Chlorovodík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štruktúrny vzorec

Chlorovodík je plynná látka s charakteristickým zápachom. Je vysoko dráždivá a rozleptáva sliznice, ktoré obsahujú vodu podľa rovnice HCl + H2O → HCl·H2O - kyselina chlórovodíková.

Príprava[upraviť | upraviť zdroj]

Príprava chlorovodíka HCl z vodíka H2 a chlóru Cl2.

Pomocou jednoduchého vyvíjača plynu naplníme 20 cm3 striekačku 10 cm3 vodíka H2 a doplníme 10 cm3 plynného chlóru Cl2, prípadne aj malým množstvom vzduchu (obsahuje kyslík O2). Striekačku na určitý čas vystavíme na denné svetlo. Z bezpečnostných dôvodov je potrebné použiť ochranný kôš aj napriek prítomnosti kyslíka O2, ktorý značne spomaľuje fotolytickú reakciu. Po určitom čase môže vzniknúť plynný chlorovodík HCl.

Príprava chlorovodíka HCl z kyseliny chlorovodíkovej HCl

Skúmavku s bočným vývodom upevníme vo zvislej polohe pomocou svorky a lapáka na stojan. Skúmavku naplníme koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou HCl asi do výšky 1 cm a uzavrieme ju gumovou zátkou. Bočný vývod skúmavky spojíme podľa možnosti čo najkratším kúskom hadice s ohnutou sklenenou rúrkou. Sklenenú rúrku vložíme hlboko do suchej skúmavky. Kyselinu chlorovodíkovú HCl v skúmavke zahrievame kahanom, pričom sa vyvíja plynný chlorovodík HCl, ktorý zachytávame do skúmavky alebo priamo do napojenej striekačky.

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

Priemyselne sa vyrába syntézou chlóru a vodíku pri teplote 800 °C. H2 + Cl2 → 2HCl

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chlorovodík