Ján Hollý (entomológ)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ján Hollý (* 12. máj 1912, Rajec30. máj 2007, Žilina) – bývalý slovenský stredoškolský učiteľ, amatérsky entomológ a botanik, jeden zo zakladajúcich členov prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.

Základnú ľudovú školu vychodil v rodisku, kde tiež neskôr navštevoval meštianskú školu. Ako 14–ročný začal svoje štúdium na učiteľskom ústave v Turčianských Tepliciach (vtedy v Štubnianských Tepliciach). Potom pokračoval na štúdiu vysokej školy v Bratislave, kde sa venoval štúdiu prírodných vied. V roku 1930, ako mladý učiteľ zo štátnej školy, bol umiestnený v obci Turo pri Žiline (dnes obec Turie v Žilinskom okrese). Práve v tomto období sa začína venovať hlavne štúdiu prírodovedy. Zaoberal sa amatérsky entomológiou a z tejto disciplíny prevažne mravcami (Formicidae). Menej sa už venoval štúdiu motýľov a ostatných skupín hmyzu. Jeho veľkým záujmom bola tiež botanika a robil dlhoročný výskum výskytu druhov kvetov v tejto oblasti Malej Fatry a Strážovských vrchov.

V roku 1941 sa stáva jedným z členov prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline. Tu sa ako mladý učiteľ prírodovedy zapája do niektorých aktivít tejto spoločnosti. Patril k skupine zakladajúcim členom tejto spoločnosti a na jej prvom – „ustanovujúcom“ valnom zhromaždení bol zvolený do jej výboru ako revízor účtov spoločnosti. Na prvom riadnom valnom zhromaždení Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline v hoteli Astória dňa 19.4.1942 bol zvolený do funkcie zapisovateľa tejto spoločnosti. Dňa 16. mája 1942 na tretej výborovej schôdzi spoločnosti v hoteli Astória bol poverený k príprave prednášky „lov mravcov, preparovanie“. Na siedmej riadnej členskej schôdzi spoločnosti v hoteli Astória dňa 16.9.1942 referoval prednášku o čmelákoch. Na dvanástej riadnej členskej schôdzi spoločnosti dňa 3.3.1943 v hoteli Astória mu bol určený „vedecký prieskum“ Veterných holí (Martinské hole) pre sezónny rok 1943. Na treťom valnom zhromaždení spoločnosti dňa 9.5.1943 v hoteli Astória bol zvolený za kustóda spoločnosti.

V súkromnom živote pracoval ako učiteľ. Bol jedným zo zakladateľov školy v Rajeckých Tepliciach a zároveň jej prvý riaditeľ.

Profesor Ján Hollý zomrel v Žiline dňa 30. mája 2007 - pochovaný je na Starom cintoríne v Žiline.

Zdroje informácií o autorovi[upraviť | upraviť zdroj]

  • Žitavský, A. S.: 1937, Pamätník slovenského školstva za účinkovania prezidenta T. G. Masaryka, II. Bratislava, heslo: (Hollý Ján, 162).
  • Smutný, A. E.: 1941 – 1945, Zápisnice z činnosti Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.
  • Černota, V.: 2007, Za profesorom Jankom Hollým. Žilinský večerník - Žurnál, Žilina, 21 + portrét: (zo dňa 10. 7. 2007).