TikTok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
TikTok

Logo
Základné informácie
VývojárByteDance
Operačný systémAndroid, iOS
Lokalizácia40 jazykov
Typ softvéruZdieľanie videa
LicenciaProprietárny softvér
Ďalšie odkazy
Webová stránkatiktok.com
douyin.com
CommonsTikTok

Pozri aj Informačný portál

TikTok je mobilná aplikácia a sociálna sieť od 13 rokov na vytváranie a zdieľanie krátkych videí. Aplikáciu vyvíja čínska spoločnosť ByteDance. Na čínskom trhu je aplikácia pod názvom Douyin (po čínsky 抖音, slovenský prepis tou-jin).[1] Aplikácia umožňuje používateľom vytvárať krátke videoklipy s dĺžkou až 15 sekúnd[2] a krátke videá v rozsahu 3 s – 10 minút. Do videí môže používateľ pridať hudbu a rôzne filtre. Človek točiaci na túto sociálnu sieť sa nazýva Tiktoker a získava followerov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V novembri 2017 kúpila spoločnosť ByteDance firmu musical.ly so sídlom v Šanghaji, ktorá prevádzkovala obdobnú aplikáciu cielenú na americký trh. Základňa používateľov tejto aplikácie sa zlúčila do vlastnej aplikácie Douyin, z čoho sa stal základ na expandovanie spojenej aplikácie na západný trh pod názvom TikTok.[3]

V októbri 2018 sa stala najúspešnejšou aplikáciou v Spojených štátoch amerických. Od roku 2018 je k dispozícii na viac ako 150 trhoch a v 39 jazykoch.[4] Aplikáciu používa mesačne viac ako pol miliardy ľudí na celom svete. V Indonézii bola v júli 2018 na týždeň aplikácia zablokovaná kvôli nevhodnému obsahu. Zablokovanie sa zrušilo až po prísľube posilnenia ochranných mechanizmov.

Vlastnosti služby[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky zakladané profily sú verejné.[5] Aplikácia poskytuje videá z „okolia“ aj bez toho, aby mal používateľ založený účet.

Štruktúra používateľov[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2019 bolo 66 % používateľov mladších ako 30 rokov a v Česku na začiatku daného roka používalo aplikáciu 28,48 % detí.[5]

TikTok ako bezpečnostná hrozba[upraviť | upraviť zdroj]

India[upraviť | upraviť zdroj]

India, kde si TikTok stiahlo 660 miliónov ľudí, túto aplikáciu zakázala spolu s radom ďalších čínskych aplikácií ako Wech, Helo a UC Browser, ktoré vyhodnotila ako bezpečnostnú hrozbu pre suverenitu a integritu štátu.[6] Tento krok podporil minister zahraničných vecí USA a uviedol, že by sa sám nebránil tomu, aby USA pristúpilo k podobnému kroku. V roku 2019 odborníci z izraelskej bezpečnostnej firmy Check Point uviedli, že v aplikácii našli chyby, ktoré by mohli útočníkom umožniť prístup k osobným údajom. Nová verzia iOS spoločnosti Apple odhalila, že TikTok tajne sleduje milióny iPhonov bez ich vedomia a pristupuje k obsahu schránok každých niekoľko sekúnd, aj keď aplikácia beží len na pozadí.[7]

USA[upraviť | upraviť zdroj]

Americký prezident Donald Trump v roku 2020 oznámil, že zvažuje zákaz TikToku na území Spojených štátov. Keďže v USA TikTok používa odhadom vyše 100 miliónov ľudí,[8] považoval Trump túto aplikáciu za bezpečnostné riziko a bál sa zneužitia osobných údajov amerických občanov čínskou vládou.[9] Dňa 6. augusta 2020 Trump zakázal americkým spoločnostiam obchodovať s čínskou spoločnosťou ByteDance, ktorá TikTok prevádzkuje a 14. augusta 2020 vydal nariadenie, kde spoločnosti ByteDance dáva 90 dní na predaj dát a aktív, ktoré boli spoločnosťou nazhromaždené v USA. O odkúpenie časti TikToku uvažovala spoločnosť Microsoft prípadne Twitter a Trump povedal, že ak nedôjde k dohode do 15. septembra 2020, aplikáciu zakáže. K takejto dohode nedošlo a aj napriek tomu, že sa spoločnosť Oracle stala operačným partnerom a mala by tak mať namiesto čínskej spoločnosti ByteDance pod kontrolou údaje amerických občanov, Trump nariadil, že všetky internetové obchody s aplikáciami (App Store a Google Play) musia TikTok a ďalšiu čínsku aplikáciu WeChat zo svojich obchodov stiahnuť. A od 12. novembra 2020 nebudú môcť americké spoločnosti poskytovať služby a internetový hosting pre TikTok a aplikácia by tak mala v USA definitívne skončiť. Trump však nevylúčil, že dovtedy by mohlo dôjsť k inej dohode.[10]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Josef Mika. Aplikace, která (momentálně) předčí WhatsApp i Facebook [online]. chip.cz, [cit. 2020-10-29]. Dostupné online.
 2. Nebezpečný trend: Aplikace Tik Tok slaví obří úspěch! Bohužel i mezi pedofily – G.cz. G.cz, 2019-01-15. Dostupné online [cit. 2020-10-27]. (po česky)
 3. FRANCISCO, Liza Lin in Beijing and Rolfe Winkler in San. Social-Media App Musical.ly Is Acquired for as Much as $1 Billion. Wall Street Journal, 2017-11-10. Dostupné online [cit. 2020-10-27]. ISSN 0099-9660. (po anglicky)
 4. Support Center | TikTok [online]. support.tiktok.com, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online.
 5. a b Facebook se TikToku bojí. Marketéři a rodiče by měli též [online]. . Dostupné online.
 6. BUSINESS, Sherisse Pham, CNN. TikTok ban undercuts ByteDance in one of the world's biggest digital markets [online]. CNN, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online.
 7. www.seznamzpravy.cz, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online.
 8. VÁCLAVÍK, Lukáš. Trump chce zakázat TikTok, síti teď hodil záchranné lano Microsoft [online]. Živě.cz, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online. (po česky)
 9. Donald Trump chce zakázat TikTok v USA, Microsoft zvažuje koupi operací této aplikace | Aktuálně.cz [online]. Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje, 2020-08-01, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online. (po česky)
 10. TikTok v USA končí, nepomohl ani Oracle. Trump zakázal i WeChat [online]. iDNES.cz, 2020-09-18, [cit. 2020-10-27]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému TikTok

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]