Wikipédia:Krčma/Novinky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Stôl pre diskusiu o novinkách v krčme sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvor novú tému v diskusii pri stole noviniek

Archív noviniek[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Wikimedia Movement Strategy phase 2, and a goodbye[upraviť zdroj]

Ahoj,

As phase one of the Wikimedia movement strategy process nears its close with the strategic direction being finalized, my contractor role as a coordinator is ending too. I am returning to my normal role as a volunteer (Tar Lócesilion) and wanted to thank you all for your participation in the process.

The strategic direction should be finalized on Meta late this weekend. The planning and designing of phase 2 of the strategy process will start in November. The next phase will again offer many opportunities to participate and discuss the future of our movement, and will focus on roles, resources, and responsibilities.

Ďakujem, SGrabarczuk (WMF) (diskusia) 21:39, 30. september 2017 (UTC)

presenting the project Wikipedia Cultural Diversity Observatory and asking for a vounteer in Slovenčina Wikipedia[upraviť zdroj]

Hello everyone,

My name is Marc Miquel and I am a researcher from Barcelona (Universitat Pompeu Fabra). While I was doing my PhD I studied whether an identity-based motivation could be important for editor participation and I analyzed content representing the editors' cultural context in 40 Wikipedia language editions. Few months later, I propose creating the Wikipedia Cultural Diversity Observatory in order to raise awareness on Wikipedia’s current state of cultural diversity, providing datasets, visualizations and statistics, and pointing out solutions to improve intercultural coverage.

I am presenting this project to a grant and I expect that the site becomes a useful tool to help communities create more multicultural encyclopaedias and bridge the content culture gap that exists across language editions (one particular type of systemic bias). For instance, this would help spreading cultural content local to Slovenčina Wikipedia into the rest of Wikipedia language editions, and viceversa, make Slovenčina Wikipedia much more multicultural. Here is the link of the project proposal: https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:Project/Wikipedia_Cultural_Diversity_Observatory_(WCDO)

I am searching for a volunteer in each language community: I still need one for the Slovenčina Wikipedia. If you feel like it, you can contact me at: marcmiquel *at* gmail.com I need a contact in your every community who can (1) check the quality of the cultural context article list I generate to be imported-exported to other language editions, (2) test the interface/data visualizations in their language, and (3) communicate the existance of the tool/site when ready to the language community and especially to those editors involved in projects which could use it or be aligned with it. Communicating it might not be a lot of work, but it will surely have a greater impact if done in native language! :). If you like the project, I'd ask you to endorse it in the page I provided. In any case, I will appreciate any feedback, comments,... Thanks in advance for your time! Best regards, --Marcmiquel (diskusia) 21:16, 9. október 2017 (UTC) Universitat Pompeu Fabra, Barcelona

Wiki miluje pamiatky 2017 víťazné zábery[upraviť zdroj]

Porota sa tento rok zhodla na ocenení týchto súťažných príspevkov šiesteho ročníka Wiki miluje pamiatky 2017.

Za prvý a najlepší záber bol vyhlásený tento: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rann%C3%A9_Stre%C4%8Dno.jpg

Ďalšie fotografie víťazné fotografie sú poradia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beckovske_farby.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fili%C3%A1lny_kostol_sv.Anny_s_pohrebnou_kaplnkou_v_Tatranskej_Javorine.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kostol_sv._%C5%A0tefana_Kr%C3%A1%C4%BEa_v_%C5%BDiline.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lietavsk%C3%BD_Hrad,_Marec_2016.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trnavsk%C3%A9_uli%C4%8Dky.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zr%C3%BAcanina_hradu_S%C3%BA%C4%BEov.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kostol_Ducha_Sv%C3%A4t%C3%A9ho_a_Spi%C5%A1sk%C3%BD_hrad_%C5%BDehra.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Budat%C3%ADn.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bazilika_sv%C3%A4t%C3%A9ho_Jakuba_v_Levo%C4%8Di.jpg

Zvláštnu cenu udelila porota tejto snímke: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MariaValeriaFotoThalerTamas4.jpg

Víťazom srdečne blahoželáme :)

S pozdravom Radoslava Semanová/Akdar Podpredsedníčka Wikimedia SK Akdar (diskusia) 20:44, 20. október 2017 (UTC)

Pre tých, čo sa im nechce klikať tak, tu sú obrázky vo forme galérie
Špeciálnu cenu získala táto fotka, ktorá nemohla byť zahrnutá do celosvetovej súťaže, keďže nezobrazuje národnú kultúrnu pamiatku.

--LacoR (diskusia) 08:23, 21. október 2017 (UTC) (člen poroty)

Výzva - Wikimedia SK[upraviť zdroj]

Ahojte,

je november, onedlho končí rok a Wikimédia SK pomaly pripravuje plány na rok 2018. Pri tejto príležitosti chceme ako predsedníctvo WMSK poznať vaše názory na to aké projekty považujete za prínosné, v čom by vášho názorou Wikimédia SK mala posilniť, v čom vidíte naše limity, a ktoré existujúce projekty Wikipédie by ste radi podporili, či naopak nepodporili. Svoje názory, pripomienky a podnety môžete poslať i súkromne a to prostredníctvom : wmsk:kontakt. Tieto názory a podnety následne preberieme a vyhodnotíme s členmi združenia na Valnom zhromaždení, kde ste srdečne vítaní. V tejto chvíli má Wikimédia SK málo aktívnych členov a aktívni členovia majú vlastné časové obmedzenia. Napriek tomu chceme posúvať a pomáhať slovenskej Wikipédii a podporovať redaktorov. Z toho dôvodu hľadáme i ďalších aktívnych dobrovoľníkov pre organizačnú, a projektovú činnosť vo WMSK. Prosím vyjadrite sa sem, alebo súkromne do konca decembra. Za všetky návrhy, podnety, ale i objektívnu kritiku vám všetkým vopred ďakujem v mene WMSK.

S pozdravom Akdar (diskusia) 10:15, 12. november 2017 (UTC)

Svoje návrhy som už uviedol viac krát, no nič sa nestane ak ich znova zopakujem:
  • mediálne viditeľné oceňovanie existujúcich slovenských producentov slobodného obsahu – napr. nejaká pravidelne alebo príležitostne udeľovaná „Cena za slobodný obsah“ (pričom osobitným prínosom pre skwiki bol za posledné roky najmä CC-BY kanál BSK na Flickeri, z ktorého máme na Commonse cca 1 300 fotografií; v tejto súvislosti som zvedavý, či na to nadviaže aj nové vedenie kraja – tomuto by tiež mohlo napomôcť to oceňovanie)
  • jednanie s ďalšími potenciálnymi producentami – napr. záujmové združenia typu vlaky.net, airliners.sk, aktívnejší amatérski fotografi na rôznych fotoportáloch a flogoch (flog.pravda.sk, fotky.sme.sk, fotoaparat.cz, ...), fotografi politických strán, novinových redakcií, inštitúcií – stačí ak by pod slobodnou licenciou uvoľňovali aj len malú časť svojej produkcie
  • možno by bol reálny aj vlastný fotograf WMSK, napr. formou prác na dohodu, prípadne nejaký študent fotografie a pod., ktorý by sa dal posielať fotiť na eventy, kde je šanca napr. získať chýbajúce portréty do biografií; prípadne by mohol nárazovo fotiť obce, architektúru, pamiatky a pod. (netuším ale, do akej miery sa na takýto účel – tzn. priamu produkciu slobodného obsahu, dajú využívať prostriedky zo zdrojov, ktoré WMSK má)
  • aktívne lobovanie za open data/open content legislatívu a iniciatívy, riešiace slobodné licencovanie výstupov štátnych a komunálnych subjektov (zahŕňa aj erby a vlajky obcí, ideálne podľa vzoru ČR; ale aj veci ako výstupy Štatistického úradu, SHMÚ, atď.). V tomto smere by sa dali veľmi pravdepodobne spojiť sily s ďalšími mimovládkami, riešiacimi open data, transparentnosť, atď. – je to posledné roky dosť živá oblasť.
  • participácia na hromadnom zlepšení spracovania článkov slovenských obcí
  • evanjelizácia v médiách (očakávateľnú aktivitu združenia v tejto veci do veľkej miery suplujú jednotlivci ako [1] – impakt jedinej takejto aktivity je IMHO väčší než čokoľvek, čo som doteraz videl zo strany WMSK, navyše to má z pohľadu copywritingu veľmi dobrú "nie-násilne-marketingovú" formu) aj na relevantných eventoch (padol napr. návrh na Noc výskumníkov, zrejme by sa našli aj ďalšie eventy, kde by sa uživil nejaký poster, letáky, prípadne v slučke bežiaca prezentácia; to všetko by ale musel niekto najprv vytvoriť tak, aby to aj nejak vyzeralo)
--Teslaton (diskusia) 21:28, 9. marec 2017 (UTC)

2. slovenská WikiKonferencia[upraviť zdroj]

Zdravím komunitu!

Tak ako Wikimedia SK sľúbila začiatkom roka, pripravujeme 2. slovenskú WikiKonferenciu. Vzhľadom na dosť obmedzené organizačné možnosti sme sa dohodli na spolupráci s OSSConf - už tradičnou konferenciou zameranou na slobodný softvér. Tá samotná mala trochu problémy (za ktoré sama nemohla), takže nakoniec všetko organizujeme s menším časovým náskokom ako by sme si želali. Ale...

... organizácia prebieha dobre!

Máme dohodnuté:

Program je práve teraz v príprave. Keďže je to konferencia pre celú komunitu Wikimédie, radi by sme vedeli, koho by ste si na konferencii chceli vypočuť, prípadne akú tému. Preto máte do 21.11., 20:00 možnosť navrhnúť prednášajúceho alebo tému (pričom uvítame aj vaše seba-kandidatúry. Prednášajúcich vyberieme z týchto návrhov,

Navrhnite prednášajúceho (do 21.11., 20:00)

Za organizátorov, --KuboF Hromoslav (diskusia) 03:43, 15. november 2017 (UTC)

Prihláška[upraviť zdroj]

Zdravím všetkých! Dnes sme spustili prihlasovanie na WikiKonferenciu! Prihlášku nájdete na oficiálnej stránke konferenciu. Pripomínam, že riadni členovia Wikimedia SK majú nárok na cestovné štipendium (žiadosti priamo v prihláške). Majte sa a pozvite aj známych ;-) --KuboF Hromoslav (diskusia) 16:27, 29. november 2017 (UTC)

Prihláška

New print to pdf feature for mobile web readers[upraviť zdroj]

CKoerner (WMF) (talk) 22:07, 20. november 2017 (UTC)