Hliny (Žilina)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 49°12′23″S 18°44′15″V / 49,2065°S 18,7375°V / 49.2065; 18.7375
Hliny
mestská časť Žiliny
Ulica Antona Bernoláka, Žilina.jpg
Ulica Antona Bernoláka
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Žilinský kraj
Okres Žilina
Región Horné Považie
Nadmorská výška 360 m n. m.
Súradnice 49°12′23″S 18°44′15″V / 49,2065°S 18,7375°V / 49.2065; 18.7375
Obyvateľstvo 11 166 (31.3.2017) [1]
Prvá pís. zmienka 1955
PSČ 010 01
EČV ZA
Tel. predvoľba +421-41
Poloha mestskej časti na Slovensku
Red pog.svg
Poloha mestskej časti na Slovensku
Interaktívna mapa mestskej časti
Wikimedia Commons: Hliny
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Sídlisko Hliny je prvé a najstaršie sídlisko v Žiline. Tvorí ho osem menších samostatných sídlisk Hliny I až Hliny VIII a tie sa zadeľujú do dvoch urbanistických celkov Hliny I – IV a Hliny V - VIII. S výstavbou sídliska sa začalo v roku 1955 a ukončenie bolo v roku 1977. Sídelný útvar Hliny, dlhý asi dva kilometre, je najlepšie naprojektovaný a je prirodzenou súčasťou nadväzujúcou na historickú časť mesta. Na sídlisku Hliny je postavených asi 5 686 bytov a mnoho budov vyššej občianskej vybavenosti. Počet bytov nie je presný, lebo na voľných plochách je dostavba ďalších obytných domov. Po roku 1989 boli niektoré objekty prestavané, nadstavené, rekonštruované, pribudli nákupné centrá a penzión. Na Hlinách a v Starom meste Žiliny býva spolu 25 793 obyvateľov.

Prvý celok[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlisko Hliny I – IV.[upraviť | upraviť zdroj]

Ako prvé začalo vyrastať sídlisko Hliny I a II po roku 1955 na nezastavanom priestore, južne od historického jadra mesta, hneď za ulicou Veľká okružná, medzi nemocnicou a vilovou štvrťou Malá Praha. Predtým tu boli polia, ale aj močiare a jamy, z ktorých sa ťažila hlina pre neďalekú tehelňu. Projekt prvého sídelného útvaru Hliny I - IV spracoval architekt Ferdinand Čapka spolu s L. Bauerom. Pri návrhu sídelného útvaru dosiahli prirodzenú väzbu historického jadra Žiliny s novou zástavbou Hliny I a II, vytvorením nového priestoru pre budúce Námestie Ľudovíta Štúra a viacúčelovej zástavby Ulice Antona Bernoláka,

Sídliská Hliny I a II[upraviť | upraviť zdroj]

Sídliská Hliny I a II oddeľuje široká ulica Antona Bernoláka, Žilinčanmi nazývaná Bulvár. Domy po oboch stranách sú päťpodlažné, zrkadlovo rovnaké, na začiatku a konci sú budovy mierne nadstavané. Architekti pri projekte nadviazali na arkády v historickom jadre mesta a zapracovali ich na začiatku, v strede a na konci obytných blokov sídliska. Aj prechody z ulice do vnútra blokov sú riešené na každej strane arkádou. Po celej dĺžke na prízemí sú vybudované obchodné priestory a na ostatných poschodiach sú byty. Na Ulici Antona Bernoláka je upravená zeleň, kde je bronzová socha Antona Bernoláka (1762 – 1813) od akademického sochára Juraja Brišáka, ktorá bola slávnostne odhalená 3. 10. 2002.

Na sídlisku Hliny I z vonkajšej strany od Komenského ulice nachádza sa niekoľko rodinných domov. V tejto časti sídliska má sídlo Krajský školský úrad.

Na sídlisku Hliny II okrem dominantnej časti od Ulice Antona Bernoláka sa nachádzajú ďalšie obytné domy a vo vnútri je niekoľko rodinných domov. V tejto časti sú okrem množstva obchodov aj jasle a lekáreň.

Sídliská Hliny I a II majú aj trolejbusovú dopravu, ktorá premáva z vonkajšej strany sídlisk po Komenského ulici, Veľkej okružnej a Vojtecha Spanyola.

Sídliská Hliny III a IV[upraviť | upraviť zdroj]

Sídliská Hliny III a IV voľne nadväzujú za ulicou Juraja Fándlyho na predchádzajúcu časť sídliska Hliny I a II. Sídliská tiež rozdeľuje Ulica Antona Bernoláka, ktorá je v týchto miestach už užšia. Hliny III ohraničuje Komenského ulica, za ktorou sa nachádzajú Hliny VIII a Hliny IV oddeľuje od ostatnej zástavby ulica Vojtecha Spanyola a Tajovského. Obe sídliska sú z južnej časti od Hlín V a Bôrika oddelené Mostnou ulicou (štvorpruhový prieťah cez mesto cesta I/18), ktorá je v tomto priestore zapustená do zeme. Tieto dve sídliská sú urbanizačne riešené inak ako predchádzajúce. Tu sa pri výstavbe po prvýkrát použila panelová výstavba. Panelové domy sú postavené kolmo do ulice Antona Bernoláka. Po celej strane hlavnej ulice bolo vybudovaných niekoľko jednoposchodových obchodných jednotiek, z ktorých sa niektoré neskoršie prestavali. Obe sídliská boli projektované zrkadlovo k ulici Antona Bernoláka. Na začiatku oboch sídlisk boli vynechané pri hlavnej ulici prázdne priestory, ktoré sa neskoršie zastavali. Na Hlinách IV bolo vybudované nákupné centrum Tempo a oproti cez ulicu na Hlinách III bol postavený niekoľkoposchodový viacúčelový objekt. Okrem obchodnej siete je na sídlisku Hliny III materská škola, jasle a lekáreň. V roku 2003 tu pribudla budova expozitúry Národnej banky Slovenska a v roku 2006 obytný dom na rohu Komenského ulice a Juraja Fándlyho. Na sídlisku sa pripravujú stavby ešte dvoch ďalších objektov. Na Hlinách IV okrem obchodnej siete nachádza sa materská škola, Žilinská knižnica a v rekonštruovanom objekte bývalého Stavoprojektu Bilingválne gymnázium.

Začiatok výstavby sídlisk Hliny I – IV bolo v roku 1955 a ukončenie v roku 1963. Staršia časť Bulváru bola ukončená v roku 1959. Celkovo tu bolo postavených 58 obytných domov a ďalších 39 rodinných domov. V tejto najlukratívnejšej časti mesta je postavených 2 073 bytov v ktorých býva 4 700 obyvateľov.

Druhý celok[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalšia časť sídliska Hliny V - VIII je ohraničená ulicami Rajecká, Centrálna, Tajovského, Mostná, Komenského a začala sa stavať v roku 1961 a ukončená bola v roku 1977. Najväčšie z tejto časti sídliska sú Hliny V. Okrem panelových domov sa tu nachádza aj väčšie množstvo rodinných domov. Na Hlinách V až VIII žije približne 8 620 obyvateľov. Je tu postavených 56 panelových domov s 3 613 bytmi.

Sídlisko Hliny V[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlisko Hliny V nadväzuje na sídlisko Hliny IV. Medzi sídliskami prechádza štvorpruhový prieťah mestom cesta I/18, ktorý je však zapustený v tejto časti mesta do zeme. Komenského ulica z Hlín IV prechádza mimoúrovňovo ponad tento prieťah a pokračuje ďalej ako Hlinská ulica. Z ulice Antona Bernoláka medzi Hlinami III a IV je vybudovaná ponad štvorpruhovú komunikáciu lávka pre peších na sídlisko Hliny V. Sídlisko Hliny V na východnej strane hraničí s rodinnými domami obytnej štvrte Bôrik, na západnej strane je ohraničené Hlinskou ulicou, ktorá je hlavnou ulicou sídliska a zároveň ho oddeľuje od sídliska Hliny VII. Na juhu je ohraničené Poľnou ulicou za ktorou pokračuje sídlisko Hliny VI. S výstavbou sídliska sa začalo v roku 1961. Na začiatku sídliska sú postavené objekty Študentského domova Vysokej školy dopravnej, terajšej Žilinskej univerzity. Ďalej pokračovala výstavba panelových domov až po Poľnú ulicu. Na Nešporovej ulici a Mila Urbana boli postavené samostatné štvorbytové domy. Na sídlisku Hliny V je Základná škola Vendelína Javorku a materská škola. Je tu postavené Nákupné centrum BILLA a niekoľko obchodných jednotiek. Po Hlinskej ulici premáva trolejbusová doprava, ktorá zabezpečuje dopravu do centra a na sídliská Solinky a Vlčince.

Sídlisko Hliny VI[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlisko Hliny VI pokračuje za sídliskom Hliny V, od ktorého je oddelené Poľnou ulicou. Od obytnej štvrte Bôrik je sídlisko ohraničené Bajzovou ulicou, od Hlín VII ho oddeľuje Hlinská ulica, ktorá ďalej pokračuje na sídlisko Solinky ako Obvodová ulica. Od sídliska Solinky ho oddeľuje Centrálna ulica. Na Hlinách VI boli vybudované len tri dlhšie panelové domy a tri vežové dvanásťposchodové obytné budovy. V roku 2006 bol na sídlisku postavený ďalší obytný panelový dom s tridsiatimi bytmi a plánuje sa výstavba ešte jedného obytného domu. Na sídlisku je Gymnázium Hlinská, SOU Spoločného stravovania Žilina, Dievčenská odborná škola Žilina, Hotelová akadémia Žilina, lekárske stredisko, lekáreň, Nákupné centrum LIDL a ďalšie obchodné priestory. obchod s nábytkom GEKO a plánovaná je výstavba Obchodného centra Žilina na rohu ulíc Obvodovej a Centrálnej. Za sídliskom smerom ku Solinkám sú ešte voľné pozemky, kde sa môžu stavať bytové domy, prípadne objekty vyššej vybavenosti. Sídlisko má trolejbusovú dopravu, ktorá premáva po okraji sídliska.

Sídlisko Hliny VII[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlisko Hliny VII je postavené v priestore ostrého trojuholníka, ohraničené Hlinskou ulicou, ktorá ho oddeľuje od Hlín V, Rajeckou cestou a Mostnou ulicou, ktorá ho oddeľuje od Hlín VIII. Na sídlisku sú postavené štandardné panelové bloky z ktorých tri sú vežové dvanásťposchodové panelové budovy. Sídlisko má dobre vybudovanú občiansku vybavenosť. Je tu vybudované centrum, kde sú obchodné priestory a penzión Junior. Na sídlisku je základná škola a materská škola. Je tu postavená administratívna budova spoločnosti Váhostav – SK, Bytterm, veľkogaráže a predajňa automobilov FIAT a Alfa Romeo. V objektoch Saleziánskeho domu, ktorý bol postavený v roku 1938 podľa významného architekta Michala Maximiliána Scheera, sa nachádza Rímskokatolícka farnosť Žilina-Hliny, Kostol sv. Jána Bosca, Stredné odborné učilište sv. Jozefa robotníka, Inštitút sv. Tomáša Akvinského v Žiline a Detašované pracovisko RKCMBF Univerzity Komenského v Bratislave.

Sídlisko Hliny VIII[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlisko Hliny VIII je posledné postavené sídlisko na Hlinách. Výstavba na tomto sídlisku bola ukončená v roku 1977. Od Hlín VII sú oddelené Mostnou ulicou, od Hlín III ich oddeľuje Komenského ulica a od Malej Prahy sú oddelené Suvorovovou ulicou. Sídlisko sa nachádza na pomerne malom priestore a z dvoch strán prechádza rušná štvorpruhová komunikácia. V tesnej blízkosti obytných domov je mimoúrovňová kruhová križovatka Rondel a kúsok ďalej je ďalšia veľká mimoúrovňová križovatky do Prievidze z prieťahovej štvorpruhovej komunikácie I/18. V posledných rokoch boli od Lichardovej ulice vybudované protihlukové steny. Na sídlisku je postavené Nákupné centrum Družba, základná škola, materská škola a Okresné pedagogické stredisko. Od Komenského ulice sú tu postavené objekty vyššej občianskej vybavenosti, stredné odborné učilište energetické, študentský domov a v roku 2005 tu pribudlo sídlo Žilinského samosprávneho kraja. Aj keď bola výstavba bytov na sídlisku ukončená v roku 1977, plánuje sa ešte výstavba ďalších štyroch panelových obytných budov. V roku 2007 začala výstavba 4 obytných budov z názvom "Hliny VIII - nové bývanie". Stavba bola dokončená v novembri 2008. Tieto štyri bytovky tvoriace obdĺžnik sú postavené za Energetickým učilišťom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. zilina.sk, [cit. 2017-04-23]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]