Diskusia k Wikipédii:Deň finančnej gramotnosti/2013

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súťaž   Súťažné heslá   Pravidlá   Súťažiaci   Pomocník   Diskusia    

Doterajší priebeh (koniec septembra)[upraviť zdroj]

Zatiaľ je záujem o súťaž pomerne slabý, robila sa nejaká propagácia tejto súťaže?--Pelex (diskusia) 16:10, 28. september 2013 (UTC)

Ja sa ešte možno zúčastním, podľa toho ako na tom budem s časom. Problém súťaže je tematická oblasť: sú to veci, v ktorých sa bežní redaktori na wiki nevyznajú. Bronto (diskusia) 16:21, 28. september 2013 (UTC)

  • Pelex, Bronto Jasné treba sa zúčastniť, veď v momentálnej koštelácii sa jedná o garantované výhry.Rudko (diskusia) 17:28, 28. september 2013 (UTC)
Pelex: Propagácia sa robila a robí: Nadácia PARTNERS predstavila súťaž na tlačovke, v istej miere používame sociálne siete a už je dohodnutý aj centrálny baner na všetkých projektoch v slovenčine.
Bronto: Súťaž je z veľkej časti zameraná na nových redaktorov. --KuboF (diskusia) 22:58, 30. september 2013 (UTC)

Preklady[upraviť zdroj]

Príde mi, že podobná súťaž by mala uprednostniť (asi aj výhradne) vlastnú tvorbu. Preklady mi príliš do takéhoto podujatia nesedia. Ako to vidia ostatní? Vasiľ (diskusia) 00:02, 6. október 2013 (UTC)

Rozhodne áno. Navyše správne preložiť to opäť dokáže len niekto, kto sa vo finančnej sfére pohybuje. --Saskardin diskusia 08:38, 6. október 2013 (UTC)
Toto sme riešili s PARTNERS už dávnejšie. V konečnom dôsledku je dôležitejší výsledný text ako jeho zdroj (ak je dôveryhodný, samozrejme). Ak sa však nazbiera viacero negatívnych názorov tak v prípadnom budúcom ročníku to môžme zobrať do úvahy. --KuboF (diskusia) 14:07, 6. október 2013 (UTC)
Podobné súťaže by práve mali stimulovať vlastnú tvorbu a prácu so zodpovedajúcimi zdrojmi. Preklápačky z cs, rovnako ako aj preklady z ktorejkoľvek inej wiki nie sú vhodné. Už len kvôli tomu, že časť hesiel má aj legislatívne ukotvenie v slovenských zákonoch. Vasiľ (diskusia) 20:32, 6. október 2013 (UTC)
Už sa nazbieralo viacero kritických hlasov a diskusií takže napriek doterajšiemu postoju to ešte prehodnotíme. --KuboF (diskusia) 20:47, 6. október 2013 (UTC)
Nezáleží, odkiaľ pochádzajú info, ale ako užitočné a využiteľné pre našinca sú. Niekedy zle pochopené, spracované, resp. info z nedôveryhodného zdroja sú oveľa horšie, ako preklad z pár chybami, ktorý si vieme rýchlo pozrieť. Ja by som preto rozdiel nerobil. --Pe3kZA (diskusia) 20:57, 6. október 2013 (UTC)
Záleží a dosť, pôvod informácií je podstatná vec. Čo sa týka užitočnosti, tak netreba si encyklopedické články pliesť s návodmi a praktickými postupmi. Práve ak autor použije nedôveryhodný zdroj tak je to ľahšie odhaliteľné než keď sa sem dostane sprostredkovane z inej wiki. Vasiľ (diskusia) 21:08, 6. október 2013 (UTC)
K dôveryhodnosti textov pripomínam len toľko, že všetky texty z českej súťaže prešla odborná porota, rovnako ako prejde tie v slovenskej súťaži. V porotách oboch súťaží boli/sú 2 ľudia priamo z odboru. --KuboF (diskusia) 21:56, 6. október 2013 (UTC)
Dobrý článok musí mať dobré, presné, t.j. detailné referencie. (T.j. ktorý fakt bol odkiaľ získaný – ak ide o knihu, z ktorej strany a pod.) Vtedy si to každý môže ľahko overiť – takže žiadnu odbornú porotu v podstate ani netreba. --Ruwolf (diskusia) 09:40, 16. október 2013 (UTC)

Ja som tieto dni veľmi zaneprázdnený, inak by som tu bol frflal už dávnejšie. Takže len veľmi stručne: (Ak aj ignorujeme možný problém s kvalitou článkov z inej wiki.) Snáď nemyslíte vážne, že chcete dať ceny niekomu, kto jednoducho zoberie článok z cs wiki a za 15 minút tam zmení koncovky a pár slov (lebo pri financiách žiadne špeciálne terminologické zmeny v slovenčine voči češtine nie sú), prípadne dokonca to hodí do google translate a len preletí ?? Tú cenu si zaslúži potom autor na českej wiki a nie ten, kto to sem preklopil. Keby bola cena knižka, tak nepoviem, ale na hentaké ceny treba minimálne vylúčiť preklady z českej wiki (ja by som vylúčil aj z ostatných, ale uznávam, že z iných jazykov je to aspoň trošku náročnejšie). Bronto (diskusia) 09:34, 7. október 2013 (UTC) P.S.: Na preklady sa potom môže urobiť separátna súťaž.

Aké "hentaké ceny"? Veď tu na sk sú skôr trestom ;-). Cs majú lepšie ceny... Inak máš samozrejme pravdu s tými pseudo-prekladmi. --Ruwolf (diskusia) 06:35, 11. október 2013 (UTC)

Posledné slovo v tomto ročníku: So spoluorganizátorom a sponzorom súťaže, Nadáciou PARTNERS, sme sa zhodli na tom, že preklady sú brané do úvahy a nie je prehliadané na to, že je to preklad. Hodnotí sa len výsledná kvalita článku - tak po obsahovej ako aj po formálnej stránke. Kto teda chce spraviť preklad, nech ho kľudne spraví; vrátane ľudí, ktorí to kritizujú. Okrem toho by bolo treba vyriešiť čo spraviť s článkami, ktoré už boli preložené v čase, keď sa o prekladoch na wiki ešte nediskutovalo.

Moja osobná poznámka: Vlastná tvorba je chválihodná ale v mnohých prípadoch je vhodnejšie použiť princíp o potrebe a dostatočnosti. Trochu parafrázované na podmienky Wikipédie: "Keď už niekto vynaložil veľa energie na napísanie výborného článku tak ho radšej opatrne preložím ako by som strácal veľa energie na napísanie niečoho, čo v konečnom dôsledku môže byť menej kvalitné." Tento prístup som od začiatku plánoval aj pre túto súťaž. --KuboF (diskusia) 16:10, 15. október 2013 (UTC)

Z nepochopiteľných dôvodov si pletieš preklady ako také (na tých nič nie je) a súťaž, ktorá má za niečo odmieňať. Posudzovať úplne rovnako copy-a-paste-a-5-minút-úprav-koncoviek z češtiny a niečiu týždňovú prácu je slušne povedané smiešne a totálny nezmysel. Tu predsa nejde o to, aké majú byť články na wikipédii (tie môžu byť aj preklady), ale o to, akú činnosť vlastne odmieňate v tejto súťaži. Ja ti teda "preložím", čo odmieňate: Odmieňate toho, kto prvý príde a nájde si najlepší článok na cs wiki. Na toto ste chceli urobiť súťaž? Asi ťažko...A podotýkam, že si stále myslím, že tú cenu by mal dostať autor na cs wiki. Bronto (diskusia) 21:41, 16. október 2013 (UTC)

Vážený Bronto, všetci dobre vieme, že máš pravdu v tom, že preklad z češtiny do slovenčiny je jednoduchý, hlavne ešte s pomocou strojového prekladu. Upozorňujem ťa ale na ciele súťaže, kde hneď prvé dva body odkazujú na výsledok a teda dostupné slobodné vzdelávacie materiály. Tento cieľ je možné naplniť rôznymi spôsobmi, napr. aj prekladom. Ďalší bod, hovoriaci o podpore tvorby, je myslený dlhodobo, čiže aj mimo rámca súťaže a mimo témy stanovenej súťažou. Chceme proste viac redaktorov. Čiže bežné články, ktoré, ako sám píšeš, na tých nič nie je ak sú prekladové. Povedal by som, že viem pomerne presne čo je cieľom tejto súťaže, jej plánovaním a konzultovaním som strávil nemálo času ;)
Tvoju kritiku prijímam ale je mierená kúsok nesprávnym smerom. Toto nech ťa prosím neodradí! Nech ťa to neodradí ani v účasti v súťaži (ja byť bežný redaktor tak naozaj zoberiem pár článkov, preložím ich a prídem si po tablet, na ktorý sa teraz môžem akurát tak pozerať z diaľky lebo pravidlami, ktoré som spolutvoril som zo súťaže vylúčený). Nech ťa to neodradí ani vo vytvorení vlastnej súťaže, ktorej môžeš definovať ciele, vytvoriť pravidlá, nájsť sponzorov, porotu a zabezpečiť celkovú propagáciu a organizáciu (a samozrejme byť zo súťaže, už z podstaty veci, vylúčený). S pozdravom.
PS (po príspevku od BT): Mojim cieľom na projektoch Wikimédie je v strednodobej perspektíve čo najväčšia užitočnosť, čiže čo najviac kvalitných článkov v čo najkratšom čase. Ak to môžme dosiahnuť prekladmi tak súhlasím. Ak môžme redaktorov povzbudiť k prekladom pomocou súťaže, ktorá prijíma aj preklady tak súhlasím. Ak aj sponzor súťaže prijíma preklady tak výborne. Je to o prioritách a v mojom uhle pohľadu sa vlastná tvorba dostáva silno do popredia (pri súčasnom stave skwiki) až v dlhodobej perspektíve. --KuboF (diskusia) 23:33, 16. október 2013 (UTC)
Nehnevaj sa, ale ja ti tu hovorím, že tá súťaž má úplne nelogické a výsmešne neférové podmienky (férové by bolo buď len vlastná tvorba alebo len čisté preklady a nie kombinácia) a tvoj argument je, že všetko je v najlepšom poriadku, lebo je to tak dohodnuté (resp. ty si/vy ste to tak stanovili) a hotovo. Veď to ti tu celý čas práve hovoríme, že je to zle dohodnuté (resp. si/ste to zle stanovil/li). A tým, že si sa zúčastnil prípravy súťaže, sa na tom nič nemení, stále je to absurdné. Čo je toto za súťaž, keď vlastne trestáte tých, čo to budú robiť poriadne. Už si také niečo niekde videl? Bronto (diskusia) 00:24, 17. október 2013 (UTC) P.S. Aby si to zle nechápal, je chályhodné, že si sa tomu venoval, ale teraz sa kvôli tomu nebudem tváriť, že čierna je biela a všetko je v poriadku. Mohli ste sa tu spýtať a tento problém by nevznikol, ja som automaticky vychádzal z toho (a kopa ďalších), že sa bude súťažiť vlastnou tvorbou. Bronto (diskusia) 00:33, 17. október 2013 (UTC)

Ak tu má byť akákoľvek podobná súťaž, tak by sa malo jednať o výhradne vlastnú tvorbu, navyše veľmi dobre podloženú (prevažne knižnými) zdrojmi. Vytváranie článkov formou prekladov a ešte k tomu vo väčšine prípadov z cs.wiki nepovažujem zrovna za šťastné a správne. Tak trochu by som považoval za paradoxné, keby to vyhral nejaký preklad, čo sa napokon aj môže stať, keďže konkurencia v súťaži nieje nejaká silná. Mne tieto témy nie sú blízke, tak sa radšej súťaže nezúčastňujem, hoci súťaž som skôr považoval za spôsob ako prilákať nováčikov, ale je fajn, že sa zúčastnili aj stáli redaktori.

K hlasovaniu ešte toľko, ja osobne mám tak trochu problém podporiť napr. aj hlasovanie o „najlepší článok“, v prípade že sa jedná o výslovný preklad, hoci pravidlám Wikipédie to neodporuje. Jednoducho to nepovažujem za férové. Každopádne budem sledovať ako skončí hlasovanie, či sa uprednostní niektorý z prekladov, alebo niektorý z výhonkov napr. aj od začiatočníka. Ja osobne som radšej za tú druhú spomínanú možnosť. --BT 23:14, 16. október 2013 (UTC)

Tiež mi akceptácia prekladov nebola úplne po vôli, ale musím súhlasiť s kolegom KuboFom. V plnej miere. Organizácia súťaže stála nás (Wikimedia SK) a zvlášť KuboFa osobne nemalé úsilie za ktoré by som mu rád poďakoval. Skúsme reagovať s kúskom vďaky a pozitívneho myslenia. Zoberme súťaž takú aká je a pustime sa s chuťou do rozširovania nášho spoločného projektu. Veľa zdaru! --Jetam2 (diskusia) 00:26, 18. október 2013 (UTC)
Jetam ja nekritizujem súťaž, len sa mi nepozdáva možnosť zapájať do súťaže aj články, ktoré sú prekladmi z iných wiki. Samozrejme palec hore za zorganizovanie súťaže, zvlášť KuboviF, ktorý do nej vložil maximum.
P.S.: Aspoň do budúcna by bolo predsa len dobré pouvažovať nad tým, či je vhodné zapájať do podobných súťaží aj preklady článkov z inojazyčných Wikipédií.
Ešte raz vďaka. --BT 20:03, 19. október 2013 (UTC)

Prípadne to poňať pozitívne – akceptovať v súťaži aj preklady, ale pôvodný text voči inak rozsahom/kvalitou porovnateľnému prekladu zvýhodniť... Buď formou váhy v hodnotení, alebo formou nejakého extra bonusu, prípadne členením cien. --Teslaton (diskusia) 20:15, 19. október 2013 (UTC)

Počítame s opatrením prekladov do prípadných budúcich súťaží. Viac ale uvidíme neskôr, po tejto súťaži a po nejakom tom oddychu. --KuboF (diskusia) 22:31, 19. október 2013 (UTC)

Odporuje pravidlám ak si dvaja súťažiaci vyberú tú istú súťažnú tému? Mám záujem o spracovanie témy, ktorú už spracoval iný autor metódou copy- paste z wiki cs. Nakoľko mi je téma pomerne blízka, vidím tam obrovský priestor na doplnenie informácií. Akým spôsobom sa v takomto prípade bude hodnotiť výsledný článok, ktorý vznikne zlepením príspevkov od dvoch autorov? --Matus99 (diskusia) 09:59, 20. október 2013 (UTC)

Preklady z cs aj tak treba dopĺňať, lebo tie články nebývajú vyčerpávajúce, prípadne nemajú kvalitné zdroje, treba do nich implementovať slovenské reálie a znenie zákonov, takže tieto finančné články, ak majú byť dobré, nikdy nemôžu byť čírym prekladom cs-sk.--Nelliette (diskusia) 12:41, 20. október 2013 (UTC)
Je možné si vybrať ten istý článok ako si už vybral niekto iný. Hodnotiť sa bude u každého súťažiaceho tá časť o ktorú sa pričinil. (aj keď je pravda, že to bude ťažšie pre porotcov...) --KuboF (diskusia) 00:31, 25. október 2013 (UTC)

Účasť[upraviť zdroj]

Tie pravidlá som si čítal, len je to tak, či tá klauzula v zamestnaneckom alebo zam. podobnom vzťahu, čo je taký špongiový výraz, v ktorom teda ako člen WMSK je zam. podobný vzťah alebo nie? Teda otázka priamo, či sa môžem na tej súťaži z pohľadu praviediel zúčastniť aj ako člen WMSK. Rudko (diskusia) 16:02, 6. október 2013 (UTC)

Vo prípade WMSK sú vylúčení členovia predsedníctva a revíznej komisie (ak by sme mali platených zamestnancov, čo nemáme, tak aj tí). Čiže "jednoduchí" členovia sa zúčastniť môžu. --KuboF (diskusia) 20:46, 6. október 2013 (UTC)


Chcel by som poprosiť o menšie ujasnenie účasti: v pravidlách je napísané: „Z účasti v súťaži sú vylúčené osoby, ktoré:... ... j) v čase zapojenia sa do súťaže nedosiahli plnoletosť a na výzvu usporiadateľa v lehote stanovenej usporiadateľom nepredložili písomný súhlas svojho zákonného zástupcu s účasťou v súťaži, alebo ...“. Ja nedosiahnem počas súťaže plnoletosť, ale s písomným súhlasom zákonného zástupcu by nemal byť problém, avšak nie som si istý akou formou. Najlepšie by mi to vyhovovalo e-mailom, ale neviem, či je to možné, keď v pravidlách súťaže v sekcií I. Usporiadateľ a organizátor súťaže sa nenachádza e-mail spoločnosti Nadácia PARTNERS. Za odpoveď Ďakujem. --- Jurgi10.22 - - 17:51, 23. október 2013 (UTC)

Overovanie veku sa bude z praktických dôvodov robiť len u víťazov. Konkrétny spôsob sa dohodne individuálne podľa možností. Nadácia PARTNERS nám vychádzala v ústrety a s podobnými súťažami už má nejaké skúsenosti tak verím, že toto nebude problémom. --KuboF (diskusia) 23:15, 23. október 2013 (UTC)
Aha, už mi je to jasné, myslel som si, že už počas súťaže si treba zabezpečiť zákon. zástupcu. Ďakujem za odpoveď. --- Jurgi10.22 - - 20:30, 24. október 2013 (UTC)

Anonymita[upraviť zdroj]

Chcel by som sa spýtať, či bude potrebné zverejniť ozajstné meno (civilné meno) účastníka. Ak áno, či len v rámci firmy, ktorá to organizuje, alebo aj verejne tu alebo inde na internete. Vertor (diskusia) 16:19, 26. október 2013 (UTC)

Ohľadom spracovania súkromných údajov pozrite danú časť pravidiel. Osobné údaje budeme požadovať len po výhercoch. Zoznam výhercov (občianske meno, mesto) bude zverejnené na stránke http://dfg.sk , v prípade silnej nevôle zverejniť meno a zároveň silnej vôle zúčastniť sa súťaže mi napíš správu. --KuboF (diskusia) 22:49, 29. október 2013 (UTC)

Názor[upraviť zdroj]

Myslím, že súťaž mala zmysel. Ak sa však ešte niečo podobné bude organizovať v budúcnosti, tak by som organizátorom odporúčal, aby si veľmi starostlivo premysleli postup ako zabrániť vojne redaktorov v rámci jednotlivých súťažných článkov. Tá podľa môjho názoru celú súťaž dehonestuje.--Zajano (diskusia) 10:04, 8. november 2013 (UTC)

Zajano, ak myslíš naťahovačku okolo článku Nell, šlo len o provokatéra, ktorý sa na wiki pohybuje už dlhší čas a zameriava sa na istých redaktorov, aj na Nell. Toho si netreba všímať, s ním si poradia správcovia. :-) --–Bubamaradisk. 10:12, 8. november 2013 (UTC)
Nemal som na mysli iba tento jeden článok. Tých prípadov bolo žiaľ až príliš veľa. --Zajano (diskusia) 10:28, 8. november 2013 (UTC)
Tak sa ospravedlňujem, mne napadol hneď tento konkrétny prípad, ale je pravda, že samotnú súťaž som podrobne nesledovala. --–Bubamaradisk. 10:39, 8. november 2013 (UTC)
Myslím, že komisia dobre zváži podľa histórie článku, kto mal aký podiel na jeho vzniku, resp. úprave či rozšírení. Tiež som mal nutkanie pár článkov upraviť, no obmedzil som to na správcovské "povinnosti" a teda upozorňovanie na nekvalitu, resp. copy. Nikdy sa nedá spravodlivo posudzovať, nakoľko zručnosti dlhoročných správcov a nováčikov sú neporovnateľné. Je však na komisii, aké zvolí hodnotenie a čo bude zohrávať hlavnú úlohu pri hodnotení. Kiežby však bolo takýchto súťaží čo najviac a aj keď máme my zametači a šablónovači viac práce, vysoko prevažuje prínos súťaže pre skvalitnenie wiki. Tak šup šup na ďalšie oblasti ;)--Pe3kZA (diskusia) 10:55, 8. november 2013 (UTC)

Výsledky súťaže[upraviť zdroj]

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či už boli výsledky súťaže zaslané výhercom. Ďakujem Zaujímalo by to asi viacerých... --195.146.149.123 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Odporúčam kontaktovať redaktora KubaF ako spoluorganizátora súťaže. Veľa šťastia. --BT 15:24, 28. november 2013 (UTC)
Podľa propozícií sa to zrejme nebude verejne oznamovať, výhercovia majú dostať e-maily.--Nelliette (diskusia) 18:22, 28. november 2013 (UTC)
Pevne verím, že organizátori výsledky zverejnia. Čoskoro.--Pelex (diskusia) 09:10, 29. november 2013 (UTC)
Veru aj ja by som sa potešil výhre, ale najmä zverejneniu výsledkom :)Redaktor:Markofon77

Zdravím. Zatiaľ sme kontaktovali výhercov. Keď od všetkých obdržíme formálne náležitosti a odovzdáme ceny tak budú zverejnení na Wikipédii aj na dfg.sk. S pozdravom, spoluorganizátor KuboF (diskusia) 01:18, 2. december 2013 (UTC)

Trochu ma prekvapuje, že do súťaže sa prihlasovali redaktori pod svojimi nickmi a prihlasovali konkrétne články. A zrazu ako zoznam je pod plnými menami, bez článkov. Príde mi to ako zvláštny postup. Vasiľ (diskusia) 12:05, 20. december 2013 (UTC)

Tiež som skôr za zverejnenie nicku a prípadného doplnenia typu Palino21 (Pavol R., Martin) --Pe3kZA (diskusia) 12:10, 20. december 2013 (UTC)
Ano, aj to by som si vedel predstaviť. Vasiľ (diskusia) 12:18, 20. december 2013 (UTC)
Podľa pravidiel smieme zverejniť len občianske meno a mesto bydliska, nič viac, nič iné. Pôvodný zámer bol zverejniť prezývky ale po diskusiách s PARTNERS sme sa dohodli takto. Uznávam, že je trochu divné, že teraz nie je možné zistiť, za ktoré úpravy jednotliví ľudia vyhrali. --KuboF (diskusia) 17:49, 20. december 2013 (UTC)
V pravidlách vidím aj prezývky, takže mi nie je jasné v čom je problém. V každom prípade, súťaž, kde nie sú idendifikovateľní výhercovia ani víťazné články je dosť divne nastavená. Vasiľ (diskusia) 11:05, 21. december 2013 (UTC)
Som presvedčená, že viacerým by vadilo odkrytie nickname. Wikipédia preferuje anonymitu redaktorov, lebo trvá na prezývkach. A ich menenie prináša svoje nepríjemnosti tiež.--Nelliette (diskusia) 14:11, 21. december 2013 (UTC)
Nell, Vasiľ má v tomto pravdu; máme tu názvy článkov a nicky ich autorov, ale uvedené máme "nič nehovoriace" občianske mená bez víťazných článkov. Takže - práve o to odhalenie ide + nemožnosť identifikovať ocenené články. Minimálne by som ale prehodnotil skrátenie priezviska na počiatočné písmeno. Tam ide o "odhaľovanie" súkromia, s ktorým má veľa ľudí problém. Pe3kZA (diskusia) 14:47, 21. december 2013 (UTC)
Osobne si myslím, že rozhoduje názor donora, on má právo určovať pravidlá. Organizáror súťaže a komisia tie mená zrejme poznajú. Ak sa niekto chce dať spoznať, má možnosť to urobiť na wiki bárskde, aj sa pochváliť na redaktorskej stránke. Zmysel by identifikácia článkov mohla mať, pokiaľ by taký článok bol hodnotený aj podľa pravidiel wikipédie, napríklad striebornými hviezdami alebo aspoň nejakou odhlasovanou nálepkou.--Nelliette (diskusia) 16:08, 21. december 2013 (UTC)

Nechápem prečo neboli uvedené nicky autorov, nešlo by o žiadne oboznamovanie "verejnosti" s osobnými údajmi výhercov a bolo by transparentné, ktoré články vlastne boli ohodnotené.--Pelex (diskusia) 16:57, 21. december 2013 (UTC)

Vasiľ, podľa pravidiel VII. Spracúvanie osobných údajov, bod 2. máme (organizátori) právo zverejniť len občianske meno a mesto bydliska, na zverejnenie prezývky právo nemáme. Máte pravdu, že teraz je nedohľadateľné za ktoré úpravy boli redaktori ocenení, čo je blbé. Dodatočne to ale zverejniť nechcem, lebo to by bolo ľahko možné priradiť občianske meno k používateľskému. V každom prípade boli pravidlá zverejnené hneď na začiatku súťaže a pri informovaní víťazov sme dbali na to aby každý víťaz výslovne súhlasil so spracovávaním osobných údajov podľa pravidiel.

Škoda, že na tieto nedostatky nebolo upozornené ešte pred zverejnením víťazov, najlepšie ešte počas súťaže. Vtedy by sme pravidlá ešte vedeli zmeniť... --KuboF (diskusia) 21:20, 22. december 2013 (UTC)

Na opravu nikdy nie je neskoro... Do dnes si tie mena "všimlo" povedzme sto ľudí, čo môže byť definitívny počet, ak sa to upraví. Ak nie, tieto veci tu naveky zostanú a otázky budú narastať. Určite som min. za skrátenie priezviska, ako to majú výhercovia v iných súťažiach a v prípade dohody dodatočné zverejnenie nickov. Celé mená môže mať spoluorganizátor na svojom webe, kde si to môžu zvedavci vyhľadať, no tu "fungujeme" pod nickmi a tak by to malo zostať aj pri súvisiacich projektoch. Rozhodli ste a ak nemáte problém s obhajobou kvality, resp. posudzovaných kritérií, nevidím dôvod na tvrdohlavé trvanie na tejto podobe zverejnenia výsledkov.--Pe3kZA (diskusia) 09:14, 23. december 2013 (UTC)
Na opravu niektorých vecí neskoro je. Pravidlá boli nastavené takto, treba ich doržať. Na opravu bol čas pred začiatkom súťaže, alebo pred nasledujúcim ročníkom.--Jetam2 (diskusia) 14:14, 23. december 2013 (UTC)

Pôsobí to veľmi netransparentne. Iné identifikačné údaje boli do súťaže zadané a pod inými údajmi sú výsledky zverejnené. To pôsobí ako šifrovanie. Čo sa týka spomínaného pravidla, to tvrdí: „týchto pravidiel súhlasia, že usporiadateľ a spoločnosť PARTNERS GROUP SK s.r.o. sú v súvislosti s touto súťažou oprávnení použiť v súlade s § 12 zákona č. 40/1964 Zb. v platnom znení, bezplatne účastníkmi súťaže osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a mesto bydliska v médiách (vrátane web stránky usporiadateľa a spoločnosti PARTNERS GROUP SK s.r.o.), ich propagačných a ich reklamných materiáloch.“ Ja nechcem údaje od Partners, ja ich chcem od Wikimedia Slovenská republika. Vasiľ (diskusia) 14:34, 23. december 2013 (UTC)

Wikimedia SK je usporiadateľom súťaže (podľa bodu I).--Jetam2 (diskusia) 14:46, 23. december 2013 (UTC)
Ja neviem, ale je naozaj ťažké pochopiť, že je úplne zbytočné tu mať vycapené tie mená, keď (ako x-tý krát poukazujeme napr. s Vasiľom) nikto sa nedostane k oceneným článkom? U mňa určite tvrdohlavý postoj, presadzujúci SQ vytvára otázku, prečo nechce organizátor zverejniť poradie... Dobre vieme, že výsledky už i tak neovplyvníme...Pe3kZA (diskusia) 15:02, 23. december 2013 (UTC)
Pochopte teda aj nás. Chceme pre Wiki komunitu pripraviť nejakú súťaž. Nájdeme partnerov/sponzorov. Ako to už býva, nemáme úplne rovnaké predstavy o súťaži, ale podarí sa nám dôjsť ku kompromisu. Zverejníme spoločné súťažné pravidlá. Súťaž prebehne. Po súťaži máme požiadavky ísť proti pravidlám, ktoré sme s partnerom/sponzorom vyjednali. Tvrdohlavosť na Wikipédii väčšinou nie je dobrá vlastnosť, ale práve tu je nevyhnutná. Porušenie pravidiel by znížilo dôveru u súčasných a budúcich partnerov a súťažiaciach. Je to krátkodobý ústupok, ale s dôraznejším dopadom do budúcnosti. Poslednej vete úplne nerozumiem. Poradie je zverejnené tu: Wikipédia:Deň finančnej gramotnosti, čo je SQ tiež nerozumiem. Pekné Vianoce! --Jetam2 (diskusia) 16:04, 23. december 2013 (UTC)
Joooj, polopate: Kto je Ľudmila Balážová-Marešová, Peter Štefko, Rudolf Šmehýl alebo Jozef Dančišin? Súťažili Rudko, Pe3kZA, Wookie, Gepetito a ďalší, no nikoho z nich tam nevidím. Tým pádom nepoznáme víťazov, no nepoznáme ani porotou ocenené články, iba nejaké mená s bydliskom. Kde v súťaži vyhlásia víťazov bez toho, aby ukázali, čím boli lepší od iných? Ja chápem Tvoju obranu, aj to, čo nám hovoríš, len nerozumiem tomu, prečo je to takto vymyslené. A SQ je status quo... Pekné sviatky víťazom aj zvedavcom ;)--Pe3kZA (diskusia) 16:26, 23. december 2013 (UTC)

Možno budem opakovať, to čo napísali ostatní, len inými slovami. Strohé fakty: Súťaže sa zúčastnili redaktori Wikipédie pod svojimi nickmi a konkrétnymi úpravami, no vyhrali ľudia s občianskymi menami, bez uvedenia konkrétnych úprav, konkrétnych článkov. Trochu paradoxná situácia. Ja si myslím, že ten kto súťažil a vyhral mal byť uvedený ako víťaz, pod svojim súťažným menom. Nechcem nikoho napádať, no taktiež tu vzniká priestor na manipuláciu, keďže sa dá povedať: iný súťažiaci, iný výherca.

Návrh konkrétneho riešenia radšej nedám, no do budúcna by sme sa mali vyvarovať podobných chýb. Osobne si myslím, že časť pravidiel (technické, uvedené vyššie) by mala rozhodne! určovať Wikimedia SK ako jeden z organizátorov a druhú časť spoluorganizátor. No nemyslím si, že je správne, aby technické pravidlá určoval sponzor súťaže a nepriamo do nej vnášal netransparentnosť.

P.S.: Zverejniť výhercov pod svojimi redaktorskými menami by nateraz znamenalo stratu súkromia, čo by sa asi nestretlo s pochopením, zo strany výhercov. No treba sa zamyslieť, čo je správnejšie, transparentnosť súťaže, alebo striktné lipnutie na pochybných pravidlách? --BT 17:22, 23. december 2013 (UTC)

Prosím uvedomte si, že šlo o úplne prvý ročník FG na slovenskej Wiki. Neodohralo sa všetko ideálne, ale musím sa zastať, pri začiatkoch a nových projektoch je organizovanie veľmi náročné. Súťaž už skončila, výhercovia sú ohodnotení, ich mená zverejnené (v rámci stanovených podmienok) a účel súťaže vo svojom princípe splnený bol. V budúcnosti môžu byť pripomienky zohľadnené, ale momentálne je lepšie pridŕžať sa stanov, ktoré boli určené pred súťažou. Myslím, že diskusia k tomu čo je už skončené nemá zmysel a ďalšie návrhy by padli lepšie, keď sa bude organizovať druhý ročník. Prajem všetkým príjemné a veselé prežitie sviatkov. Akdar (diskusia) 23:16, 23. december 2013 (UTC)

Tiež sa opakujem ale uvedomujeme si nedostatky súťaže, hlavne nemožnosť dohľadať ocenené úpravy a rozpor používateľské-občianske meno. Za tieto nedostatky sa ako vedúci súťaže za Wikimediu SK hlboko ospravedlňujem! V ďalších, prípadných, súťažiach tieto nedostatky odstránime.

Tiež ale (opäť) pripomínam, že pravidlá boli zverejnené dostatočne dlho (2 a pol mesiaca) a všetci výhercovia výslovne súhlasili s takýmto narábaním so svojími osobnými údajmi (dávali sme na to špeciálny pozor pri oznamovaní výsledkov výhercom). Ak by boli k tomuto pripomienky od viacerých ľudí ešte pred koncom súťaže (ozval sa 1 človek), mohli by sme pravidlá v tomto bode ešte zmeniť. (pozri: Zapísaním sa do zoznamu súťažiacich podľa čl. IV ods. 2 písm. c) týchto pravidiel účastník súťaže vyjadruje súhlas s účasťou v súťaži a pravidlami a podmienkami súťaže a zaväzuje sa ich v plnom rozsahu dodržiavať.)

Ak by sme teraz pristúpili na systém "na Wikipédii prezývky, na dfg.sk občianske mená" tak by sme priradili občianske a používateľské mená všetkých výhercov, čo je veľké narušenie súkromia a chceme sa mu vyhnúť. Samozrejme, takýto akt môže spraviť konkrétny výherca (u seba) na dobrovoľnej báze, nie však organizátor. Spomeniem ešte, že jeden výherca požiadal o skrátenie priezviska v zozname výhercov - túto žiadosť sme zamietli, lebo by bola nespravodlivá voči ľuďom, ktorý sa súťaže vôbec nezúčastnili pre ochranu svojich osobných údajov (a s takouto úrovňou ochrany by problém nemali). Daný výherca sa teda mohol rozhodnúť či odstúpi zo súťaže alebo pristúpi na pravidlá podľa jednotného metra. (prípadne by mohlo byť možné túto časť prispôsobiť pre ľudí, ktorím sú všeobecne spoločnosťou uznávané isté výhody). Ak máte návrh ako túto situáciu teraz vyriešiť bez priradenia používateľské-občianske meno a bez nespravodlivosti voči ľuďom, ktorí sa pre ochranu súkromia súťaže nezúčastnili, dajte mi vedieť.

S pozdravom a pekné vianoce! --KuboF (diskusia) 13:42, 24. december 2013 (UTC)

Ahojte, súhlasím s tým, že teraz je už ťažké meniť niečo na nastavených pravidlách. Ale ako už bolo spomenuté, tie pravidlá boli v dostatočnom predstihu zverejnené a v súlade s nimi boli aj výhercovia zverejnení. Myslím, že práve naopak, ak by sa to teraz pomenilo, tak by to bolo netransparentné a pôsobilo by to aj do budúcna nedôveryhodne (na začiatku bolo stanovené A, ale po súťaži spravíme B). Áno, možno tie pravidlá neboli stanovené najšťastnejšie – princíp fungovania wiki je predsa len iný, veľmi svojský (používanie prezývok, nie mien a pod.), a v budúcnosti by sa tam mohli zakomponovať skôr wiki-prezývky, bez spojenia s občianskymi menami, alebo oznámenie víťazných článkov/úprav, atď.
V každom prípade, bola to vôbec prvá súťaž takýchto rozmerov na našej wiki, a organizátori odviedli podľa môjho názoru vynikajúcu prácu – muselo byť veľmi náročné zabezpečiť všetky potrebné veci, od nájdenia sponzorov/partnerov, cez komunikáciu s nimi, dohodnutie a spísanie pravidiel, zabezpečenie odbornej poroty, až po vyhodnotenie súťaže, či jej propagáciu, a to všetko vo svojom voľnom čase, jednoducho klobúk dole. Je to obdivuhodné a osobne sa teším na ďalšiu súťaž. :-) Pekný zvyšok sviatkov. --Amonet 21:57, 26. december 2013 (UTC)