TikTok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
TikTok
Tiktok logo text.svg
Logo
Základné informácie
VývojárByteDance
Operačný systémAndroid, iOS
Lokalizácia40 jazykov
Typ softvéruZdieľanie videa
LicenciaProprietárny softvér
Ďalšie odkazy
Webová stránkatiktok.com
douyin.com

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

TikTok je mobilná aplikácia a sociálna sieť od 13 rokov na vytváranie a zdieľanie krátkych videí. Aplikáciu vyvíja čínska spoločnosť ByteDance. Na čínskom trhu je aplikácia pod názvom Douyin (po čínsky 抖音, slovenský prepis tou-jin).[1] Aplikácia umožňuje používateľom vytvárať krátke videoklipy s dĺžkou až 15 sekúnd[2] a krátke videá v rozsahu 3s-5 minút. Do videí môže používateľ pridať hudbu a rôzne filtre. Človek točiaci na túto sociálnu sieť sa nazýva Tiktoker. Najslávnejši Tiktoker je Khaby Lame.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V novembri 2017 kúpila spoločnosť ByteDance firmu musical.ly so sídlom v Šanghaji, ktorá prevádzkovala obdobnú aplikáciu cielenú na americký trh. Základňa používateľov tejto aplikácie sa zlúčila do vlastnej aplikácie Douyin, z čoho sa stal základ na expandovanie spojenej aplikácie na západný trh pod názvom TikTok.[3]

V októbri 2018 sa stala najúspešnejšou aplikáciou v Spojených štátoch amerických. Od roku 2018 je k dispozícii na viac ako 150 trhoch a v 39 jazykoch.[4] Aplikáciu používa mesačne viac ako pol miliardy ľudí na celom svete. V Indonézii bola v júli 2018 na týždeň aplikácia zablokovaná kvôli nevhodnému obsahu. Zablokovanie sa zrušilo až po prísľube posilnenia ochranných mechanizmov.

Vlastnosti služby[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky zakladané profily sú verejné.[5] Aplikácia poskytuje videá z „okolia“ aj bez toho, aby mal používateľ založený účet.

Štruktúra používateľov[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2019 bolo 66 % používateľov mladších ako 30 rokov a v Česku na začiatku daného roka používalo aplikáciu 28,48 % detí.[5]

TikTok ako bezpečnostná hrozba[upraviť | upraviť zdroj]

India[upraviť | upraviť zdroj]

India, kde si TikTok stiahlo 660 miliónov ľudí, túto aplikáciu zakázala spolu s radom ďalších čínskych aplikácií ako Wech, Helo a UC Browser, ktoré vyhodnotila ako bezpečnostnú hrozbu pre suverenitu a integritu štátu.[6] Tento krok podporil minister zahraničných vecí USA a uviedol, že by sa sám nebránil tomu, aby USA pristúpilo k podobnému kroku. V roku 2019 odborníci z izraelskej bezpečnostnej firmy Check Point uviedli, že v aplikácii našli chyby, ktoré by mohli útočníkom umožniť prístup k osobným údajom. Nová verzia iOS spoločnosti Apple odhalila, že TikTok tajne sleduje milióny iPhonov bez ich vedomia a pristupuje k obsahu schránok každých niekoľko sekúnd, aj keď aplikácia beží len na pozadí.[7]

USA[upraviť | upraviť zdroj]

Americký prezident Donald Trump v roku 2020 oznámil, že zvažuje zákaz TikToku na území Spojených štátov. Keďže v USA TikTok používa odhadom vyše 100 miliónov ľudí,[8] považoval Trump túto aplikáciu za bezpečnostné riziko a bál sa zneužitia osobných údajov amerických občanov čínskou vládou.[9] Dňa 6. augusta 2020 Trump zakázal americkým spoločnostiam obchodovať s čínskou spoločnosťou ByteDance, ktorá TikTok prevádzkuje a 14. augusta 2020 vydal nariadenie, kde spoločnosti ByteDance dáva 90 dní na predaj dát a aktív, ktoré boli spoločnosťou nazhromaždené v USA. O odkúpenie časti TikToku uvažovala spoločnosť Microsoft prípadne Twitter a Trump povedal, že ak nedôjde k dohode do 15. septembra 2020, aplikáciu zakáže. K takejto dohode nedošlo a aj napriek tomu, že sa spoločnosť Oracle stala operačným partnerom a mala by tak mať namiesto čínskej spoločnosti ByteDance pod kontrolou údaje amerických občanov, Trump nariadil, že všetky internetové obchody s aplikáciami (App Store a Google Play) musia TikTok a ďalšiu čínsku aplikáciu WeChat zo svojich obchodov stiahnuť. A od 12. novembra 2020 nebudú môcť americké spoločnosti poskytovať služby a internetový hosting pre TikTok a aplikácia by tak mala v USA definitívne skončiť. Trump však nevylúčil, že dovtedy by mohlo dôjsť k inej dohode.[10]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Josef Mika. Aplikace, která (momentálně) předčí WhatsApp i Facebook [online]. chip.cz, [cit. 2020-10-29]. Dostupné online.
  2. Nebezpečný trend: Aplikace Tik Tok slaví obří úspěch! Bohužel i mezi pedofily – G.cz. G.cz, 2019-01-15. Dostupné online [cit. 2020-10-27]. (po česky)
  3. FRANCISCO, Liza Lin in Beijing and Rolfe Winkler in San. Social-Media App Musical.ly Is Acquired for as Much as $1 Billion. Wall Street Journal, 2017-11-10. Dostupné online [cit. 2020-10-27]. ISSN 0099-9660. (po anglicky)
  4. Support Center | TikTok [online]. support.tiktok.com, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online.
  5. a b Facebook se TikToku bojí. Marketéři a rodiče by měli též [online]. . Dostupné online.
  6. BUSINESS, Sherisse Pham, CNN. TikTok ban undercuts ByteDance in one of the world's biggest digital markets [online]. CNN, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online.
  7. www.seznamzpravy.cz, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online.
  8. VÁCLAVÍK, Lukáš. Trump chce zakázat TikTok, síti teď hodil záchranné lano Microsoft [online]. Živě.cz, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online. (po česky)
  9. Donald Trump chce zakázat TikTok v USA, Microsoft zvažuje koupi operací této aplikace | Aktuálně.cz [online]. Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje, 2020-08-01, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online. (po česky)
  10. TikTok v USA končí, nepomohl ani Oracle. Trump zakázal i WeChat [online]. iDNES.cz, 2020-09-18, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online.