Vzácny plyn: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doplnenie prvku oganesónu, úprava formátu tak, aby korešpondoval s formátom článku pre halogény, vrátane doplnenia informácií o elektrónovej štruktúre.
d (odstránenie starej šablóny {{Link FA}} a {{Link GA}})
(Doplnenie prvku oganesónu, úprava formátu tak, aby korešpondoval s formátom článku pre halogény, vrátane doplnenia informácií o elektrónovej štruktúre.)
|}
 
'''Vzácny plyn''' je súhrnný názov pre všetky prvky 18. skupiny [[Periodická tabuľka|periodickej tabuľky prvkov]]. Patria sem: [[hélium]], [[neón]], [[argón]], [[kryptón]], [[xenón]], [[radón]] a [[oganesón]].
Ako '''vzácne plyny''' sa označuje skupina [[plyn]]ných prvkov '''skupiny VIIIA''' (podľa nového číslovania [[IUPAC]] '''skupina 18''') [[Periodická tabuľka|periodickej tabuľky prvkov]]:
* [[hélium]]
* [[neón]]
* [[argón]]
* [[kryptón]]
* [[xenón]]
* [[radón]]
 
Atómy vzácnych plynov majú 8 valenčných [[Elektrón|elektrónov]] (valenčná vrstva je ns<sup>2</sup> np<sup>6</sup>, elektrónová konfigurácia valenčnej vrstvy ns<sup>2</sup> np<sub>x</sub><sup>2</sup> np<sub>y</sub><sup>2</sup> np<sub>z</sub><sup>2</sup>), čo je úplný elektrónový [[Oktet (atóm)|oktet]]. Vzácny plyn je vždy posledným prvkom každej periódy, vonkajšia elektrónová vrstva je u nich kompletná. Najmä ľahšie vzácne plyny (hélium, neón, argón) sa preto vyznačujú mimoriadne nízkou schopnosťou vytvárať chemické zlúčeniny, táto vlastnosť sa nazýva '''inertnosť'''.
Vyznačujú sa mimoriadne nízkou schopnosťou vytvárať chemické zlúčeniny, táto vlastnosť sa nazýva '''inertnosť'''.
 
Vďaka tejto vlastnosti viaceré plyny tejto skupiny nachádzajú použitie v technike ako ochranná atmosféra pri rôznych technologických procesoch (napr. [[zváranie]]) alebo ako pracovná atmosféra v zariadeniach, kde by prítomnosť plynu ochotného reagovať s časťami zariadenia mohli ohroziť funkciu zariadenia (napr. [[žiarovka]]).
76

úprav

Navigačné menu