Lesbička

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Symbol lesbizmu

Lesbička je žena s homosexuálnou orientáciou. Označenie lesba je odvodené z gréckeho ostrova Lesbos. Lesbizmus je označenie pre lesbickú lásku či ženskú homosexualitu.

Synonymá [1][upraviť | upraviť zdroj]

Vulgárne spisovné synonymum slova lesbička je slovo teplá, slangové synonymá slova lesbička sú lesba, leska, lesbičanka, homoška, buzerantka, buziška, termoška, pričom posledné z týchto slov sa často hodnotia ako vulgárne.

Synonymá slova lesbizmus sú sapfizmus, tribadia a tribadizmus.

Použitie termínu[upraviť | upraviť zdroj]

Odvodenie výrazu od ostrova Lesbos súvisí so starovekou gréckou poetkou Sapfó, ktorá na ostrove žila v 6. stor. pred Kr. a v niektorých svojich básniach ospevuje ženské telo a lásku medzi ženami. Ostrov sa v tejto súvislosti stáva obľúbenou turistickou destináciou lesbických žien.[2] Sami obyvatelia ostrova však touto spojitosťou nie sú vždy nadšení.[3]

Výrazy lesbička a teplá sú v slovenčine spisovné, ostatné sú nespisovné. Niektoré osoby však v slove lesbička vidia nevhodnú zdrobneninu a časť komunity sa preto prikláňa k nespisovnému označeniu „lesba“,[4]. Sociologička Ciprová naopak uvádza, že používanie výrazu „lesbička“ má svojich zástancov aj vo vnútri (českej) „komunity“ – pre tých je výraz „lesba“ príliš drsný a údajne evokuje spojenie lesbických žien s maskulinitou. Odporcovia zase tvrdia, že výraz „lesbička“ konotuje nezrelosť, nevyspelosť, ktorá sa môže spájať aj s neistotou ohľadne svojej identity, a tiež odráža patriarchálnu jazykovú dominanciu, kedy zdrobnené je roztomilé, malicherné, nedôležité, detské.[5]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Homosexualita

Známe lesbičky[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. zdroje v článku homosexualita
  2. tom. Česko má první katalog zájezdů pro gaye a lesby. Je teprve třetí v Evropě [online]. iDnes.cz, 2010-03-16, [cit. 2010-04-24]. Dostupné online. (cs)
  3. Ostrov Lesbos se chce soudit s řeckými lesbičkami [online]. Novinky.cz, 2008-05-04, [cit. 2008-05-04]. Dostupné online. (cs)
  4. pre češtinu: http://www.dzamilastehlikova.cz/8379/201/clanek/tema---lesby-nebo-lesbicky/
  5. CIPROVÁ, Kristýna. Reprodukční a sexuální práva: Proměny postavení LGBT „komunity“. Praha : Gender Studies. Dostupné online. ISBN 80-86520-64-1. S. 74-81. (cs)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lesba na českej Wikipédii.