Yangchuanosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yangchuanosaurus
Yangchuanosaurus Atlanta.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Yangchuanosaurus bol rod veľkého dravého dinosaura, žijúceho v období vrchnej jury (stupne oxford a kimmeridž) na území dnešnej Číny a svojou veľkosťou a vzhľadom bol podobný severoamerickému rodu Allosaurus. Yangchuanosaurus pochádza z čínskeho súvrstvia Dashanpu a vo svojom okolí predstavoval najväčšieho dravca, loviacieho veľké sauropódy rodu Mamenchisaurus a Omeisaurus, ale aj stegosaury rodu Chialingosaurus, Tuojiangosaurus a Chungkingosaurus.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Umelecká rekonštrukcia Yangchuanosaura

Typový exemplár druhu Y. shangyouensis mal lebku dlhú 82 centimetrov a jeho celková dĺžka sa odhaduje na približne 8 metrov.[1] Ďalší exemplár, priradený novému druhu - Y. magnus, bol ešte väčší, s lebkou dlhou 1,11 metrov.[2] Odhaduje sa, že najväčšie jedince tohto rodu teda mohli dosahovať dĺžku až 10 metrov s hmotnosťou vyše 3 ton.[3] Podobne ako u jeho severoamerického príbuzného Ceratosaura, mal kostný hrb na papuli.

Chvost tvoril takmer polovicu telesnej dĺžky.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

V júni roku 1977 bola jedným stavebným robotníkom pri stavbe priehradnej nádrže Šang-jü v čínskom okrese Jang-čchuang náhodne odkrytá prvá takmer kompletná kostra tohto dinosaura, ktorú o rok neskôr opísal čínsky paleontológ Dong ako Yangchuanosaurus shangyouensis. Odvtedy sa našlo množstvo ďalších kostier a úlomkov patriacich tomuto rodu.

Gregory S. Paul (1988) považuje tento rod za Metriacanthosaura. S tým však väčšina vedcov nesúhlasí.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Yangchuanosaurus na anglickej Wikipédii.
  1. DONG, Zhiming, ZHANG, Yihong; LI, Xuanmin; ZHOU, Shiwu A new carnosaur from Yongchuan County, Sichuan Province. Ke Xue Tong Bao, 1978, roč. 23, čís. 5, s. 302–04. Dostupné online.
  2. DONG, Zhiming, ZHANG, Yihong; ZHOU, Shiwu Dinosaurs from the Jurassic of Sichuan. Palaeontologica Sinica, New Series C, 1983, roč. 162, čís. 23, s. 1–136. Dostupné online.
  3. PAUL, Gregory S.. Predatory Dinosaurs of the World. [s.l.] : Simon & Schuster, 1983. ISBN 0671619462. Kapitola Eustreptospondylids and Metriacanthosaurs, s. 286–93.
  • ZHIMING, Dong. Dinosaurian Faunas of China. Beijing : China Ocean Press, 1992. ISBN 3-540-52084-8.