Letisko Poprad-Tatry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Letisko Poprad-Tatry
IATA: TAT · ICAO: LZTT
Základné informácie
Typ letiskamedzinárodné civilné
PrevádzkovateľLetisko Poprad-Tatry, a. s.
Otvorenie1938
MestoPoprad
Vzletové a pristávacie dráhy
Smer Dĺžka Povrch
09-27 2 600 m betón
Štatistika
Cestujúcich51 658
Pohybov9 373 lietadiel
www.airport-poprad.sk

Letisko Poprad-Tatry (IATA: TAT, ICAO: LZTT) je medzinárodné letisko v Poprade. Leží vo výške 718 m n. m., je najvyššie položeným letiskom pre dopravné lietadlá na krátke a stredné trate v strednej Európe.

Celoročne letisko využívajú súkromné a obchodné lietadlá najmä z Nemecka, Francúzska, Belgicka a Rakúska, aerokluby a letecké školy. V súčasnosti je letisko Poprad-Tatry vďaka pravidelným linkám spojené s Bratislavou, Bazilejom, Varšavou, Londýnom-Luton, Dublinom, Manchesterom a Kyjevom-Borispol.[1]

Letisko slúži aj ako základňa:

  • Leteckej záchrannej zdravotnej služby Krištof 03
  • Aeroklubu Poprad
  • Spoločnosti TLS Air - vyhliadkové lety

Poloha

Spádovú oblasť letiska tvoria mestá Poprad, Svit, Vysoké Tatry, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Levoča, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Dolný Kubín, Nový Targ, Zakopané a Nowy Sącz. Vďaka svojej geografickej polohe má letisko Poprad-Tatry mimoriadne dobré poveternostné podmienky, často leží nad hranicou hmly a využívajú ho ako náhradné letisko lietadlá pôvodne smerujúce do Košíc, Sliača, Žiliny, či dokonca Bratislavy. Medzinárodné letisko Poprad-Tatry je obklopené prekrásnou prírodou (v blízkosti sa nachádzajú štyri národné parky), horskými potokmi, plesami, jaskyňami, historickými osadami a mestami, kostolmi, hradmi (niektoré sú na zozname pamiatok svetového dedičstva UNESCO), ale i strediskami zimných športov a letnej turistiky.

Aerolínie a destinácie

Pravidelné linky

Spoločnosť Destinácie
Danube Wings Bratislava, Bazilej, Varšava, Londýn-Luton, Dublin, Manchester
Aerosvit Kyjev-Borispol

Destinácie Dublin, Manchester a Londýn-Luton spoločnosti Danube Wings budú prevádzkované len do 28. februára 2010.[2]

Charterové lety, 2009

Iba v zimnom období, pokiaľ nie je uvedené inak

Spoločnosť Destinácie
Bulgarian Air Charter Bourgas [iba v letnej sezóne]
Atlant-Sojuz Airlines Moskva-Vnukovo
Polet Airlines Moskva-Domodedovo
Estonian Air Tallinn

Štatistiky

V decembri 2009 letisko Poprad-Tatry zaznamenalo nárast cestujúcich o 30% oproti rovnakému obdobiu v roku 2008.[3]

Za obdobie január-september 2009 letisko rástlo aj v počte pohybov lietadiel (odletov a príletov), ktorých bolo 7337, čo je o 18% viac, ako v rovnakom období roku 2008, a tiež narástla aj celková hmotnosť odbavených lietadiel o 23% na 27969 ton.[4]

Za celkový rok 2009 však letisko zaznamenalo pokles cestujúcich oproti roku 2008. V roku 2009 ich bolo o 6496 menej (-11.2%), celkovo 51 658. Zvýšený bol počet pohybov lietadiel, z pôvodných 7907 na 9373 (+18.5%).

Rozvoj letiska

Po bankrote a odobratí leteckej licencie spoločnosti SkyEurope Airlines Ministerstvom dopravy SR vedenie medzinárodného letiska Poprad-Tatry oslovilo viaceré letecké spoločnosti, aby došlo k obnoveniu pravidelného leteckého spojenia do Londýna. To sa nakoniec podarilo, a od decembra 2009 okrem pravidelnej linky do Londýna-Luton pribudlo spojenie do Manchestra a Dublinu. Nové spojenia prevádzkuje slovenská letecká spoločnosť Danube Wings s prenajatým lietadlom Boeing 737-400 s kapacitou 162 miest.

V najbližších mesiacoch Letisko Poprad - Tatry, a.s. plánuje zrealizovať výstavbu nového parkoviska. Po ukončení stavebných prác by malo byť do užívania odovzdaných 97 parkovacích miest.

Taktiež na svoju realizáciu čaká projekt rekonštrukcie centrálnej a odletovej haly letiska. Táto rekonštrukcia by priniesla výhody nie len samotnému letisku ale aj cestujúcej verejnosti, pretože počíta s vybudovaním nových reštaurácií a stánkov s občerstvením pre cestujúcich a návštevníkov letiska.

História

Najvýznamnejšie medzníky v histórii po rokoch:

1938 - vznik poľného letiska: V rámci obranných opatrení pred druhou svetovou vojnou západne od Veľkej (dnes súčasť Popradu) vzniklo poľné letisko.

1943 - vznik pravidelnej civilnej dopravy: Pravidelná civilná doprava začala linkou Bratislava - Sliač - Poprad - Prešov.

1970 - betónová dráha a nová administratívna budova: Na letisku v Poprade bola iba trávnatá vzletová a pristávacia dráha. Pri príležitosti konania Majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní na Štrbskom Plese bola daná do prevádzky nová betónová dráha a administratívna budova.

1976 - najúspešnejší rok letiska: V období bývalého Československa bolo letisko jedným z troch medzinárodných letísk v krajine. V tomto období pravidelne lietali z Popradu lietadlá spoločností ČSA a Interflug. Okrem pravidelných letov boli časté aj charterové lety leteckých spoločností z celej Európy (Dan-Air, Condor, Malév, Britannia a ďalšie).

2005 - vznik akciovej spoločnosti: Rok 2005 bol prvým rokom existencie akciovej spoločnosti a môže sa hodnotiť ako úspešný. Manažment letiska zvládol náročné úlohy spojené s prechodom z príspevkovej organizácie na akciovú spoločnosť. Rok 2005 bol aj prvým rokom zabezpečovania výkonu osobnej kontroly a kontroly prepravovaných vecí a osôb zúčastnených na leteckej doprave, ktorý bol prevzatý od Policajného zboru dňa 1. 1. 2005.

2006 - obnovenie pravidelného leteckého spojenia: Vývoj prevádzky bol ovplyvnený najmä obnovením celoročného pravidelného leteckého spojenia, ako aj zvýšeným počtom cestujúcich na charterových letoch a letoch všeobecného letectva. Pravidelná linka SkyEurope Airlines (na trase Poprad - Londýn-Stansted), spustená koncom roka 2005, bola prvýkrát v prevádzke počas celých 12 mesiacov. Využitie sedadlovej kapacity na tejto linke sa väčšinou blížilo k maximu. Postupne sa k slovenským cestujúcim z celého východného a severného Slovenska, ktorí ju využívali na cesty za prácou do Veľkej Británie, začali pridávať aj zahraniční turisti, smerujúci do Popradu, Nízkych Tatier, ako aj na slovenskú i poľskú stranu Vysokých Tatier.

2007 - Schengen a bezpečnostné opatrenia: Mimoriadna pozornosť sa venovala problematike bezpečnosti. Letisko Poprad-Tatry je určené ako medzinárodné letisko schengenského typu a musí spĺňať kritériá určené v schengenskom akčnom pláne SR. Z toho dôvodu bola vykonaná prestavba interiéru terminálu, boli vytvorené nové pracoviská na detekčnú kontrolu a zrealizovaná bola aj rekonštrukcia oplotenia areálu letiska.

Všetky dôležité priestory a objekty areálu letiska sú monitorované novým kamerovým systémom. Taktiež bola uskutočnená rekonštrukcia osvetlenia vybavovacej plochy.

V roku 2007 od 25. marca do 1. decembra sa podarilo obnoviť pravidelné letecké spojenie Poprad – Sliač – Praha, prevádzkované spoločnosťou ČSA. Po čase však táto linka opäť zanikla.

2008 - investície a kráľovská návšteva: Letisko zrealizovalo dve investične náročné akcie. Realizácia projektu „Rekonštrukcia svetelnej približovacej sústavy dráhy 27“ naplnila požiadavky predpisu L14 a pomohla udržať prevádzkyschopnosť letiska aj v nočných hodinách a za podmienok nízkej dohľadnosti. Novým príletovým terminálom sa letisku podarilo zvýšiť kapacitu vybavených cestujúcich, nakoľko pôvodný terminál nepostačoval a spĺňal požiadavky Schengenských kritérií len s výhradami. V tomto roku bolo letisko poctené návštevou britskej panovníčky, jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II. s manželom princom Philipom.

2009 – nové pravidelné i charterové lety: V druhej polovici roka začína byť letisko Poprad-Tatry vďaka pravidelným linkám spoločnosti Danube Wings spojené s Bratislavou, Bazilejom, Varšavou, Bruselom, Londýnom-Luton, Dublinom a Manchesterom. Leto 2009 prinieslo nové sezónne lety do Splitu, ktoré prevádzkovala tá istá letecká spoločnosť. Počas leta prebiehali i nepravidelné lety do Bourgasu, ktoré mala spoločnosť Bulgarian Air Charter. V zimnej sezóne začína lietať ukrajinská letecká spoločnosť Aerosvit, pravidelné sezónne lety do Kyjeva-Borispol.

Referencie

Externé odkazy

Zdroje