Diaľnica A12 (Chorvátsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diaľnica A12 (Chorvátsko)
Diaľnica A12 (Chorvátsko)
Mapa
Diaľnica A12 (Chorvátsko)
 v prevádzke    vo výstavbe    v pláne
Základné údaje
Správca: Hrvatske ceste d.o.o. (HC) 
Výstavba: 2009-20?? 
Celková dĺžka: 86 km 
  z toho v prevádzke: 23 km 
  z toho vo výstavbe: 20 km 
  z toho v pláne: 43 km

Župa:

Záhrebská župa
Koprivnicko-križevatská župa 

Diaľnica A12 (chorv. Autocesta A12, Podravski ipsilon) je čiastočne rozostavaná diaľnica v strednom Chorvátsku severovýchodne od Záhrebu, ktorá po svojom dokončení napojí spojí oblasti Koprivnicko-križevatskej na diaľničnú sieť krajiny. Diaľnica predstavuje západnú časť takzvaného Podrávskeho ypsilonu. Začínať sa bude v križovatke s diaľnicou A4 pri obci Sveta Helena na predmestí hlavného mesta a pokračovať bude severovýchodným smerom okolo miest Vrbovec a Koprivnica až na maďarskú štátnu hranicu pri obci Gola[1]. V súčasnosti je v prevádzke 23 kilometrov dlhý úsek Sveta Helena-Vrbovec.

Označenie[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti prevádzkovaná trasa diaľnice A12 je fyzicky označovaná modrým dopravným značením ako rýchlostná cesta, ktorá je súčasťou štátnej cesty 28. Úsek je aj naďalej pod správou spoločnosti Hrvatske ceste, ktorá však podpísala dohodu s prevádzkovateľom diaľnic v Chorvátsku Hrvatske autoceste o budúcom prekategorizovaní úseku Sveta Helena-Vrbovec na diaľnicu A12[2].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Doplnok ku vyhláške o kategorizácii ciest v Chorvátsku [online]. Ministerstvo mora, dopravy a infraštruktúry Chorvátska, 30.01.2010, [cit. 2011-04-23]. Dostupné online. (chorvátsky)
  2. Brožúra o diaľnici A12 [online]. Hrvatske autoceste, d.o.o., [cit. 2011-04-23]. Dostupné online. (chorvátsky)