Drop veľký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Drop veľký
Dabao.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Otis tarda
Linnaeus, 1758
Synonymá
drop fúzatý
Otis tarda distribution.png
Areál rozšírenia dropa veľkého vo svete

██  Hniezdiská

██  Celoročný výskyt stálych populácií

██  Zimoviská

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Drop veľký alebo drop fúzatý[2] (Otis tarda) je druh vtáka z čeľade dropovité (Otididae).

Drop veľký je jediný druh rodu Otis. Jeho najbližšími príbuznými sú dropy rodu Chlamydotis: drop obojkový a drop hrivnatý.[3][4]

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Je to jeden z najťažších lietajúcich vtákov na svete a najväčší vták v Európe. Žije v suchších, stepných oblastiach od Španielska po Čínu, nevyskytuje sa južne od Stredozemného mora ani severne od Dánska. Jeho areál je rozdrobený na malé plochy vzdialené ďaleko od seba, pretože je veľmi citlivý na intenzívne poľnohospodárstvo.

Poddruhy[upraviť | upraviť zdroj]

Drop veľký je vo svojom areáli veľmi málo premenlivý, vytvára 2 poddruhy. Oblasť od západnej Európy po Strednú Áziu obýva drop veľký európsky (Otis tarda tarda), ďalej na východ žije drop veľký ázijský (Otis tarda dybowskii).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyznačuje sa výrazným pohlavným dimorfizmom. Samec je väčší než moriak, s výrazným šedým krkom a fúzami po stranách veľkej hlavy, samica je o dosť menšia.

Ekológia[upraviť | upraviť zdroj]

Živí sa rastlinnou potravou a hmyzom, občas požiera i drobné stavovce, napr. malé hlodavce, jašterice alebo vtáčie mláďatá.

Drop veľký žije v malých kŕdľoch, samce sa združujú k sebe, nemajú teritóriá, ale panuje medzi nimi určitá hierarchia. V priebehu toku nevydávajú hlasové prejavy. Hniezdia raz za rok v apríli až auguste. Ako hniezdo používa plytké jamky v zemi. Na vajciach, ktoré sú väčšinou 2 – 3, sedí iba samica, doba inkubácie je 23 – 24, niekedy až 30 dní. Mláďatá začínajú lietať 6 – 7 týždňov po vyliahnutí. Pohlavne dospelí sú po 4 (samice) alebo 5 (samce) rokoch života.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2017.3. Prístup 30. decembra 2017
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov sveta [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010 (2016), rev. 2016-10-23, [cit. 2016-12-12]. Dostupné online.
  3. Pitra, Ch., Lieckfeldt, D., Frahnert, S. a Fickel, J., 2002: Phylogenetic Relationships and Ancestral Areas of the Bustards (Gruiformes: Otididae), Inferred from Mitochondrial DNA and Nuclear Intron Sequences. Molecular Phylogenetics And Evolution, 23: 63 – 74.
  4. Broders, O., Osborne, T. a Wink, M., 2003: A mtDNA phylogeny of bustards (family Otididae) based on nucleotide sequences of the cytochrome b-gene. Journal Fur Ornithologie, 144: 176 – 185.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]