Malá Studená dolina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Malá Studená dolina
Malá Studená dolina a Téryho chata
Téryho chata
Malá Studená dolina z Malého svahu

Malá Studená dolina je terasovitá dolina nachádzajúca sa vo Vysokých Tatrách. Jej dĺžka je približne 4,5 km. Z východnej strany je ohraničená Lomnickým sedlom a zo západu Prostredným hrebeňom, ktorý ju oddeľuje od Veľkej Studenej doliny. V jej závere sa nachádza Kotlina Piatich Spišských plies, ktorú ohraničuje masív Ľadového štítu (2627 m). Dolinu pretína Malý Studený potok.

Flóra a fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Na Malú Studenú dolinu sa viaže typická alpínska vegetácia. Z drevín majú najväčšie zastúpenie borovice, či už v podobe kosodreviny alebo borovice limby. Vyskytujú sa aj listnaté dreviny, najčastejšie v podobe krovinných porastov. Pre vyššie polohy sú charakteristické alpínske lúky. Typickým zástupcom fauny je kamzík vrchovský a svišť vrchovský.

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Malá Studená dolina patrí medzi najnavštevovanejšie doliny vo Vysokých Tatrách. Lákadlom je okrem pešej turistiky aj horolezectvo (Žltá stena a Žltá veža), ale aj skialpinizmus (Dolinka pod Sedielkom). Ubytovacie a sociálne služby poskytuje Téryho chata. Z prírodných krás najviac priťahuje Päť Spišských plies.

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Východiskom do Malej Studenej doliny je Zamkovského chata, ku ktorej sa možno dostať z Hriebienka po červenom chodníku červená turistická značka. Od Zamkovského chaty vedie chodník zelená turistická značka miernym stúpaním až po Veľký hang pod Prostredným hrotom, kde sa stúpanie zvýšuje a pokračuje až k Téryho chate. Od Téryho chaty pokračujú dva turistické chodníky:

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]