Demeter Solúnsky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Demeter Solúnsky (Myrotočivý)
Stenopis sv. Demetra (Manuel Panselinos, 1290-1310)
Stenopis sv. Demetra (Manuel Panselinos, 1290-1310)
Narodenie 3. storočie, Solún
Úmrtie 26. október 306, Solún
Patronát vojaci, mesto Solún
Sviatok 26. október (byzantský obrad), 9. apríla (latinský obrad)
Odkazy
Spolupracuj na Commons Demeter Solúnsky
(multimediálne súbory na commons)

Svätý veľkomučeník Demeter Solúnsky (zriedkavo aj Dimiter) alebo tiež Demeter Myrotočivý či Myromvonný (gr. Άγιος Δημήτριος ο μυροβλύτης) († 26. októbra 306) je ranokresťanský mučeník. Podľa hagiografických legiend bol synom rímskeho prokonzula v Solúne. Pre svoje schopnosti dosiahol vysoký štátnický post (prokonzul). Keďže však odmietal prenasledovať kresťanov, ba dokonca kresťanstvo šíril a podporoval, dal ho cisár Maximián uväzniť a neskôr zabiť vo väzení. Zomrel prebodnutý kopijami 26. októbra 306. Spolu s ním bol zabitý aj mladý kresťan Nestor, ktorého Demeter podporoval v zápase proti gladiátorovi Lyovi, ktorý bol cisárovým obľúbencom.

Ostatky sv. veľkomučeníka Demetra v bazilike v Solúne, ktorá je mu zasvätená

Jeho ostatky sú uložené v starobylej bazilike v Solúne, ktorá nesie jeho meno. Keďže produkujú voňavú tekutinu, svätý Demeter býva označovaný ako Myrotočivý (z cirkevnoslovanského Myrotočec) či Myromvonný.

Svätý Demeter je považovaný za ochrancu a patróna mesta Solún, v Byzancii bol uctievaný aj ako patrón vojakov a obranca vlasti. Bol aj jedným z patrónov a ochrancov cyrilometodskej misie. Svätí Cyril a Metod (alebo niektorý z ich žiakov) napísali na jeho počesť kánon (kánon na počesť svätého Dimitra Solúnskeho), ktorý je najstarším dokladom jeho úcty na území Slovenska. Jeho sviatok sa v Uhorsku slávil 26. októbra podľa byzantského kalendára, a nie podľa latinského kalendára, čo mnohí považujú za dôkaz, že vychádza z cyrilometodskej misie, a čo zároveň dokazuje byzantský ráz tejto misie.

O jeho veľkej úcte na území Slovenska svedčí aj relatívne veľký počet gréckokatolíckych chrámov, ktoré mu boli zasvätené, a aj početné ikony z územia Slovenska zobrazujúce sv. Demetra. Podnes je pre gréckokatolíkov a pravoslávnych na celom svete významným svätcom, v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je jeho sviatok označený ako polyjelej s bdením (stredný sviatok).

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]