Carlos Menem

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carlos Saúl Menem
argentínsky politik, prezident Argentíny
argentínsky politik, prezident Argentíny
Narodenie2. júl 1930 (88 rokov)
Anillaco, provincia La Rioja, Argentína
PodpisCarlos Menem, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Carlos Menem

Carlos Saúl Menem (* 2. júl 1930, Anillaco, provincia La Rioja) je argentínsky politik, prezident Argentíny od 8. júla 1989 do 10. decembra 1999. Bol najdlhšie úradujúcim prezidentom v histórii Argentíny.

Narodil sa v rodine sýrskych emigrantov a bol vychovaný ako moslim, ale ako dospelý konvertoval na katolicizmus (vstup do argentínskej politiky bol do roku 1994 pre nekatolíkov znemožnený).

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Ukončil štúdium práva na univerzite v Córdobe. Počas štúdií sa pridal na stranu peronistov. V roku 1957 bol nakrátko uväznený po tom ako podporil protesty proti diktatúre Pedra Eugénia Aramburu. V roku 1973 sa stal guvernérom provincie La Rioja. V rokoch 1976 – 1981 bol väznený vojenskou juntou. V roku 1983 bol znova zvolený do funkcie guvernéra provincie.

Prezidentský úrad[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1989 bol zvolený za prezidenta Argentíny. Prevzal vládu v období, keď Argentínu sužovala hospodárska kríza a hyperinflácia. Jeho reformy, ako naviazanie kurzu pesa na americký dolár, privatizácia a príliv zahraničných investícií spôsobili, že inflácia klesla a HDP vzrástol o 35% v priebehu 4 rokov. Žiaľ, tieto reformy negatívne vplývali na rast zamestnanosti. V roku 1994 parlament novelizoval ústavu, umožniac tak kandidovať prezidentovi na ďalšie funkčné obdobie, ale obmedzil jeho právomoci.

Bol kritizovaný za zasahovanie do vyšetrovania vo veci atentátu na Izraelskej ambasáde v Buenos Aires v roku 1992, ako aj do vyšetrovania atentátu na židovské centrum kultúry dva roky neskôr. Najväčšiu kritiku mu však vynieslo udelenie milosti Jorge Videlovi, Emilio Masserovi, Leopoldovi Galtieregovi a ďalším členom vojenskej junty z rokov 1976 – 83.

Po ukončení výkonu funkcie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1999 chcel Menem kandidovať na úrad prezidenta po tretí raz, no ústava mu to v tom čase neumožnila. V roku 2003 znovu kandidoval na najvyšší úrad v štáte. Vyhral síce prvé kolo volieb s 24% podporou proti 22% Nestora Kirchnera. Prieskumy však poukazovali na drvivé víťazstvo Kirchnera v druhom kole, na čo Menem kandidatúru stiahol.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]