Eva Perónová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Evita pozri Evita (rozlišovacia stránka).
Eva Perónová
Eva Perónová
Narodenie7. máj 1919
Los Toldos, Argentína
Úmrtie26. júl 1952 (33 rokov)
Buenos Aires, Argentína
PodpisEva Perónová, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkaevitaperon.org
CommonsSpolupracuj na Commons Eva Perónová

María Eva Duarte de Perón alebo Eva Ibarguren, zvaná Evita (slov. Evička) (* 7. mája 1919, Los Toldos – † 26. júla 1952, Buenos Aires) bola prvou dámou Argentíny a druhou manželkou prezidenta Juana Peróna.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako jedno z piatich nemanželských detí nevydatej kuchárke Juane Ibarguren (1894-1971) a jej ženatému milencovi, zámožnému statkárovi Juanovi Duartemu (1872-1926). Ako pätnásťročná odišla do Buenos Aires, kde spočiatku pracovala ako modelka, neskôr ako moderátorka v rádiu a herečka.

So svojím budúcim manželom, Juanom Perónom sa stretla na dobročinnom plese, ktorý sa konal po zemetrasení v San Juane. Po krátkom romániku sa v roku 1945 vzali a Evita si zmenila meno na všeobecne známe María Eva Duarte de Perón. Vzťahy medzi manželmi boli v súkromí často napäté. Nemali spolu deti, čo viedlo k rôznym debatám o ich sexuálnom živote.

Evita značne podporovala svojho manžela pri prezidentských voľbách v roku 1946. Vo svojich populistických prejavoch vyzývala chudobných, aby povstali. Značnú časť venovala tiež boju za právo žien ísť voliť. Napriek tomu, že vďaka úspechom pri účinkovaní v rádiu už nepatrila k chudobnej vrstve, zdôrazňovala svoje detstvo, ktoré prežila v chudobe, aby vzbudila pocity solidarity v poslucháčoch.

Na základe svojho pôvodu sa považovala za hodnú kandidátku na vodkyňu tzv. descamisados (doslovne „bezkošeľový“), čiže organizácie podporujúcej Juana Peróna.

Politika[upraviť | upraviť zdroj]

Zatiaľ čo robotníci Evitu zbožňovali, príslušníci argentínskej elity ju nenávideli. Opovrhovali jej chudobným pôvodom a odvolávali sa na jej predošlú promiskuitu.

Bolo jej odoprené miesto v Dobročinnej spoločnosti, na ktoré mala ako prvá dáma nárok. Napriek tomu sa nevzdala charitatívnej činnosti a založila si vlastnú nadáciu. Budovala nemocnice, rozdávala jedlo a lieky. Avšak táto nadácia bola financovaná štátom, čiže ju platili daňoví poplatníci. Evita dokonca bola obvinená zo sprenevery. Vinu jej však nikdy nedokázali.

Jej popularita sa skončila v roku 1951. Jej manžel vtedy kandidoval po druhýkrát za prezidenta, ona za viceprezidentku. No na nátlak armády musela svoje kandidovanie stiahnuť. Argentína nebola zvyknutá na ženy vo vláde. Krátko na to sa dozvedela, že umiera na rakovinu, mala iba 32 rokov.

26. júla 1952 sa Argentínou otriasla správa, že María Eva Duarte de Perón zomrela. Jej telo nenašlo pokoj ani po smrti. Politici z obáv, že by sa hrob nebohej Evity stal novým pútnickým miestom, dali jej pozostatky preniesť do Európy kadiaľ dlhé roky putovalo až nakoniec v roku 1976 jej zabalzamované telo previezli naspäť do rodnej Argentíny.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]