Ján Hollý (entomológ)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ján Hollý
slovenský stredoškolský učiteľ,
amatérsky entomológ a botanik
Narodenie12. máj 1912
Rajec, Slovensko
Úmrtie30. máj 2007 (95 rokov)
Žilina, Slovensko
Známy vďakazakladajúci člen prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline

Ján Hollý (* 12. máj 1912, Rajec – † 30. máj 2007, Žilina) bol slovenský stredoškolský učiteľ, amatérsky entomológ a botanik, jeden zo zakladajúcich členov prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Základnú ľudovú školu vychodil v rodisku, kde tiež neskôr navštevoval meštiansku školu. Ako 14–ročný začal svoje štúdium na učiteľskom ústave v Štubnianských Tepliciach. Potom pokračoval na štúdiu vysokej školy v Bratislave, kde sa venoval štúdiu prírodných vied. V roku 1930, ako mladý učiteľ zo štátnej školy, bol umiestnený v obci Turo pri Žiline. Práve v tomto období sa začína venovať hlavne štúdiu prírodovedy. Zaoberal sa amatérsky entomológiou a z tejto disciplíny prevažne mravcami (Formicidae). Menej sa už venoval štúdiu motýľov a ostatných skupín hmyzu. Jeho veľkým záujmom bola tiež botanika a robil dlhoročný výskum výskytu druhov kvetov v tejto oblasti Malej Fatry a Strážovských vrchov.

V roku 1941 sa stal jedným z členov prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline. Tu sa ako mladý učiteľ prírodovedy zapájal do niektorých aktivít tejto spoločnosti. Patril k skupine zakladajúcich členov tejto spoločnosti a na jej prvom, „ustanovujúcom“, valnom zhromaždení bol zvolený do jej výboru ako revízor účtov spoločnosti. Na prvom riadnom valnom zhromaždení Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline v hoteli Astória dňa 19. apríla 1942 bol zvolený do funkcie zapisovateľa tejto spoločnosti. Dňa 16. mája 1942 na tretej výborovej schôdzi spoločnosti bol poverený prípravou prednášky „lov mravcov, preparovanie“. Na siedmej riadnej členskej schôdzi spoločnosti dňa 16. septembra 1942 referoval prednášku o čmeliakoch. Na dvanástej riadnej členskej schôdzi spoločnosti dňa 3. marca 1943 mu bol určený „vedecký prieskum“ Veterných holí (Martinské hole) pre sezónny rok 1943. Na treťom valnom zhromaždení spoločnosti dňa 9. mája 1943 bol zvolený za kustóda spoločnosti.

Pracoval ako učiteľ. Bol jedným zo zakladateľov školy v Rajeckých Tepliciach a zároveň jej prvým riaditeľom.

Zomrel v Žiline dňa 30. mája 2007, pochovaný je na Starom cintoríne v Žiline.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Žitavský, A. S.: 1937, Pamätník slovenského školstva za účinkovania prezidenta T. G. Masaryka, II. Bratislava, heslo: (Hollý Ján, 162).
  • Smutný, A. E.: 1941 – 1945, Zápisnice z činnosti Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.
  • Černota, V.: 2007, Za profesorom Jankom Hollým. Žilinský večerník - Žurnál, Žilina, 21 + portrét: (zo dňa 10. 7. 2007).