Mater (Autá)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mater
Mater Cars 2 Sonoma 2011.jpg
Základné informácie
AutorJohn Lassater,
Joe Ranft,
Jorgen Klubien
DabingLarry the Cable Guy (od 2006),
Adam Burton (videohra Cars 3: Driven to Win)
Slovenský dabingDušan Kaprálik
Prvý výskytAutá (2006)
Posledný výskytAutá 3 (2017)
O postave
Miesto narodeniaChladičové Kúpele
Pohlaviemužské
Druh bytostiodťahový automobil International Harvester (1956/57)
Povolaniemajiteľ firmy Mater Towing & Salvage,
odťahové vozidlo
Národnosťamerická
PartnerkaHolley Shiftwellová

Mater je animovaná postava v troch animovaných filmoch - Autá, Autá 2, Autá 3, ústredná postava v krátkom filme Mater a Bludička a v televíznom seriáli Cars Toons – Materove neuveriteľné príbehy. V mestečku Chladičové Kúpele je správca mestského odťahového parkoviska a majiteľ najrýchlejšieho vlečného lana. Je najlepší priateľ Bleskového McQueena.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Dizajn Matera je inšpirovaný modelom Chevrolet tow truck z rokov 1956-57 – odťahovým vozíkom, ktorý bol používaný na zdvíhanie zariadení z banských šácht v okrese Cherokee v štáte Kansas.[1][2] Inšpiráciu pre Materove vlastnosti získal počas výskumného výjazdu na Route 66 spoluautor postavy Joe Ranft. Ranft tam navštívil staré opustené odťahové auto.[3] Mater získal svoju prezývku podľa hlavného konštruktéra a fanúšika pretekov NASCAR Douglasa „Mater“ Keevera,[4][5] ktorý komentuje preteky karavanov. Mater v anglickom znení hovorí s juhoamerickým sedliackym akcentom s troškou vidieckej nosovej výslovnosti a nesprávnym použitím skladby viet. Je majiteľ firmy „Tow Mater Towing and Salvage“.[6][7]

Odťahové auto ako animovaná postava Mater v meste Phoenix, Arizona

Mater mal v mladosti pôvodne svetlomodrú farbu. Počas rokov však zhrdzavel do svetlohnedooranžovej farby s niekoľkými modrými presvitajúcimi miestami. Stratil svoju kapotu a ľavé svetlo.[8] Jeho ŠPZ je A113, ktorá sa objavila vo viacerých filmoch od produkcie Disney Pixar.[9][10][11] Výnimkami sú iba: epizóda seriálu Materove neuveriteľné príbehy Mater hasičom, kde ŠPZ je RSQ M8R a film Autá 2 vo chvíľach, keď je Mater prezlečený za Ivana má ŠPZ PN 217-63.[12] Vo filme Autá 2, Mater vystupuje ako rozsiahla encyklopédia so znalosťami o súčiastkach do áut. Odpovedá na otázky týkajúce sa modelu VW Karmann Ghia. V závere filmu je vidieť aj cestovný pas Matera, v ktorom je uvedený jeho dátum narodenia. Uvedený dátum je 12. január 1957, čo je aj dátum narodenia Johna Lassatera.[13][14]

Vo viacerých dabingoch sa Mater vyskytuje pod rôznymi menami. V slovenskom dabingu (Mater) je jeho meno z pôvodného (Tow Mater) zachované. V iných dabingoch sú však zmenené a prispôsobené: francúzsky dabing (Martin), poľský dabing (Złomek), nemecký dabing (Hook)...[15]

Autá (2006)[upraviť | upraviť zdroj]

Mater sa prvýkrát ako obyvateľ Chladičových Kúpeľov[16] objavuje po nedočkavom čakaní na zobudenie sa Bleskového McQueena po jeho zatknutí za zničenie cesty v mestečku. Mater si ho ihneď obľúbi. Predstaví sa mu ako amatér, ale bez písmena „A“ (a-Mater). Dezorientovanému a z prostredia vydesenému Bleskovému McQueenovi povie, že sa nachádza v Chladičových Kúpeľoch, v najkrajšom mestečku v okrese Karburátor.[17] Mater pozýva McQueena na prezretie si zvyšku mesta, pritom si neuvedomuje, že by to McQueen mohol využiť na útek. Skôr ako Mater otvorí bránu, prichádza k nim Šerif, ktorý ho opätovne upozorní na zákaz rozprávania sa s obvineným a požiada ho, aby previnilca dopravil na Dopravný súd.[18]

Mater priviedol Bleskového McQueena, obvineného z rozbitia cesty v meste, na súd do rozzúreného davu. Po zistení, že McQueenov právnik sa pravdepodobne nachádza na Tahiti, sa ujme pozície jeho obhajcu ako jediný dobrovoľník. Mater z rýchleho rozhodnutia ctihodného Doktora Hudsona Horneta usúdil, že je dobrý v právnických veciach. Ako väčšinu prítomných aj Matera vydesilo zavrčanie divokého motora pretekára. Keď si prvýkrát skúšal pózovanie McQueena, nepodarilo sa mu to, lebo sa mu svetlo odrazilo do očí. Keď sa s ním rozlúči Sally, vystrelí si z McQueena tak, že ju predstaví ako svoju snúbenicu, hoci sa jej páči iba jeho karoséria. Potom, ako Sally skončí rozprávanie so sudcom, Matera začína nudiť jej opakujúce sa pripomínanie „hrdých dejín mesta“. Všetci obyvatelia podporujú a oslavujú Sallyin návrh. Pri upozornení o pokoj v súdnej sieni, Mater ešte dvakrát zahúka. S ostatnými sa raduje zo zmeny rozhodnutia Doktora Hudsona. Začína McQueenovi závidieť prácu s Bessie – najlepším asfaltovacím strojom na svete. „Právnik“ Mater McQueenovi (asi v nevhodnej chvíli) oznamuje sumu 32 000 $ za právne služby. Ako Bleskového McQueena aj jeho vydesí predstava dlhej práce na zdemolovanej ceste. Keď splní Hudsonovu požiadavku o pripojenie McQueena ku Bessie, McQueen utečie. S tým však obyvatelia počítali, a keď McQueenovi vyšiel benzín, Mater musel Bleskového McQueena dotiahnuť späť.

Mater neskrýva nadšenie a užíva si chvíle s Bleskovým McQueenom rozprávaním o svojom živote (napríklad o tom, že v minulosti vedel pískať a dnes už nie, čo by mohol ešte Doktor možno opraviť). Keď tu zrazu z Bessie vystrekne malé množstvo asfaltu na nálepku McQueena, Mater sa ponúkne na vyčistenie škvrny dosť nechutným spôsobom.[19] McQueen to odmietne a poprosí hasičské auto Red, aby vyčistil nečistotu. Redovu reakciu mu Mater vysvetľuje jeho veľkou hanblivosťou a plachosťou. Nerozumie, ako sa McQueenovi mohlo stať, že je z neho precízny, rýchly a aerodynamický stroj. Matera tiež upútal nečakaný príchod „zákazníkov“ Minnie a Vana do mesta, hoci im na rozdiel od iných nič neponúkal. Ako ostatní aj on odchádza smutný na svoje miesto. Je taktiež smutný, že mesto upadlo do zabudnutia.

Firma Tow Mater Towing and Salvage v Cars Lande

Bleskový McQueen sa začína obávať toho, že sa z mestečka nikdy nedostane a jeho sny sa nesplnia. Preto si u Matera overí, že ak opraví cestu, môže odísť. Mater mu to potvrdí. McQueen v rýchlosti opraví cestu. Po hodine práce Mater uteká nahlásiť Doktorovi splnenie úlohy. Všetci však vidia, že cesta je katastrofálna, akurát Mater je vytešený, že sa stáva prvým zákazníkom na „opravenej“ ceste. Cesta je tak hrboľatá, že príde o niekoľko súčiastok.[20]

Bleskový McQueen nedbanlivú opravu cesty však zdôvodňuje tým, že je pretekárske, a nie opravárenské auto. Preto ho Doktor Hudson vyzýva k pretekom. Doktor Hudson požiada Matera, aby prišiel k nim s vlečným lanom. Po odštartovaní McQueen rýchlo skončí medzi kaktusmi. Preto ho Mater so svojím vlečným lanom musí vytiahnuť.

Ďalší deň sa v Chladičových Kúpeľoch začína omnoho príjemnejšie. Radostný Mater s nekonečným smiechom volá všetkých obyvateľov mestečka k novej, krásnej a úhľadne opravenej časti vozovky.

Kým Bleskový McQueen pokračuje namáhavej práci, Mater ako ostatní obyvatelia opravuje svoj príbytok. V tom ho príde Šerif poprosiť, aby v noci postrážil McQueena. Mater začína chystať plány na večer.

Nočným plánom je Materova obľúbená zábava – strašenie hlúpych a dôverčivých traktorov[21] (náhrada za kravy).[22] Tie stráži Frank[23] – veľký a zlostný ťažkotonážny kombajn, ktorý neznáša obťažovanie svojich traktorov. Mater trúbením vystraší 2 traktory. Potom vyzýva McQueena, aby urobil to isté. Je prekvapený, že nemá klaksón. McQueen vydesí traktory zavrčaním motora. Ich vydesenie je pre obidvoch smiešne. Hlasitý motor pretekára zobudil aj kombajn. Obidvaja musia veľmi rýchlo utekať pred týmto žacím strojom.

Po nočnej dobrej zábave sa obidvaja kamaráti vracajú do mestečka. Mater pozýva McQueena aj na zajtrajší nočný program. Pritom si spomenie, žeby mal McQueena vrátiť späť na vrakovisko – miesto pre zadržané vozidlá v mestečku. McQueen mu povie o Sallyinej ponuke prenocovať v jej moteli. Mater sa dovtípi, že medzi tými dvoma preskakuje iskra – to však McQueen odmieta. Začína ho však znervózňovať Materova cesta pospiatky. Mater však tvrdí, že je najlepší „spiatočkár“ na svete.[24][25]

Jazda pospiatky McQueena upúta a začína sa o ňu zaujímať. Mater mu sľúbi, žeby ho to mohol naučiť, keď mu zoženie spätné zrkadlá. Tie by Bleskový McQueen mohol využiť v pretekoch o Piston Cup. Mater však nerozumie, prečo tieto preteky sú tak veľmi dôležité. McQueen mu začína rozprávať o benefitoch po víťazstve na Piston Cupe – privátne helikoptéry, žiadna hojivá masť, ani staré hrdzavé autá – to však Matera zaraz. McQueen ho uistí, že ho má rád a v prípade víťazstva mu sľúbi výlet vrtuľníkom. To si Mater vždy prial a povie mu:

Vedel som to, vedel som, že som si dobre vybral.
– Mater, Citácia fiktívnej postavy Matera - vyhlásenie Bleskového McQueena za najlepšieho priateľa – 1.časť.

McQueen sa opýta, že čo také si vybral a Mater mu odpovie:

Najlepšieho kamoša.
– Mater, Citácia fiktívnej postavy Matera - vyhlásenie Bleskového McQueena za najlepšieho priateľa - 2.časť.

Tieto vety u McQueena vyvolajú príjemné pocity a čiastočné zmeny v správaní.[26]

Na ďalší deň Mater zrazu príde varovať Bleskového McQueena, aby radšej hovoril o nočnom dobrodružstve ako o rozbíjaní poštových schránok, pretože sa do mestečka hrnú traktory. To spôsobí v meste problémy. Mater od Šerifa dostane za úlohu nahnať ich na pole.

Mater na ďalší deň – ako tradične – je s ostatnými na šálke oleja u Flo na čerpacej stanici Café 8-valec.[27] Príde aj Bleskový McQueen a začne rozprávať, že Doktor Hudson je slávny pretekár súťaže Piston Cup. Všetci sa tomu vrátane Matera smejú. Mater nemôže uveriť, že Doc Hudson tento šampionát trikrát vyhral.

Za peknú novú cestu mnohí obyvatelia mestečka sa poďakovali vynovením vzhľadu Bleskového McQueena. Všetci sa prechádzajú po novej ceste. Sú prekvapení príchodom novinárov, ktorých zavolal Hudson Hornet. Mater v rozhovoroch porozprával mnohé úsmevné príbehy. Je mu však ľúto, že McQueen musí odísť.

Prichádza deň D – záverečné preteky o Piston Cup v Kalifornii na okruhu Los Angeles International Speedway.[28] Počas pretekov si McQueen všimne, že v boxoch je väčšina obyvateľov Chladičových Kúpeľov vrátane Matera. V jednom kole Bleskový McQueen využíva Materovu fintu pred Chickom Hicksom – jazdu pospiatky. Mater je veľmi šťastný. Po pretekoch Bleskový McQueen odmieta sponzorstvo tímu Dinoco. Požiadal však o jednu vec, aby Mater mohol letieť v helikoptére. Prosba bola splnená a Mater preletel v helikoptére nad mestečkom.[29]

Mater a Bleskový McQueen tvoria nerozlučnú dvojicu najlepších priateľov. Mestečko Chladičové Kúpele sa vrátilo do starých dobrých čias. Mater je šťastný. Od reorganizácie mesta je sprievodcom v Múzeu Dr. Hudsona Horneta,[30] zúčastnil sa na znovuotvorení Motelu Koleso.[31] Našiel dokonca aj svoju kapotu ešte modrej farby, ktorú nevidel 20 rokov. Mater však kýchol a kapota znovu spadla do útesu. Chodieva v spoločnosti svojich priateľov – McQueena a Sally do drive-in kina.[32]

Autá 2 (2011)[upraviť | upraviť zdroj]

Mater sa prvýkrát vo filme objavuje, keď vychádza z mestečka Chladičové Kúpele. Po ceste stretne kamaráta Otisa, ktorý patrí medzi staré autá – „šunky“. Odťahuje ho už po desiatykrát v mesiaci. Mater zrazu uvidí McQueena, svojho najlepšieho priateľa, ktorý v tejto sezóne získal svoj štvrtý Piston Cup. Prudko zrýchli a nedáva pozor na svojho odťahujúceho sa klienta, lebo sa mimoriadne teší naňho.

Keď už Mater s Otisom na vlečnom lane došiel do mesta, obaja najlepší priatelia boli šťastím bez seba, že sa už vidia. Vítajú sa svojím „Uvítaním najlepšieho kamoša“, ktoré je každým rokom dlhšie. Mater pripravil pre Bleskového McQueena program na leto plný zábavy. Matera veľmi prekvapilo, že šampionát Piston Cup bol premenovaný podľa Doktora Hudsona Horneta. Myslí si, že keby Doktor mohol vidieť úspechy McQueena, bol by naňho hrdý. Bleskový McQueen svoj tohtoročný Piston Cup umiestnil do múzea Doc Hudson Racing museum, ktoré bolo premiestnené do budovy Hudsonovej kliniky.

Mater a Bleskový McQueen sa neskôr zabávali rôznymi aktivitami, ktoré Mater vymyslel, napríklad: jazdenie na koľajniciach, strašenie velikánskeho nákladného auta – sklápača typu Colossus XXL. Získal pri tom nový „suvenír“ – škrabanec. Mater sa teší aj na večer, ktorý chce McQueen stráviť so Sally. Mater, večný výmyselník, sa večer vkradne ako „čašník Mater“ do reštaurácie motelu Koleso.

Nad barom v televízii vysielajú reláciu „The Mel Dorodo Show“ (Mel Dorodo Show) s hosťom Sirom Milesom Axlerodom – ropným miliardárom. Ten sa dal na vývoj alternatívneho paliva Alinol z prírodných látok. Aby toto palivo otestoval, usporadúva súťaž World Grand Prix. V tejto relácii pretekár Formuly 1 Francesco Bernoulli s maximálnou rýchlosťou viac ako 300 km/h povie, že Bleskový McQueen by nemal proti nemu žiadnu šancu. To sa však nepáči Materovi, ktorý do relácie hneď zavolá a svojho priateľa obhajuje. Ich slovná výmena priláka k baru aj McQueena, ktorý sa prihlási do súťaže. Sally presvedčí McQueena, aby na súťaž zobral aj Matera.

Mater zažíva veľké dobrodružstvo už cestou v lietadle do Tokia,[33] centra prvých pretekov World Grand Prix. Je preňho veľkým zážitkom znovu vidieť Tokio (v minulosti tam bol pouličným pretekárom). S McQueenom vidí množstvo atrakcií – rozsvietené mesto, množstvo plyšových hračiek s podobou McQueena, vystúpenie Japoniek v kimonách v divadle Kabuki,[34] sumo medzi Kingpinom Nobunagom[35] a Pinionom Tanakom...[36]

Sir Miles Axlerod ako usporiadateľ súťaže na otváracom večierku predstavuje všetkých pretekárov. McQueen upozornil Matera, aby sa na tomto večierku správal slušne a nevystrájal. Ten si však pomýli wasabi s pistáciovou zmrzlinou a hneď sa dostáva do problémov. Vytečie mu olej, a preto ho McQueen pošle na WC.

Keď bol na toalete, došlo k bitke agenta Britskej tajnej služby a dvoch gaunerov. Mater túto bitku ukončuje. Medzitým mu agent vloží na podvozok sledovacie zariadenie.

Vonku ho stretne Holly Shiftwellová, ktorá považuje Matera za amerického agenta. Preto si s ním dohodne rande počas pretekov. Po zajatí pravého agenta mafiáni začínajú pripravovať vraždu amerického agenta v podobe Matera.

Prichádza veľký deň – preteky v Japonsku – krajine vychádzajúceho Slnka, kde sa staroveká tradícia stretáva s modernou technológiou. Mater je uchvátený fantastickou atmosférou na pretekoch v role šéfa pit stopu. Počas pretekov McQueenovi radí rôzne finty, ktoré sa naučil od Doktora Hudsona.

Mafia, ktorá chce zničiť konkurenciu povinného paliva Alinol, mieri na pretekárov s týmto palivom. Pritom objaví Matera – ich cieľ zneškodnenia. Mater sa tak dostáva do veľkého nebezpečenstva. Holly pre jeho záchranu vyvedie Matera z pit stopu a vedie ho uličkami Tokia. Mater s ňou telefonuje o iných témach ako sú preteky, čo zmätie McQueena. Mater počas tejto jazdy je svedkom napríklad karate súboja.

Mater sa vracia do boxu. Tam ho nájde už veľmi naštvaný Bleskový McQueen, ktorý po tesnej prehre v pretekoch odišiel z tlačovej konferencie, a priateľovi Materovi vynadá. Vyhlási, že jeho pomoc už nepotrebuje. Matera to veľmi trápi a zanechá mu dlhý ospravedlňujúci list s mnohými P. S.

Mater si vyčíta túto vážnu situáciu, a preto odchádza naspäť do Ameriky. Na letisku sa dostáva do rôznych komplikácií, dokonca dochádza k streľbe. Do lietadla ho bezpečne dostane ďalší agent „stevart“ Finn McMissile a Holly. Obaja agenti od Matera zisťujú informácie o aute, ktoré riadi mafiu. Mater vraví, že dané auto má starý hliníkový motor V-8 s elektrickým systémom LUCAS, na ktorého opravu sú používané súčiastky s ťažkou dostupnosťou. Popritom sa snaží flirtovať s Holly. Ďalšie informácie o tajomnom aute môžu zistiť v Paríži, kde im pomáha Finnov priateľ – Tomber. Mater v Paríži obdivuje miestne historické pamiatky a miestne trhy.

Všetci traja sa stretnú v tajnej garáži Finna. Tomber zisťuje, že v mestečku Porto Corsa,[37] v dejisku druhých pretekov súťaže, sa uskutoční veľký zjazd mafie. Na tomto zjazde by sa mal objaviť aj samotný boss mafie.

Mater a obaja agenti sa vlakom presúvajú do Porto Corsa. Sledujú situáciu v uliciach s veľkým množstvom „šuniek“. Počas cesty vymyslia plán, žeby sa Mater mohol v role odťahového auta Ivana dostať na tajný snem a zistiť nové informácie. Naprogramujú systém tak, aby sa Mater po nastavení hlasom zmenil do podoby Ivana – odťahového auta jedného mafiána.[38] Vzniká však problém, lebo Mater pri prestrojení za Ivana odmieta vyhladiť svoje šrámy. Vraví:

To teda nie, vďaka. Nikto mi ich nebude brúsiť, leštiť, tmeliť alebo zatierať. Na to sú príliš cenné. Ku každému z nich som prišiel s najlepším autošom McQueenom. Neopravujem si ich, tieto šrámy si chcem pamätať navždy.
– Mater, Citácia fiktívnej postavy Matera pri odmietnutí vyhladenia jeho šrámov.

Cesta na rokovanie je taktiež pre neho veľkým zážitkom – kasíno, hala zo zlata, čítanie informácií o mafiánoch. Na pretekoch vybuchujú ďalšie autá. Počas snemu prítomní sledujú v televízii reakcie zúčastnených na pretekoch. Sir Miles Axlerod vyhlási, že na ďalších pretekoch autá nebudú využívať jeho palivo. Bleskový McQueen, víťaz pretekov, si vyberá palivo Alinol. Pre toto rozhodnutie sa účastníci snemu – „šunky“ dohodnú sa uskutočniť atentát na McQueena. Na jeho záchranu sa Mater musí odhaliť. Po snahe upozorniť McQueena, ho „šunky“ uspia. Sníva sa mu strašidelný sen.

Mater sa zobudí zviazaný vo veži Big Ben spolu s Finnom a Holly. Počas uspatia bola do jeho vzduchové filtra vložená bomba. McQueena mali zlikvidovať lúčom smrti, čo sa nepodarilo. Preto Profesor Zündapp, jeden z vodcov mafie, nariadi uskutočnenie záložného plánu. Šunky Materovi oznámia, že bomba sa nachádza v boxe. Preto sa Mater vyslobodí z veže a uteká cez celý Londýn (v protismere) varovať celú posádku. V boxe je Mater prekvapený z príchodu ostatných obyvateľov mestečka. Finn mu oznámi miesto výskytu bomby. Tam ho nájde Bleskový McQueen. Mater sa veľmi ponáhľa a vojde na pretekársku dráhu. Ponáhľa sa pospiatky, lebo vedie rozhovor s prenasledujúcim McQueenom, ktorý ničomu nerozumie. Jeho jazda uchváti komentátorov súťaže a prekvapí fanúšikov i celú kráľovskú rodinu. Bleskový McQueen sa nemieni Matera vzdať, a preto sa mu prichytí na vlečné lano. Mater však pozná následky a zvolí raketový pohon. Vyletia spolu z dráhy do ulíc veľkomesta.

Materovi sa podarí v tej rýchlosti zastaviť v jednej bočnej ulici a nikomu neublížiť. Spolu s Finnom a Holly analyzujú situáciu a zisťujú, že bombu je možné deaktivovať iba hlasom. Počas tajnej operácie Finn zabráni Profesorovi Zündappovi emigrácii a prinúti ho, aby bombu deaktivoval. To sa mu však nepodarí, lebo bombu neaktivoval. Mater „šunkám“ povie:

Počujte, chlapi! Chápem, čím si prechádzate. Aj mne sa celý život všetci iba posmievali, ale keď sa stanete mocnejším a bohatším ako v najdivokejších snoch, nebudete sa cítiť lepšie.
– Mater, Citácia fiktívnej postavy Matera pri dohováraní mafiánom.

Materovi na pomoc prichádzajú aj obyvatelia mestečka Chladičové Kúpele, ktorí porážajú mafiánov. Bombu sa snaží Materovi odstrániť aj Guido, ktorému však žiadny kľúč na tieto skrutky nevyhovuje.

Matera napadne, kto by mohol túto bombu deaktivovať – vodca mafie „šuniek“. S Bleskovým McQueenom sa vďaka svojim novým vymoženostiam presúva pred Buckinghamský palác a samotnú kráľovnú Alžbetu II., kde odhalí páchateľa celej akcie[39] – vodcu mafie „šuniek“ – Sir Miles Axlerod. Bleskový McQueen vyhlási, že Mater s ním od teraz chodí na každé preteky.

Nastáva významný deň v Materovom živote. Mater s Bleskovým McQueen vchádza do Audienčnej sály, kde ho britská kráľovná Alžbeta II. uviedla do rytierskeho stavu Britského kráľovstva a udelila mu titul Sir Mater.[40] Tejto slávnosti sa zúčastnili obaja agenti i všetci obyvatelia mestečka Chladičové Kúpele. Po udelení rytierskeho titulu Mater vzájomne zoznámi Alžbetu II., Bleskového McQueena a Finna McMissilea.

Všetci sa neskôr vrátili do mestečka Chladičové Kúpele, kde na uvítacej tabuli pri vstupe do mesta k Bleskovému McQueenovi uviedli aj Sira Matera. Mater rozpráva prítomným svoj napínavý až neuveriteľný príbeh. Na Veľkej cene Chladičových Kúpeľov sa zúčastňujú aj Finn a Holly. Vlastne prišli po Matera, ktorého si kráľovná Alžbeta II. osobne vyžiadala. Mater túto veľkolepú ponuku odmieta, lebo Chladičové Kúpele sú pre neho nezameniteľným domovom. Finn a Holly mu nechali zariadenie na využitie raketového pohonu.

Na záver filmu sú vidno pohľadnice, na ktorých sú obidvaja priatelia v Londýne, Paríži, švajčiarskych Alpách, Španielsku, Taliansku, Nemecku, Rusku, Egypte, Indii, Číne, Japonsku, Austrálii, Havaji a nakoniec v Chladičových Kúpeľoch, kde sú vyobrazení na pohľadnici.

Autá 3 (2017)[upraviť | upraviť zdroj]

Mater sa prvýkrát vo filme objavuje v prívese Macka, keď Bleskovému McQueenovi potvrdzuje, že pred každými pretekmi zvykol vravieť svoju formulku na povzbudenie (Sústreď sa! Rýchlosť! Ja som rýchlosť! Jeden víťaz, 42 porazených, tých si dávam na raňajky!).[41] McQueen ho poprosí, aby ho nechal samého pri príprave na preteky. Mater požiada všetkých prítomných mechanikov, aby zachovali pokoj. Počas jednotlivých pretekov fandí (zúčastnil sa napríklad pretekov Dinoco Light 350, Dinoco 400) favoritovi s výbavou fanúšika (čiapka v tvare blesku, čiapka v tvare pretekárskeho okruhu s McQueenom...). Na záverečných pretekoch sezóny - Los Angeles International Speedway[28] dochádza k vážnej nehode McQueena, Mater sa s ostatnými začína oňho báť a rýchlo vyrážajú za ním.

4 mesiace po tejto nehode McQueen požiada Matera, aby zavolal jeho sponzorov a ľudových zabávačov zo spoločnosti Hrdzex. Pri stretnutí s obyvateľmi mesta oznamuje, že bude ďalej pretekať. Mater sa s ostatnými z toho veľmi teší. McQueen po mesiaci zavolá Materovi a posťažuje sa, že sa mu v príprave nedarí. Mater mu pripomenie múdre rady Doktora Hudsona, čo McQueena privedie na inú myšlienku – zájsť za Smokeym do Thomasville[42] v štáte Georgia. Prichádzajú úvodné preteky novej sezóny Piston Cupu – Florida 500.[43] Týchto pretekov sa v boxe zúčastňuje aj Mater, tentoraz s čiapkou pre fanúšika v tvare víťaznej trofeje súťaže Piston Cup. Obáva sa, či sa Bleskovému McQueenovi niečo nestalo pri hromadnej zrážke. McQueen sa vracia do pit stopu a navrhne, aby sa Cruz Ramirezová – trénerka Bleskového McQueena, vrátila do pretekov namiesto neho. To sa však nepáči Sterlingovi, kráľovi blatníkových zásteriek z východného pobrežia a novému majiteľovi spoločnosti Hrdzex, lebo Cruz je iba trénerka. Aby plán mohol byť zrealizovaný, Mater musí Sterlinga zabaviť. Matera poteší, že sa na trati darí Cruz Ramirezovej.

Všetci spolu s obyvateľmi Chladičových Kúpeľov oslavujú jej víťazstvo a Mater má na kapote novú čiapku – Modrý dinosaurus s číslom 51, čo je nové pretekárske číslo pre Cruz Ramirezovú. V závere filmu sa Mater objavuje v rôznych situáciách – s obyvateľmi Chladičových Kúpeľov, v pretekárskom centre Hrdzex,[44] pri monitorovaní rýchlosti na pásoch, na demolačnom derby v Hromovej diere,[45] pri speve karaoke, pri odhalení sochy Dr. Hudsonovi Hornetovi v Thomassville...

Konštrukčné informácie[upraviť | upraviť zdroj]

Materovo perovanie už možno nie je v najlepšom stave, má hrdzavú kabínu. Funkčnosť auta ovplyvňuje jeho šťastná povaha a spoľahlivý motor V-8. Dosahuje rýchlosť 90 míľ/h (145 km/h),[46] zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 10 sekúnd.[47]

Strieborná chvostová plutva[upraviť | upraviť zdroj]

Mater sa ako väčšina obyvateľov Chladičových Kúpeľov vyskytuje aj v knihe Autá – Príbehy z pretekárskej dráhy[48] z produkcie Disney Pixar. Kniha obsahuje päť príbehov z pretekov „Strieborná chvostová plutva“. Mater sa vyskytuje v prvých troch príbehoch.

V prvom príbehu, Chickov plán, sa Mater s ostatnými pozeral v Akadémii Hudsona Horneta na televízne vyhlásenie súťaže, ktorá by mohla pomôcť Akadémii v jej propagácii. Bleskový McQueen ako hlavný pretekár si vybral Matera do prvých pretekov. Ich hlavnými súpermi boli Chick Hicks a Switcher. Na pretekoch Switcher Matera veľmi podceňuje. Mater za oboma súpermi zaostáva, ale McQueen je na pozícii lídra.

Po zastávke v boxe sa Mater a Bleskový McQueen vracajú do pretekov, kde vďaka metódam Chicka Mater už rozumie jeho plánu Tri PÉ (Podvádzať, podvádzať, podvádzať ). Tím McQueena sa riadi podľa plánu P (partnerstvo). Mater na dráhe vytvára McQueenovi podmienky k víťazstvu trofeje Strieborná chvostová plutva.

V druhom príbehu, Piesky púšte, sa Mater vyskytuje iba ako asistent pri vyťahovaní zapadnutých áut, ktoré boli kandidátmi na preteky v púštnych podmienkach.

V treťom príbehu, O hrdzavé vedro, Mater na štadióne Hrdzavé Vedro so svojimi známymi usporadúva súťaž v preskakovaní áut, chytaní pneumatík a preteky na pieskovej dráhe. Na štadióne sa však objaví Bubbo[49] – dvojnásobne väčšie odťahové auto ako Mater. Bubbo pripomína Materovi jeho výzvu na preteky o Hrdzavé vedro. Mater s ním ide do súboja pre odťahové autá. Aj keď Bubbo vyhlasuje duel za férový, dosadil do poroty svojich ľudí. Hoci Mater prehrá prvú disciplínu, súboj vyhrá ako víťaz v športe i ako morálny víťaz, a tak je naďalej majiteľom štadióna. Navyše učí svoje triky i nových kamarátov - Rambo a Rambo jr.[50]

Mater a Bludička[upraviť | upraviť zdroj]

Mater si rád uťahuje a straší svojich priateľov a obyvateľov mestečka Chladičové Kúpele – Reda, keď mu odťahoval kvety, Luigiho a Guida pri vyskočení z gúm, Sally zvresknutím pri moteli s jedným kužeľom na hlave a dvomi na zuboch, Lizzie, ktorú však z tvrdého spánku nezobudil, Fillmorea, ktorému neustále prikladal kanistre s organickým palivom. Utiahne si aj z Bleskového McQueena, keď z plechoviek oleja vytvoril svoju podobizeň pri benzínovej pumpe Café 8-Valec a vyskočí zo strechy pumpy, čo McQueena vydesí tak, ako keby videl bludičku.[51]

Šerif ho však upozorní, aby nevyslovoval toto magické meno nadarmo. McQueen však nevie, čo to je bludička. Šerif začína rozprávať mestskú legendu o bludičke[52] – polopriehľadnej guli žiariacej jasným modrým svetlom, ktorá v okolí mestečka straší a ktorá si už vyžiadala za obete mladý pár idúci na úseku Route 66. Mater však najskôr príbehu neveril, ale začína sa klepať od strachu, pričom bludičku dokáže najviac nahnevať zvuk trasúceho sa plechu. Šerif všetkých upozorní, že bludička môže zasiahnuť práve v túto noc.

Mater je už úplne vydesený a vracia sa po tme po opustenej ulici. K tomu všetkému sa na jeho garáži rozbijú dvere. Mater si myslí, že ho už bludička prenasleduje, ale videl len svätojánsku mušku v tvare VW Chrobák. Naraz sa tma rozsvieti namodro. Bludička našla Matera![53]

Mater je vystrašený na smrť, behá po celom okolí s velikánskym krikom. Obyvatelia mestečka ho pokojne sledujú. Mater sa unaví a obáva sa, že ho bludička roztrhá na kusy a predá na súčiastky. Zisťuje však, že mal iba na vlečnom lane zavesený lampáš. Poučí sa, že nie je pekné si uťahovať z druhých.

Materove neuveriteľné príbehy[upraviť | upraviť zdroj]

Mater je ústrednou postavou krátkych filmov zo série Materove neuveriteľné príbehy - časti seriálu Cars Toons.

Mater hasičom[upraviť | upraviť zdroj]

Mater a Bleskový McQueen prechádzajú okolo Reda, hasičského auta. Mater si spomenie na časy, keď býval hasičom. Začína rozprávať príbeh, keď horela stará benzínová pumpa a továreň na zápalky. Vtedy bolo k požiaru možné zavolať jedine hasiča Matera. Mater vyrazil rýchlo do ulíc, aby uhasil oheň. Všetci sa spoliehajú iba naňho, lebo situácia je vážna.

Ako býva zvykom, McQueen spochybňuje príbeh. Mater však tvrdí, že Bleskového McQueena musel krátko pred výbuchom z horiacej továrne zachraňovať. Potom ho naložil do sanitky. Ako hasič si sám užíval fanúšičky.

Bleskového McQueena rýchlo presúvajú na operačnú sálu miestnej nemocnice. Tam naňho čakal lekár Mater so sestričkami Miou a Tiou. Mater McQueenovi ako dôkaz, že je aj doktorom, ukazuje svoje diplomy s titulmi MUDr. a PhDr. Mater zachránil svojmu priateľovi život. Dôkazom pre neveriaceho McQueena je prechádzajúca sestrička z nemocnice, ktorá Matera pozdraví: „Dobrý deň, pán doktor“.[54]

Mater – najväčší[upraviť | upraviť zdroj]

Bleskový McQueen si pokojne popíja olej. Vidí Matera, ako predvádza kaskadérsky kúsok. Mater si spomína na časy, keď býval kaskadérom.

Kaskadéra Matera všetci volávali Mater – najväčší. Preplnený štadión bol veľký ako na pretekoch Piston Cup, na ktorom boli jeho fanúšikovia vrátane Mie a Tie s Materovými zubami. Prvým kaskadérskym číslom bolo preskočenie veľkého množstva áut. Toto číslo hrdinsky dokázal s velikánskym rozbehom. Kaskadér Mater ďalej predvádzal rôzne čísla – preskočenie cez horiace koleso z dela, jazda na malom lietadle, skok do malého bazéna z veľkej výšky. Najnebezpečnejšie číslo kaskadéra Matera bol preskok cez Karburátorový kaňon,[55] čo McQueen spochybnil. Mater tvrdí, že neskákal sám, ale s Bleskovým McQueenom, ktorý skákal predčasne. Podľa rozprávania to McQueen nezvládol.

Mater toreador[upraviť | upraviť zdroj]

Mater a Bleskový McQueen kľudne prechádzajú okolo poľa s buldozérmi (náhrada za býky).[56] Mater si spomenie, že presne s takýmito buldozérmi kedysi zápasil v Španielsku ako El Materdor. Zápasil na preplnených štadiónoch s burácajúcimi fanúšikmi. V horných radoch nikdy nesmeli chýbať seňority Mia a Tia.

Toreador Mater vedel buldozéry poriadne popreháňať vďaka svojim trikom a červenej plachte. Raz si však nedal pozor a buldozér ho zahrabal pod zem. Hrozil koniec slávneho El Materdora.

Hrdinovia však nezomierajú! El Materdor vstal spod kopy hliny a musel odfúknuť svoju kapotu. Štadión ho oslavuje. Mater pokračuje v súboji s buldozérom, ale už si musí poradiť s posilou v podobe ďalších dvoch buldozérov. Tie skrotil s výskokom a dopadnutím na ich lyžice. Bleskového McQueena príbeh zaujal. Mater pokračuje v rozprávaní, keď obidvaja boli v obkľúčení desiatich buldozérov. Buldozéry veľmi provokovala červená farba McQueena. Tomu už McQueen nechce veriť. Tieto buldozéry obkľúčia kamarátov ako dôkaz pravdivosti príbehu. K Materovi neskôr prichádzajú obe seňority, Mia a Tia.

Mater v Tokiu[upraviť | upraviť zdroj]

Všetci obyvatelia u Flo vidia, že mestom prechádzajú diaľniční chuligáni Boost, DJ, Wingo a Smrkáč. Mater si spomenie na pouličné preteky.

Jedného dňa Mater stretol Japonca Ito Sana a ponúkol mu odtiahnutie. Neuvedomil si diaľku, lebo preňho nie je nikam ďaleko. Prichádza do Tokia a začína uvažovať o zmene sloganu. Nechtiac ťukne do miestneho pouličného pretekára a ten ho preto vyzve k pretekom. Ito San ho upozorní, že k pretekom potrebuje dokonalý tuning.

Po dokonalej oprave prichádza na preteky, v ktorých porazený stratí svoju jedinečnosť a stane sa z neho sériové auto. Ito San odštartoval preteky k vrcholu veže Tókjó tawá. Počas pretekov sa mu súper vysmieval.

Mater spomenie, že súper poslal naňho pravých ninjov. McQueena príbeh zaujme. Mater pokračuje v pretekoch vďaka Bleskodrakovi McQueenovi,[57] ktorý porazil ninjov. Mater si však všimne, že jeho súper je skoro pri veži, a preto si s Bleskodrakom McQueenom skracujú cestu. Mater sa vďaka výstrelu z valca dostal blízko k súperovi jazdou pospiatky už bez novej kapoty, čo súpera prekvapilo. Pri následnom naťahovaní ho súper vyhodí z veže, ale vďaka svojmu vlečnému lanu sa Mater dostal skôr na vrchol. Mater v meste oslavuje víťazstvo s Miou a Tiou, Ito Sanom, McQueenom a ďalšími. Dôkazom pre neveriaceho McQueena je nový tuning.

UFO - Úplne fantastické odhalenie[upraviť | upraviť zdroj]

Mater a Bleskový McQueen sa zastavia na hlavnej ulici. Guidovi nechtiac vyletí z okna puklica, Mater si myslí, že to bolo UFO. Vie to, lebo ufónov dobre pozná.

Jednu noc v búrke Mater vydesený na smrť stretol na železničnej trati UFO.[58] Skamarátia sa. Mater ho volá svojím menom a pozve ho k sebe domov. Tam sa zabávali rôznym spôsobom: pili motorový olej, strašili traktory, učili sa jazdu pospiatky a lietanie spôsobom UFO. Pri Materovi sa Mater UFO naučil nadávku: Do kelu!

Matera UFO však zajali vojaci a zobrali na tajnú vojenskú základňu – Parkovisko 51. Mater sa priblížil k miestu, kde už vystrašení vedci skúmali Matera UFO. Mater nakoniec svojho kamaráta vyslobodil.

Bleskový McQueen príbehu rozhodne neverí. Mater ale pokračuje v rozprávaní aj s McQueenom, ktorý v rýchlej jazde utekal pred vojakmi. Prišla však pani Ufónová, ktorá všetkých troch zobrala a Matera i McQueena vyložila v Chladičových Kúpeľoch. Ako dôkaz Mater zapína svoj pohon na lietanie.

Mater kamiónom[upraviť | upraviť zdroj]

Mater a Bleskový McQueen oddychujú u Flo. Uvidia, že mestečkom prechádzajú autá typu Monster Truck. Mater tvrdí, že prekonal omnoho väčšie autá ako auto-zápasník vo wrestlingu.

Mater ako zápasník zápasil so súpermi Monster Truck. So zmrzlinovým autom, ktorého Mater porazil vďaka peknému poproseniu o nanuk. S bývalým vojakom vyhral vďaka odrazom o šnúry. Rasta Cariana s dredami porazil vďaka odpudivej sile. S Dr. Smrtkom vyhral pomocou svojho vlečného lana a miešačku vďaka pretočeniu nádoby na miešanie. Mater si takto vyslúžil veľkú slávu.

Mater raz bojoval proti monštru, ktoré riadil Dr. Frankenwagon.[59] McQueena to zaujme. V ďalšej časti príbehu monštrum chcelo rozdrviť McQueena velikánskou guľou. V tom čase sa Mater rozprával s vernými fanúšičkami Miou a Tiou. Obaja však príšeru porazia spoločnými silami. Tomu však McQueen nechce veriť, ale ako dôkaz prichádza Materov fanúšik z tohto stretnutia.

Mater metalista[upraviť | upraviť zdroj]

V jeden večer sa všetci z mestečka zišli u Flo, kde mal Guido karaoke vystúpenie. Mater si s ostatnými nechce zaspievať. Nechce ich obrať o slávu. V minulosti bol totiž šéfom Heavy metal kapely.

Svoju kariéru kapela Mater and the Gas-Caps[60] začala v garáži. Boli v tom dobrí, a preto usporadúvali koncerty napríklad v moteli pre kamióny pri diaľnici. Ich fanúšičkami boli aj miestne servírky Mia a Tia. Počas svojej kariéry vydali aj platňu. Keď však mucha otravovala bubeníka, rázom zmenili svoj hudobný štýl práve na heavy metal. Preto si kapela zmenila názov na Heavy metal Mater. Na koncertoch to Mater s fanúšikmi vedel roztočiť.

McQueen neverí, že Mater bol metalista. Mater mu však pripomenie, že i on bol metalista. Spolu to na koncerte vo veľkom rozprúdili.

McQueen príbehu neverí, ale ako dôkaz prichádza balón pomaľovaný ako veľký metalista Mater.

Mater vo vesmíre[upraviť | upraviť zdroj]

Pri prechádzke Mater a Bleskový McQueen vidia Mesiac v splne. Mater si spomenie, že bol tiež na tom peknom mieste. Keď jedného dňa Mater odťahoval svojho zákazníka na Floridu, nastal veľký problém – kozmonaut Houston uviazol na Mesiaci. Jeho spojenie na Zemi našlo Matera, ktorý by mal vedieť pomôcť. Zároveň ho spoločnosť NASCA[61] mohla vyškoliť.

Mater vďaka spoločnosti NASCA (National automotive space car association) letel do vesmíru. Štart rakety prebehol úspešne. Po pristátí Mater vystupuje z rakety Roger a užíva si krásu Mesiaca. Tam Mater pripojil na vlečné lano kozmonauta a rýchlosťou 27 000 km/h letel naspäť na Zem. Bleskový McQueen však údaju o rýchlosti nechce uveriť.

Vo vesmíre sa objavil aj McQueen, ktorého Mater upozornil na spomalenie pri návrate. O Materovi sa vtedy písalo v novinách, ako zachránil kozmonauta Imparra 13. Takto si obidvaja vyslúžili slávu a boli s nimi uskutočnené mnohé rozhovory (noviny, televízia).

McQueen príbehu neverí, ale ako dôkaz priletí Roger. Ten prišiel po Matera na ďalšiu akciu.

Mater, súkromný detektív[upraviť | upraviť zdroj]

Bleskový McQueen požiadal Flo, aby mu dofúkla pneumatiky. Mater priskočí a rozpráva, že jeden prípad defektov už vyriešil. Začína rozprávať príbeh, keď bol súkromným detektívom.

V jeden upršaný piatok o siedmej večer sa Mater zamýšľal nad riešením veľkého prípadu defektov v gangu s falošnými pneumatikami. Prišla k nemu nevyspytateľná Tia, aby nahlásila únos Mii. Mia pracovala v klube Auto-Kabana,[62] ktorý patril Veľkému Déčku. Mater do tohto klubu zašiel. Carmen, miestna tanečnica povedala, že Miu videla s Veľkým Déčkom. Jej manželovi sa nepáči, že sa Mater s ňou rozpráva. Preto mu jedno svetlo odmontuje[8]. Mater stretáva smetiarske auto, ktoré práve upratovalo pneumatiky voniace po morskej soli. Materovi napadne, že by sa páchateľ mohol nachádzať v prístave, a preto sa tam vydal.

V prístave videl zajatú Miu a v prevleku sa k nej snažil dostať. Veľké Déčko ho však prichytí, lebo mu o jeho príchode povie Tia, ktorá vždy robievala správne veci nesprávnym spôsobom. Materovi hrozí potopenie. V tom však prichádza polícia na čele s poručíkom Bleskovým McQueenom a páchateľa chytí. I keď Tia Matera zachraňuje, on jej však už neverí. Ako dôkaz neuveriteľného príbehu prichádza do mesta tanečnica z klubu.

Mater v povetrí[upraviť | upraviť zdroj]

Bleskový McQueen sa čuduje, že Mater má poznatky o lietaní, keď učí Guida pilotovať. Mater o tom začína rozprávať príbeh.

Jedného dňa Mater odťahoval klienta do mestečka Vrtuľovovo[63] – mesta samých lietadiel, kde ho veľmi dobre poznali. Vo Vrtuľove sa v nasledujúci deň má uskutočniť sprievod lietadiel. Na tento sprievod bol Mater pozvaný. Mater si neskôr všíma, že Kapitánova škola lietania ponúka lekcie lietania pre každého. Preto Mater zachádza za ospalým Kapitánom a pýta sa na ďalšie informácie o lekciách lietania. Kapitán sa tento nápad snaží Materovi najskôr vyhovoriť, ale Mater je nezlomný.

Sporkey, Kapitánov asistent, pripravil Matera na lietanie. Mater po krátkej inštruktáži štartuje do oblakov. Najskôr padá, potom let vyrovnáva, a letí ďalej. V sprievode majú vystupovať 4 akrobatické lietadlá. Jedno si však poškodí krídlo, a preto toto miesto ponúknu Materovi. Na prehliadke tiež nechýbali dvojičky Mia a Tia. Vo vzduchu odrazu začali praskať jeho diely a hrozila veľká nehoda. Mater bol však zachránený Bleskovým McQueenom.

Aj teraz McQueen príbehu neverí, ale ako dôkaz Matera prišli vyzdvihnúť tri akrobatické lietadlá.

Materova cesta časom[upraviť | upraviť zdroj]

Jedného dňa Mater a Bleskový McQueen stáli pri soche Stanleyho[64] – zakladateľa mestečka Chladičové Kúpele. Prichádza k nim Lizzie, najstaršia obyvateľka mesta, aby ich dvoch a svoju životnú lásku (Stanleyho) pozdravila. McQueena zaujíma, ako sa títo dvaja neskorší partneri zoznámili. Mater začína rozprávať príbeh.

Týždeň pred ich stretnutím Mater namontoval pred mestom novú ceduľu, ktorá však spadla. Hodiny, ktoré boli na jeho klaksóne, ho preniesli do jaskyne. Z jaskyne sa presunul do roku 1909, kde sa v súčasnosti nachádzajú Chladičové Kúpele. Mesto tam ešte nebolo. Uvidel tam Stanleyho, ktorý si o miestny prameň ochladzoval motor. Ten mu ponúkne nový uzáver na chladič motora a odchádza. Mater si uvedomuje, že ak Stanley odtiaľto odíde, mestečko nebude existovať. Bleskový McQueen ho v rozprávaní príbehu preruší a popiera možnosť cestovania v čase. Mater zoberie McQueena do minulosti, aby mu pomohol.

Mater vyberie McQueenovi uzáver chladiča a zavolá na odchádzajúceho Stanleyho, aby mu ho vymenil. Pri výmene mu navrhne, aby založil mestečko Chladičové Kúpele pri Chladičovom prameni. Mater a McQueen sa posúvajú v čase do roku 1927 a vidia, ako mestečko rástlo. Znovu stretávajú Stanleyho, ktorý im predstavuje miestne podniky.

Neďaleko mesta všetci traja vidia Lizzie, ktorej sa pokazil motor. Mater ju ide k Stanleymu odtiahnuť. Tam sa spolu zoznámia. Mater a McQueen sa presúvajú v čase dopredu a vidia aj svadbu tohto páru. Svadby Matera vždy dojímajú. McQueen znovu nemožné cestovanie časom popiera. Ako dôkaz neuveriteľného príbehu prichádza Lizzie, ktorá ďakuje McQueenovi za zoznámenie sa so Stanleym.

Tales from Radiator Springs[upraviť | upraviť zdroj]

Mater sa vyskytuje v troch zo štyroch krátkych filmov zo série Tales from Radiator Springs - časti seriálu Cars Toons.

Hiccups[upraviť | upraviť zdroj]

Mater s ostatnými popíja olej u Flo na benzínovej pumpe Café 8-valec. Svojím vlečným lanom neskôr nadvihne štikútajúceho Bleskového McQueena,[65] aby ho hasičské auto Red mohlo ostriekať vodou. Jemu však pomôže až bozk od Sally. Keďže neskôr začne čkať Šerif, Mater sa ho snaží pobozkať.

Spinning[upraviť | upraviť zdroj]

Mater sa v tejto epizóde objavuje, keď s obyvateľmi a pocestnými v meste sleduje šikovného Guida. Ten predvádza rôzne kúsky s reklamnou ceduľou pred predajňou s gumami Luigi´s Casa Della Tires. Mater a ostatný oslavujú jeho vystúpenie.[66]

The Radiator Springs 500 ½[upraviť | upraviť zdroj]

Mater sa zúčastnil Dňa Stanleyho – zakladateľa mesta Chladičové Kúpele. Sally sa za Spoločnosť pre históriu Chladičových Kúpeľov prihovára k prítomným. Uviedla Bleskového McQueena v role Stanleyho, aby ich sprevádzal po okolí. Mater medzitým vystupuje ako havajská tanečnica s kokosmi na svetlách. Medzitým však zahliadne autá, ktoré McQueena vyzvú k pretekom. Pretože sa vysmievajú miestnemu obyvateľstvu, Bleskový McQueen prijíma túto ponuku.

Mater vysvetľuje trasu pretekov, ktoré vedú z mestečka cez pole s traktormi, piesočnaté kopce, popri Jazierku chladiacej zmesi, cez Blinkrovu jaskyňu a les až ku soche Stanleyho.

Lizzie si myslí, že prechádzka sa neuskutoční. Mater zastúpi Bleskového McQueena v role Stanleyho. Mater už v role Stanleyho a prítomní sa vydajú na cestu po okolí. Sally sa počas prechádzky pýta „Stanleyho“, aké to bolo v roku 1909. Mater vyzeral akoby Stanleymu z reflektora vypadol. Mater sa pretekárov pýta na preteky, pri ktorých zablúdili. Čudujú sa, ako túto trasu Stanley dokázal zvládnuť. Hovorí sa, že to bolo najdrsnejšie auto na Západe.

Znenie[upraviť | upraviť zdroj]

V pôvodnom anglickom znení Matera dabuje americký herec Daniel Lawrence Whitney s umeleckým menom Larry the Cable Guy.[67][68] Ten nahovoril Matera vo všetkých troch filmoch i pri atrakciách v Cars Lande.[69] V slovenskom znení túto postavu vo všetkých troch filmoch dabuje slovenský herec Dušan Kaprálik.[70]

Videohry[upraviť | upraviť zdroj]

Mater sa objavil vo všetkých doterajších videohrách filmov Autá (Cars: The Video Game, Cars: Radiator Springs Adventures, Cars Mater-National Championship, Cars Race-O-Rama, Cars Toons: Mater's Tall Tales: The Video Game, Cars 2: The Video Game, Kinect Rush: A Disney/Pixar Adventure, Disney Infinity, "Cars: Fast As Lightning", Cars Daredevil Garage, Cars 3: Driven to Win).[71] V pokračovaní videohry Cars Mater vystupuje v úrovniach Arcade Mode, Tractor Tipping[72] a Rustbucket Race O-Rama. Komentuje preteky „Radiator Spring Grand Prix“[73] a „GP Radiator Spings“. Videohry Cars Race O-Rama obsahujú i nových protivníkov – Bubba,[49] Tater, Tater jr.,[50] ktorí sú aj súčasťou jedného z príbehov knihy Autá: Príbehy z pretekárskej dráhy (v slovenskom vydaní knihy títo dvaja kamaráti vystupujú ako Rambo a Rambo jr.). Vo 4 videohrách sa objavil aj Tommy Joe,[74] jeden zo siedmich bratrancov Matera.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Meet Mater’s inspiration (November 12, 2006)
 2. Inspiration for Mater is found (October 5, 2006)
 3. Inspiration for Tow Mater, Michael Wallis with Suzanne Fitzgerald (2006). The art of Cars. San Francisco: Chronicle Books. pp. 160. ISBN 978-0811849005.
 4. Douglas Keever [online]. IMDb, [cit. 2018-07-30]. Dostupné online.
 5. Douglas "Mater" Keever and Cars on iTunes Preview
 6. Disney Pixar's The World of Cars: Meet the Cars (2008) ISBN 978-142311925-8, str. 10 (Mater runs Tow Mater Towing and Salvage...) (October, 18, 2011)
 7. Tow Mater Towing & Salvage on Disney Wiki
 8. a b V krátkom filme "Mater, súkromný detektí" (Mater Private Eye) v Materových neuveriteľných príbehoch, časti seriálu Cars Toons, Clyde, manžel jednej tanečnice Materovi odmontuje jedno svetlo.
 9. Skoro v každom filme od Disneyho sa nachádza tajný kód A113. Viete, čo znamená? | interez.sk. interez.sk, 2016-04-14. Dostupné online [cit. 2018-07-30].
 10. ŠPZ A113
 11. Easter eggs code A113.. Pixar-Planet.Fr. Dostupné online [cit. 2018-07-30]. (po anglicky)
 12. Tow Mater. Pixar Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-07-30]. (po anglicky)
 13. Tow Mater. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-07-30]. (po anglicky)
 14. Tow Mater [online]. Pixar Cars Wiki, [cit. 2020-08-28]. Dostupné online. (po anglicky)
 15. Mater´s names in others dabings.
 16. Radiator Springs. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-31]. (po anglicky)
 17. Carburetor County. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-03]. (po anglicky)
 18. Radiator Springs City Hall. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-03]. (po anglicky)
 19. VIDEO CLIPS HD. Cars Movie Bessie HD [online]. 2016-06-29, [cit. 2018-07-30]. Dostupné online.
 20. Obrázok Mater drives on the "new road".
 21. Tractors. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-09-03]. (po anglicky)
 22. video tractor tipping
 23. Frank (combine). World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-09-03]. (po anglicky)
 24. The Lope: Meeting Mater [online]. www.thelope.com, [cit. 2018-07-30]. Dostupné online.
 25. Scott Meeker (June 10, 2006). Backwards Driver
 26. STEPPY452. Mater - Best Friend [online]. 2009-01-22, [cit. 2018-08-13]. Dostupné online.
 27. Flo's V8 Cafe. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-31]. (po anglicky)
 28. a b Los Angeles International Speedway. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-31]. (po anglicky)
 29. Mater Helicopter Scene - let Matera v helikoptére ku koncu filmu Autá.
 30. Racing Museum. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-03]. (po anglicky)
 31. Wheel Well Motel. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-03]. (po anglicky)
 32. Radiator Springs Drive-In Theatre. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-03]. (po anglicky)
 33. Tokyo (Cars 2). Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-31]. (po anglicky)
 34. Kabuki Za Theatre - Divadlo Kabuki v Tokiu
 35. Kingpin Nobunaga on Pixar Wiki
 36. Pinion Tanaka on Pixar Wiki
 37. Porto Corsa. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-31]. (po anglicky)
 38. CARS 2 - Mater in disguise - cesta do Porto Corsa.
 39. Odhalenie páchateľa - The brave Mater was knighted by the Queen when he found the murderer
 40. Britská kráľovná Alžbeta II. vo filme Autá 2 udelila Materovi titul Sir Tow Mater (v slovenskom znení Sir Mater). The brave Mater was knighted by the Queen when he found the murderer
 41. Znenie povzbudzujúcich viet Bleskového McQueena pred každým pretekom.
 42. Thomasville. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-31]. (po anglicky)
 43. Florida 500. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-31]. (po anglicky)
 44. Rust-eze Racing Center. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-31]. (po anglicky)
 45. Thunder Hollow. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-31]. (po anglicky)
 46. Mater´s general information - Physical description
 47. Tow Mater. Pixar Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-07-30]. (po anglicky)
 48. Autá: Príbehy z pretekárskej dráhy. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online.
 49. a b Bubba. Pixar Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-07-30]. (po anglicky)
 50. a b Tater and Tater Jr.. Pixar Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-07-30]. (po anglicky)
 51. Video 1.časti krátkeho filmu Mater a Bludička - Matterr and the Ghostlight part 1.
 52. Video 2.časti krátkeho filmu Mater a Bludička - Mater and the ghostlight part 2.
 53. Video 3.časti krátkeho filmu Mater a Bludička - Ghostlight2.
 54. Dôkaz neuveriteľného príbehu z epizódy Mater hasičom z Materových neuveriteľných príbehov, časti seriálu Cars Toons.
 55. Carburetor Canyon. Pixar Wiki. Dostupné online [cit. 2018-07-30]. (po anglicky)
 56. Bulldozers. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-01]. (po anglicky)
 57. Upravené meno pre Bleskového McQueena v pretekoch v slovenskom dabingu krátkeho filmu Mater v Tokiu, epizódy seriálu Cars Toons - Materove neuveriteľné príbehy.
 58. Mator. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-01]. (po anglicky)
 59. Dr. Frankenwagon. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-01]. (po anglicky)
 60. Mater and the Gas-Caps. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-01]. (po anglicky)
 61. NASCA. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-07-30]. (po anglicky)
 62. Carbacabana. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-01]. (po anglicky)
 63. Propwash Junction. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-01]. (po anglicky)
 64. Stanley. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-01]. (po anglicky)
 65. Obrázok nadvihnutia Bleskového McQueena Materom.
 66. Obrázok osláv vystúpenia Guida obyvateľmi a pocestnými mesta Chladičové Kúpele vrátane Matera.
 67. BUILD SERIES. Larry The Cable Guy On His Methods For Becoming Mater In "Cars 3" [online]. 2017-06-15, [cit. 2018-07-30]. Dostupné online.
 68. Larry the Cable Guy about Mater in Cars 2
 69. DISNEY PARKS. Larry the Cable Guy Records His Voice Track for Cars Land [online]. 2012-02-01, [cit. 2018-07-30]. Dostupné online.
 70. Dušan Kaprálik, herec slovenského dabingu Matera.
 71. Tow Mater. Pixar Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-08-06]. (po anglicky)
 72. Tractor Tipping. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-09-03]. (po anglicky)
 73. RAZ0RSAB3R. Radiator Springs Grand Prix [online]. 2011-01-03, [cit. 2018-07-30]. Dostupné online.
 74. Tommy Joe. World of Cars Wiki. Dostupné online [cit. 2018-07-30]. (po anglicky)

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]