Australopithecus sediba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Australopithecus sediba (sediba znamená v sothojčine „prameň“) je druh australopiteka.

Opísali ho v roku 2010 Lee Berger et al. 2010, holotypom je nález (kostra) MH1. Okrem holotypu druh spočiatku zahŕňal už len kostru MH2, ktorá slúži ako paratyp, ale v roku 2011 sa našli nálezy dvoch ďalších jedincov [1]. Objaviteľské tímy viedli Lee Berger z Witwatersrandskej univerzity v Johannesburgu (JAR) a Paul Dirks z Univerzity Jamesa Cooka v Townsville (Austrália). Chronologicky prvým bol nález MH1, nájdený bol v roku 2008, našiel ho Matthew Berger, 9-ročný syn Leea Bergera. Všetky nálezy pochádzajú z jaskyne Malapa v Južnej Afrike, ktorá sa nachádza v Kolíske ľudstva (Cradle of Humankind), súčasti Svetového dedičstva UNESCO, asi 40 kilometrov severne od Johannesburgu.

Autori prvého opisu tvrdia, že má druh lebkovú morfológiu (napr. globulárnejšiu mozgovú časť lebky, gracilnú tvár), sánkovú morfológiu (napr. vertikálnejší symfyzálny profil, slabé mentum osseum), zubnú morfológiu a panvovú morfológiu, ktorú zdieľa len s ranými a neskorými druhmi z rodu Homo a nezdieľa ich s inými archaickými druhmi mimo rodu Homo.

D. Johanson a iní navrhujú zaradiť tento druh pre veľkú podobnosť s rodom Homo priamo pod rod Homo (a nie pod rod australopitek). [2]

V roku 2011 boli nálezy datované na 1,977 mil. rokov BP. [3]. V tom istom roku bolo navrhnuté, že sa z druhu Australopithecus sediba vyvinul druh Homo ergaster [4].


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]