YouTube

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Youtube)
Jump to navigation Jump to search
YouTube
YouTube Logo
URL http://youtube.com
Slogan Broadcast Yourself
Registrácia Február 2005
Vlastník Google Inc.
(2006 – súčasnosť)
Tvorca Steve Chen
Chad Hurley
Jawed Karim
Spustenie 14. február 2005
Sídlo YouTube v San Bruno

YouTube je internetová databáza videí, väčšinou krátkych. YouTube založil Chad Hurley v roku 2005 a v novembri 2006 ho kúpilo Google.

V súčasnosti ide o najväčší svetový systém na zdieľanie video súborov na internete.

Každý sa môže zadarmo zaregistrovať (alebo prihlásiť pomocou Google účtu) a zdieľať svoje videá s ostatnými. YouTube stojí za zrodom mnohých internetových hviezd – youtuberov, ktorých video videlo obrovské množstvo ľudí (často stovky miliónov). Najväčším problémom pre YouTube je fakt, že mnohí používatelia nahrávajú obsah, ktorý porušuje autorské práva (hudobné klipy a pod.).

Youtube je možné navštíviť z internetového prehliadača na stránke www.youtube.com alebo pomocou aplikácie pre smartfóny, tablety, Smart TV a podobné zariadenia.

Funkcie[upraviť | upraviť zdroj]

Technológia[upraviť | upraviť zdroj]

YouTube využíva predovšetkým formáty VP9 a H.264 / MPEG-4 a protokol Dynamic Adaptive Streaming over HTTP.

Prehrávanie[upraviť | upraviť zdroj]

V minulosti sa pre prehratie videa vyžadoval doplnok Adobe Flash Player. V januári 2010 bola spustená experimentálna verzia stránky, ktorá používala zabudované multimediálne funkcie webových prehliadačov podporujúcich HTML 5. Toto umožňovalo zobrazenie videí bez Flash Playeru alebo hocijakého iného doplnku.

27. januára 2015 YouTube oznámil že HTML 5 bude predvolená metóda prehrávania v podporovaných prehliadačoch.

Nahrávanie videí[upraviť | upraviť zdroj]

Všetci používatelia môžu nahrať videá do 15 minút.. V prípade overenia účtu (väčšinou cez mobilný telefón) je možné nahrávať videá s dĺžkou až do 12 hodín a vysielať živé prenosy.

Keď bol YouTube v roku 2005 spustený, dĺžka nahrávaných videí mohla byť dlhšia, ale v roku 2006 sa zistilo, že videá nad 10 minút boli väčšinou nelegálne kópie televíznych programov a filmov. 10 minútový limit bol v roku 2010 zvýšený na 15 minút.

Youtube akceptuje väčšinu formátov, vrátane AVI, MP4, MPEG-PS, QuickTime File Format a FLV. Podporuje aj WebM súbory a tiež 3GP.

Kvalita videí[upraviť | upraviť zdroj]

Youtube pôvodne poskytoval pozeranie videí iba v kvalite 320x240 pixelov. V júni 2007 Youtube pridal možnosť pozerať video v formáte 3GP na mobilných telefónoch. V marci 2008 bol pridaný mód vyššieho rozlíšenia, kedy bola kvalita zvýšená na 480x360 pixelov. V novembri 2008 bola pridaná podpora 720p HD. V tomto čase sa prehrávač Youtube zmenil z pomeru strán 4:3 na širokouhlé 16:9. S touto novinkou YouTube zmenil štandartný formát kompresie videa na H.264 / MPEG-4 AVC. V novembri 2009 bola pridaná podpora 1080p HD. V júli 2010 YouTube oznámil, že spustil rad videí vo formáte 4K, ktoré umožňujú rozlíšenie až 4096 × 3072 pixelov. V júni 2015 bola pridaná podpora pre rozlíšenie 8K, s prehrávaním videí na rozlíšení 7680 × 4320 pixelov.

V júni 2014 YouTube predstavil videá s rýchlosťou 60 snímok za sekundu. Videá sú prehrávané s rozlíšením 720p alebo vyšším.

Živé prenosy[upraviť | upraviť zdroj]

YouTube začal experimentovať so živými prenosmi v roku 2009 počas koncertu U2 a vo februári 2010 pri zasadnutí s otázkami a odpoveďami s americkým prezidentom Barackom Obamom. Tieto testy stáli na technológii partnerov tretích strán, ale v septembri 2010 začal YouTube testovať svoju vlastnú technológiu.

V roku 2010 YouTube oznámil zavedenie služby YouTube Live na adrese "www.youtube.com/live". Vytvorenie živých prenosov bolo pôvodne obmedzené na vybraných partnerov. Bolo použité pri vysielaní olympijských hrách v roku 2012 v Londýne. V októbri roku 2012, viac ako 8 miliónov ľudí sledovalo Felix Baumgartnera a jeho zoskok z vesmíru ako živý prenos na YouTube.

V máji 2013 bolo umožnené vytváranie živých prenosov overeným používateľom s najmenej 1000 odberateľmi, v auguste toho roku bolo číslo zmenšené na 100 a v decembri bol limit zrušený. Vo februári 2017 boli živé prenosy oficiálne uvedené do mobilnej aplikácie. Živé prenosy môžu byť až do 4K kvality na 60 snímkoch za sekundu a tiež je podporované 360° video.

360° videá[upraviť | upraviť zdroj]

V januári 2015 Google oznámil, že 360° videá budú na YouTube podporované. 13. marca 2015 YouTube povolil zobrazovanie týchto videí z Google Cardboard - systém virtuálnej reality. YouTube 360 môže byť prezeraný aj z iných VR headsetov. Podporované sú aj živé prenosy 360° videa až na 4K rozlíšení.

Používateľské vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Komunita[upraviť | upraviť zdroj]

YouTube spustil 13. septembra 2016 verejnú beta verziu komunitnej funkcie založenej na sociálnych médiách, ktorá umožňuje používateľom uverejňovať text, obrázky (vrátane GIFov), živé videá a iné na samostatnej karte "Komunita" na svojom kanáli. Pred vydaním funkcie sa pýtali viacerých tvorcov na ich návrhy do tejto karty. Medzi týmito ľuďmi boli zahrnutí Vlogbrothers, AsapScience, Lilly Singh, The Game Theorists, Karmin, The Key of Awesome, The Kloons, Peter Hollens, Rosianna Halse Rojas, Sam Tsui, Threadbanger and Vsauce3.

Dostupnosť obsahu[upraviť | upraviť zdroj]

YouTube ponúka používateľom možnosť prezerať svoje videá na webových stránkach aj mimo ich stránky. Každé YouTube video YouTube má svoj kód HTML, ktorý je možné použiť na jeho vloženie na ľubovoľnú stránku na webe. Táto funkcia sa často používa na vloženie videí na sociálnych sieťach a blogoch.

YouTube zvyčajne neposkytuje odkaz na stiahnutie videa a chce ich zobraziť prostredníctvom svojho webového rozhrania. Malý počet videí je možné stiahnuť ako MP4 súbory. Mnohé webové stránky tretích strán, aplikácie a doplnky prehliadačov však umožňujú používateľom sťahovať videá z YouTube.

Autorské práva patria autorom videí, avšak je tu možnosť udeliť určité práva používanie podľa akejkoľvek verejnej licencie na autorské práva. Od júla 2012 je možné vybrať licenciu Creative Commons ako predvolenú, ktorá umožňuje iným používateľom opätovné použitie a upravovanie materiálu.

Platformy[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina moderných smartfónov má prístup k videám YouTube, a to buď v rámci aplikácie, alebo prostredníctvom optimalizovanej webovej stránky. Nie všetky videá sú však v tejto mobilnej verzii dostupné. Od júna 2007 je možné videá prezerať na širokej škále produktov spoločnosti Apple. To vyžadovalo, aby bol obsah YouTube prekonvertovaný do preferovaného štandardu videa H.264, čo trvalo niekoľko mesiacov. Videá je možné prezerať na zariadeniach vrátane televízorov Apple TV, iPod Touch a iPhone. V júli 2010 bola verzia pre mobilné zariadenia obnovená na základe HTML5, čím sa zabránilo potrebe používať Adobe Flash Player. Mobilná verzia je dostupná aj ako aplikácia pre Android. V septembri 2012 spoločnosť YouTube spustila svoju prvú aplikáciu pre iPhone.

V januári 2009 YouTube spustil službu YouTube for TV, verziu webu prispôsobenú pre set-top boxy a iné mediálne zariadenia založené na televízii s webovými prehliadačmi. Spočiatku umožnila ich zobrazenie na konzolách PlayStation 3 a Wii. V júni 2009 bola predstavená služba YouTube XL, ktorá má zjednodušené rozhranie určené na prezeranie na štandardnej televíznej obrazovke. YouTube je dostupný aj ako aplikácia na konzole Xbox Live. 15. novembra 2012 spoločnosť Google spustila oficiálnu aplikáciu pre zariadenie Wii. Aplikácia je k dispozícii aj pre Wii U a Nintendo 3DS a videá je možné prezerať na internetovom prehliadači Wii U pomocou HTML5. V októbri 2014 sprístupnil Google službu YouTube na PlayStation 4.

YouTube Red[upraviť | upraviť zdroj]

YouTube Red je prémiová predplatná služba YouTube. Ponúka streamovanie bez reklám, prístup k exkluzívnemu obsahu, prehrávanie videa offline v mobilných zariadeniach a prístup k službe Hudba Google Play ("All Access").

Služba YouTube Red bola pôvodne oznámená 12. novembra 2014 ako "Music Key", predplatná hudobná služba určená na integráciu a nahradenie existujúcej služby služby All Access pre Hudbu Google Play. Dňa 28. októbra 2015 bola služba opätovne spustená ako služba YouTube Red, ktorá ponúka streamovanie všetkých videí bez reklamy a prístup k exkluzívnemu originálnemu obsahu. Od novembra 2016 má služba 1,5 milióna predplatiteľov a ďalší milión vyskúšalo bezplatnú skúšobnú verziu. V júni 2017 získala prvá séria YouTube Red Originals celkovo 250 miliónov zobrazení.

YouTube TV[upraviť | upraviť zdroj]

28. februára 2017 YouTube oznámil spustenie služby YouTube TV, nadštandardnej predplatnej služby v štýle MVPD, ktorá by bola k dispozícii pre zákazníkov v Spojených štátoch za cenu 35 USD za mesiac, na začiatku na 5 piatich hlavných trhoch (New York City, Los Angeles, Chicago, Philadelphia a San Francisco). Služba ponúka živé vysielanie piatich hlavných vysielacích sietí (ABC, CBS , CW, Fox a NBC). Predplatitelia môžu tiež prijímať Showtime a Fox Soccer Plus ako voliteľné doplnky za príplatok a môžu pristupovať k originálnemu obsahu YouTube Red (YouTube TV neobsahuje predplatné YouTube Red).

YouTube Go[upraviť | upraviť zdroj]

YouTube Go je aplikácia pre Android, ktorej cieľom je uľahčiť prístup k službe YouTube v mobilných zariadeniach na rozvíjajúcich sa trhoch. Je odlišný od hlavnej aplikácie pre systém Android a umožňuje sťahovanie a zdieľanie videí s inými používateľmi. Umožňuje tiež používateľom prezeranie videí, zdieľanie stiahnutých videí prostredníctvom technológie Bluetooth a ponúka viac možností pre kontrolu mobilných dát a rozlíšenie videa.

Služba YouTube oznámila projekt v septembri 2016 na podujatí v Indii. YouTube Go bol spustený v Indii vo februári 2017 a rozšíril sa do ďalších 14 krajín v novembri 2017, vrátane Nigérie, Indonézie, Thajska, Malajzie, Vietnamu, Filipín, Keni a Južnej Afriky. 1. februára 2018 bol spustený v 130 krajinách po celom svete vrátane Brazílie, Mexika, Turecka a Iraku. Aplikácia je k dispozícii približne pre 60% svetovej populácie.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa štúdie americkej firmy Ellacoya Networks, ktorá vyrába analyzátory sieťovej prevádzky, sa dnes YouTube podieľa na celkovej prevádzke internetu 10 % z celkových 18 %, ktoré zaberá streamované video.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Na co české limity nestačí, Computer 15–16/07, str. 45

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku YouTube na anglickej Wikipédii.