Basilica minor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Erbovný emblém bazilík minor - umbraculum
Adamova brána (Adamspforte), Bamberská katedrála. Pápežský znak poukazuje na status basilica minor

Bazilika minor alebo basilica minor (menšia bazilika) je od 18. storočia zvláštny čestný titul, ktorý určitým významným chrámom prepožičiava rímsky pápež. Prepožičanie titulu basilica minor má za cieľ „posilnenie väzieb jednotlivých chrámov s rímskym biskupom a zároveň má vyzdvihnúť význam tohto chrámu pre okolie“.[1]

Vyšší titul ako basilica minor je basilica maior, ktorý je vyhradený šiestim najvyššie postaveným rímskokatolíckym kostolom, z ktorých štyri sú v Ríme a dva v Assisi.

Označenie[upraviť | upraviť zdroj]

Budova a zástavy baziliky minor môžu niesť skrížené kľúče, podobne ako v pápežskom znaku. Padiglione, žltočervené pruhované kužeľovité hodvábne tienidlo, ktoré pôvodne slúžilo na ochranu kňazov a rechtorov pri procesiách (niekedy býva nazývané tiež umbraculum, či basilica), a tintinnabulum (liturgický zvonec), už nie sú povinnými insígniami bazilík minor.

Postup získania titulu basilica minor v súčasnosti upravuje predovšetkým Acta Domus ecclesiae de titulo Basilicate minoris Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí z 9. novembra 1989. So zapožičaním titulu sú spojené určité požiadavky: „personálne a stavebné vybavenie pre príkladné slúženie liturgie a častú kazateľskú a spovednú službu. Bazilika minor má sláviť liturgiu hodín, resp. časoslov a má mať spevácky zbor. Do baziliky sú donesené pápežské insígnie [...] a vzniká povinnosť vykonávať petro-pápežské slávnosti, vzdelávaciu prácu a osvetu pri šírení rímskych výnosov“.[2]

Po celom svete bolo k 30. júnú 2011 1 639 kostolov nesúcich označenie basilica minor, z toho 554 len v Taliansku.[3] Týmto titulom sú označené najmä významné pútnické kostoly. Bazailiku minor je možné rozpoznať podľa pápežského erbu úradujúceho alebo prepožičiavajúceho pápeža nad portálom alebo na inom nápadnom mieste.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Heinzgerd Brakmann: Bazilika.III. Liturgische Einteilung, 3/2 in: Lexikon für Theologie und Kirche
  2. Lexikon für Theologie und Kirche
  3. gcatholic.org, z 12. februára 2013.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sergio Bianchi: Le Basiliche Minori. Marianum, Rím 1976.
  • Andreas Heinz: Eine Ehre, die verpflichtet. Liturgiegeschichtliche und pastoralliturgické Anmerkungen zum Titel "Basilica Minor", in: Bazilika St. Kastor Koblenz, Selbstverlag Kath. Kirchengemeinde, Koblenz 1992, str.23-37.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Basilica minor na českej Wikipédii.