Preskočiť na obsah

McFly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
McFly

Základné informácie
Pôvod Londýn, Anglicko, UK
Žáner(-re) pop rock
pop punk
Pôsobenie 2004 – súčasnosť
Vydavateľstvá Island (2004 – 2007)
Super Records (december 2007 – súčasnosť)
Webstránka mcflyofficial.com
myspace.com/mcfly
Členovia skupiny
Tom Fletcher
Danny Jones
Dougie Poynter
Harry Judd

McFlypop rock/pop punková skupina, ktorá vznikla v roku 2004. Kapela bola založená Tomom Fletcherom (spev, gitara) a patria tam aj Danny Jones (spev, gitara), Dougie Poynter (basgitara, vokály) a Harry Judd (bicie). Od začiatku ich kariéry mali podpísanú zmluvu s Island Records, ale to len dovtedy, kým si v decembri 2007 nezaložili svoje vlastné vydavateľstvo Super Records.

Debutový album McFly, Room on the 3rd Floor, sa dostal na prvé miesto v UK album chart a bol double platinový. Toto viedlo k tomu, že Mcfly boli najmladšia kapela vôbec, ktorej debutový album bol #1 – prevzali titul po kapele Beatles. Kvôli tomuto sú aj zapísaní v Guinnessovej knihe rekordov. Mesiac potom ako bol album vydaný, kapela mala svoje prvé vlastné turné (predtým boli raz ako predkapela/predskokan na turné Busted). Ich druhý album, Wonderland, bol taktiež #1 vo Veľkej Británii, a bol vydaný v roku 2005. Ich tretí album, Motion in the Ocean, vyšiel 6.novembra 2006 a umiestnil sa na #6 v UK. McFly vydali aj svoju All the Greatest Hits výberovku 5.novembra 2007, ktorá sa umiestnila na #4 v UK. Štvrtý štúdiový album, Radio:Active, kapela ponúkla zadarmo ako prílohu k angickým novinám The Mail on Sunday 20. júla 2008, predtým ako ho vydali v bežnej (hmotnej) forme 22.septembra 2008. K decembru 2008, McFly mali 16 po sebe nasledujúcich top 20 singlov (čiže KAŽDÝ singel čo vydali, bol v top 20 UK singles charts), z ktorých sedem dosiahlo #1 UK Singles Chart a 15 bolo v top 10.

McFly sa objavili v romantickej komédii Just My Luck, spolu s Lindsay Lohan a Chrisom Pineom, v roku 2006. Chalani hrali vo filme sami seba a popri filme taktiež vydali aj album "Just My Luck", ktorý bol použitý ako soundtrack k filmu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Formácia[upraviť | upraviť zdroj]

Gitarista Danny Jones stretol Toma Fletchera na konkurze do kapely V.

McFly založil a pomenoval frontmen Tom Fletcher, po tom ako sa zúčastnil konkurzu do Busted, ale neuspel. Vydavateľstvo si myslelo, že kapele sa bude viac dariť keď budú len traja a nie štyria, ale aj napriek tomu boli nadšení tým, aké úžasné texty písal. Tak mu ponúkli miesto v tíme skladateľov piesní pre Busted.

V tej dobe ako Fletcher pomáhal kapele Busted s ich druhým albumom A Present For Everyone, ho vydavateľstvo požiadalo, aby sa zúčastnil konkurzu do novej kapely V. A v tomto čase sa Danny Jones a Tom Fletcher stretli po prvýkrát; Jones prišiel na konkurz, lebo si myslel, že V. bude kapela podobná Busted a nie boy band, kde všetci museli spievať, tancovať a počúvať, čo im povie vydavateľstvo. Fletcher bol ohromený Jonesovým unikátnym štýlom, a preto ho poprosil a pozval aby začal písať spolu s ním a Bourneom. Keď chalani prestali písať pre Busted, začali pracovať na vlastných piesňach pre svoju zatiaľ ešte nepomenovanú kapelu. Napokon sa presťahovali do InterContinental Hotel v Londýne (izba 363) kde strávili 2 mesiace písaním spoločných piesní. Basgitarista Dougie Poynter a bubeník Harry Judd boli neskôr nájdení cez inzerát v časopise NME. Názov McFly navrhol Tom Fletcher podľa jeho obľúbenej americkej science-fiction komédiálnej trilógie ''Back to the Future'' a postave Martyho McFly, ktorého si zahral Michael J. Fox.

Room on the 3rd Floor[upraviť | upraviť zdroj]

Prvotný McFly sound bol popový. Ich debutový singel, "5 Colours in Her Hair", ktorý vyšiel 29.marca 2004, sa dostal v UK Singles Chart na #1 v apríli 2004 a zostal tam po celý nasledujúci týždeň. V júli 2004 sa ich druhý singel, "Obviously", tiež dostal na vrchol rebríčka. Neskôr sa aj album Room on the 3rd Floor dostal na #1 v UK Albums Chart. Album zlomil rekordy predajnosti a McFly boli zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov za to, že boli tou najmladšou kapelou, ktorej debutový album sa dostal na vrchol rebríčkov. Nápad, aby sa album volal Room on the 3rd Floor prišiel od Jonesa a Fletchera, ktorí strávili 2 mesiace v izbe 363 na 3. poschodí (!) hotela InterContinental, kde písali takmer všetky piesne pre tento album. Tretí singel, "That Girl", vyšiel 6.septembra 2004, ale boj o vedúce miesto prehral a nakoniec skončil na #3. Štvrtý singel, Room on the 3rd Floor, bol vydaný 15.novembra 2004 a dosiahol #5. McFly mali svoje prvé vlastné turné v decembri 2004 a volalo sa Room On The 3rd Floor Tour.

Wonderland[upraviť | upraviť zdroj]

Tom Fletcher z McFly na festivale T4 on the Beach na Weston Super Mare pláži v roku 2006.

V marci 2005, McFly vydali double A-side singel "All About You/You've Got a Friend" z ich druhého albumu, Wonderland, na ktorom spolupracoval 60-členný orchester. Singel dosiahol #1 13.marca 2005, pričom všetky výťažky z predaja boli darované charite Comic Relief. Video k "You've Got a Friend" bolo natáčané v Ugande, Afrika, ktorú Mcfly navštívili na žiadosť charity. O niekoľko mesiacov neskôr, 2. júla, sa McFly zúčastnili akcie Live 8 v Japonsku, spolu s Björk a Good Charlotte. Druhý singel, "I'll Be OK", vyšiel 15. augusta 2005 a dosiahol #1. Tretí singel "I Wanna Hold You", vyšiel 17.októbra 2005 a skončil na #3 UK Singles charts. Štvrtý a posledný singel z tohto albumu, "Ultraviolet/The Ballad of Paul K" vyšiel on 12.decembra 2005 a dosiahol #9. McFly turné Wonderland Arena Tour, začalo 15.septembra 2005 a DVD, ktoré bolo natáčané live v MEN Aréne v Manchestri, vyšlo 28.novembra. Kapela taktiež hrala na Royal Variety Performance v roku 2005, kde vystupovala pred očami celej kráľovskej rodiny.

Just My Luck[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2006, sa McFly preslávili aj v Amerike tým, že si zahrali vo filme Just My Luck spolu s Lindsay Lohan. Film vyšiel 12. mája, tri dni po vydaní soundtracku, ktorý obsahoval piesne z Room on the Third Floor a Wonderlandu ako aj novú verziu piesne "Five Colours In Her Hair". Kapela mala niekoľko koncertov v Los Angeles a New Yorku, a taktiež sa zúčastnila americkej premiéry filmu Just My Luck v Hollywoode.

Motion in the Ocean[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý McFly singel roku 2006 bol "Please, Please", ktorý v UK vyšiel ako double A-side spolu s McFly verziou hitu "Don't Stop Me Now" od Queenu dňa 17. júla ako oficiálna pieseň pre Sport Relief. Dosiahol #1 v UK charts, čo už bol piaty num.1 singel v McFly kariére. 14.septembra 2006 bolo potvrdené, že nasledujúci (už tretí) bude niesť názov Motion in the Ocean. Album vyšiel 6.novembra 2006, a dosiahol #6 priečku. Druhý singel z albumu, "Star Girl" vyšiel 23.októbra 2006 a dosiahol #1 hneď v prvý týždeň. Tretí singel "Sorry's Not Good Enough/Friday Night", bol vydaný 18. december 2006, a dosiahol #3 v UK singles charts. "Friday Night" je súčasťou soundtracku k filmu Night at the Museum, ktorý sa začal premietať 22.decembra 2006 v Kanade a v USA a 26. december 2006 vo Veľkej Británii. Ďalší singel "Baby's Coming Back/Transylvania", vyšiel 7. mája 2007, a stal sa už siedmym #1. Pôvodný dátum vydania bol stanovený na 26. februára, ale skupina prijala ponuku vrátiť sa späť do mesta Kamwokya v Uganda, ktoré už raz navštívili pre Comic Relief v roku 2005.

McFly turné Motion in the Ocean Tour začalo 17.septembra 2006 (predkapely: The Click Five a Nylon). Taktiež mali Up Close and Personal tour (predkapela: Lil' Chris), ktoré začalo 20.marca 2007, a pozostávalo z 34 koncertov po celej Británii. Motion in the Ocean bol vydaný druhýkrát 14. mája 2007 spolu s piesňou "Baby's Coming Back" (ktorá na originálnom CD nie je) a s DVD-čkom z koncertu vo Wembley; dosiahol 14. priečku.

All the Greatest Hits[upraviť | upraviť zdroj]

McFly na ich Greatest Hits Tour.

McFly výberovka (kompilácia) All the Greatest Hits vyšla 5.novembra 2007 a dosiahla #4 v rebríčkoch. Prvý singel z albumu, The Heart Never Lies, ktorý dosiahol #3 v UK singles chart, bol prvýkrát zahratý na V Festivale už v auguste. Tento album spolu s The Heart Never Lies obsahoval ešte dve nové piesne a to "The Way You Make Me Feel" a "Don't Wake Me Up". Kapela mala ďalšie tuné s názvom Greatest Hits Tour, ktoré začalo koncom septembra 2007 a spolu malo 26 koncertov (predkapely: Elliot Minor a Saving Aimee). 23. februára a 1.marca 2008, mali McFly 2 menšie koncerty v Annandale Hoteli v Sydney, v Austrálii zatiaľ čo tam nahrávali svoj nový albumRadio:Active. Zahrali tie isté piesne čo aj na ich Greatest Hits Tour. Na jednom z koncertov nahrávali keď ľudia spievali/kričali "we don't care", čo bolo neskôr použité v piesni "One for the Radio". Výberovka Mcfly B-sidov, The Greatest Bits: B-Sides & Rarities, bola vydaná 3. december 2007 a pozostávala z dvanástich piesní.

Radio:ACTIVE[upraviť | upraviť zdroj]

20. mája 2008 McFly potvrdili, že sa ich štvrtý štúdiový album bude volať Radio:Active (Radio:ACTIVE). Album bol rozdaný zadarmo ako príloha k novinám The Mail on Sunday 20. júla 2008. V tento deň sa predalo celkovo 2,4 milióna výtlačkov časopisu, čo bolo o prekvapujúcich 300 000 viac ako priemerný predaj. Neskôr (22.septembra 2008) bol vydaný už poriadne – do predajní (HMV, Amazon, atd.) spolu so 4 novými skladbami, DVD a 32-stranovým bookletom (knižočka/brožúrka v CD). Vydanie albumu bolo oznámené po tom ako kapela opustila vydavateľstvo Island Records, pretože boli nešťastní a nespokojní s niektorými rozhodnutiami, ktoré za nich robilo vydavateľstvo. Prvý singel z Radio:Active bol "One for the Radio", ktorého premiéra bola na BBC Radio 1 v relácii BBC Switch s Nickom Grimshawom 1. júla 2008 a singel vyšiel 14. júla 2008. 25. júna 2008 sa "One for the Radio" dostalo na A list Radia 1, čo znamená, že pieseň bola jednou z každodenne najhranejších. Singel sa dostal na #2 v rebríčku. Album bol celý nahrávaný aj vyrobený v Austrálii. McFly vystúpili 10. júla 2008 v Shepherds Bush Empire a taktiež v KOKO 24. júla 2008 ako súčasť iTunes Live Festival '08. Druhý singel, "Lies" vyšiel 15.septembra 2008 dostal sa na #4 v rebríčku. Ďalšie turné s názvom Radio:Active Tour začalo 7.novembra 2008 a malo 14 koncertov (predkapely: Avenue a Reemer). Mcfly taktiež zahrali 4 koncerty v Brazílii od 5. do 11.októbra 2008. Tretí singel "Do Ya/Stay With Me" vyšiel 23.novembra 2008. Pieseň vyšla na podporu Children In Need a dosiahla #18 v UK Singles Chart, čo je najnižšie miesto v rebríčku aké McFly kedy dosiahli a taktiež je to prvý singel, ktorý nebol v Top 10. Vo februári sa kapela po 4 rokoch vrátila do Japonska kde zahrali 2 koncerty a porobili veľa proma v rádiách. V tomto čase sú opäť v Austálii, kde opäť plánujú nahrávať nový album.

McFly idú mať ďalšie turné s názvom 'Up Close.....And This Time It's Personal Tour', ktoré začína v apríli 2009 a bude pozostávať zo 14 koncertov (predkapela: americký spevák David Archuleta). Záznam z McFly Radio:Active Tour vyjde 11. mája 2009 na DVD, ktoré sa natáčalo vo Wembley Aréne 27.novembra 2008.

Super Records[upraviť | upraviť zdroj]

Super Records Ltd. je nezávislé vydavateľstvo riadené a vlastnené kapelou Mcfly. Pôvodne mali McFly podpísanú zmluvu s Universal Island Records. Aj keď opusitili Universal, ich single sú distribuoané firmou "Absolute", ktorá taktiež distribuuje pre Cascadu alebo Jaya Seana a je súčasťou Universal Group.

Cover songs (Prespievané piesne)[upraviť | upraviť zdroj]

McFly hrajú pre Virgin Radio

McFly nahrali a zaspievali množstvo oficiálne vydaných alebo nevydaných cover verzií známych piesní.

2003 – 2004[upraviť | upraviť zdroj]

McFly spolupracovali s Busted na piesni "Lola" od The Kinks (ktorá bola B-sideom na singli "5 Colours in Her Hair") a na verzii "Build Me Up Buttercup" od The Foundations (ktorá bola B-sideom na Busted singli "Crashed the Wedding"). Ich cover piesne "Help!", originálne od The Beatles, bol na singli "Obviously", zatiaľ čo "She Loves You", taktiež od The Beatles, bola na "That Girl". Novoročná koleda "Deck the Halls", a "Crazy Little Thing Called Love", originálne od Queenu, boli súčasťou "Room on the Third Floor". V decembri 2004 McFly vytsúpili v show EastEnders Christmas Special s piesňou "Little Saint Nick", v origináli od The Beach Boys.

2005[upraviť | upraviť zdroj]

McFly vydali pieseň "You've Got a Friend", originálne od Carole King, ktorá bola nahratá ako oficiálna Comic Relief 2005 pieseň, spolu s "All About You", v ktorej videu možno vidieť ako kapela navštívila deti v Ugande postihnuté AIDS. McFly taktiež nahrali hit "Mr Brightside" od The Killers, ktorý je na singli "I Wanna Hold You". Pieseň "I Predict a Riot" od Kaiser Chiefs bola zaspievaná na BBC Radio 1 Live Lounge session a je na "Ultraviolet" singli. McFly sa taktiež spojili s Rogerom Dalterym z The Who v septembri 2005 a znovu-nahrali (re-recorded) hit z roku 1965 "My Generation" aby zarobili peniaze pre charitu Teenage Cancer Trust a aby spustili nový HMV Digital download service. Taktiež vydali cover piesne "Pinball Wizard" od The Who, ktorý je na singli "I'll Be OK".

2006[upraviť | upraviť zdroj]

McFly – The Point v Dubline.

McFly zaspievali Thin Lizzynu pieseň "The Boys Are Back in Town" na The Prince's Trust 20. mája 2006. Vydali aj cover "Don't Stop Me Now", od Queenu, ktorý bol nahraný pre Sport Relief 2006. Keď túto pieseň hrali live na svojom Motion In The Ocean Tour vo Wembley Aréne, na pódiu sa k nim pridal giratista Queenu Brian May, ktorý zahral aj začiatočný riff z "5 Colours in Her Hair". Spevák Busted Matt Willis sa taktiež pridal k McFly v piesni "Don't Stop Me Now" vo Wembley Aréne (2.koncert) a tiež aj v Manchester Evening News Arena. Na turné kapela hrala aj "Fight for Your Right (To Party)", od Beastie Boys a "Ghostbusters" (zvučka z filmu Ghostbusters) od Raya Parkera Jr. O niekoľko týždňov neskôr otvorili show Children in Need 2006 s piesňou "I Want to Hold Your Hand" od The Beatles. Taktiež naspievali "Happy Xmas (War Is Over)" od Johna Lennona pre BBC Radio 1's Live Lounge. Pieseň "Rockin' Robin" v origináli od Bobby Day zahrali na Top of the Pops Christmas Special a bola súčasťou singlu "Sorry's Not Good Enough/Friday Night".

2007[upraviť | upraviť zdroj]

23. februára 2007, McFly spolu s Charlotte Church zaspievali pieseň Rocks od Primal Scream na jej The Charlotte Church Show. Pieseň "Baby's Coming Back", od Jellyfish vydali ako double A-side spolu s Transylvaniou". Mcfly nahrali pieseň "You're the One That I Want" z filmu Pomáda na album pre charitu The Association of Children's Hospices s názvom Over the Rainbow. Kapela bola jedna zo 40 umelcov, ktorí nahrali pieseň pre BBC Radio 1 narodeninovú oslavu ("Town Called Malice" od The Jam), ktorá sa objavila na výberovke Radio 1 Established 1967. Rihannin hit "Umbrella" bol taktiež prepievaný McFly pre ich singel "The Heart Never Lies" a bol aj vytvorený pre tento účel. Prespievali aj Bruceovu Springsteenovu pieseň "Born to Run" pre BBC Radio 1's Live Lounge.

2008[upraviť | upraviť zdroj]

McFly zaspievali "The Winner Takes It All", od skupiny ABBA na London 2012 Olympic Visa Party 24. augusta 2008, ktorej akustická verzia bola na singli Lies. Kapela naspievala cover piesne "I Kissed a Girl" od Katy Perry pre BBC Radio 1's Live Lounge 10.septembra 2008. Prespievali aj Rodovu Stewartovu pieseň s The Faces "Stay With Me", ktorá bola vydaná ako double A-side s "Do Ya" ako oficiálny singel pre Children in Need 2008. McFly taktiež zaspievali Michaelovu Jacksonovu pieseň "Black or White" na ich Radio:Active Tour (pieseň spieval len sám Danny Jones).

Televízne a filmové vystúpenia[upraviť | upraviť zdroj]

V januári 2005, boli hosťami jedného dielu v anglickom seriáli Casualty. V máji 2006 si zahrali v komédii Just My Luck s Lindsay Lohanovou a Chrisom Pineom. McFly mali 19. mája 2005 koncert v londýnskom Hammersmith Apollo kde sa nahrávali všetky časti z "Hard Rock Café" pre film JML. Anglická premiéra filmu sa konala 28. júna 2006 v Londýne. Film nedostal veľmi dobré hodnotenia, dostal len 13 % na Rotten Tomatoes. 23. júna 2007 McFly hosťovali v seriáli Doctor Who. 22.októbra 2007 McFly moderovali Nickelodeon UK Kids Choice Awards. Taktiež sa objavili v show Ghosthunting with... v roku 2007. 27. mája 2008 boli McFly na Gordon Ramsayovom The F Word ako celebritný hosť, ktorý varí 3 jedlá pre 50 zákazníkov. Ich skóre bolo celkom dobré, 115 jedál zo 150 bolo zaplatených. 20. júla 2008 McFly hrali na T4 on the Beach vo Weston-super-Mare.

McFly koncert v KOKO (24. júla 2008), ktorý bolo súčasťou iTunes Live Festival '08, bol ešte v ten istý deň vysielaný vo Vue cinemas (v kinách) po celej Veľkej Británii.

25. augusta 2008, McFly vystúpili na London 2012 Olympic Visa Party, ktorú sledovali milióny divákov.

14.decembra boli McFly hlavným hudobným hosťom na Miss World v Juhoafrickej republike, ktorá očakávala sledovanosť nad 2 miliardy divákov. Na show zahrali svoje hity 5 Colours In Her Hair a Lies.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy
Room on the 3rd Floor
 • Dátum vydania: 5. júla, 2004 (UK & Írsko)
Wonderland
 • Dátum vydania: 29. augusta, 2005 (UK & Írsko)
Just My Luck
 • Dátum vydania: 12. mája, 2006 (US)
Motion in the Ocean
 • Dátum vydania: 6.novembra, 2006 (UK & Írsko)
All the Greatest Hits
 • Dátum vydania: 5.novembra, 2007 (UK & Írsko)
 • Dátum vydania: 20. mája, 2008 (Brazília)
Radio:Active
 • Dátum vydania: 20. júla, 2008 (zadarmo k The Mail on Sunday) (UK & Írsko)
 • Dátum vydania: September/October, 2008 (UK & Brazília)

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

2004

 • Smash Hits Awards – Best UK Band (Najlepšia UK kapela)
 • Smash Hits Awards – Best Album for Room on the 3rd Floor (Najlepší album – Room on the 3rd Floor)
 • Smash Hits Awards – Best Video for "That Girl" (Najlepšie video – That Girl)
 • Smash Hits Awards – Best Stars of the Year (Najväčšia hviezda roka)
 • Smash Hits Awards – Most Fanciable Male (Danny Jones) (Najobľúbenejší muž – Danny Jones)

2005

 • Smash Hits Awards – Best UK Band (Najlepšia UK kapela)
 • Smash Hits Awards – Most Snoggable Male (Danny Jones) (Najmaznanejší muž (snog:maznať sa, flirt)- Danny Jones)
 • Smash Hits Awards – Best Single for "All About You'" (Najlepší singel – All About You)
 • Smash Hits Awards – Best Album for Wonderland (Najlepší album – Wonderland)
 • BRIT Awards – Best Pop Act (Najlepší popový umelec)

2006

2007

2008

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému McFly

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]