Vlčince: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 39 bajtov ,  pred 5 rokmi
d
wikilinky
d (Poloha)
d (wikilinky)
V tridsiatych rokoch tu bolo [[vojenské letisko]], neskôr civilné, z ktorého v rokoch [[1946]]{{--}}[[1948]] lietala pravidelná letecká linka do [[Bratislava|Bratislavy]]. Neskôr sa priestory uvoľnili pre rozrastajúce sa mesto. Od roku 1971 sa začali budovať prvé panelové domy až do roku 1982, kedy bola výstavba ukončená.
 
Na sídlisku bolo päť základných škôl, niekoľko materských škôl, nákupné stredisko, obchody, poliklinika, polícia, tranzitná telefónna ústredňa, pošta, domov dôchodcov, bytové družstvo, benzínová pumpa, neskoršie pribudol Slovenský energetický dispečing, dve veľkogaráže, obchodný dom [[Nay]] a katolícky [[Kostol Sedembolestnej Panny Márie (Žilina)|Kostol Sedembolestnej Panny Márie]] a [[Gréckokatolícka cirkev|gréckokatolícka]] [[cerkev]]. Sídlisko Vlčince je samostatná rímskokatolícka farnosť.
 
Od roku [[2005]] sa pokračuje v budovaní bytovej výstavby Vlčince V a rezidencie Lesopark. Dokončila sa výstavba viacúčelového objektu (aj byty) Renox. Od roku [[2007]] prebiehala na [[Obchodná ulica (Žilina)|Obchodnej ulici]] výstavba 22-podlažného polyfunkčného komplexu [[Europalace]], ktorý sa stal najvyššou stavbou sídliska. Medzi stavbou Europalace a poliklinikou [[ŽILPO]] vyrastá od [[február 2008|februára 2008]] nová 12-poschodová budova [[The Cube]]. Tiež prebieha [[asanácia]] ZŠ Moskovská a na jej mieste výstavba ďalšieho obytného komplexu ARBOREUM.
 
Sídlisko má [[Trolejbusová doprava v Žiline|trolejbusovú dopravu]] a je na napojené na trolejbusovú sieť z troch rôznych smerov. Cez sídlisko Vlčince premávajú tieto trolejbusové linky: 1,4,5,6,7,14 a autobusová linka č. 20. Sídlisko Vlčince sa po viac ako tridsiatich rokoch opäť prebudováva a mení sa jeho pôvodná tvár. Z pôvodnej osady Vlčince, ktorá bola nakreslená na najstaršej mape Žiliny z roku [[1747]], zostal len názov.

Navigačné menu