Juan Perón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Juan Perón
argentínsky politik a prezident
argentínsky politik a prezident
Narodenie 8. október 1895
Lobos, Argentína
Úmrtie 1. júl 1974 (78 rokov)
Buenos Aires, Argentína
Podpis Juan Perón, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Juan Perón

Juan Domingo Perón (* 8. október 1895, Lobos, Argentína - † 1. júl 1974, Buenos Aires) bol argentínsky politik a prezident.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Perón pochádzal zo strednej triedy a napriek rodinnej tradícii sa miesto štúdia medicíny rozhodol pre vojenskú akadémiu.

V roku 1930 sa ako radový dôstojník zúčastnil štátneho prevratu, v ktorom bol zvrhnutý Hipólito Yrigoyen. V roku 1943 už bol jedným zo štyroch osnovateľov ďalšieho puču, po ktorom bol vymenovaný za ministra práce. Veľmi dôkladne sa venoval práci s odbormi a len v roku 1944 podpísal 200 dohôd medzi zamestnávateľmi a odbormi, ktorými bola zavedená platená dovolenka, upravená práca na vidieku atď. Čoskoro však narazil na odpor finančných a podnikateľských kruhov aj Spojených štátov, ktoré do Argentíny na post veľvyslanca dosadili Spruille Bradena, ktorý si dal za cieľ Peróna s podporou podnikateľskej vrstvy odstrániť. Po veľkej demonštrácii, ktorú zorganizoval Braden, bol Perón donútený svoj úrad opustiť. Neprozreteľne mu však umožnili ešte jeden prejav pred robotníkmi, ktorým naznačil, že s ním odchádzajú aj sociálne výdobytky posledných rokov. Posledným dekrétom ešte stačil zvýšiť platy a zaviesť minimálnu mzdu, čím si robotnícke vrstvy naklonil ešte bližšie. Po jeho odchode došlo k veľkej demonštrácii robotníkov, pri ktorej bolo zastrelených niekoľko osôb.

V roku 1945 bol Perón neprozreteľne uväznený na rovnaký ostrov, kde bol skôr väznený aj Yrigoyena. Perónov blízky spolupracovník, plukovník Domingo Mercante potom organizoval štrajky robotníkov za Perónove prepustenie - najväčšia demonštrácia, ktorá sa konala v Buenos Aires, viedla k Perónovmu prepusteniu. V roku 1946 sa stal v demokratických voľbách prezidentom. Koniec 40. rokov so sebou po niekoľkých rokoch hospodárskej prosperity priniesol stagnáciu, čo rozšírilo rady jeho nepriateľov aj o bývalých prívržencov. V roku 1955 musel odísť do Španielska. Znovu sa stal prezidentom v období 19731974.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]