Diskusia s redaktorom:Pelex/Archív 2009

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

čeština[upraviť zdroj]

Dobrý den, víte, pokud máte na mysli obrázkové galerie + popisky, nikdy jsem nečekal, že si slovák začně stěžovat, že nerozumí čechovi. To je spíše výsada teenagerů na české straně. Myslím, že není takový hřích dát na slovenskou wiki český text, i kdyby tam měl zůstat. Zpětně by mi to také nevadilo, i kdyby se jednalo o můj vlastní článek.

Chtěl jsem jen rozšířit slovenskou verzi článku o obrázky, a popisky jsem raděj nechal česky. Slovensky sice rozumím, ale gramatika a slovosled není tak dobrý, abych se odvážil psát slovensky.--Fredy.00 13:30, 28. jún 2009 (UTC)

  1. Obrázky nie je dôvod dávať do galérie, keď môžu byť implementované do textu.
  2. Popis obrázkov má byť v jazyku danej mutácie wikipédie. To že je po česky nie je ospravedlnenie, tiež tu nevkladám texty plné gramatických chýb a tiež si nedovolím vkladať texty do českej wiki bez toho aby som niekoho poprosil nech sa na ne pozrie.
  3. Prosím nabudúce viac premyšľajte, v prípade potreby kontroly slovenského pravopisu kontaktujte slovenských redaktorov napr. na IRC.
  4. Novšie príspevky sa vpisujú nakoniec nie na začiatok diskusie.--Pelex 16:59, 28. jún 2009 (UTC)

Wikikytka[upraviť zdroj]

Ahoj, chtěl bych ti udělit wikikytičku , který jsem se opovážil zanést mezi dobré články! Přeji hodně sil v další práci. bohužel nevím, jestli si tady píšete i udělené kytičky na nějakou společnou stránku se seznamem vyznamenání, pokud ano, prosím dopiš se tam, nemohl jsem to najít. Děkuji a pěkný Nový rok a i nový rok --Chmee2 17:26, 31. december 2008 (UTC)

Chmee2, u nás je zvykom pridávať takéto veci priamo na redaktorskú stánku:-). Izmaelt@+ 17:59, 31. december 2008 (UTC)
Vďaka. Skutočne si to cením.--Pelex 18:16, 2. január 2009 (UTC)
Aby som nezabudol úvod a neovulkanizmus spracoval Peko.--Pelex 23:30, 2. január 2009 (UTC)

Kubaň[upraviť zdroj]

Ahoj, narazil som na ruskú rieku s názvom Куба́нь, článok je pod názvom Kubáň a ty si jeho pôvodný autor. Ale lúštim, kde sa tam zobral ten dĺžeň. Je síce pravda, že ho v názve článku majú aj česká a maďarská wikipédia, ale myslím, že je to iba prízvuk. Môžem premiestniť?--Michalides 09:09, 2. január 2009 (UTC)

Ahoj, Kubáň je správne. Pozri si napr. Krátky slovník Slovenského jazyka - Kubáň. Okrem toho si to môžeš skontrolovať aj v knihách, napr. v Encyklopedickom Atlase Sveta (Ikar, 2001). Je to ale zaujímavý problém. Rusi dĺžne vo svojej štandardnej gramatike nepíšu. Reálne preto z ruského, gramaticky správne napísaného slova Кубань, bežný človek, ktorý sa s daným vlastným menom nestretol, nevie posúdiť ako sa píše, a zároveň nemôže tušiť, že tam ten dĺžeň byť má. Ruský prepis Куба́нь, je pre ľudí, ktorí sa učia po rusky, normálni Rusi tak nikdy nepíšu. Naviac pre nich to nie je dĺžeň ale tzv. prízvuk (rus.: udarenie). Rusi „dĺžne“ nepíšu, oni vedia kedy ten prízvuk majú použiť (čítať) sami od seba.--Pelex 18:16, 2. január 2009 (UTC)
Ok, to už bude asi nejaký poslovenčený ekvivalent... ja som vychádzal z Pravidiel slovenského pravopisu a tiež mi je jasné, že Rusi žiadne dlhé hlásky nemajú. S takýmto prepisom som sa stretol po prvýkrát. Vďaka.--Michalides 12:31, 3. január 2009 (UTC)

Štrba[upraviť zdroj]

Ahoj Chcel by som Ťa poprosiť o vymazanie príspevku, čo som pridal o obci Štrba. Text je pôvodne zo stránky obce Štrba a momentálne sa snažím vypátrať jeho autora, aby som ho mohol požiadať o povolenie na umiestnenie na stránku wikipedie. Ked ziskam povolenie od autora textu, mam Ti ho zaslat mailom, alebo ako mam dalej postupovat?--Michigan svk (diskusia) sa nepodpísal(a)

Ono je to komplikovanejšie. Naštuduj si toto: Wikipédia:Publikácia diela predtým publikovaného mimo Wikipédie. Na adresu permissions-sk@ symbol.svgwikimedia.org musí pôvodný autor poslať mail, v ktorom udelí povolenie. Toto povolenie musia schváliť ešte zodpovední wikipedisti na OTRS. Veľa zdaru.--Pelex 12:52, 5. január 2009 (UTC)
OK. A mam este otazku, ak autor zasle vyhlasenie o tom, ze je autorom textu, a toto vyhlasenie bude schvalene, budem ho moct ja zverejnit, alebo to bude moct urobit len autor? A co sa tyka toho banu o poruseni autorskych prav, nemohol by si ho prosim vymazat? Dakujem. --SCF 13:11, 5. január 2009 (UTC)
Preč mám taký pocit, že 1. a 3. otázku písal ten istý človek?? Lebo podpisy sa nezhodujú.--SVALNAC 11:09, 6. január 2009 (UTC)
Bavil som sa s ním ďalej cez ICQ. Pozri si zdroják tých podpisov, je to ten istý človek.--Pelex 13:29, 6. január 2009 (UTC)
Ja viem, že je to ten istý človek ale že má rozielny podpis. {{nepodpísal sa}} si pridal ty alebo on má 2 nicky??.--SVALNAC 14:31, 6. január 2009 (UTC)
Pridal som ju ja. Pozri sa teda do histórie, nechápem o čo ti ide. Podľa mňa riešiš nepodstatnú vec.--Pelex 14:40, 6. január 2009 (UTC)
Ok nechaj tak. sry za otravovanie. --SVALNAC 14:48, 6. január 2009 (UTC)

Portál[upraviť zdroj]

Ahoj, doplnil som do portálu sekciu dobré články, tak ak nejaký bude, doplň ho tam. Inak možno ľadovec by tam mohol byť. --peko 09:43, 10. január 2009 (UTC)

Nová šablóna[upraviť zdroj]

Vypotil som novú šablónu, ak sa ti na nej niečo nepáči, uprav (alebo daj vedieť a ja upravím). Nechcelo sa mi rozmýšľať (v podslednej dobe nejako nemám na wiki chuť), tak som to len preložil (ako som vedel) z enwiki. Zavesil som ju na Beladické súvrstvie, neviem či si ešte nejaké iné veci robil. --peko 21:54, 20. január 2009 (UTC)

Pekne, nateraz ma ani nenapadlo nič čo by tomu chýbalo. --Pelex 22:27, 20. január 2009 (UTC)

Vikingovia[upraviť zdroj]

vikingovia,rozumiem čo sa pýtaš,ale problém je v tom že v historických zdrojoch v vzdialenejšej minulosti sa nedá uviesť že autor je jožo-fero ,ku vikingom ti môžem uviesť jeden z hlavných Alquinovu Saskú kroniku,alebo kroniku Hamburskej diecézy,ten názov vyzerá odstrašujúco,ale v 10-11 storočí pod nu patrila celá skandidávia a je plná historických faktov.Ku ságam ako zdroju,delia sa na tri kategorie,rodové ságy,kráľovské a rozprávkové.Rodové ságy sú v zrovnávacej analýze považované za jeden z najspoľahlivejších zdrojov,dodnes väčšina rodín na Islande dokáže vystopovať svoj pôvod na ich podklade 1000 rokov dozadu.Prenášali sa ústnym podaním a boli zaznamenané písomne v 11 13 storočí.Nájdi si Lonbrook,dejiny osídlenia Islandu,alebo inak zemskú knihu,Eddu staršiu i mladšiu Zapísali ich Ari učený a Snnorrii Sturludson na druhej vlne vikingských výprav má hlavný podiel vytváranie severských kráľovstiev a niekto neverí o tom že napríklad tvorca norska sa nazýval Harald Krásnovlasý,do polovice vlády Strapatý,s tým nič nemôžem .Vieš po angl ja nie,po nemecky a poľsky,rusky,tukni na inter a o bitke pri Clontarfy ale bo Stanford bridge tam toho máš mraky,je to podstatné pretože to boli zlomové udalosti v dejinách severu,mazanie a lepenie nálepiek s očividou neznalosťou a podbytou aroganciou ma vie vytočiť,čím nemyslím teba--80.242.33.198 10:30, 26. január 2009 (UTC);;;;p.s povedz mi zdroj ku cyrilov a metod plus svetopluk,sa budem čudovať celý den ak to v tomto spolku niekto vie.inak sú to fuldské anály ak to niekomu niečo hovorí.--80.242.33.198 10:52, 27. január 2009 (UTC);;;;

Evidentne nerozumiete v čom je problém. Mali ste osobne v ruke tie 1000 alebo 800 rokov staré listiny? Nie čítali ste nejakú knihu, ktorá z nich čerpala. Knihu "Lonbrook,dejiny osídlenia Islandu" na internete nenájdem, to znamená, že si ju ani nemôžem nájsť v žiadnej knižnici na Slovensku a preto nemôžem odkontrolovať vami pridávané príspevky. Povedzte teda odkial čerpáte. Zdroj uvedte presne, bez preklepov a chýb.--Pelex 12:30, 27. január 2009 (UTC)
Ja len doplnim ze okrem zdrojov je treba dany text doplnit takym sposobom, aby mal hlavu aj patu. Pokial dana IP nedokaze takto text upravit, tak je mi luto, no iba pridava nasledne pracu dalsim redaktorom, ktori jej upravy musia bud "zcivilizovat" na citatelnu uroven, alebo ak sa to neda, rovno zmazat.-- Jonesy • 14:11, 27. január 2009 (UTC)
Každý zdroj od pôvodných je iba druhotný a je v ich výklade dosť zmetkov,niekedy dosť zábavných ako sa dá z dvoch riadkov v kronike vyrobiť desať doktorov vied.--80.242.33.198 (diskusia) sa nepodpísal(a)
Odkiaľ berieš istotu, že práve tvoja interpretácia problémov je správna? Uvedom si, že wikipédia by sa mala opierať hlavne o sekundárne zdroje (Wikipédia:Spoľahlivé zdroje#Typy zdrojov).--Pelex 16:07, 28. január 2009 (UTC)

pel ,dobre pošlem ti osobne domov faksmilisie kroniky o njálovi na tvoju osobnú adresu,pošli mi svoju adresu na. bero ,centrum.sk už len pretú srandu,pretože nechápem prečo niekto pchá noc do vecí om ktorýx evidentne nemá ani páru,čím myslím znalca jonesy a a jeho odborného šéfa peka,--80.242.33.33 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Koledujes si o dalsi blok, tentoraz infinite.-- Jonesy • 16:36, 7. február 2009 (UTC)

Zem ako NČ[upraviť zdroj]

Ahoj. Nechcel by si mi pomôcť s článkom Zem, ktorý by som rada postupne (tak ako všetky ostatné planéty) dostala medzi Najlepšie, alebo aspoň Dobré články? Ide hlavne o veci týkajúce sa povrchu a vnútra Zeme. V článku treba veľmi jendoducho a stručne vysvetliť napríklad vznik pohorí, riek, a ďalších povrchových útvarov. Tiež by dobré ozdobiť to čo najväčším počtom referencií.--Eryn Blaireová 11:01, 9. február 2009 (UTC)

Pozerám, že aspoň v rámci vecí, do ktorých vidím to treba doladiť. Pohľadám, pomôžem a skúsim vylepšiť ale išlo by o činnosť v dlhšom časovom horizonte (rádovo týždne). Neviem koľko času mi teraz na wikipédiu mimo školy a práce zostane.--Pelex 11:59, 9. február 2009 (UTC)
Jasné, nevadí, ak to aj bude trvať dlhšie. Ja tiež chodím do školy a pracujem súbežne aj na ďalších článkoch. Hlavné je, aby som na takú širokú tému nebola sama... :-) --Eryn Blaireová 12:26, 9. február 2009 (UTC)

MiG[upraviť zdroj]

Presunul som to, lebo podnik sa nikdy Mikojan-Gurevič nevolal. Keď pozrieš na ruskú stránku, tam je zoznam nástupníckych podnikov "MiG". Podobne sa mi nezdá ani označenie článkov o lietadlách "napr" - podľa mňa sa takto lietadlá oficiálne nenazývajú (aj keď je to vžité) - myslím s prefixom Mikojan-Gurevič (používajú to akurát tak američania, ale tí všetko volajú po svojom). Takže si myslím, že aj lietadlá by sa mali volať napr. iba Mig-21 a pod. --  ivob   22:57, 14. február 2009 (UTC)

Máš zrejme pravdu, väčšina zdrojov lietadlá značky MiG, označuje iba touto skratkou (výnimkou ktorú som tak zrýchla našiel bol ale V. Němeček: Vojenská letadla 5.). Vyzerá to však tak, že MiG 21 by sa mal volať iba Mikojan MiG 21 a nie Mikojan-Gurevič MiG 21.--Pelex 22:10, 15. február 2009 (UTC)

Dojon[upraviť zdroj]

Ahoj, máš pravdu, je to od slova útočište, nie útok, nejako mi ubehla ruka.--Lalina 21:18, 15. február 2009 (UTC)

Chybička se vloudí, ja sa kolko ráz tiež podobne prepísknem.--Pelex 22:10, 15. február 2009 (UTC)

SSŠN - Slovenská spoločnosť pre štúdium náboženstiev pri SAV[upraviť zdroj]

Pán kolega, rád by som vedel, akým spôsobom ste overili, že som postol obsah hesla, ktorého nie som autorom. Vo všeobecnosti nepotrebujem, aby na wikipedii bol odkaz o spolocnosti, ktorej zaujmy zastupujem, ale v pripade, ze niekedy nahradite oficialny text, ktory o tejto spolocnosti informuje nahradite svojvolne hocicim inym, vyuzijem pravne moznosti na napravu.
Som ochotny jednat o forme, aby ladila s ostatnymi strankami v ramci podkategorie. -- Redaktor:Tomasgal

Zdravím, kopírovanie som odhalil pomocou Google. Ak chcete publikovať ten text, prečítajte si toto - Wikipédia:Publikácia diela predtým publikovaného mimo Wikipédie, nájdete tam odpoveď na otázku ako ďalej postupovať. Jednoduchšie bude ho preštylizovať, keďže máte o tejto organizácii viacej informácii, aspoň prispejete k diverzifikácii pohľadu na problematiku, čo je iste lepšie ako sucho kopírovať text.--Pelex 00:16, 21. február 2009 (UTC)

Wikiprojekt kvalita[upraviť zdroj]

Môžeš sa vyjadriť v jeho diskusii? Vďaka.--MichalT 20:43, 25. február 2009 (UTC)

Prvá slovenská republika[upraviť zdroj]

Debrecín[upraviť zdroj]

Chcem Ťa poprosiť o vysvetlenie, prečo bola vydarená stránka Debrecín esteticky zredukovaná. Obrázky vo veľkosti 300px som našiel aj na stránke mesta Trenčín.--Of 14:17, 9. apríl 2009 (UTC)

Na wikipédii sa uprednostňuje používať iba náhľady o štandardnej veľkosti. V článku o Trenčíne sú tie 300px obrázky asi dva z mnoha, ktoré majú štandardnú veľkosť. Je tam stále veľa voľného miesta, v článku o Debrecíne to neplatí. Ja si myslím, že je potreba aby bol text rozumne formátovaný, a prehľadný, preto vôbec nie je dobrý nápad umiestňovať obrázky do oblasti kam ešte zasahuje infobox z vrchu článku. Preto je lepšie ich mať aspoň menšie. Podľa tohto odporúčania zvykne sa používať tučný text, čo najmenej v článkoch, často iba v úvodnej definícii.--Pelex 18:51, 9. apríl 2009 (UTC)

Spor s redaktorom Of[upraviť zdroj]

Vďaka za vysvetlenie. Avšak som toho názoru, aby boli články čo najestetickejšie, hlavne pokiaľ ide o oblasť socioekonomických vied. Nie je to žiadny matematický alebo filozofický článok. Stránky, ktoré upravujem a vytváram sú vhodne formátované, encyklopedické, názorné - vďaka obrázkom, a áno, dám si záležať na estetike. Pokiaľ Ťa to upokojí, reprezentatívnu podobu dostanú aj niektoré slovenské mestá. Čo sa týka tučného zvýrazňovania, od toho upúštam.--Of 15:20, 10. apríl 2009 (UTC)

Čo sa týka pchania veľkorozmerových obrázkov (300px a viac) do textu, je to podľa mňa často neestetické.--Pelex 11:06, 11. apríl 2009 (UTC)

Navrhované pravidlo: Významnosť[upraviť zdroj]

Bola otvorená diskusia k navrhovanému pravidlu „Významnosť“. Keďže tento návrh určuje, čo má a čo nemá byť obsahom Wikipédie, je potrebné, aby v komunite získal, čo najširší konsenzus. Každý rozumný príspevok je preto nanajvýš vítaný.--MichalT 20:47, 22. apríl 2009 (UTC)

Alpide geology[upraviť zdroj]

Hi Pelex, I follow your work for sometime now, because you write good stuff about geology. Could you try to translate the geology of the Carpathians series into English? I can't understand most of it in Slovakian but it looks great. I saw you used my map of the Mediterranean on the Slovakian Wiki. If you like I can translate it into Slovakian if you give me the translation of the legend and other names. Best regards, Woudloper 16:10, 10. jún 2009 (UTC)

Hi. I am very pleased with your interest in this article. Slovak pages about regional geology you write about (geológia Západných Karpát) are focused on Western Carpathians (that are just Western part of the Carpathian mountain chain. Western Carpathians share a lot of geological features with Western Alps and are quite well explored. I still don't have most recent papers about geology of whole Carpathians, so thats the reason I didn't wrote it even in Slovak. I would surely translate main Slovak article about Western Carpathians in English in the coming period of summer hollidays. The other about geological units would be translated subsequently. I think there is no need to translate the Mediterranean map into Slovak.--Pelex 16:46, 10. jún 2009 (UTC)

Trier[upraviť zdroj]

  • Ahoj Pelex, keď budeš mať čas, kukni sa prosím na ten článok, časť o II. sv. vojne, bombardovanie v decembri, resp. celý odsek. Pozerala som tu: de:Trier#Zweiter Weltkrieg, ale to spresnenie nechám radšej na teba :-). Dík. --–Bubamara 08:43, 21. jún 2009 (UTC)
Neviem po nemecky, som to nevedel skontroľovať. Čo konkrétne sa ti tam nezdalo?--Pelex 12:47, 21. jún 2009 (UTC)
Išlo mi o tie výbušniny a bombardéry, presnejší opis, je to aj v článku na en wiki, ak je s tým problém nevadí. --–Bubamara 20:17, 21. jún 2009 (UTC)
V tej slovenskej verzii sa nič o bombách nepíše, v tej nemeckej asi hej, ale bohužiaľ nerozumiem o čo tam ide. V anglickej sa o type použitej munície nehovorí. Správnosť faktov som nedokázal presnejšie overiť.--Pelex 20:22, 21. jún 2009 (UTC)
Ahoj. Nechcem to písať priamo do článku. Ak sa vám to zdá byť dobré, skopírujte to. Neviem preložiť „Spreng-“, a „Brandbomb“.
deWiki:Am 19. Dezember ließen gegen 15:30 Uhr 30 britische Lancaster-Bomber 136 Tonnen Sprengbomben über der Stadt niedergehen. Zwei Tage später am 21. Dezember 1944 gegen 14:35 werden von 94 Lancaster-Bombern und 47 amerikanischen Jagdbombern 427 Tonnen Bomben (Spreng-, Brand- und Napalmbomben) abgeworfen. Wiederum zwei Tage später, am 23. Dezember, werden 700 Tonnen Bombenlast auf die Stadt abgeworfen.
Preklad: 19. decembra okolo 15:30 zhodilo na mesto 30 britských bombardérov typu Lancaster 136 ton výbušnín. O dva dni neskôr, 21 decembra 1944 okolo 14:35, bolo 94 bombardérmi typu Lancaster a 47 americkými bombardérmi zhodených 427 ton bômb. Opäť o dva dni neskôr, 23. decembra, bolo na mesto zhodených 700 ton bômb.--MichalT 20:45, 21. jún 2009 (UTC)
Dík, doplnil som. Typoval by som, že sa jedná o zápalné a trieštivé bomby, ale je to iba môj odhad. Rád by som podotkol, že problematika spojeneckej bombardovacej ofenzívy by si zaslúžila väčšiu pozornosť. Dotkla sa veľmi negatívne mnohých miest západnej Európy.--Pelex 20:53, 21. jún 2009 (UTC)

Newropeans[upraviť zdroj]

Ahoj, díky moc za opravu tých chýb. Nevieš plz ako by sa tam dal pridať ten obrázok, ktorý je na anglickej verzii? Píše mi to akúsi chybu povolenia.--NewropeanSK (diskusia) sa nepodpísal(a)

Zdravím. Na sk.wikipédiu ho nenahrávaj, pretože tu je všeobecne uprednostňované nahrávanie obrázkov so slobodnou licenciu na Commons. Samotné pravidlá, podľa ktorých by sa mali na commons obrázky nahrávať (Creative Commons, GFDL) podľa zdravého rozumu vylučujú aby nejaká samostatná organizácia (podnik, strana atď.) chcela svoj znak uverejniť pod tam uvdedenými licenciami. Odporučil by som tam žiadny obrázok nenahrávať. Nechcem ani náhodou nejak dehonestovať predmet článku, ale naozaj si myslím, že na wikipédii chýbajú obrázky aj k podstatne dôležitejším témam.--Pelex 08:10, 23. jún 2009 (UTC)

Ostroh[upraviť zdroj]

Ahoj. Môžeš sa prosím Ťa pozrieť na toto?--MichalT 22:17, 8. júl 2009 (UTC)

omluva[upraviť zdroj]

Dobrá, beru na vědomí. Doufám že sem vám nezpůsobil trable :-) Víte, uvažoval jsem stylem, že ilustrace je stejně hodnotná jako článek, navíc někdy i hodnotnější, třeba když se jedná o školnmí projekt... --Fredy.00 18:35, 15. júl 2009 (UTC)

Gin[upraviť zdroj]

  • Ty konflikt:-), kukni čo sme vyprodukovali. Nechám to už na teba, nech sa zas neneháňame, OK? --–Bubamara 18:27, 21. júl 2009 (UTC)
Čo tam treba opraviť? Nevidím tam veľa rozdielov, okrem tej šablóny preklad.--Pelex 18:32, 21. júl 2009 (UTC)

erb Hradku[upraviť zdroj]

Som admin web. stranky obce takze povolenie si myslim ze nepotrebujem ale ak by to bolo nutne nie je problem.--RastoV (diskusia) sa nepodpísal(a)

Bodužial, potrebuješ súhlas obce. Tento súhlas je potrebné poslať cez toto (konkrétne cez erby-sk@ symbol.svgwikimedia.org ak sa nemýlim). --peko 11:00, 5. august 2009 (UTC)

Este sa chcem spytat na ten text ktory bol zmazany . Jednalo sa o text ktory bol uz na stranke eobce.sk. Ten text som tam pridaval ja ako doplnujucu info o nasej obci. Nakoniec je to tam aj pod nim uvedene.--RastoV (diskusia) sa nepodpísal(a)

Rovnako ako v prvom prípade, no je potrebný súhlas tvoj (ako autora textu) a poslanie súhlasu na zverejnenie podľa vzoru na permissions-sk@ symbol.svgwikimedia.org. --peko 11:00, 5. august 2009 (UTC)
  • 1) Erb patrí obci a nie tebe (erby nie je možné použiť bez súhlasu obce). Opäť si prečítaj Wikipédia:Erby. Ak ti je niečo nejasné tak sa spýtaj.
  • 2) Odkiaľ čerpal text na stránke e-obce? Bol originálny? Peko ti to vysvetlil, ja by som uprednostnil vytvorenie niečoho nového nie kopírovanie z jednej stránky na druhú.--Pelex 11:17, 5. august 2009 (UTC)

Peko vďaka za odpoveď.--Pelex 11:17, 5. august 2009 (UTC)

DAKUJEM ... poriesim to RastoV


Dr. Kapišinský[upraviť zdroj]

Som nútený pripomenúť, že si zasiahol do textu neopodstatnene. On sa nepokúšal študovať teológiu, on ju skončil, tak ako som to napísal. Všetko je pravdivé, tak to viem priamo od neho. Ja som si to nevymyslel. Preto prosím, vráť článok do pôvodného stavu. --miloš 16:09, 7. august 2009 (UTC)

Zdravím, upravil som to v dobrej viere, že to treba preriediť, nikto nešpecifikoval čo mu vlastne vadí v tom článku. Vrátiť celý článok do pôvodného stavu, alebo je problém iba s formuláciou štúdia teológie? Nemám problém vrátiť to, aj som predpokladal, že sa to bude ešte prerábať, len sa pýtam? Odpovedz mi prosím tu.--Pelex 16:28, 7. august 2009 (UTC)

Prosím, aby si bral do úvahy, že toto sú pravdivé informácie: ...začal študovať na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach odbor matematika-fyzika. Po treťom ročníku v r. 1968 odišiel súčasne študovať i teológiu na Rímskokatolíckej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave, na denné štúdium. Situácia sa však v normalizačnom období značne skomplikovala, tento ojedinelý experiment „dvojštúdia“ sa nevydaril a obe fakulty musel opustiť. Až po mnohých peripetiách ich predsa obe úspešne absolvoval. Prírodovedeckú fakultu UK v odbore fyzika so špecializáciou astronómia ukončil v roku 1973. Absolutórium pre potreby predloženia doktorskej práce z teológie získal na CMBF po externom absolvovaní posledných dvoch ročníkov až v roku 1974. --miloš 20:10, 9. august 2009 (UTC)

Dobre a teraz mi povedz, treba ten článok skrátiť alebo nie? Ja by som tam s radosťou tieto informácie nechal presne tak ako tam boli (možno s menšími štylistickými zmenami, ale v zásade bez faktických úprav). Uvedomujem si, že mojou úpravou tie informácie majú trochu pozmenený zmysel, nie však celkom. (lebo štúdium musel prerušiť, nie je tam napísané že by ho nikdy nedokončil). ale to je jedno. Sám si však povedal že sa I. Kapišinskému nepáči že sa o ňom píše, preto bolo treba článok skracovať, uprav to teda tak ako si to predstavuješ ty/on alebo ja neviem kto. Verím že tak to bude lepšie.--Pelex 20:36, 9. august 2009 (UTC)

Problém so zdrojom alebo licenciou obrázka Image:Turna erb.png[upraviť zdroj]

Warning sign
Tento obrázok môže byť zmazaný.

Vďaka za nahranie obrázka Image:Turna erb.png. Avšak tento môže byť čoskoro zmazaný, ak nedokážeme zistiť držiteľa autorských práv a stav autorských práv. Kvôli dodržiavaniu autorského zákona sme veľmi obozretní pri prijímaní obrázkov do Wikipédie.

Držiteľom autorských práv je zvyčajne tvorca, zamestnávateľ tvorcu alebo osoba, ktorej boli tieto práva udelené. Informácia o tom, za akých podmienok môžeme používať dielo je uvedená v licencii. Typ licencie označujeme pridaním šablóny licencie. Zodpovedajúcu šablónu nájdite v zozname Wikipédia:Šablóny/Licencie a vložte ju na opisnú stránku obrázka takto: {{NázovŠablóny}}.

Prosím, označte informácie o autorských právach (kto je autorom a licenciu) aj na všetkých ostatných obrázkoch, ktoré ste nahrali alebo nahráte. Pamätajte, že administrátori môžu zmazať obrázky bez tejto dôležitej informácie. Zoznam najdôležitejších zásad, ktoré je treba pri nahrávaní obrázkov dodržať je v článku Pomoc:Obrázok. Ak máte nejaké otázky, kontaktujte mňa alebo niektorého z tu uvedených redaktorov. Vďaka. AtonX 16:34, 9. august 2009 (UTC)

Ahoj Aton, ten obrázok je len zväčšeninou toho, Erb-upr kopie.png. K obrázku Erb-upr kopie.png povolenie je, je napr. na tej stránke. Nestačí to, treba to prehnať cez OTRS? Riešil som to už dávno, ale povolenie od obecného úradu mám na svojom maily.--Pelex 16:39, 9. august 2009 (UTC)
Ahoj, ak si naozaj autorom tohto obrázka tak nie je problém. Si autor, proste ho nahraj na Commons pod niektorou slobodnou licenciou. Pôvodný (Súbor:Erb-upr kopie.png) sa môže zmazať. --AtonX 16:51, 9. august 2009 (UTC)

Translation of a short story[upraviť zdroj]

Ahoj moj priatelj!

Ja som madarský chlapec, mám slovenksé predkovia, ale nehovorím po slovensky dobre. Ale učím sa :)

I would like to request something from you. Yes, translation. I hope, it's not a bad thing for you. Some years ago I wrote a (really) short story about a lonely man (actually symbolized the Saami nation). I translated into some languages and I thought, it would be great to have it more, like also in slovenčina :) I made this page, the English translation is somewhere there. You can put the Slovakian translation there. Thank you again! Sorry for my disturb... :( - hu:User:Eino81--Eino81 16:57, 21. august 2009 (UTC)


ATTILA?[upraviť zdroj]

Dear Pelex! I have many information about Attila (historical texts and pictures), I can help to augment this topic: Attila_(vodca)

Best Regards!

--Zgardos 19:45, 1. september 2009 (UTC)

The artice is a stub, there is no need to add the pictures, some facts (text) should be added.--Pelex 19:49, 1. september 2009 (UTC)
Ok, thank you for information! I can help to argument this to a full article. I will add some titles and texts. to create the structure like en:Attila this or de:Attila this or hu:Attila_(hun_uralkodó) this. --Zgardos 20:12, 1. september 2009 (UTC)

Perfektné články[upraviť zdroj]

Ahoj, celá tá agenda okolo perfektných a dobrých článkov je hrozne dopletená. Prečítal som si diskusiu k najlepším článkom a je len škoda, že tam navrhované postupy ohľadne revízie perfektných článkov v súvislosti so vznikom dobrých článkov sa nerealizovali. Perfektné články musia byť ešte raz prehodnotené. A musí sa to urobiť hromadne a naraz. Ja som to začal robiť u geografických článkov, ale do iných odborov nepôjdem, aj keď je jasné, že tam sú tiež nepodarky. Preto chcem vyhlásiť hlasovanie, v ktorom by bol ustanovený jeden najkompetentnejší a skúsený redaktor, ktorý by prehodnotil status perfektných článkov s plnou mocou. A ten redaktor si ty. V úvode k hlasovniu by som vysvetlil všetky okolnosti tejto nutnosti a zároveň popísal, aké kompetencie by si dostal - reklasifikácia článkov, ak nemá znaky PČ podľa súčasných pravidiel....Vlastne ono to nie je až tak veľa roboty. Samotná hlasovacia otázka by bola: Súhlasíte, aby sa reklasifikovali PČ v súlade s platnými pravidlami a aby bol redaktor PELEX splnomocnený tak urobiť? A teda, súhlsíš s týmto projektom?--Of 12:13, 5. september 2009 (UTC)

Alebo ak nechceš, aby to bolo takto osobne adresované, čo hovoríš, keby sme vyhlásili hlasovanie s otázkou: Súhlasíte, aby boli titulu PČ zbavené články bez referencií, zdrojov a iných atribútov PČ?--Of 16:01, 5. september 2009 (UTC)

Of, cením si tvoju iniciatívu, ale mal by si si ešte raz prečítať tie pravidlá na revíziu najlepších článkov (Wikipédia:Pravidlá/Revízia najlepších článkov). K takémuto kompromisu sme dospeli po dlhom uvažovaní a diskusiách, pretože navrhnúť automatické pozbavenie štatútu tých perfektných článkov, ktoré nespĺňajú súčasné kritériá by veľké množstvo redaktorov zobralo osobne a v konečnom dôsledku by to k ničomu neviedlo. Viem, že súčasné riešenie je veľmi zdĺhavé, ale prináša to aspoň čiastočné zdokonalenie článkov, nie len bezduché odobratie štatútu nejlepšieho článku.--Pelex 16:50, 5. september 2009 (UTC)

Díky za reakcu. Rozumiem. Prebieha to hlasovanie o znakoch, tak aspoň podpor náš návrh, diky.--Of 17:07, 5. september 2009 (UTC)

Nepodporím, je to zbytočné hlasovanie, treba to nechať tak. Podľa mňa robíš úplne zbytočnú robotu, skús sa sústrediť na niečo dôležitejšie alebo aspoň užitočnejšie. Navyše hlasovať len tak niekde na diskusnej stránke tak sa to nerobí. Naštuduj si pravidlá a skús sa poľa nich správať, lebo vidím, že ešte nemáš prehľad ako tu treba jednať.--Pelex 17:14, 5. september 2009 (UTC)

Pravidlá o hlasovaní som si prečítal a nikde sa nepísalo, na akej stránke sa má hlasovanie vykonať. Takže chyba je v systéme, nie v nových redaktoroch, ktorí majú snahu tu niečo vylepšiť, čo starí redaktori tak náramne dokonale pokazili. Ako vidím, toto je ešte viacej skostnatejší systém ako NR SR. Som veľmi sklamaný, ale to je môj problém. Nehlasovať za svoj vlastný návrh - totálne sklamanie.--Of 17:26, 5. september 2009 (UTC)

Je mi ľúto ak to berieš tak. Wikipédia je priestor, kde sa rozumné zmeny nevykonávajú ťažko, iba to dlho trvá. Je potrebné vedieť argumentovať, kultúrne diskutovať byť ohľaduplný a nebyť zbrklý. Návrhy treba predkladať po diskusii na vhodnom mieste a potom opäť diskutovať, nie len hlasovať a systémom "hurá rýchlo vpred" sa niekam ponáhľať. Problém hviezdička vs. puzzle treba vrátiť do pôvodného stavu z bodobia kedy boli najlepšie články označené žltou/zlatou hviezdou a dobré články strieborným puzzle. Na to netreba hlasovanie, ja osobne iba čakám na vyjadrenie redaktorov ktorí to menili. Potom, až si vyjasním kde je chyba sa to môže zmeniť aj bez hlasovania, ak sa nedohodneme inak.--Pelex 17:44, 5. september 2009 (UTC)

Akože reklama[upraviť zdroj]

Milý Pelex neide o Reklamu ale o pridanie linku ktorý priamo súvisí s článkom.Napr stránke Velký Rozsutec sa hodí viac link ktorý som tam dal o túre na Velký Rozsutec ako to čo je tam momentálne v externých odkazoch nejaký rozmazaný pohľad na vrch z nejakej chaty Havrania ktorý z článkom nesúvisí a navyše inzeruje svoju chatu.Ak toto nie je Reklama tak potom neviem čo to je.A mimo to keby to bola reklama to čo robím tak by som z toho musel niečo mať a ja nemám komerčné stránky tým pádom na ničom nezarábam.--Ok233 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Ide o propagáciu alebo reklamu, systematicky pridávaš do článkov odkazy na jednu stránku a to je proti pravidlám slušnosti a zaužívanej praxi. Wikipédia nie je zbierka externých odkazov. Skús jej pomôcť inak, napríklad nahrávaním obrázkov hôr, alebo zdokonaľovaním článkov. Vďaka za upozornenie, odstránil som i odkaz na Hotel havrania.--Pelex 11:06, 20. september 2009 (UTC)

A odkazy na jednu stránku to nie sú lebo neodkazujú na hlavnú stránku.Každý odkazuje na inú podstránku ktorá priamo súvisí s článkom.Ale to je vec názoru.A mimo to mali by ste potom zrušiť všetky externé odkazy lebo ide takisto o reklamu.--89.173.106.187 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Ernö Csiki[upraviť zdroj]

K biografii iba toľko: ak si niekto dá tú prácu, aby napísal aspoň čiastočnú bibliografiu autora, potom by sa to tam malo aspoň zo slušnosti nechať, lebo sú ľudia ktorí zháňajú iba tieto informácie. Takže vymeniť entomologické práce za botanické dve práce je myslím si nie celkom vhodné !! Mali sa iba doplniť, ale nie zrušiť. Ak je v nich chyba, alebo nekompletnosť, tak ich doplňte a opravte, ale neničte prácu druhých. Nikde na internete nie je jeho kompletná bibliografia a už teraz nie je žiadna. Myslím si, že úlohou Wikipédie je informácie rozširovať a nie likvidovať. Ernö Csiki bol hlavne entomológ a to treba mať na zreteli !! Myslím, že by sa k tomu mali vyjadriť i iní redaktori a nie páchať vandalizmus, lebo : .. ja si myslím, že je to zbytočné..... --Karolko 2 20:14, 4. október 2009 (UTC)

Ahoj Karol. Tvoje články o entomológoch si cením. Je mi však ľúto, že to berieš tak osobne. Mojím cieľom nebolo mazať tvoju prácu, ale informácie, ktoré nepatria do encyklopédie. Uvedom si, že wikipédia nemá za cieľ zhromažďovať úplne všetky informácie, obzvlášť bibliografické zoznamy. Na zoznamy odborných článkov vedcov majú slúžiť knižnice, prípadne externé internetové zdroje. Tu v encyklopédii by mal byť uvedený iba rámcový zoznam najdôležitejších diel. Podotýkam, že väčšina skutočne významných vedeckých diel sú knižné monografie a nie články v doborných časopisoch. Pri niektorých vedcoch, ktorí napísali viac ako 50, ale aj 100 či dokonca 400 vedeckých článkov a monografii totiž nemožno vo wikipédii uviesť všetky. Z týchto priestorových dôvodov si myslím, že nie je potrebné tam uverejňovať všetky odborné publikácie. To je môj dôvod na zmazanie zoznamu tých 35 článkov. Sám tieto pravidlá vzťahujem napr. na články o geológoch, ktoré som zakladal (napr. Milan Mišík). Uznávam, že nie som znalý problematiky vedeckej práce Ernöa Csikiho, a tie dve monografie, ktoré sú tam dnes uvedené možno vôbec neboli dôležité, ale to neviem posúdiť, ja som ich tam nepridával v tomto ohľade musíš adresovať svoje otázky niekomu inému. Ak si myslíš, že je to potrebné napraviť, urob tak. Každopádne uznávam, že by sa k tomu mali vyjadriť aj ďalší redaktori, nehodlám tu presadzovať niečo za čím nestojí nik iný. Preto očakávaj aj pokračovanie v diskusii s tebou. Ak prebehne nejaká širšia diskusia, mohli by sme jej záver po prípadnom hlasovaní zhrnúť do odporúčania pri písaní biografických článkoch o vedcoch. (Portál:Ľudia/Ako napísať biografický článok)--Pelex 14:23, 5. október 2009 (UTC)
Ja si myslím, že do určitej hranice to tam vždy pokojne môže ostať, samozrejme nie viac ako sto alebo podobne. Bronto 15:16, 5. október 2009 (UTC)
Ok, ale ako ich potom vyberať, mnohí vedci napísali viac ako 100 článkov?--Pelex 15:27, 5. október 2009 (UTC)
To už je na autorovi (ale 100 je asi veľa, povedzme maximálne 50). Veď daj hlasovať. Bronto 15:31, 5. október 2009 (UTC)
Nie je nejakým spôsobom možné vložiť to do rolovacieho okna?--MichalT 21:49, 5. október 2009 (UTC)

Za zváženie by možno stáli zoznamy vedeckých prác ako samostatné stránky.--Pelex 18:10, 6. október 2009 (UTC)

Áno, paradoxne, zoznamy pesničiek a podobne akceptujeme, tak prečo nie zoznamy vedeckých článkov? Vlastne by sme to nevyhnutne mali akceptovať, ak akceptujeme to ostatné. Bronto 18:13, 6. október 2009 (UTC)
Neviem, aký rozsah informácií je schopna pojať Wikipédia, ale myslím si, že ten nápad s rolovacími oknami by nebolo zlé riešenie. Okrem toho veľa ľudí, ktorí neprispievajú nič do Wikipédie, ani sa k ničomu nevyjadrujú sú iba konzumentami tu zverejnených informácií - vrátane bibliografií. Veľa entomológov napísalo viac ako 1000 článkov a niektorí (Kraatz, Fruhstorfer a iní i vyše 2000, takže v týchto prípadoch by tie rolovacie okná určite mali význam.--Karolko 19:44, 8. október 2009 (UTC)

Hlasovanie[upraviť zdroj]

Ahoj. Máš právo troch hlasov (tu).--MichalT 21:43, 8. október 2009 (UTC)


Jefferson Airplane[upraviť zdroj]

Ahoj, ak sa nemýlim tak ty si tvorca článku o skupine Jefferson Airplane? Oceňujem dĺžku textu, ale je v ňom ešte stále práce ako na kostole: treba ho preštylizovať, upraviť, pridať referencie, ale hlavne opraviť fakty (Aký festival v Altamonte? Akí diabolskí jazdci? Bola Grace Slick naozaj rasistka? To by som si nedovolila takto otvorene tvrdiť.), ale hlavne odstrániť subjektívne názory a básnické štylizácie typu: ,,cigaretka na dva ťahy ho stála dva a pol roka väzania.", či parafráza: ,,skupina sa už na nové hity nezmohla" --Alserii 01:41, 12. október 2009 (UTC)

Ahoj, som autorom pôvodného prvotného textu. Za zvyšok článku nie som priamo zodpovedný. Tie doplnky anonyma 87.197.4.81 a hlavne redaktora:1tom3 si vyžadujú komplexnú úpravu. Článok som už viac nečítal, ale tie frázy, ktoré ako si tu napísal sa v článku vyskytujú, nie sú encyklopdický text, treba to poopravovať. Bohužiaľ v súčasnosti na to nemám čas. Nemám ani relevantné knižné zdroje, čo je trocha na škodu.--Pelex 07:05, 12. október 2009 (UTC)

Kaustobiolity[upraviť zdroj]

Ahoj, skús sa vyjadriť k tomuto. --peko 07:02, 14. október 2009 (UTC)

článok Duchovia[upraviť zdroj]

Článok k seriálu Duchovia je okopírovaný z mojej recenzie na stránke filmklub.sk http://www.filmklub.sk/m/movie_comment_comments.php?id=61892&comment_id=21365. Bola by som rada, aby bolo na stránke uvedené moje autorstvo, keďže zakladateľ článku ma neinformoval, že chce použiť moju recenziu, ktorá je celá okopírovaná. Vďaka za odpoveď. --gargoyle

Boli porušené autorské práva, článok správci zmazali. Ďakujeme za upozornenie.--Pelex 17:20, 22. október 2009 (UTC)

Diskusia k zásadám a odporúčaniam[upraviť zdroj]

Podľa tohoto tu informujem redaktorov, o ktorých si myslím, že by mohli mať záujem o túto diskusiu :-).--MichalT 21:22, 31. október 2009 (UTC)

HKm Zvolen - najlepší článok[upraviť zdroj]

[1] --Kubo-hokejista 18:28, 2. november 2009 (UTC)

Denominácia najlepšieho článku[upraviť zdroj]

Zdravím ťa. Prosím ťa zdôvodni svoj hlas, inak podľa znenia pravidla nemôže byť akceptovaný.--MichalT 00:36, 14. november 2009 (UTC)

rozkaz66[upraviť zdroj]

cau newiem preco si to dal na urgent ale tento clanok je z cs wiki a je tam vsetko potrebne co ma byt ozvi sa--RONALDO-SK 12:27, 19. november 2009 (UTC)

Prosím prečítaj si to ešte raz, gramaticky aj štylisticky je to čokoľvek, len nie Slovenčina. Ak to neopravíš tak nevidím dôvod aby tu takýto článok zostával.--Pelex 21:57, 19. november 2009 (UTC)

Biosféra[upraviť zdroj]

Ahoj, nepozrel by si sa, prosím, na tento článok a neupravil ho? Dal si ho na úpravu, ale ja sa v tejto problematike až tak nevyznám, tak by som do toho nerád fušoval. --Rádiológ 17:09, 20. december 2009 (UTC)

Toto je trochu mimo mojich kruhov a nemám k dispozícií ani vhodnú literatúru. Každopádne článok má pojednávať o biosfére ale sú tam časti, kde delia vegetačné pásma rastlín. Toto je skôr niečo pre Eryn.--Pelex 17:42, 20. december 2009 (UTC)
Ok, poprosím ju:-). --Rádiológ 17:56, 21. december 2009 (UTC)