Wikipédia:Kaviareň/Novinky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl pre diskusiu o novinkách v Kaviarni sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole noviniek

Archív noviniek[upraviť | upraviť kód]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.


New tools and IP masking/Nové nástroje a maskovanie IP adries[upraviť | upraviť kód]

14:18, 21. august 2019 (UTC)

Preklad:

14:18, 21. august 2019 (UTC)

Preklad --Luky001 (diskusia) 16:08, 21. august 2019 (UTC)

Zas raz skvelý aktivistický nápad z kategórie „iniciatívny blbec je horší než triedny nepriateľ“. Pritom presne ako tam podotkol Matthiasb v diskusii – riešenie problému s anonymizáciou IP tu existuje úplne od začiatku éry Wikipédie – registrácia.
V tej podobe ako to momentálne navrhujú to zneefektívni alebo úplne znemožní napr. všetku WHOIS-based klasifikáciu čo sa tu roky rutinne využíva, tzn. v prvom rade identifikáciu školských IP, s tým súvisiace abuse filtre, atď. --Teslaton (diskusia) 16:28, 21. august 2019 (UTC)
@Teslaton: Naprostý souhlas. Vkládám sem ještě názor, co už jsem psal na cs wiki, ať je to i tady. Hezky to napsal tady kolega: Jeden aktívny blbec dokáže narobiť viac škody, ako čata cvičených diverzantov.
S prominutím, tohle je idiocie na druhou. Vlastně jsem do teď nepochopil, proč by se (zase) mělo upravovat něco, co funguje dobře skoro dvacet let a vyvíjet na to jistě nemalé finanční prostředky, které lze použít jinak? Nestačí pouze jisté vyloučení zodpovědnosti, které na mě koneckonců vyběhne kdykoli edituji nepřihlášený? Tento styl se mi zdá jako přílišná starostlivost o něco, co běžně myslící uživatel pochopí a zařídí se podle toho, a celkem mi připomíná slavný příběh, kdy ženská sušila kočku v mikrovlnce (RIP kočka).
Vezmu jen školní IP adresy, když to poberu velmi jednoduše; tak se nám (správcům, patrolářům?) budou zobrazovat adresy škol. Nehledě k dalšímu plýtvání daty jde zase o plevelení stránek posledních změn. Ha, a když budu chtít do té školy napsat, tak jak to pozná ředitelka?
Další věc. Článek jako [1]. Jsou prostě kolegové, kteří se neregistrovali, nechtějí se registrovat (z nějakého důvodu) nebo na přihlášení opomenou. Takže já když si otevřu takovou historii stránky, s trochou štěstí se mi podaří toho editora kontaktovat a opravit v článku chybu. Pokud tam budu mít Editor123 a po čase už vůbec nic (co autorská práva!), k čemu mi to bude dobré?
Další inteligence je pronásledování ze stran vlády, to jsem se zasmál. :) Tak ať ta hrstka editorů, co chce editovat (Odkud? Je nějaký alespoň jeden takový případ, kdy byl editor pronásledován, stal se, nebo tady táhneme do boje proti nějakému neznámému třídnímu nepříteli?) si buď založí účet nebo ať prostě needituje a hotovo. I pokud jeho IP adresu skryjeme pod účet, nepředstavuje to zřejmě velkou ochranu. Jistou anonymitu na internetu představuje tak možná Tor (sieť a ten je zase blokován na Wiki obecně. Pokud už má někdo inteligenci na to editovat tam, kde nemůže, rozhodně má inteligenci i na to umět se registrovat a vždy přihlásit.
Zkrátka v tom vidím jenom další otravování správců, otravování checkuserů, pozitivní přínos malý až žádný, maximálně nám tu budou školáci ze ZŠ Nerudova nebo ZŠ Vrané nad Vltavou nebo ZŠ Březí (dosaďte dle chuti) psát, jak jsou strašně anonymní a jistí lidé z mety budou mít povyražení a zábavu na dlouhé měsíce. Je docela škoda, že Wikimedia někdy nevymyslí něco opravdu inteligentního.---OJJ 11:22, 22. august 2019 (UTC)
Podľa mňa zbytočný návrh, ktorého prínosy mi unikajú. Vasiľ (diskusia) 10:56, 23. august 2019 (UTC)
Dobré je to, konečne správcovia nebudú buzerovať IP-čkárov a vyhrážať sa blokom. --188.167.251.118 23:00, 23. august 2019 (UTC)
Súhlasím s registrovanými kolegami, nemá to reálne benefity, len komplikuje situáciu. A na margo IP, ak bude IP robiť hlúposti, môže dostať blok, ale nedostane ho ako IP ale ako "Anonymný medveď" alebo nejaký podobný krycí názov. --KasciJ 05:34, 24. august 2019 (UTC)

Valné zhromaždenie[upraviť | upraviť kód]

Mimoriadne valné zhromaždenie Wikimedia Slovensko[upraviť | upraviť kód]

V zmysle čl. VII ods. 3 stanov občianskeho združenia Wikimedia Slovensko zvolávame 11. (mimoriadne) zasadnutie Valného zhromaždenia občianskeho združenia Wikimedia Slovensko, ktoré sa uskutoční dňa 28. septembra 2019 (sobotu) so začiatkom o 13:00 hodine v priestoroch Progressbar Cowork & Hackerspace na Dunajskej ulici 7495/14 v Bratislave s nasledovným návrhom programu:

  1. Otvorenie a kontrola uznášaniaschopnosti
  2. Schválenie programu zasadnutia
  3. Schválenie zásad hospodárenia a nakladania s majetkom združenia
  4. Schválenie výročnej správy za rok 2018
  5. Udelenie čestného členstva
  6. Rôzne
  7. Ukončenie zasadnutia

Tešíme sa na Vašu účasť!--Jetam2 (diskusia) 11:19, 26. august 2019 (UTC)

(chcel som napísať na web stránku WMSK, ale tam je pokazené pridávanie komentárov)
Prečo nebola výročná správa za rok 2018 schválená na valnom 4.5.2019? Času na jej napisanie bolo predsa dosť! Napísať takú správu na obstojnej úrovni zaberie cca 2-3 dni času. Na valné je čas 3 mesiace (cca 30-krát viac) a to minulé sa ešte navyše konalo 33,5 dňa neskôr ako ukladajú stanovy, čiže času bolo ešte viac. Tak kde bol problém? --KuboF Hromoslav (diskusia) 22:24, 2. september 2019 (UTC)
A ešte jednu otázku: môžme ako komunita vidieť výročnú správu za 2018 už teraz? V 2017 WMSK dokonca sľúbila, že takéto dokumenty budú ďalší rok tvorené spoluprácou (a teda principiálne verejné dlho vopred) (viem, že to neuspelo ale stále myslím, že je to jednak milé gesto transparentnosti voči komunite a tiež je to efektívne pre členov, lebo si dokumenty môžu preštudovať v predstihu, zúčastniť sa ich revízie, a priamo na valnom (v prípade potreby) predstaviť informované pripomienky). --KuboF Hromoslav (diskusia) 22:39, 2. september 2019 (UTC)
Ahoj. Výročnú prácu ešte pripravujeme. Napísať samotnú správu možno netrvá dlho, ale príprava podkladov je zložitejšia. Ako bývalý predseda určite vieš v akom stave si veci nechal. Tož, ak máš akčnejšiu náladu a chceš pridať ruku k dielu môžeš sa pustiť do dokončenia reportovania za svoje obdobie.--Jetam2 (diskusia) 10:33, 3. september 2019 (UTC)
Jetam2, tie 2-3 dni, čo som spomínal, že stačia na obstojnú výročnú správu, sú vrátane zháňania podkladov :-) Bez zháňania podkladov to je 1,5-2,5 dňa. Chápem, že organizácia, ktorá odmieta používať systémy a netvorí správu postupne, môže mať problém vedieť čo vlastne robí... ale 9 mesiacov?! Keď je problém zohnať podklady, znamená to, že správa nie je hotová na začiatku januára, ale v jeho polke. Najneskôr na prvom valnom, ktoré podľa stanov má byť v prvé 3 mesiace. Teraz predsedníctvo počas dodatočného pol roka nevedelo, čo vlastne spravila organizácia, ktorej predsedá... A keď sa zbežne pozriem na ročný plán na 2018, nebolo toho z neho spravené veľa - o to ľahšie malo byť teraz reportovanie...
Popravde, viem v akom stave som organizáciu zanechal, a keďže v predsedníctve si ty a Radka, tak ma vôbec neprekvapuje, že správa nebola spravená načas - aj v minulosti si prispel asi tak k jednej, Radka myslím, že k žiadnej. Skôr ma veľmi prekvapuje, že aspoň náčrt ročného plánu ste pripravili... rozmýšľam, čo vás priviedlo k zmene názoru, že sa to zíde (požiadavka stanov to asi nebola...).
V každom prípade, gratulujem k zvolaniu valného! Už to vyšlo aj v súlade so stanovami! Takže v tomto prípade ani nemusíte klamať komunitu a verejnosť, že ste valné zvolali, ako to robíte ohľadom stretnutia v marci. --KuboF Hromoslav (diskusia) 13:55, 27. október 2019 (UTC)

Ako pridat novu stranku[upraviť | upraviť kód]

Pozdravujem

neviem sa tu orientovat. Potrebujem zalozit novu stranku tak ako maju napriklad Hospodarske Noviny, alebo dalsie media. Snazila som sa ju vytvorit, zial mi bola zmazana. Urobila som to ako clanok, inak mi to neslo...

Vie ma niekto zorientovat?

Ide o Online Magazin 40plus.sk

Dakujem a budem rada ak dostanem odpoved.

Martina Valachova MartinaValachova (diskusia) 09:44, 30. august 2019 (UTC)

Myslím že táto stránka bude z wikipédie zmazaná ako encyklopedicky nevýznamná. Ešte je tu krátko na to aby mala heslo v encyklopédii. Heslá na tieto stránky sa tu berú ako reklama a sú zmazané. --2A02:AB04:27C3:6300:955:1473:96B3:880B 17:32, 30. august 2019 (UTC)

The consultation on partial and temporary Foundation bans just started[upraviť | upraviť kód]

-- Kbrown (WMF) 17:14, 30. september 2019 (UTC)

Prachatice[upraviť | upraviť kód]

Ahojte! Mal by niekto záujem zúčastniť sa víkendového editathonu v Prachaticiach? Koná sa od 1. do 3. novembra. V prípade záujmu sa ozvi, podporíme z WMSK.--Jetam2 (diskusia) 19:29, 7. október 2019 (UTC)

Feedback wanted on Desktop Improvements project[upraviť | upraviť kód]

07:18, 16. október 2019 (UTC)

Beta feature "Reference Previews"[upraviť | upraviť kód]

-- Johanna Strodt (WMDE) 09:47, 23. október 2019 (UTC)