Gorila západná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gorila západná

V zoo.
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Gorilla gorilla
Savage, 1847
Synonymá
Gorila pralesná, gorila obyčajná, gorila africká, gorila hôrna, gorila nížinná
Rozšírenie gorily nížinnej.
Rozšírenie gorily západnej.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Gorila západná (iné názvy: gorila nížinná, gorila pralesná, gorila obyčajná, gorila africká, gorila hôrna, gorila [1]; lat. Gorilla gorilla) je jeden z dvoch druhov z rodu gorila.

Novšia systematika[upraviť | upraviť zdroj]

gorila západná (Gorilla gorilla):

Strieborný chrbát[upraviť | upraviť zdroj]

Dominantný samec je takmer dvakrát taký ťažký ako samica, má vyšší kostený hrebeň na temene, dlhšie očné zuby a striebornú srsť na „sedle“.

Ochrana goríl[upraviť | upraviť zdroj]

Gorily západné sú zákonnom chránené živočíchy. Hlavné hrozby pre gorily západné predstavuje vypaľovanie pralesných habitatov, ilegálne lovenie kvôli mäsu a trofejové pytliactvo. Takmer všetký gorily žijúce v zoologických záhradách a parkoch patria k tomuto druhu, reštitúcia zvierat odchovaných v zajatí do prírody sa robia málokedy, čiastočne preto, že gorily majú zložitý, úzko previazaný sociálny život. Ochrana ich habitatov ostáva dlhodobou prioritou.

Používanie nástrojov[upraviť | upraviť zdroj]

Gorily západné sú známe tým, že používajú nástroje. Bolo zaznamenané ako gorila použila palicu aby zistila hĺbku vody alebo použila peň ako stabilizáciu počas jedenia.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Pozri zdroje k systematike v článku gorila.
  2. a b Walsh, P.D., Tutin, C.E.G., Oates, J.F., Baillie, J.E.M., Maisels, F., Stokes, E.J., Gatti, S., Bergl, R.A., Sunderland-Groves, J. & Dunn. A. 2008. Gorilla gorilla. The IUCN Red List of Threatened Species 2008: e.T9404A12983787. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T9404A12983787.en. Prístup 17. december 2015.
  3. First Observation of Tool Use in Wild Gorillas. PLoS Biology, 2005, s. e380. DOI10.1371/journal.pbio.0030380. PMID 16187795.