Diaľnica A2 (Chorvátsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Diaľnica A2 (Chorvátsko)
Diaľnica A2 (Chorvátsko)

Diaľnica A2
Diaľnica A2 (Chorvátsko)
Diaľnica A2 (Chorvátsko)
  v prevádzke 
Základné údaje
Správca Autocesta Zagreb-Macelj
d.o.o. (AZM) 
Výstavba 1997-2007 
Celková dĺžka 59,2 km 
v prevádzke 59,2 km
Štát Chorvátsko Chorvátsko
Župa Záhreb, Záhrebská župa
Krapinsko-zagorská župa 
Výjazdy 6 (v prevádzke) 
Križovatky 1 (v prevádzke) 
Tunely 6 (v prevádzke) 
Objekty na trase

Diaľnica A2 (chorv. Autocesta A2, Zagorska autocesta, Autocesta Zagreb-Macelj) je 59,2 km dlhá diaľnica v Chorvátsku, ktorá spája hlavné mesto Záhreb so štátnou hranicou so Slovinskom pri obci Donji Macelj. Po jej trase vedie európska cesta E59 a v budúcnosti na ňu bude na slovinskej strane nadväzovať diaľnica A4.

Časť diaľnice medzi Viaduktom Ravninšćica a Tunelom Sveta Tri Kralja (vrátane) je zatiaľ vybudovaná v polovičnom profile. Vybudovanie druhej časti cesty je momentálne v štádiu plánovania. Na zúženom úseku je obmedzená maximálna povolená rýchlosť na 80 km za hodinu.

Diaľnica A2 je spoplatnená na dĺžke asi 50 km od výjazdu Trakošćan po výjazd Zaprešić. Pokračovanie od Záhrebu, rovnako ako i krátky úsek od štátnej hranice po prvý výjazd je bez úhrady. Mýtne poplatky sa vyberajú v mýtniciach, ktoré sa nachádzajú na každom výjazde, respektíve na konci spoplatneného úseku. Priemerná cena za kilometer je približne 0,45 chorvátskej kuny[1]. Diaľnicu A2 spravuje na celej jej dĺžke štátna spoločnosť Autocesta Zagreb-Macelj d.o.o. (AZM).

Hustota dopravy[upraviť | upraviť zdroj]

Hustota dopravy je na diaľnici A2 vyčísľovaná pomocou údajov pochádzajúcich z mýtnic, ktoré prevádzkuje spoločnosť ARZ[2]. Z údajov sú zreteľné rozdiely medzi celkovou hustotou počas celého roka (AADT) a čiastkovou počas letnej sezóny (ASDT) a to najmä v okolí centier turistického ruchu. Najväčšia hustota bola zaznamenaná pri mýtnici Zaprešić, ktorá leží asi 10 kilometrov severozápadne od Záhrebu.

Štatistika hustoty dopravy
Miesto sčítania AADT ASDT Poznámky
1114 Đurmanec 6 827 14 911 Medzi výjazdom Trakošćan a Đurmanec
1113 Krapina 7 795 16 538 Medzi výjazdom Đurmanec a Krapina
1116 Začretje 10 616 19 247 Medzi výjazdom Krapina a Začretje
1115 Mokrice 11 918 20 575 Medzi výjazdom Začretje a Zabok (Mokrice)
1904 Zaprešić 14 716 23 106 Medzi výjazdom Zabok (Mokrice) a Zaprešić

  • AADT: priemerná ročná denná hustota dopravy
  • ASDT: priemerná letná denná hustota dopravy

Mýto[upraviť | upraviť zdroj]

Diaľnica A2 je spoplatnená na úseku od výjazdu Trakošćan po výjazd Zaprešić. Poplatky sa vyberajú prostredníctvom mýta v mýtniciach, ktoré sa nachádzajú na každom výjazde. Vodič si pri vjazde na diaľnicu vyzdvihne lístok obsahujúci magnetický pás, ktorý následne pri výjazde z diaľnice predloží. Na základe informácií v magnetickom páse je v závislosti od cenníka vypočítaný poplatok za prejdenú trasu.

Najväčšou mýtnicou je Zaprešić, ktorá sa nachádza severozápadne od Záhrebu. Ide o zbernú mýtnicu, ktorá sa nachádza ešte pred samotným výjazdom. Odtiaľ smerom do Záhrebu je diaľnica bez úhrady, pretože je to súčasť privádzača na záhrebský obchvat, ktorý tvorí diaľnica A3. Na mýtnici je k dispozícii 17 priehradiek, ktorých počet je rozdeľovaný pre oba jazdné smery podľa aktuálnej hustoty dopravy. V letnej sezóne počas sobotňajších predpoludní väčšina prepážok slúži pre smer od Jadranu, popoludní je situácia opačná. Poplatok za prejdenie celého spoplatneného úseku je vo výške 27 kún[1].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Mýtna kalkulačka HAC [online]. Záhreb: Hrvatske autoceste, d.o.o., [cit. 2010-09-10]. Dostupné online. (chorvátsky)
  2. Sčítanie dopravy v roku 2009 [online]. Záhreb: Hrvatske ceste, 01.05.2010, [cit. 2010-08-20]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]