Preskočiť na obsah

Parantrop Boiseov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Paranthropus boisei)
Parantrop boiseov
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
†Paranthropus boisei
Leakey, 1959
Synonymá
Australopithecus boisei
Homo boisei
Zinjanthropus boisei
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Parantrop Boiseov (iné názvy: australopitek zinžantrop, (?) australopitek Boiseov, zastarano zinjantrop; lat. Paranthropus boisei alebo Australopithecus boisei, zriedkavo Homo boisei, pôvodne Zinjanthropus boisei) je druh z rodu parantrop resp. z rodu australopitek (zriedkavo sa udáva, že z rodu Homo).

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytoval sa vo východnej Afrike. Najstarší nález je nález OH 3 z roku 1955. Holotypom je nález OH 5, ktorý bol opísaný v roku 1959 ako Zinjanthropus boisei. Nález aj prvý opis uskutočnila M. N. Leakyová.

Hlavné náleziská sú: Chesowanja, Konso, Koobi Fora, Malema (Malawi), Olduvai Gorge (Olduvajská roklina, odtiaľ o. i. nález OH 5), Peninj (Natron), Shungura Formation, West Turkana. Nálezy sú tvorené niekoľkými lebkami, zubami, niekoľkými čeľusťami Datovanie je 2,4 – 1,4 mil. BP (Kimbel 2007) alebo 2,3 – 1,4 mil. BP (Thurzo 1998) alebo 2 až 1,2 mil. BP (Soukup 2005).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Kapacita lebky druhu boisei dosahovala v priemere 515 cm³, výška postavy 124 – 137 cm, hmotnosť 34 – 60 kg (Thurzo 1998) resp. 40 – 80 (Soukup 2005). Žil v trávnatých stepiach a lesostepiach. Sústreďoval sa na tuhú, hrubozrnnú a vláknitú stravu.

Podľa Thurzo 1998 je nález z Konsa, ktorý má značku KGA 10 a bol datovaný na 1,4 mil. BP, trochu špecifický: „Ide o prvého predstaviteľa zastúpeného všetkými hlavnými súčasťami lebky, ktorej kapacita (cca 545 cm3) mierne prevyšuje kapacitu ostatných exemplárov. Jedincovi z Konsa napr. chýba na tvári samonosný štít a podnebie hornej čeľuste je široké a krátke. Ide zrejme o samca, ktorý zahynul vo vyššom veku, o čom svedčia zrastajúce švy a obrúsené zuby. Sprievodné nálezy skamenelín zvierat svedčia o tom, že žil na pomerne suchej savane.“

Príbuzné druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Bol príbuzný s druhom Paranthropus robustus a aj sa mu podobal, ale má výraznejšie znaky spojené s náročným prežúvaním (silnejšie zuby, silnejšie žuvacie svaly a podobne) a výrazný pohlavný dimorfizmus. Vyvinul sa možno z druhu Paranthropus aethiopicus.

Staršie sa k druhu Paranthropus boisei priraďovali aj nálezy druhu Paranthropus aethiopicus.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]