Citroën Type C: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 1 039 bajtov ,  pred 8 mesiacmi
chýba zhrnutie úprav
(zmeniť komentár fotografie)
Značka: odstránenie referencie
}}
 
'''Citroën typu C ''' bol ľahký automobil vyrobený francúzskou automobilovou spoločnosťou Citroën v rokoch 1922 až 1926 s takmer 83 000 vozidlami. Známy ako Citroën 5HP alebo 5CV, bol to druhý model automobilu navrhnutý a uvedený na trh André Citroënom v rokoch 1922 až 1926. Bol to tiež prvý sériovo vyrábaný automobil.
Prvá farba, v ktorej bola vyrobená, bola žltá (bledá „grapefruitová“ žltá), ktorá získala prvú prezývku „petite citron“ (citrónová citrón). Bolo tiež prezývané „Cul de poule“ (kuracie dno), chvost “alebo„ lodná paluba “, ktorá sa vzťahuje na skosenú zadnú časť tela malého automobilu a tiež„ Trefle “(ďatelina), ktorá sa vzťahuje na tvar trojmiestnej verzie.
 
 
Prvá farba, v ktorej bola vyrobená, bola žltá (bledá „grapefruitová“ žltá), ktorá získala prvú prezývku „petite citron“ (citrónová citrón). Bolo tiež prezývané „Cul de poule“ (kuracie dno), chvost “alebo„alebo lodná„lodná paluba “paluba“, ktorá sa vzťahuje na skosenú zadnú časť tela malého automobilu a tiež„tiež Trefle„Trefle“ (ďatelina), ktorá sa vzťahuje na tvar trojmiestnej verzie.
 
== Histórie ==
 
Zatiaľ čo francúzska vláda prostredníctvom daňových výhod povzbudila výrobcov automobilov, aby investovali do bicyklov, André Citroën uprednostnil prechod na malé autá. Napriek podobnosti s typom A, ktorý navrhol Jules Salomon, bol 5HP v skutočnosti prácou inžiniera Edmonda Moyeta, ktorý pred niekoľkými mesiacmi vyrobil veľmi podobné vozidlo pre Amilcar, „CC“.
 
Géniom André Citroëna bolo povýšiť toto auto na ženské publikum, ktoré bolo v tom čase veľmi nezvyčajné. Všetky reklamné dokumenty 5HP predstavovali auto riadené mladou ženou.
 
Po pomalom štarte v roku 1922 bol úspech taký, že od roku 1924 predstavoval takmer polovicu predaja Citroenu a stal sa prvým európskym populárnym automobilom. V rokoch 1919 až 1925 bola vybudovaná sieť 5 000 agentov. Výhradné dcérske spoločnosti a predajcovia sa nachádzali po celom svete: Veľká Británia, Taliansko, Japonsko, Španielsko, Belgicko, Severná Afrika, Austrália, Južná Amerika atď. V Španielsku, Taliansku boli vybudované továrne. , Poľsko, Alžírsko, Belgicko a Anglicko od roku 1925 s cieľom vyhnúť sa colným daniam z dovážaných výrobkov (napríklad: dane Mac Kenna v Anglicku).
 
Po pomalom štarte v roku 1922 bol úspech taký, že od roku 1924 predstavoval takmer polovicu predaja Citroenu a stal sa prvým európskym populárnym automobilom
V rokoch 1919 až 1925 bola vybudovaná sieť 5 000 agentov. Výhradné dcérske spoločnosti a predajcovia sa nachádzali po celom svete: Veľká Británia, Taliansko, Japonsko, Španielsko, Belgicko, Severná Afrika, Austrália, Južná Amerika atď. V Španielsku, Taliansku boli vybudované továrne. , Poľsko, Alžírsko, Belgicko a Anglicko od roku 1925 s cieľom vyhnúť sa colným daniam z dovážaných výrobkov (napríklad: dane Mac Kenna v Anglicku)
"Torpedo" (touréer), uvedené na trh v máji 1922, bolo dvojmiestnou verziou, ktorá sa v roku 1923 stala dostupnejšou v luxusnejšej verzii kabriolet (konvertibilná). V roku 1924 bola predstavená trojmiestna verzia „Torpéda“ spočiatku so „sklopným sedadlom“, potom s dvoma sedadlami spredu a jedným zozadu, ktoré dostali prezývku „Cloverleaf“.
 
[[File:Bubsy.jpg - Citroen Type C 5 HP Torpedo.jpg|thumb|Dochádza k „Bubsy“ Sidney. - december 1925.]]
5HP bol v porovnaní s konkurenciou modelom spoľahlivosti a skromnosti; bolo to mimoriadne robustné, čo dokazuje cesta 17 000 km za 5 mesiacov okolo Austrálie v roku 1925 Bubsy, „použité“ torpédo s dvoma študentmi na palube: v extrémnych podmienkach ... bez akýchkoľvek problémov s motorom.<ref>{{cite web|title=First Car Around Australia|url=http://www.classicrally.com.au/First%20Car%20Around%20Australia%20Feature.htm|website=www.classicrally.com.au|access-date=2018-12-04}}</ref>
Sidney. - december 1925.]]
 
Bohužiaľ, hoci bol 5HP úspešný, nebol dostatočne ziskový a aby sa pripravil na zavedenie „všetkej ocele“ B14, André Citroën osobne prijal rozhodnutie proti všeobecnému stanovisku ukončiť svoju výrobu v máji 1926. Dnes je 5HP typickým veteránom 20. rokov. Jeho úspech je spôsobený skutočnosťou, že už bol vo svojej dobe obrovským obchodným úspechom a tiež je možné ho veľmi ľahko prestavať z dobových častí a repasácií. Z celkového počtu 83000 5HP bolo veľa premenených na úžitkové vozidlá, traktory atď. Odhaduje sa, že prežilo okolo 3000 (4%).
 
5HP bol v porovnaní s konkurenciou modelom spoľahlivosti a skromnosti; bolo to mimoriadne robustné, čo dokazuje cesta 17 000 km za 5 mesiacov okolo Austrálie v roku 1925 Bubsy, „použité“ torpédo s dvoma študentmi na palube: v extrémnych podmienkach ... bez akýchkoľvek problémov s motorom.
<ref>{{cite web|title=First Car Around Australia|url=http://www.classicrally.com.au/First%20Car%20Around%20Australia%20Feature.htm|website=www.classicrally.com.au|access-date=2018-12-04}}</ref>
Bohužiaľ, hoci bol 5HP úspešný, nebol dostatočne ziskový a aby sa pripravil na zavedenie „všetkej ocele“ B14, André Citroën osobne prijal rozhodnutie proti všeobecnému stanovisku ukončiť svoju výrobu v máji 1926.
Dnes je 5HP typickým veteránom 20. rokov. Jeho úspech je spôsobený skutočnosťou, že už bol vo svojej dobe obrovským obchodným úspechom a tiež je možné ho veľmi ľahko prestavať z dobových častí a repasácií.
 
Z celkového počtu 83000 5HP bolo veľa premenených na úžitkové vozidlá, traktory atď. Odhaduje sa, že prežilo okolo 3000 (4%).
 
== Technické ==
Zdroj<ref name="ch"/>
<ref>{{cite web|title=Chassis of Citroën 7.5hp|url=http://www.citroen-5hp.ch/en/mod/chassistypes.htm#Chassis%20Type%20C2|website=www.citroen-5hp.ch|access-date=2018-12-04}}</ref>
 
[[File:5HP C2 T2 Cedric Tableau de bord.jpg|thumb|Ovládanie na Torpedo ... T2 1922]]
[[File:5HP TL Tableau Bord.jpg|thumb|... a na Cabriolet C3 1924]]
Malý Citroën bol pred konkurenciou: bol vybavený diferenciálom a elektrickým štartérom, čo umožňovalo inzerovanie vozidla ako zvlášť vhodné pre vodičky dámy citlivé na ľahkú jazdu. Hmotnosť 543 kg je v podstate hmotnosť motora, prevodovky a zadnej nápravy. Maximálna rýchlosť bola 60 km / h so spotrebou paliva 5 l / 100 km .
]]
 
Teleso malo drevenú konštrukciu, na ktorej boli panely karosérie pribité. Bol to posledný Citroen s dreveným telom. Auto malo iba jedno dvere, na strane spolujazdca sa otváralo vpred.
 
Štvorvalcový motor s objemom 850 cc mal otvor 55 mm a zdvih 90 mm , generujúci výkon 8,2 kW a bol ochladený termosifónom. Od 1. júna 1925 bol chladiaci systém na všetkých modeloch vylepšený ventilátorom. Bol tam karburátor Solex. Zapaľovanie bolo spočiatku batériou, cievkou a rozvádzačom a okolo marca 1923 bolo nahradené magnetickým zapaľovaním.
 
Prevodovka mala tri nesynchronizované pomery plus spätný chod. Rovnako ako v prípade súčasných automobilov bol plynový pedál umiestnený v strede medzi pedálmi spojky a brzdy.
Malý Citroën bol pred konkurenciou: bol vybavený diferenciálom a elektrickým štartérom, čo umožňovalo inzerovanie vozidla ako zvlášť vhodné pre vodičky dámy citlivé na ľahkú jazdu. Hmotnosť 543 kg je v podstate hmotnosť motora, prevodovky a zadnej nápravy. Maximálna rýchlosť bola 60 km / h so spotrebou paliva 5 l / 100 km .
 
Teleso malo drevenú konštrukciu, na ktorej boli panely karosérie pribité. Bol to posledný Citroen s dreveným telom. Auto malo iba jedno dvere, na strane spolujazdca sa otváralo vpred
 
Štvorvalcový motor s objemom 850 cc mal otvor 55 mm a zdvih 90 mm , generujúci výkon 8,2 kW a bol ochladený termosifónom. Od 1. júna 1925 bol chladiaci systém na všetkých modeloch vylepšený ventilátorom. Bol tam karburátor Solex. Zapaľovanie bolo spočiatku batériou, cievkou a rozvádzačom a okolo marca 1923 bolo nahradené magnetickým zapaľovaním.
 
Prevodovka mala tri nesynchronizované pomery plus spätný chod
Rovnako ako v prípade súčasných automobilov bol plynový pedál umiestnený v strede medzi pedálmi spojky a brzdy.
 
Na predných kolesách nebolo zabrzdené, ale brzdenie na prevodovke bolo ovládané nožnou brzdou a na zadných kolesách pákou ručnej brzdy.
[[File:Moteur 5HP 1924.jpg|thumb| Karburátor Solex ]]
[[File:Moteur Citroen 5HP.jpg|thumb| RB magneto]]
 
Aby sa predišlo skresleniu bočných prvkov v tvare U, bol rebríkový rám lichobežníkový a zosilnený priečnymi nosníkmi. Pozastavenie pozostávalo zo štyroch prevrátených štvrťeliptických listových pružín. Trecie tlmiče sa namontovali vzadu od roku 1925 na ťažšie „kabriolet“. Na konci roku 1923 bol krátky podvozok typu C.2 predĺžený o 10 cm z 2,25 m na 2,35 m a zosilnený prídavnou priečkou, ktorá vyčnievala zo zadnej paluby a podopretá zadná časť tela. Toto sa stalo dlhým rázvorom podvozku typu C.3. Rozšírenie karosérie sa stalo nevyhnutným na to, aby bolo možné skonštruovať novú verziu „trojsedadla“ „Torpedo“, ako aj „Voiture de Livraison“ (dodávkové vozidlo). Tento podvozok bol vyrobený až do konca výroby bez úpravy. Zadná náprava bola typu "banjo" kruhového alebo podlhovastého (oválneho) tvaru. Zuby pastorka zadnej nápravy boli typu „Citroën chevron“.
 
[[File:Moteur 5HP 1924.jpg|thumb| Karburátor Solex ]]
[[File:Moteur Citroen 5HP.jpg|thumb| RB magneto]]
 
Aby sa predišlo skresleniu bočných prvkov v tvare U, bol rebríkový rám lichobežníkový a zosilnený priečnymi nosníkmi.
Pozastavenie pozostávalo zo štyroch prevrátených štvrťeliptických listových pružín. Trecie tlmiče sa namontovali vzadu od roku 1925 na ťažšie „kabriolet“.
Na konci roku 1923 bol krátky podvozok typu C.2 predĺžený o 10 cm z 2,25 m na 2,35 m a zosilnený prídavnou priečkou, ktorá vyčnievala zo zadnej paluby a podopretá zadná časť tela. Toto sa stalo dlhým rázvorom podvozku typu C.3. Rozšírenie karosérie sa stalo nevyhnutným na to, aby bolo možné skonštruovať novú verziu „trojsedadla“ „Torpedo“, ako aj „Voiture de Livraison“ (dodávkové vozidlo). Tento podvozok bol vyrobený až do konca výroby bez úpravy.
Zadná náprava bola typu "banjo" kruhového alebo podlhovastého (oválneho) tvaru. Zuby pastorka zadnej nápravy boli typu „Citroën chevron“.
 
 
== Modelov ==
Zdroj<ref>{{cite book |last1=Laurent |first1=Bernard |title=Citroen 5HP |publisher= |page=Chassis Models 29 to 47}}</ref><ref>{{cite web|title=Citroën 5HP, Models|url=http://www.citroen-5hp.ch/en/mod/models_main.htm |website=www.citroen-5hp.ch|access-date=2018-12-04}}</ref>
 
 
V letih 1922-23 sta bila "Torpedo" T2 in "Cabriolet" TL dve sedežni različici na podvozju s kratko medosno razdaljo (C2). Nato je leta 1924 podaljševanje podvozja (C3) omogočilo izdelavo različic z dolgimi medosnimi razdalji "Torpedo" T2 in "Cabriolet" TL, lahka gospodarska vozila "Voiture de Livraison", lahka gospodarska vozila in "Torpedo" tri-sedežna različica, sprva s tretjim zložljivim sedežem, T3-1 "Strapontin", ki ga je oktobra 1924 zamenjala druga različica s tremi sedeži, T3-2 "Trefle" (deteljin list) s prostorom za enega potnika v zadaj.
 
== Galéria ==
<gallery>
 
File:5HP T2 24-1gr 520.jpg|5HP Torpédo T2
 
File:5HP T3-21 2423 1gr.jpg|thumb|5HP C3 Torpedo T3-2 - 1
<gallery mode="packed">
File:5HP T2T3-2 24-1gr 520.jpg|thumb|5HP TorpédoC3 Torpedo T2T3-2
File:5HP T3-1TL 23 1gr24.jpg|thumb|5HP Torpedo Cabriolet (Cabriolet) T3-1TL
File:5HP VL 23 1gr Citroen 5HP Voiture de Livraison 125 Kg.jpg|5HP Voiture de Livraison (dostavno vozilo) VL
File:5HP T3-2 24.jpg|thumb|5HP C3 Torpedo T3-2 -
File:5HP TL 241922Citroen5HOTypCTorpedo.jpg|thumb |5HP Cabriolet (Torpedo Cabriolet)T2 TL
File:5HPT3-1 VL 23 1grJMS Citroen 5HPTorpedo VoitureT3-1 dea Livraisonstrapontin 125 Kg1924.jpg|thumb |5HP Torpedo Voiture de Livraison (dostavno vozilo) VL T3-1
File:1922Citroen5HOTypCTorpedo02 T3-2 LS - CITROEN Type C 5HP T3-2 TREFLE 1924.jpg |5HP Torpedo T2 T3-2
File:T3-1 JMS30 Citroen TorpedoType T3-1 a strapontin 1924C3.jpg|right|thumb|5HP Torpedo Cabriolet T3-1TL
File:02F0285a (1) T3-2 LSCitroen -5 CITROENHP Type C 5HPVehicule T3-2 TREFLEde 1924Livraison.jpg|thumb|5HP5 TorpedoHP Voiture de T3-2 Livraison VL
File:5hp10 Jouet Citroen 5HP Torped - exposition de jouets anciens - Musee des Arts Decoratifs , Strasbourg.jpg| hračka 5HP Torpedo T2
30 Citroen Type C3.jpg|5HP Cabriolet TL
File:F0285a (1) - Citroen 5 HP Type C Vehicule de Livraison.jpg|thumb|5 HP Voiture de Livraison VL
File:5hp10 Jouet Citroen 5HP Torped - exposition de jouets anciens - Musee des Arts Decoratifs , Strasbourg.jpg| hračka 5HP Torpedo T2
 
</gallery>
 
== bibliografija Literatúra==
* André Citroën – The man and the motor car. John Reynolds. Sutton Publishing, Gloucestershire, UK. 1996. {{ISBN|0-905778-32-4}}
*Bernard Laurent, [http://www.citroen-5hp-10hp.com/pages/citroundefinedn-5hp-1922-1926.html ''Citroën 5HP''], Éditions Bernard Laurent, février 2006.
 
== Iné projekty ==
{{projekt|commons=Category:Citroën Type C}}
 
== Zdroj ==

Navigačné menu