Wikipédia:Krčma/Novinky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Stôl pre diskusiu o novinkách v krčme sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvor novú tému v diskusii pri stole noviniek

Archív noviniek[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

2016 WMF Strategy consultation[upraviť zdroj]

Please help translate to your language

Hello, all.

The Wikimedia Foundation (WMF) has launched a consultation to help create and prioritize WMF strategy beginning July 2016 and for the 12 to 24 months thereafter. This consultation will be open, on Meta, from 18 January to 26 February, after which the Foundation will also use these ideas to help inform its Annual Plan. (More on our timeline can be found on that Meta page.)

Your input is welcome (and greatly desired) at the Meta discussion, 2016 Strategy/Community consultation.

Apologies for English, where this is posted on a non-English project. We thought it was more important to get the consultation translated as much as possible, and good headway has been made there in some languages. There is still much to do, however! We created m:2016 Strategy/Translations to try to help coordinate what needs translation and what progress is being made. :)

If you have questions, please reach out to me on my talk page or on the strategy consultation's talk page or by email to mdennis@wikimedia.org.

I hope you'll join us! Maggie Dennis via MediaWiki message delivery (diskusia) 19:06, 18. január 2016 (UTC)

Wikimania 2016: call for posters, discussions and trainings[upraviť zdroj]

Hi people,
the calls for posters, discussions and trainings for Wikimania 2016 are officially opened, you can find all the relevant links on the conference wiki:

https://wikimania2016.wikimedia.org/wiki/Submissions

The calls will be closed on March 20.

Posters will be reviewed just to make sure that there aren't things which are too much out of scope. Since we have a whole village we will surely find places to attach them, even if we they will be a lot!

Discussions will be managed by a guiding committee who will work on the wiki to meld all the proposals and suggestions.

Trainings will be reviewed by the programme committee. Please note that we request that each training has at least 3-5 interested attendees in order to be put in the programme.

By the beginning of April we will have a first list of all the accepted proposals.

If you have questions we suggest you to ask them on the discussion pages on wiki, so that everyone will be able to see them (and their answers, of course).

We are looking forward to read your ideas! --Yiyi (diskusia) 15:58, 29. február 2016 (UTC)

Completion suggestor[upraviť zdroj]

- User:CKoerner (WMF) (talk) 22:09, 7. marec 2016 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (March 2016)[upraviť zdroj]

Apologies for writing in English. Please help translate to your language

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for access to research materials from:

 • Cambridge University Press - a major publisher of academic journals and e-books in a variety of subject areas. Access includes both Cambridge Journals Online and Cambridge Books. 25 accounts.
 • Alexander Street Academic Video Online - a large academic video collection good for a wide range of subjects, including news programs (such as PBS and BBC), music and theatre, lectures and demonstrations, and documentaries. 25 accounts.
 • Baylor University Press - a publisher of academic e-books primarily in religious studies and the humanities. 50 accounts.
 • Future Science Group - a publisher of medical, biotechnological and scientific research. 30 accounts.
 • Annual Reviews - a publisher of review articles in the biomedical sciences. 100 accounts.
 • Miramar Ship Index - an index to ships and their histories since the early 19th century. 30 accounts.

Non-English

 • Noormags - Farsi-language aggregator of academic and professional journals and magazines. 30 accounts.
 • Kotobna - Arabic-language ebook publishing platform. 20 accounts.

Expansions

 • Gale - aggregator of newspapers, magazines and journals. 50 accounts.
 • Elsevier ScienceDirect - an academic publishing company that publishes medical and scientific literature. 100 accounts.

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Project MUSE, De Gruyter, EBSCO, Newspapers.com and British Newspaper Archive. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 20:30, 17. marec 2016 (UTC)


You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

WikiJar SVE 2016[upraviť zdroj]

Zdravím, s odbitím polnoci sa začal druhý ročník súťaže WikiJar strednej a východnej Európy (medzinárodne známej ako Wikimedia CEE Spring 2016).

Tak ako minulý rok, súťaž je otvorená všetkým redaktorom, ktorí majú chuť písať o akýchkoľvek reáliách týkajúcich sa krajín a regiónov strednej a východnej Európy (s výnimkou Slovenska). Táto hlavná časť súťaže je nazvaná Medzinárodná kategória. Najusilovnejších päť súťažiacich získa zaujímavé ceny.

Pri príležitosti 100. výročia založenia Československej národnej rady v Paríži (13. februára) bola v spolupráci so spolkom Wikimedia Česká republika do súťaže zaradená kategória Československý odboj počas prvej svetovej vojny. Súťaž v tejto kategórii bude prebiehať vo vymedzených článkoch, súbežne na českej a slovenskej Wikipédii. Vybraných bolo celkom 132 článkov, z ktorých je 31 spoločných pre českú i slovenskú Wikipédiu a zvyšných 101 regionálnych – o českých témach sa bude súťažiť na slovenskej Wikipédii, zatiaľ čo českí kolegovia budú mať možnosť písať o slovenských témach. Na záver sa vyberú traja výhercovia (osobitne za slovenskú Wikipédiu a za českú Wikipédiu). Kategória je tak možnosťou dozvedieť sa viac o histórii zdieľanej s našimi najbližšími susedmi a predovšetkým veľkou príležitosťou zaplniť medzery na slovenskej Wikipédii z tejto dejinnej etapy.

Verím, že sa pomocou súťaže podarí obohatiť našu Wikipédiu o desiatky kvalitných článkov. A verím, že sa zapojíte tiež.--Lišiak (diskusia) 23:00, 20. marec 2016 (UTC)


Technická poznámka týkajúca sa prebiehajúcej súťaže WikiJar SVE 2016. Nakoľko sa v minulosti vyskytli kontroverzie ohľadne písania názvu Česko-Slovenska/Československa a odvodených adjektív, poprosím redaktorov, aby články zaradené do súťažnej kategórie Československý odboj počas prvej svetovej vojny nepresúvali na iné názvy. Pokiaľ si myslíte, že názov článku by mal byť iný, napíšte do diskusie k súťaži. Ďakujem--Lišiak (diskusia) 18:36, 21. marec 2016 (UTC)

Open Call for Individual Engagement Grants[upraviť zdroj]

IEG barnstar 2.png

Please help translate to your language:

Greetings! The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

With thanks, I JethroBT (WMF) 15:47, 31. marec 2016 (UTC)

Participate in the Brussels writing weeks project[upraviť zdroj]

Love Belgium
Flag of the Brussels Capital Region

Hello all! After some acts of hate in Brussels, it is now time again for love. In this week and next week we organise a double writing week about Brussels! We like to invite you to join this project by writing about subjects related to this region in any Wikipedia you like.

More information, the participants list, and the list of articles that have been written, can be found at: Writing week/Brussels.

Participating is easy:

 1. Add your user name and wiki(s) you work on on the participants list.
 2. Add the articles you have written on the contributions list.

If you like you can also create a page for the writing weeks on your local wiki.

If you have any questions, do not hesitate to contact me. Greetings - Romaine (diskusia) 08:42, 4. apríl 2016 (UTC)

Nový portál Portál:Vatikán[upraviť zdroj]

Zdravím! Za posledné dva dni bol vytvorený nový portál: Portál:Vatikán. Je už v podstate hotový, len niekedy vylepším niektoré detaily. Ak by ste chceli byť správcami alebo údržbármi, môžete sa zapísať do Portál:Vatikán/Správcovia. V portáli treba tieto rozsiahlejšie úkony:

 1. Doplniť časť Portál:Vatikán/Redaktorská práca (ak viete o článkoch, ktoré treba rozšíriť).
 2. Doplniť časť Portál:Vatikán/Denné udalosti. Možno by sa toho ujal nejaký šikovný bot :). Je treba automaticky vytvoriť stránky všetkých dní (potom do nich doplním/-e udalosti ale aj keby niektoré boli prázdne, musí ich byť všetkých 366)
 3. Vygenerovať index (s týmto skúsenosti nemám - nemohol by to opäť urobiť bot? A by som v tom prípade musel urobiť ja?)

S pozdravom! :)--MDsmajlik (diskusia; príspevky) 20:17, 9. apríl 2016 (UTC)

Server switch 2016[upraviť zdroj]

The Wikimedia Foundation will be testing its newest data center in Dallas. This will make sure Wikipedia and the other Wikimedia wikis can stay online even after a disaster. To make sure everything is working, the Wikimedia Technology department needs to conduct a planned test. This test will show whether they can reliably switch from one data center to the other. It requires many teams to prepare for the test and to be available to fix any unexpected problems.

They will switch all traffic to the new data center on Tuesday, 19 April.
On Thursday, 21 April, they will switch back to the primary data center.

Unfortunately, because of some limitations in MediaWiki, all editing must stop during those two switches. We apologize for this disruption, and we are working to minimize it in the future.

You will be able to read, but not edit, all wikis for a short period of time.

 • You will not be able to edit for approximately 15 to 30 minutes on Tuesday, 19 April and Thursday, 21 April, starting at 14:00 UTC (15:00 BST, 16:00 CEST, 10:00 EDT, 07:00 PDT).

If you try to edit or save during these times, you will see an error message. We hope that no edits will be lost during these minutes, but we can't guarantee it. If you see the error message, then please wait until everything is back to normal. Then you should be able to save your edit. But, we recommend that you make a copy of your changes first, just in case.

Other effects:

 • Background jobs will be slower and some may be dropped.

Red links might not be updated as quickly as normal. If you create an article that is already linked somewhere else, the link will stay red longer than usual. Some long-running scripts will have to be stopped.

 • There will be a code freeze for the week of 18 April.

No non-essential code deployments will take place.

This test was originally planned to take place on March 22. April 19th and 21st are the new dates. You can read the schedule at wikitech.wikimedia.org. They will post any changes on that schedule. There will be more notifications about this. Please share this information with your community. /User:Whatamidoing (WMF) (talk) 21:08, 17. apríl 2016 (UTC)

Wikipedia to the Moon[upraviť zdroj]

Hello! Sorry that this is in English only, but we are using village pump messaging in order to reach as many language communities as possible. Wrong page? Please fix it here.

This is an invitation to all Wikipedians: Wikimedia Deutschland has been given data space to include Wikipedia content in an upcoming mission to the Moon. (No joke!) We have launched a community discussion about how to do that, because we feel that this is for the global community of editors. Please, join the discussion on Meta-Wiki (and translate this invitation to your language community)! Best, Moon team at Wikimedia Deutschland 15:35, 21. apríl 2016 (UTC)

Europeana Art History Challenge[upraviť zdroj]

Možno ste si už všimli práve prebiehajúcu súťaž na Mete, organizovanú v spolupráci Europeanou. Bližšie informácie nájdete na informatívnej stránke na slovenskej Wikipédii alebo na globálnej stránke súťaže. Výhrami sú poukážky na nákup na Amazone. Verím, že sa zapojíte. :) PS: V prípade, pokiaľ by niekto mal problém so zháňaním zdrojov, môžete mi dať vedieť.--Lišiak (diskusia) 19:07, 24. apríl 2016 (UTC)

Machine translation support enabled today for Content Translation[upraviť zdroj]

Hello, machine translation support for Content Translation (beta feature) has now been extended and enabled for users of Slovak Wikipedia using Yandex. It can be used when translating Wikipedia articles into Slovak with Content Translation. To start using this service, please choose ‘’Yandex.Translate’’ from the ‘’Automatic Translation’’ dropdown menu that you see on the sidebar after you start translating an article. Please note, machine translation is available from all the languages that are supported by Yandex.Translate, but Content Translation can still be used in the usual manner for translating from all languages, with or without machine translation support.

Wikimedia Foundation’s Legal team and Yandex had collaborated earlier to work out an agreement that allows the use of Yandex.Translate without compromising Wikipedia’s policy of attribution of rights, privacy of our users and brand representation. Since November 2015, Yandex machine translation has been used for articles translated for Wikipedias in many languages. Details about Yandex translation services, including a summary of the contract are available on this page. More information about the machine translation services in Content Translation is available on this page. We request you to kindly take a look at these pages.

We have tested the service for use on the Slovak Wikipedia, but there could be unknown problems that we are not aware of yet. Please do let us know on our Project Talk page or phabricator if you face any problems using Content Translation. This message is only in English and we will be very grateful if it could be translated into Slovak for other users of this Wikipedia. Thank you. On behalf of WMF Language team: --KartikMistry (diskusia) 13:15, 27. apríl 2016 (UTC)

Šablóna:Infobox Prieplav[upraviť zdroj]

Zdravím! Oznamujem, že som vytvoril novú šablónu – Infobox Prieplav. Môžete používať alebo upraviť. :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 17:21, 21. máj 2016 (UTC)

@MDsmajlik: OK, zkusíme. -OJJ 17:23, 21. máj 2016 (UTC)
@OJJ: Som rád. O prípadných chybách daj, prosím, vedieť. :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 17:25, 21. máj 2016 (UTC)
@MDsmajlik: Čo si použil ako vzor/zdroj pre jednotlivé položky a ich názvy? Ak len [1], chcelo by to minimálne ešte cross-check s inojazyčnými variantami (en:Template:Infobox canal, de:Vorlage:Infobox Schifffahrtskanal) a zúplnenie sady parametrov, aby šli hladko preberať vyplnené šablóny z tamojších čl. --Teslaton (diskusia) 17:43, 21. máj 2016 (UTC)
@Teslaton: Obrázok, veľkosť obrázka, popis obrázka, názov, dĺžka, začiatok a koniec sú, myslím si, základné a logicky hneď jasné položky. :) Druhé záhlavie som dal preto, aby bolo jasné, že je to prieplav a prípadne sa to dalo zmeniť napríklad na plánovaný prieplav (pozri D-O-L). Štáty a Mestá som sa inšpiroval geoboxom pre rieky. Začatie a ukončenie výstavby takisto vyplýva logicky a z hľadania po internete som vyzistil, že veľa prieplavov má aj slávnostné otvorenie, prípadne, pre bývalé prieplavy je parameter uzatvorenie. Ale asi ťa najviac zaujíma časť Parametre vodnej cesty. :) Tie som čerpal odtiaľto. P.S.: Ďakujem, Teslaton, aj za tú estetickú zmenu farby. ;) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 18:13, 21. máj 2016 (UTC)
@Teslaton: Áno, čerpal som len z [2]. A... čo je to „cross-check“? :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 18:16, 21. máj 2016 (UTC)
Na margo farby: tam nešlo o estetiku, ale v prvom rade o to, aby nebol celý IB vrátane dát vyfarbebný (to skutočne nie) a v druhom, aby to, čo vyfarbené zostane, bolo vyfarbené čo možno najmenej saturovanou farbou.
Na margo cross-checku (význam je snáď domysliteľný, ak nie tak [3]): nové šablóny je praktické robiť pokiaľ možno kompatibilné so zavedenými inojazyčnými. Jednak je predpoklad, že tam už prešli nejakým procesom kolaboratívneho utriasania a načo vynachádzať koleso, dvak to uľahčuje preberanie článkov. Keďže táto zrejme vznikla nanovo, bolo by dobré pozrieť tie inojazyčné, doplniť prípadné chýbajúce parametre a pozrieť, či pre tie existujúce nie je vhodnejšia iná štruktúra/poradie (možno nie). Oceňujem ale použitie zdroja, hoci ide o tabuľku z popisu konkrétneho kanála. --Teslaton (diskusia) 18:36, 21. máj 2016 (UTC)
@Teslaton: A ako by si to navrhol ty spraviť. Ako si povedal – je dobré mať šablóny zosúladené. No nerád by som veľmi uberal z tejto slovenskej, lebo všetky parametre sú využiteľné. Skôr keď-tak pridať. Neviem – povedz mi prosím svoj návrh. Plus, ďakujem že oceňuješ použitie zdroja. ;) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 18:54, 21. máj 2016 (UTC)
Uberať zrejme netreba, nevyplnené parametre sa nezobrazia. Akurát v tej en bolo tuším niečo viac k histórii a staviteľom, navigačná autorita a možno ešte nejaké drob. --Teslaton (diskusia) 20:07, 21. máj 2016 (UTC)
@Teslaton: Ehm... Nespravil by si to, prosím, ty Teslaton? :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 10:06, 22. máj 2016 (UTC)
Ještě by mě jinak potěšil vyplněný DOC. -OJJ 17:52, 21. máj 2016 (UTC)

WikiJar SVE 2016[upraviť zdroj]

V rámci organizácie súťaže WikiJar strednej a východnej Európy 2016 sme zverejnili porotu a ceny pre výhercov.

Porota je v nasledovnom zložení:

 • Akdar – redaktorka Wikipédie, podpredsedníčka Wikimedie Slovenská republika
 • Teslaton – správca Wikipédie
 • TomášPolonec – redaktor Wikipédie

Ceny do súťaže: V medzinárodnej kategórii:

 • 1. cena – poukážka na nákup v kníhkupectve Martinus v hodnote 75 €
 • 2. cena – poukážka na nákup v kníhkupectve Martinus v hodnote 50 €
 • 3. cena – poukážka na nákup v kníhkupectve Martinus v hodnote 25 €
 • cena za najlepší originálny článok[pozn 1] – poukážka na nákup v kníhkupectve Martinus v hodnote 100 €
 • cena za podkategóriu esperanto – darčekový balíček v hodnote 35 € (učebnica, slovník, kniha, tričko, taška, magnetka, pero, čokoláda) – cenu do súťaže venuje Slovenská esperantská federáciaSlovenská esperantská mládež

V kategórii československý odboj počas prvej svetovej vojny:

 • 1. miesto – publikácia: Michal Kšiňan: Milan Rastislav Štefánik. Computer Press, 2012. 64 s. ISBN 9788026401148.
 • 2. miesto – publikácia: Jan Rychlík: Česi a Slováci ve 20. století : Spolupráce a konflikty 1914 – 1992. Vyšehrad 2012 . 677 s. ISBN 9788074291333.
 • 3. miesto – publikácia: Eduard Kubů & Jiří Šouša: T. G. Masaryk a jeho c.k. protivníci : Československá zahraniční akce ženevského období v zápase s rakousko-uherskou diplomacií, zpravodajskými službami a propagandou (1915 – 1916). Karolinum, 2015. 368 s. ISBN 9788024630823.
 • cena za najlepší originálny článok[pozn 2] – publikácia: Edmund Orián & Bernard Panuš (eds.): Československé legie v Rusku 1914 – 1920. Díl 1. Epoque 1900; Naše vojsko, 2015. 348 s. ISBN 9788020614131.
 1. Túto cenu môže získať len článok, ktorý nie je prekladom.
 2. Túto cenu môže získať len článok, ktorý nie je prekladom.

Súťaž ešte stále beží a tak do 31. mája 2016 (23:59 SELČ) máte ešte stále šancu na výhru, aj tí, ktorí sa zatiaľ nezapojili. Veľa šťastia--Lišiak (diskusia) 11:19, 26. máj 2016 (UTC)

Futbalová CEE[upraviť zdroj]

Zdravím! Na Mete začala diskusia o rozširovaní futbalových článkov v CEE regióne pri príležitosti EURA. Tak sa pridajte kto má chuť!--Jetam2 (diskusia) 20:29, 5. jún 2016 (UTC)

Wikipedia to the Moon: voting has begun[upraviť zdroj]

Hello, after six weeks of community discussion about Wikipedia to the Moon, there are now 10 different proposals for content for the mission. Starting today, you can vote for them on Meta-Wiki, and decide what we will work on: a Wikipedia canon, different lists, the Moon in 300 languages, an astronomy editathon, featured articles, articles about technology, endangered things, or DNA-related topics. You can even vote against community involvement. Voting is open until 24 June. Sorry that this message is again in English only, but we are using village pumps to reach as many communities as possible, so that everyone knows they can vote. Best, Moon team at Wikimedia Deutschland 15:31, 10. jún 2016 (UTC)

Obrázok roka 2015 (Picture of the year 2015)[upraviť zdroj]

Obrázok roka 2015

V minulých týždňoch vo Wikimedia Commons (sesterskom projekte Wikipédie) prebiehala súťaž Obrázok roka 2015 (angl. Picture of the year 2015). Po dvoch hlasovacích kolách bol nakoniec redaktormi Wikimedia projektov zvolený za obrázok roka 2015 súbor Pluto-01 Stern 03 Pluto Color TXT.jpg. Viac informácií nájdete tu ». --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 15:53, 22. jún 2016 (UTC)

Wikipedia to the Moon: invitation to edit[upraviť zdroj]

Three weeks ago, you were invited to vote on how to take Wikipedia articles to the Moon. Community voting is over and the winning idea is to send all ‘’featured articles and lists’’ to the Moon. This decision means that, starting today, Wikipedians from all language communities are warmly invited to intensively work on their best articles and lists, and submit them to Wikipedia to the Moon. The central site to coordinate between communities will be Meta-Wiki. You will find an overview and more information there. Hopefully, we will be able to represent as many languages as possible, to show Wikipedia’s diversity. Please feel kindly invited to edit on behalf of your community and tell us about your work on featured content!

Best, Moon team at Wikimedia Deutschland 14:10, 1. júl 2016 (UTC)