Preskočiť na obsah

Wikipédia:WikiJar SVE 2021

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie


WikiJar strednej a východnej Európy
21. marca – 31. mája 2021WikiJar strednej a východnej Európy 2021 (skrátene WikiJar SVE 2021, po anglicky CEE Spring 2021) je medzinárodná súťaž v tvorbe článkov, prebiehajúca na verziách Wikipédie v jazykoch strednej a východnej Európy. Piaty ročník na slovenskej Wikipédii začal 21. marca a skončí 31. mája 2021.

Hovorí sa, že viac poznáme vzdialené kraje ako blízkych susedov. A to je škoda! Túto medzeru v poznaní chceme pomôcť zaceliť – tak pre účastníkov súťaže, ktorí sa popri písaní článkov dozvedia mnoho o reáliách susedných štátov, ako aj pre širokú slovenskú verejnosť, ktorá u nás nájde viac hodnotných informácií o tejto téme.

V skratke: V dobe od 21. marca 2021 00:00 stredoeurópskeho času (SEČ) do 31. mája 2021 23:59 SELČ vytvárajte nové články alebo rozširujte už existujúce články týkajúce sa štátov a regiónu strednej a východnej Európy (okrem Slovenska). Akceptujeme len vlastnú tvorbu, nie preklady z inojazyčných Wikipédií. Každý článok musí byť písaný encyklopedickým štýlom a podložený citáciami na použité zdroje. Za každých 1 000 bajtov zmysluplného textu získate jeden súťažný bod.

Podmienkou nie je zverejnenie občianskej identity (mena a priezviska). Organizátor nebude od súťažiacich vyžadovať žiadne osobné údaje.
 • Súťažné príspevky musia byť v súlade s pravidlami slovenskej Wikipédie, písané encyklopedickým štýlom, podložené citáciami (referenciami) uvedenými v článku. Prihliada sa na presnosť a odbornosť, rozsah, resp. pokrytie spracovanej problematiky, množstvo a kvalitu použitých zdrojov, čitateľnosť, štruktúrovanosť, ako aj gramatickú, pravopisnú a štylistickú podobu článkov.
 • Do súťaže nemožno prihlásiť preklady z inojazyčných Wikipédií. Príspevky, o ktorých porota zistí, že sú nepriznanými prekladmi, budú zo súťaže vylúčené.
 • Za každých 1 000 bajtov zmysluplného textu porota udelí jeden súťažný bod. Súťažiaci s najvyšším počtom bodov získa 1. miesto, súťažiaci s druhým najvyšším počtom bodov 2. miesto atď.
 • Hodnotené budú príspevky v tej podobe, v ktorej boli do súťaže prihlásené.
 • Ak niektorému z účastníkov nemôže byť cena udelená, pretože nesplnil vyššie uvedené podmienky, postupujú na jeho miesto ďalší podľa bodového poradia. Prípadné zvláštne ocenenia navrhne porota organizátorovi podľa svojho uváženia.
 • Organizátori a porotcovia by mali po ukončení súťaže vyhodnotiť súťaž, zverejniť výsledky a informovať účastníkov v čo najkratšom termíne.
 • V roku 2021 je do súťaže možné prihlásiť články v dvoch kategóriách:
1. Hlavná kategória
2. Židovské kultúrne dedičstvo

Vyhodnotenie[upraviť | upraviť zdroj]

Dobrý večer, porota sa poradila a skontrolovala prihlásené články. Celkovo bolo prihlásených 49 príspevkov, z čoho bolo uznaných 42. V rámci poroty sme sa poradili a vytvorili nasledujúci rebríček súťaže:

 1. 🥇 ScholastikosSVK
 2. 🥈 Robert Jahoda
 3. 🥉Aok2008
 4. Gitanes232
 5. Pelex
 6. Pe3kZA
 7. Jetam2

Súťažiaci Peter Petrakovic a PeterWiki56 do vyhodnotenia neboli zaradení, pretože ich články neboli hodnotiteľné z hľadiska pravidiel súťaže. Všetkým zúčasneným súťaže ďakujeme!

Ako hodnotený člen poroty zároveň oznamujem, že sa vzdávam cien vyplývajúcich z môjho umiestnenia v súťaži.--ScholastikosSVK (diskusia) 19:53, 18. jún 2021 (UTC)[odpovedať]

Organizátori[upraviť | upraviť zdroj]

Kategórie a prihlásenie článkov[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná kategória

 • autorské články na ľubovoľnú tému

Prihlásiť článok v Hlavnej kategórii
Židovské kultúrne dedičstvo

 • autorské články o židovskom kultúrnom dedičstve v strednej a východnej Európe

Prihlásiť článok v kategórii Židovské kultúrne dedičstvo

O čom písať?[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná kategória[upraviť | upraviť zdroj]

V hlavnej kategórii súťaže možno prispievať na ľubovoľnú tému týkajúcu sa regiónu strednej a východnej Európy okrem Slovenska. Pre kompletný zoznam zahrnutých štátov a území pozri vyššie.

Zaujíma vás geografia? Môžete písať o mestách a dedinách, o pohoriach a riekach... Ste nadšencom histórie? Región strednej a východnej Európy je historicky veľmi bohatý, využite to. Nadchýna vás svet športu? Čo tak opísať vrcholových športovcov či športové kluby v jednotlivých štátoch? Alebo máte radšej financie a podnikanie? Potom sa môžete pozrieť na banky, burzy či významné spoločnosti pôsobiace v regióne. Alebo ste toho názoru, že dámy majú prednosť? V dejinách i v súčastnosti nájdete mnoho stredo- a východoeurópskych žien, o ktorých sa oplatí písať.

Výber možných tém je vskutku veľmi široký – geograficky, tematicky aj chronologicky. Aby ste sa nestratili hneď na začiatku, pripravili sme pre vás pár pomôcok.

Prvou je nástroj na vyhľadávanie článkov, ktoré už existujú v inojazyčnej Wikipédii, ale ešte nie v slovenskej. Vyskúšajte si ho pre články o Česku na českej Wikipédii a pozrite sa aj na Wikipédie v iných jazykoch, ktoré ovládate.

Tento nástroj vám ale nájde úplne všetko – vrátane ulíc v Prahe. Aby ste sa vedeli zamerať na články o dôležitých témach, ľudia z jednotlivých krajín vytvorili zoznamy najvýznamnejších tém o danom štáte, ktoré si svoj vlastný článok na slovenskej Wikipédii zaslúžia najviac. Na zoznam sa dostanete kliknutím na vlajku krajiny:

Židovské kultúrne dedičstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Židovský národ významne ovplyvňoval dejiny a kultúru regiónu strednej a východnej Európy. Vo viacerých oblastiach tvorili Židia podstatnú časť obyvateľstva a mestá ako napríklad Praha, Varšava či Ľvov boli stáročia utvárané aj pod vplyvom židovskej kultúry. Písať môžete o čomkoľvek, čo súvisí židovskou kultúrou v regióne strednej a východnej Európy. Výber tém je skutočne široký. V oblasti pôsobilo značné množstvo spisovateľov a umelcov židovského pôvodu, významné sú i miestne duchovné osobnosti. V nespočetnom množstve miest sa nachádzali židovské štvrte alebo aspoň synagógy, či iné architektonické pamiatky. Viaceré z týchto budov sa zachovali do dnešných čias, hoci v mnohých prípadoch dnes neplnia svoj pôvodný účel. V oblasti nájdeme taktiež veľké množstvo židovských cintorínov, z ktorých mnohé sú pamiatkovo chránené. Tak len smelo do písania!

Nenašli ste, čo hľadáte, alebo máte nejaké ďalšie otázky? Pokojne nám napíšte do diskusie.