FE-Schrift

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukážka písma

FE-Schrift (skratka z fälschungserschwerende Schrift, doslova písmo sťažujúce falšovanie) je font vyvíjaný od roku 1978 pre použitie na evidenčných číslach vozidiel v Nemecku. Na tento účel sa tam používa od roku 1994 a postupne sa rozšíril do viacerých krajín po celom svete.

Dizajn[upraviť | upraviť zdroj]

Na rozdiel od bežných fontov má FE-Schrift zvláštne proporcie a je zdanlivo zdeformovaný. Bol vyvinutý pre sťaženie falšovania, ale aj pre zlepšenie strojovej čitateľnosti, napríklad pri automatickom rozpoznávaní evidenčných čísiel.

Porovnanie:
Plate-KA-PA777.JPG
Evidenčné číslo s použitím FE-Schrift
Plate-KA-RR232.JPG
Evidečné číslo s použitím DIN-1451

V porovnaní s predtým používaným fontom DIN 1451 už nie je možné pomocou čiernej farby zmeniť napr. „P“ na „R“ alebo „3“ na „8“: každý znak má jedinečný tvar, ktorý nie je (ako je bežné u iných fontov) odvodený z iných znakov (napríklad „E“ a „F“ alebo písmeno „O“ a číslica „0“).

FE-Schrift vznikol v dôsledku teroristických aktivít RAF v rokoch 1978 až 1980 v inštitúte Bundesanstalt für Straßenwesen. Font navrhol pre inštitút renomovaný typograf Karlgeorg Hoefer. V následnom procese testovania boli niektoré znaky ešte upravené (napr. „0“ bola zvýraznená prerušením v hornom pravom rohu).

Na evidenčných číslach sú všetky znaky vysoké 75 mm, písmená sú široké 47,5 mm a číslice 44,5 mm.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

FE-Schrift sa používa v týchto krajinách:

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku FE-Schrift na nemeckej Wikipédii.