Diaľnica A9 (Chorvátsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Diaľnica A9 (Chorvátsko)
E751-HR.svg
Diaľnica A9
Diaľnica A9 (Chorvátsko)
  v prevádzke    vo výstavbe 
Základné údaje
Správca BINA Istra d.o.o. 
Výstavba 1988-2011 
Celková dĺžka 76,8 km 
v prevádzke 76,8 km 
vo výstavbe dostavba druhého profilu
43 km
Štát Chorvátsko Chorvátsko
Župa Istrijská župa 
Výjazdy 9 (v prevádzke) 
Križovatky 1 (v prevádzke) 
Objekty na trase

Diaľnica A9 (chorv. Autocesta A9, Istarski ipsilon) je 76,8 km dlhá diaľnica v Chorvátsku, ktorá je súčasťou takzvaného Istrijského ypsilonu. Diaľnica spája mesto Pula s diaľnicu A8 pri meste Kanfanar a mestom Umag neďaleko štátnej hranice so Slovinskom. Komunikácia je do značnej miery vybudovaná zatiaľ len v polovičnom profile a je označená ako rýchlostná cesta (brza cesta). Výnimkou je úsek Pula-Kanfanar, ktorý bol dňa 20. júna 2010 rozšírený do plného profilu[1]. Všetky križovatky sú riešené mimoúrovňovo a pri výstavbe sa počítalo s budúcou dostavbou druhého jazdného pásu.

Diaľnica je v súčasnosti bez úhrady, pričom výnimku tvorí len Most Mirna, prejazd ktorým je spoplatnený špeciálnym mýtom. Poplatky sa vyberajú v mýtnici, ktorá sa nachádza juhovýchodne od mosta.

Priebeh trasy[upraviť | upraviť zdroj]

Diaľnica A9 začína východne od mesta Umag, v križovatke so župnou cestou 5002[2]. Do budúcnosti sa však plánuje predĺženie diaľnice až na slovinskú štátnu hranicu pri obci Sečovlje, kde by sa A9 mala napájať na slovinskú rýchlostnú cestu H5. Komunikácia pokračuje južným smerom okolo obce Buje, kde sa križuje s cestou D300[2], ďalej okolo obcí Višnjan a Baderna, kde sa križuje s cestou D302[2], na ktorú je napojený prístav Poreč. Ďalej nasleduje križovatka Kanfanar, kde sa A9 križuje s A8[2], ktorá tvorí východnú časť Istrijskeho ypsilonu. Odtiaľ pokračuje diaľnica A9 už v plnom profile, obchádza obce Bale a Vodnjan a končí sa severozápadne od prístavného mesta Pula.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kosorová otvorila diaľnicu Pula-Kanfanar [online]. Glas Istre, 17.06.2010, [cit. 2010-12-19]. Dostupné online. (chorvátsky)
  2. a b c d Vyhláška o kategorizácii verejných ciest na štátne, župné a lokálne [online]. Narodne novine, 17.02.2010, [cit. 2010-12-18]. Dostupné online. (chorvátsky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]