Dářko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dářko
národná prírodná rezervácia
NPR Dářsko.jpg
Štát Česko Česko
Región Kraj Vysočina
Okres Okres Žďár nad Sázavou
Lokalita Radostín
Nadmorská výška 619 - 642 m n. m.
Súradnice 49°38′24″S 15°52′30″V / 49,64000°S 15,87500°V / 49.64000; 15.87500
Rozloha 68,6234 ha
Vznik 31. december 1933[1]
 - Vyhlásilo Ministerstvo školstva a národnej osvety
Správa AOPK ČR CHKO Žďárské vrchy
Kód AOPK ČR 73
Česko: Dářko
Dářko
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Dářko (national nature reserve)
Webová stránka: Biolib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Európsky významná lokalita
CZ0614053

Dářko je národná prírodná rezervácia ev. č. 73 neďaleko obce Radostín v okrese Žďár nad Sázavou v nadmorskej výške 619 - 642 metrov. Oblasť spravuje AOPK Havlíčkův Brod.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Predmetom ochrany sú prirodzené rašelinné ekosystémy prechodového vrchoviska s blatkovými bôrmi a rašelinnými smrečinami a ekosystémmi minerotrofných ostricových a bezkolencových lúk s fragmentami, typmi biotopov a druhmi, pre ktoré bola vyhlásená EVL Dářská rašeliniště psicových trávnikov prechádzajúcich do opukových strání so spoločenstvami širokolistých suchých trávnikov s výskytom vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Neďaleko sa nachádza rybník Velké Dářko.

Popis lokality[upraviť | upraviť zdroj]

Najrozsiahlejšie lesné rašelinisko Českomoravskej vrchoviny typu prechodového vrchoviska, v ktorom sa ojedinele zachovali rašelinné spoločenstvá s porastom borovice barinnej (Pinus rotundata). Podložie je tvorené glaukonitickými pieskovcami a slieňovcami kriedového výbežku Českej kriedovej tabule, prevrstvenými kvartérnymi piesočnatými a ílovitými pokryvmi. Na plochom rozvodí tu dochádza k bifurkácii vôd do riek Sázavy a Doubravy. Rezervácia zahŕňa časť rašelinného ložiska Padrtiny, s hĺbkou rašelinových vrstiev až 8,6 m.

Rastlinné spoločenstvá rašeliniska náležia ku zväzu Sphagnion medii, asociácií Pino rotundatae Sphagnetum a Andromeda polifoliae-Sphagnetum magellanici. Lesný porast tvorí rašelinový bôr s významným výskytom borovice barinnej. V drevinnej skladbe je ďalej zastúpená breza plstnatá (Betula pubescens), smrek obyčajný (Picea abies) a borovica lesná (Pinus sylvestris) . Súvislé bylinné poschodie tvoria rašelinníky (Sphagnum sp.), Hojne sa tu vyskytujú typické vrchoviskové druhy rastlín, napospol patriace medzi chránené a ohrozené druhy - andromédka sivolistá (Andromeda polifolia) , kľukva močiarna (Oxycoccus quadripetalus), páperník pošvatý (Eriophorum vaginatum), brusnica barinná (Vaccinium uliginosum) a i. V centrálnej časti sa nachádzajú odvodňovacie priekopy odvádzajúce vodu z rašeliniska, čiastočne oslnené s riedkym trávovitým porastom, plytké do 10 - 15 cm, šírka priekopy 100 cm, spevnené dreveným debnením. Rezervácia prechádza k rybníku Velké Dářko, v ktorého zálive sa nachádzajú rozsiahle porasty steblovky (Glyceria sp.).

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2016-12-22]. Dostupné online. (po česky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dářko

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dářko na českej Wikipédii.