Doktor sociálno-politických vied

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Doktor sociálno-politických vied (skr. RSDr.; do roku 1966 doktor sociálnych vied; 1966-1980 doktor sociálnopolitických náuk; lat. rerum socialium doctor alebo rerum societatis doctor) bol titul udeľovaný v Česko-Slovensku v rokoch 1949-1952 a 1966-1989 za politickú aktivitu a po ukončení štúdia.

1949-1952 bol udeľovaný na Vysokej škole politickej a sociálnej, od roku 1966 na Vysokej škole politickej ÚV KSČ a od roku 1980 zároveň na Vojenskej politickej akadémii Klementa Gottwalda v Bratislave. Hlavným ťažiskovým predmetom bol tzv. marxizmus-leninizmus. Titul RSDr. sa udeľoval po absolvovaní rigoróznej skúšky.

Dodatočne bol udelený aj niektorým absolventom fakulty spoločenských vied Vysokej školy politických a hospodárskych vied.

Pretože tento titul získavali zvyčajne komunistickí predstavitelia a nomenklatúrne kádre, nazýval sa ľudovo (podľa skratky) "rodnej strany doktor", "rozhodnutím strany doktor", "robotnícky sranda doktor","rýchlo sprostý doktor", "rozumovo slabší doktor", alebo po česky "rychle snadno doktor". V spoločnosti bol titul RSDr. známy aj ako vešiakový titul, pretože disidenti ich mali prvých vešať.