. marec 2021 (UTC)

Témy[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte, @Jetam2: @ScholastikosSVK: @Armin: - Minulý rok bola podtémou WikiJari téma Ženy. Nebolo by zlé mať podtému aj tento rok. Keďže nemáme veľmi čas na nejaké hlasovanie, napíšem to len sem. Napadli mi tri témy, z ktorých by sa jedna mohla vybrať. Ak môžete (netýka sa len redaktorov ktorých som pingol), vyjadrite sa prosím, ktorá z tém uvedených nižšie by sa Vám najviac pozdávala. Vďaka. 1. Prírodné dedičstvo strednej a východnej Európy 2. Židovské kultúrne dedičstvo strednej a východnej Európy 3. Vojenstvo v strednej a východnej Európe Gitanes232 (diskusia) 14:34, 20. marec 2021 (UTC)

@Gitanes232: Ahoj, myslel som, že tie kategórie sú totožné s medzinárodnými kategóriami. Aj tento tok, čo som pozeral je na medzinárodnej úrovni podkategória Ženy. Ako možno by mohli byť aj dve podkategórie, len či by bolo dostatok účastníkov a výstupov v nich. Mne osobne sa vcelku páči téma Židovské kultúrne dedičstvo strednej a východnej Európy.--ScholastikosSVK (diskusia) 15:53, 20. marec 2021 (UTC)
@Gitanes232: Vďaka za nápad. Za mňa môžu byť všetky z nich. Kategóriu ženy sme mali minulý rok, možno by bolo fajn mať zmenu. Na druhej strane mohli by sme mať aj dve téme. Záleží na rozhodnutí poroty a jej kapacite.--Jetam2 (diskusia) 15:56, 20. marec 2021 (UTC)
@Jetam2: @ScholastikosSVK: Tie témy podľa všetkého nemusia byť totožné s medzinárodnými. Nevadí mi , keby tam bola aj téma Ženy, ale keďže ako napísal aj Jetam2 bola minulý rok (okrem toho aj tento rok bude wikigap), tak si myslím, že to nie je uplne nutné. Osobne som najviac asi tiež za to Židovské kultúrne dedičstvo strednej a východnej Európy. Gitanes232 (diskusia) 16:01, 20. marec 2021 (UTC)

Wikipedia Asian Month 2020[upraviť | upraviť zdroj]

I am KOKUYO from Wikipedia Asian Month team, I would like to know is there anything we can help you to reviewing WAM2020's articles (event page). If the articles keep under review, we could not send postcards to qualified participants.

Best regards,

--KOKUYO (diskusia) 16:34, 14. február 2021 (UTC)

@KOKUYO: Hi, the user who was organiser and on the jury is inactive. We do not have results of the competition. We were discussing it little bit here: (d). He reacted on 17th January, but things were not better after. He wanted firstly to fix Fountain, because not all articles participating in competition were aligned to the tool.--ScholastikosSVK (diskusia) 16:50, 14. február 2021 (UTC)
@KOKUYO: Thank you for your question. I believe that @Lišiak: has had problems with the Fountain tool but otherwise I do not have a lot of information about the contest itself being one of the competitors. Would you be able to help with Fountain?--Jetam2 (diskusia) 18:30, 14. február 2021 (UTC)
@ScholastikosSVK, Jetam2: Sorry for the late reply...I don't have the authority about the Fountain tool, but we can do this:
 1. We need someone to join us as new jury member.
 2. Contact our Tech Head Ле Лой, and he will add new jury member on the Fountain tool.
 3. If the articles reviewed, WAM team could send postcards to qualified participants.
--KOKUYO (diskusia) 19:02, 9. marec 2021 (UTC)
@KOKUYO: Thank you for reaching out. I will try to get in touch with Lišiak one more time tomorrow. If not then I could become the jury member. Thank you!--Jetam2 (diskusia) 21:25, 9. marec 2021 (UTC)
@Jetam2: We add you to the Fountain tool, so you can judge articles.--KOKUYO (diskusia) 05:58, 14. Marec 2021 (UTC)
@KOKUYO: Thank you for the access, it works. However, there is another issue. Many of the articles were not included in the tool due to an earlier issue. Some of them are listen here. Could you look into it, Ле Лой? Thanks!--Jetam2 (diskusia) 13:46, 15. Marec 2021 (UTC)
@Jetam2: , hi, all jury members can add other people's articles into the editathon (or, in other words, when a jury member adds an article, Fountain asks if this article should be added on another user's behalf). Le Loy (diskusia) 11:20, 16. Marec 2021 (UTC)
@Le Loy: Ah, okay, will try that when I get a chance.--Jetam2 (diskusia) 11:40, 16. Marec 2021 (UTC)
@Le Loy, KOKUYO: Dear both. Thank you for your assistance. I have now changed the settings for the competition and asked those who contributed to add their articles until 19 March at 11:00 which is in two days. After that I will go through it and jury. Thanks again!--Jetam2 (diskusia) 10:06, 17. Marec 2021 (UTC)
@Jetam2 Také je možné, že bys dočasně (třeba na půlhodinku) změnil trvání soutěže např. do zítřka pomocí tohoto odkazu (měnit to můžou jenom správci slovenské Wikipedie) a v „mezičase“ přidal články účastníků pomocí tohoto odkazu. Nejsem si jistý, zda Ti to půjde přidat normálně bez prodloužení. Dej vědět, zda to půjde (a nezapomeň mi prosím poslat zmínku). Patrik L. (diskusia) 15:01, 16. Marec 2021 (UTC)
@Patrik L.: Díky za tip. Mrknu se na to.--Jetam2 (diskusia) 18:04, 16. Marec 2021 (UTC)
@Patrik L.: Zdá se, že to funguje. Oslovil jsem účastníky ať přihlásí své články. Mají na to 48 h, pak to ještě projdu a začnu hodnotit. Díky za spolupráci.--Jetam2 (diskusia) 10:06, 17. Marec 2021 (UTC)
@Jetam2 Skvěle, jsem rád, že to pomohlo. Můžu se jenom zeptat, proč je „article creation date“ až do 31.12.2020 23:59:59, když WAM probíhá v listopadu? Patrik L. (diskusia) 10:42, 17. Marec 2021 (UTC)
@Patrik L.: Je to zmíněno v diskusi k WAM, něco s prodlením ohledně grantu. A taky pokud si dobře pamatuju se to krylo se slovenskou verzí Wiki GAP a bylo to odstartováno z tohoto důvodu o něco později. Gitanes232 (diskusia) 10:59, 17. Marec 2021 (UTC)
@Gitanes232: Vďaka za odpoveď.--Jetam2 (diskusia) 11:59, 17. Marec 2021 (UTC)

@KOKUYO, Le Loy: The competition was finalized by Lišiak with my cooperation. Thank you.--Jetam2 (diskusia) 10:49, 20. marec 2021 (UTC)

Feminism & Folklore 1 February - 31 March[upraviť | upraviť zdroj]

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka

Greetings!

You are invited to participate in Feminism and Folklore writing contest. This year Feminism and Folklore will focus on feminism, women's biographies and gender-focused topics for the project in league with Wiki Loves Folklore gender gap focus with folk culture theme on Wikipedia. folk activities, folk games, folk cuisine, folk wear, fairy tales, folk plays, folk arts, folk religion, mythology, etc.

You can help us in enriching the folklore documentation on Wikipedia from your region by creating or improving articles centered on folklore around the world, including, but not limited to folk festivals, folk dances, folk music, women and queer personalities in folklore, folk culture (folk artists, folk dancers, folk singers, folk musicians, folk game athletes, women in mythology, women warriors in folklore, witches and witch-hunting, fairy tales and more. You can contribute to new articles or translate from the list of suggested articles here.

You can also support us in translating the project page and help us spread the word in your native language.

Learn more about the contest and prizes from our project page. Thank you.

Feminism and Folklore team,

Joy Agyepong (talk) 02:40, 16. február 2021 (UTC)

Dobrovoľníčenie na virtuálnej Wikimánii 2021[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte, do 1. marca sa dá prihlásiť na dobrovoľníčenie na virtuálnej Wikimánii.--Jetam2 (diskusia) 12:29, 28. február 2021 (UTC)

WikiGap[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte! České kolegyne a kolegovia v marci pripravujú svoj WikiGap (pozri minulý sk.wiki ročník WikiGap 2020). Dá sa do neho zapojiť počas celého marca. Úvodný maratón bude 8. marca 2021 od 16:00. odkaz na Facebook.--Jetam2 (diskusia) 12:34, 28. február 2021 (UTC), + minulý ročník ✍️ Dušan Kreheľ (diskusia) 13:17, 28. február 2021 (UTC)

Ahojte! Editatonov a podujatí okolo WikiGapu bude tento rok viacero, pre viac info odporúčam centrálne stránky na Mete. Zaujímavá môže byť okrem českej aj nemecko-jazyčná udalosť. Príjemné zapájanie sa.--Jetam2 (diskusia) 19:13, 5. marec 2021 (UTC)

Wikifunctions logo contest[upraviť | upraviť zdroj]

01:47, 2. marec 2021 (UTC)

Posledné úpravy -> Nedávne zmeny[upraviť | upraviť zdroj]

Zdravím. Na základe čoho boli Posledné úpravy premenované na Nedávne zmeny? Ak o tom bola diskusia, úplne ma minula. A predošlý názov bol výstižnejší. "Nedávne" nedáva najavo, že ide o výpis všetkých posledných úprav - "nedávno" môže byť aj pred týždňom. --Eryn Blaireová (diskusia) 19:40, 12. Marec 2021 (UTC)

Je to iniciatíva jedného redaktora, menil viaceré veci, pričom niektoré vyslovene chybne...zrovna sme to trochu riešili v Diskusia s redaktorom:Teslaton. Mňa to tiež irituje.--ScholastikosSVK (diskusia) 19:47, 12. Marec 2021 (UTC)
Rovnako to vidím na návrať na pôvodný tvar „Posledné úpravy“. Vasiľ (diskusia) 19:52, 12. Marec 2021 (UTC)

Zmenil som späť na nám zaužívaný preklad.
✍️ Dušan Kreheľ (diskusia) 22:03, 12. Marec 2021 (UTC)

Bolo by treba opraviť aj názvy mesiacov v dátumoch späť na malé písmeno, takto je to gramaticky nesprávne. --Eryn Blaireová (diskusia) 14:30, 13. Marec 2021 (UTC)

Ok. Tak som zmenil názvy dňoch a mesiacoch na malé čo je tak správne (v angličtine sa píšu veľkým). Po zmene prekladu musí inú používateľ skontrolovať správnosť zmeny. Zrejme až potom sa reálne sa v softvére prejavia zmeny. No ale, ± aktuálne teraz robia slovenské preklady 3 ľudia a kontroly prekladov iba 2 ľudia. ✍️ Dušan Kreheľ (diskusia) 10:52, 14. Marec 2021 (UTC)

Yes check.svg Preklad je tak ako bolo. Iba konštantujem.
✍️ Dušan Kreheľ (diskusia) 17:53, 20. marec 2021 (UTC)

Medzinárodný deň Rómov - Edit-a-thon[upraviť | upraviť zdroj]

Flag of the Romani people.svg
Vandringsfolk i Bohuslän.jpg
El río de Madrid acoge la Ceremonia del Pueblo Gitano 04.jpg

International Roma Day Edit-a-thon
od 1. do 8. apríla 2021

Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, 8. apríla, organizuje Wikimedia Srbsko druhú online svetový edit-a-thon, v rámci ktorej budú dobrovoľníci z Wikipédie po celom svete písať a vylepšovať články o rómskych menšinách, ich identite, histórii a kultúre. Šírením vedomostí je našim cieľom bojovať proti stále príliš častým prekážkam predsudkov a diskriminácie, ktorým čelia príliš často pri prístupe k zamestnaniu, vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, verejným a sociálnym službám a iným oblastiam života. Rómovia, najväčšia menšina v Európe, majú bohatú históriu a významne prispeli do spoločností, kde žijú. Ich umelecké a kultúrne dedičstvo je až príliš často ignorované alebo nepovšimnuté, takže dúfame, že táto kampaň je o krok bližšie k zníženiu nespravodlivosti.
V minulom roku sa úprava zúčastnila 50 účastníkov z 19 jazykových vydaní encyklopédie Wikipedia. Celkovo bolo napísaných 167 článkov, vylepšených bolo 12 článkov, bolo vytvorených 24 položiek Wikidata a 18 vylepšených. Dúfame, že tento rok bude napísaných ešte viac účastníkov a článkov.

Zúčastnite sa!
--Adehertogh speak with me 08:11, 1. apríl 2021 (UTC)

Universal Code of Conduct – 2021 consultations[upraviť | upraviť zdroj]

Universal Code of Conduct Phase 2[upraviť | upraviť zdroj]

Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka

The Universal Code of Conduct (UCoC) provides a universal baseline of acceptable behavior for the entire Wikimedia movement and all its projects. The project is currently in Phase 2, outlining clear enforcement pathways. You can read more about the whole project on its project page.

Drafting Committee: Call for applications[upraviť | upraviť zdroj]

The Wikimedia Foundation is recruiting volunteers to join a committee to draft how to make the code enforceable. Volunteers on the committee will commit between 2 and 6 hours per week from late April through July and again in October and November. It is important that the committee be diverse and inclusive, and have a range of experiences, including both experienced users and newcomers, and those who have received or responded to, as well as those who have been falsely accused of harassment.

To apply and learn more about the process, see Universal Code of Conduct/Drafting committee.

2021 community consultations: Notice and call for volunteers / translators[upraviť | upraviť zdroj]

From 5 April – 5 May 2021 there will be conversations on many Wikimedia projects about how to enforce the UCoC. We are looking for volunteers to translate key material, as well as to help host consultations on their own languages or projects using suggested key questions. If you are interested in volunteering for either of these roles, please contact us in whatever language you are most comfortable.

To learn more about this work and other conversations taking place, see Universal Code of Conduct/2021 consultations.

-- Xeno (WMF) (talk) 22:06, 5. apríl 2021 (UTC)

Ďalšie kolo[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte. Na 15. a 29. mája sa pripravuje ďalšie konzultačné kolo, ohľadne enforcementu. Pridajte sa podľa chuti a času :) Ja sa posnažím zúčastniť tiež.--Jetam2 (diskusia) 19:49, 12. máj 2021 (UTC)

Line numbering coming soon to all wikis[upraviť | upraviť zdroj]

-- Johanna Strodt (WMDE) 15:09, 12. apríl 2021 (UTC)

Suggested Values[upraviť | upraviť zdroj]

Timur Vorkul (WMDE) 14:08, 22. apríl 2021 (UTC)

Invitation for Wikipedia Pages Wanting Photos 2021[upraviť | upraviť zdroj]

Hello there,

We are inviting you to participate in Wikipedia Pages Wanting Photos 2021, a global contest scheduled to run from July through August 2021.

Participants will choose among Wikipedia pages without photo images, then add a suitable file from among the many thousands of photos in the Wikimedia Commons, especially those uploaded from thematic contests (Wiki Loves Africa, Wiki Loves Earth, Wiki Loves Folklore, etc.) over the years.

In its first year (2020), 36 Wikimedia communities in 27 countries joined the campaign. Events relating to the campaign included training organized by at least 18 Wikimedia communities in 14 countries.

The campaign resulted in the addition of media files (photos, audios and videos) to more than 90,000 Wikipedia articles in 272 languages.

Wikipedia Pages Wanting Photos (WPWP) offers an ideal task for recruiting and guiding new editors through the steps of adding content to existing pages. Besides individual participation, the WPWP campaign can be used by user groups and chapters to organize editing workshops and edit-a-thons.

The organizing team is looking for a contact person to coordinate WPWP participation at the Wikimedia user group or chapter level (geographically or thematically) or for a language WP. We’d be glad for you to reply to this message, or sign up directly at WPWP Participating Communities.

Please feel free to contact Organizing Team if you have any query.

Kind regards,
Tulsi Bhagat
Communication Manager
Wikipedia Pages Wanting Photos Campaign
Message delivered by MediaWiki message delivery (diskusia) 06:24, 2. máj 2021 (UTC)

Dobrovoľníci pri voľbách[upraviť | upraviť zdroj]

Ahoj.

Ako už viete, tento rok (júl – august) sa budú konať voľby do Wikimedia Foundation Board of Trustees (slovensky Správna rada nadácie Wikimedia). V tejto súvislosti sa Nadácia Wikimedia snaží zlepšiť nejaké parametre, vrátane zvýšiť volebnú účasť pri WMF. Za týmto účelom hľadáme dobrovoľníkov z miestnych komunít, ktorí nám v tejto veci pomôžu, poznajúc lepšie konkrétnu komunitu.

Dobrovoľníci počas volieb by mali vykonávať tieto funkcie:

 • Propagujte voľby v kanáloch svojich komunít
 • Organizovať diskusie o voľbách v ich komunitách
 • Preložiť správy pre ich komunity

Chcete byť dobrovoľníkom pri voľbách a angažovaním sa v tých funkciách prispievať svojej komunity? Pozrite si ďalšie detaily o dobrovoľníkoch pri voľbách a v tejto tabuľke pridajte svoje meno vedľa komunity, ktorú budete podporovať, alebo získajte kontakt na sprostredkovateľa.

Kindly. --Mehman (WMF) (diskusia) 16:46, 9. máj 2021 (UTC)
preložené ✍️ Dušan Kreheľ (diskusia) 20:55, 9. máj 2021 (UTC)

Wikimedia Hackathon[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte! Dnes večer sa začíná virtuálny Wikimedia Hackathon 2021.--Jetam2 (diskusia) 12:38, 21. máj 2021 (UTC)

Príspevky na virutálnej Wikimánii[upraviť | upraviť zdroj]

Zdravím! V súčasnosti sa do 18. júna 2021 dajú posielať návrhy na príspevky do virtuálnej Wikimánie. Viac info je tu: Submission_Guidelines.--Jetam2 (diskusia) 12:48, 3. jún 2021 (UTC)

[Now available for testing] Growth team features[upraviť | upraviť zdroj]

Hello! Sorry to use English. Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka.

I'm Trizek (WMF). I work as a community relations specialist for the Wikimedia Foundation. I'm here to share a message from the Growth team.

As you may already know, the Growth team's goal is to create features that would help newcomers. Our goal is to help newcomers when they edit for the first time and also to increase the retention of new editors. Several wikis already have these features since a long time now. Working with these wikis, the Growth team found evidence of the efficiency of these new features.

These features will be available for all new accounts on your Wikipedia starting on June 23. For now, you can test them.

Which features?[upraviť | upraviť zdroj]

The newcomer homepage (here on Portuguese Wikipedia, displayed in English)

We have created several features to help them, and also to help community members who help them :

 • Newcomer homepage: a new special page, the best place for a newcomer to get started. Please visit it at Special:Homepage It includes:
  • Newcomer tasks: a feed of task suggestions that help newcomers learn to edit. Newcomers have been making productive edits through this feed! Know more about this tool.
  • Mentorship module [optional]: each newcomers has a direct link to an experienced user (see below). This way, they can ask questions about editing Wikipedia, less the need to find where to ask for assistance.
  • Impact module: the user sees how many pages views articles they edit received. Have a look at Special:Impact for yours!
 • Help panel: a platform to provide resources to newcomers while they are editing. If they do some suggested tasks, they are guided step-by-step on the process of editing.
 • Welcome Survey: communities can know why newcomers create an account on Wikipedia. You can see it at Special:WelcomeSurvey.

The features available right now in your preferences (here and there) so that you can try them. They are not yet visible to newcomers.

How to help?[upraviť | upraviť zdroj]

First, we need help to translate the interface. At the moment, most of the messages newcomers will see on your Wikipedia are in English, some of them have been translated using machine translation. Please help translate the interface (done on translatewiki.net. It needs a specific account).

Also, I need your help checking on the configuration the team setups as default. Please try the features and let us know if something questions you.

Almost everything we use is listed on the features' configuration page: Special:EditGrowthConfig. Some translations are also covered there. You can also change the templates and the help links defined there. Several templates can be added for the same task.

It you are familiar with Phabricator, here is the ticket about this deployment.

If you wish to, you can create a list of mentors. This will activate the optional Mentorship module. Please format the list following the guidance. You need at least one mentor for each 500 new accounts created monthly on your wiki (3 mentors minimum). Are you hesitant to become a mentor? Please check the resources we have written based on other mentors' experiences. Please tell us if you are interested by creating a mentor list!

Let me know if you have any question about this deployment. Of course, please move or share this message if needed!

All the best, Trizek (WMF) (diskusia) 13:18, 9. jún 2021 (UTC)

Discussion[upraviť | upraviť zdroj]

@Trizek (WMF): Have we somewhere print screens of new template?
✍️ Dušan Kreheľ (diskusia) 16:36, 9. jún 2021 (UTC)
Hello Dušan Kreheľ, what do you need? Trizek (WMF) (diskusia) 16:40, 9. jún 2021 (UTC)
@Trizek (WMF): Nouveau modèle. Je ne connais pas de modèle. Où puis-je voir les écrans d'impression - concevoir à voir?
✍️ Dušan Kreheľ (diskusia) 16:48, 9. jún 2021 (UTC)
I'm really sorry, but I don't understand what you mean. :( Môžete prosím napísať svoju správu v slovenčine? Trizek (WMF) (diskusia) 11:56, 10. jún 2021 (UTC)
Chcel som vedieť, ako vyzerá ta nová téma. A už teraz vidím: Súbor:Screenshot_of_newcomer_homepage_variant_D_2020-10-23.png.
✍️ Dušan Kreheľ (diskusia) 12:40, 10. jún 2021 (UTC)
@Dušan Kreheľ Ahoj, mimochodem, můžeš si všechno vyzkoušet! Stačí v nastavení na kartě „Profil“ zaškrtnout políčko „Zobraziť domovskú stránku nováčika“ a na kartě „Úpravy“ zaškrtnout „Povoliť panel Potrebujem pomoc“. Martin Urbanec (WMF) (diskusia) 17:04, 10. jún 2021 (UTC)
I briefly tested the interface and it seems okay. It kept giving me sport biografy suggestions eventhough I did not check sports but did check biography. LGBTQ is also missing among the topics (and it is very underdeveloped here).--Jetam2 (diskusia) 19:24, 9. jún 2021 (UTC)
@Trizek (WMF): So now I created the mentor page. Does that work?--Jetam2 (diskusia) 19:32, 9. jún 2021 (UTC)
I had 200 recommendations and I checked 100 of those and only 8 were of the easy kind. Not sure of what the ratio is for other users but I would suggest something closer to 40%.
Thank you for your feedback and your questions, Jetam2.
I added the mentor page to Special:EditGrowthConfig. As an admin, you can edit it as well. Any new account will have you as a mentor. We advise wikis to have at least 3 mentors.
Regarding suggested edits, the list of topics has been defined for all wikis. We are considering to add more topics, and LGBTQ+ articles are high on our list.
Also, Suggested edits topics aren't exclusive. If you select "biographies" and "sport", you will get articles about biographies, or about sport, or, if exists, biography+sport.
Regarding the only 8 easy tasks, which kind of task have you selected? Only easy ones? Or all of them?
Trizek (WMF) (diskusia) 11:56, 10. jún 2021 (UTC)
Thank you for starting this initiative. Having more mentors would be good and I hope people sign up for it. I will talk to WMSK people as well.
Right, so articles belong to more than one category.
I selected all three levels of tasks and that is why I thought it was interesting. In the end I made this edit through the interface and so it seems that the tag "Navrhované úpravy" is for edits suggested for newcomers.--Jetam2 (diskusia) 12:46, 10. jún 2021 (UTC)

Universal Code of Conduct News – Issue 1[upraviť | upraviť zdroj]

Universal Code of Conduct News
Issue 1, June 2021Read the full newsletter


Welcome to the first issue of Universal Code of Conduct News! This newsletter will help Wikimedians stay involved with the development of the new code, and will distribute relevant news, research, and upcoming events related to the UCoC.

Please note, this is the first issue of UCoC Newsletter which is delivered to all subscribers and projects as an announcement of the initiative. If you want the future issues delivered to your talk page, village pumps, or any specific pages you find appropriate, you need to subscribe here.

You can help us by translating the newsletter issues in your languages to spread the news and create awareness of the new conduct to keep our beloved community safe for all of us. Please add your name here if you want to be informed of the draft issue to translate beforehand. Your participation is valued and appreciated.

 • Affiliate consultations – Wikimedia affiliates of all sizes and types were invited to participate in the UCoC affiliate consultation throughout March and April 2021. (continue reading)
 • 2021 key consultations – The Wikimedia Foundation held enforcement key questions consultations in April and May 2021 to request input about UCoC enforcement from the broader Wikimedia community. (continue reading)
 • Roundtable discussions – The UCoC facilitation team hosted two 90-minute-long public roundtable discussions in May 2021 to discuss UCoC key enforcement questions. More conversations are scheduled. (continue reading)
 • Phase 2 drafting committee – The drafting committee for the phase 2 of the UCoC started their work on 12 May 2021. Read more about their work. (continue reading)
 • Diff blogs – The UCoC facilitators wrote several blog posts based on interesting findings and insights from each community during local project consultation that took place in the 1st quarter of 2021. (continue reading)

--MediaWiki message delivery (diskusia) 23:06, 11. jún 2021 (UTC)