Elektrická batéria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rôzne batérie a monočlánky
Rôzne typy batérií

Elektrická batéria je zdroj elektrickej energie, realizovaný ako sada sériovo spojených elektrických článkov.

Zvýšenie napätia[upraviť | upraviť zdroj]

Články sa takto spájajú na dosiahnutie vyššieho elektrického napätia než aké by bolo napätie jedného článku, napr. 1,5 V. Celkové napätie batérie je dané súčtom čiastkových napätí jednotlivých článkov v batérii.

Príklady realizácií[upraviť | upraviť zdroj]

Príklady realizácií
Názov typ článku nabíjací napätie článku počet článkov celkové napätie typové značenie
Plochá batéria Zinkovo-uhlíkový/zinkovo-chloridový/alkalický nie 1,5 V 3 & Amp; & amp; +4,5 4,5 V 3R12, 3LR12
9V batéria Zinkovo-uhlíkový/zinkovo-chloridový/alkalický áno 1,5 V 6 & Amp; & amp; +9 & amp;9 V, & amp; 6F22, 6LR61
Automobilový akumulátor Olovený áno 2,1 V, & amp; 6 & Amp; +12 12,6 V, & amp;

Konštrukčné obmedzenia[upraviť | upraviť zdroj]

Ak sériovo zapojené články nemajú rovnakú kapacitu, môže pri hlbokom vybíjaní byť článok s najnižšou kapacitou vybitý pod prípustnú hranicu, v extrémnom prípade dôjde až k reverzácii napätia na článku a jeho zničeniu.

Séria akumulátorov[upraviť | upraviť zdroj]

Všeobecne povedané batériové zapojenie akumulátorov do trvalých sérií znižuje ich životnosť a kvalitu. Pri pohľade zvonku nie je žiadna nevýhoda zrejmá a pri použití v režime zdroja je situácia rovnaká ako u primárnych článkov, nenabíjacích. Všeobecne možno povedať, že sériové zapojenie pôsobí ako priemerovanie: Prúd je daný podľa Ohmovho zákona ako podiel súčtu napätia a súčtu vnútorných odporov.

V režime záťaže, nabíjanie, séria núti každému článku rovnaký spoločný prúd: To je v poriadku u identických článkov, avšak reálne je každý trochu iný. Navyše so zvyšujúcim sa počtom prebehnutých nabíjacích cyklov majú tieto rozdiely tendenciu sa rozchádzať. Život akumulátorovej série končí v extrémnom prípade úplným zničením ktoréhokoľvek článku. Kvôli jedinému defektnému článku sa potom musí zlikvidovať celá batérie: Ide teda o obdobu pravidla reťaze: Reťaz je práve tak silná, ako silný je jej najslabší článok.

Z pohľadu úspornosti a maximalizácie úžitku by bolo lepšie mať možnosť túto sériu rozbiť a zvyšné funkčné články ďalej použiť. A aj pri nabíjaní sériu rozpájvať a každý článok nabíjať zvlášť: Každý je totiž trochu iný, predovšetkým s iným vlastným odporom, preto aj pri rovnakom prúde potrebuje iné nabíjacie napätie. A to možno dosiahnuť jedine regulovanými zdrojmi prúdu zvlášť pre každý článok.

V praxi sa prijíma kompromis, kedy niekoľko málo akumulátorových článkov v sérii ešte možno považovať za prijateľnú mieru neefektivity: Do trvalej série sa zapája vždy len niekoľko článkov a ďalšie spojenia už sú rozoberateľné.

Iné metódy zvýšenia napätia[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú prípady, kedy je potrebné zaistiť vyššie jednosmerné napätie a to napríklad aj o väčších výkonoch: Toto potom zariaďujú špecializované akumulátorovne a akumulátorové stanice napr. na účely:

Pre tieto sa už ale nepoužíva zvyšovanie napätia spájaním do sérií, ale vyšších úrovní (napr. nad 24 V nízke napätie) sa dosahuje polovodičovými meničmi a násobičmi.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elektrická baterie na českej Wikipédii.