Carlos Menem

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Carlos Saúl Menem
Carlos Menem
argentínsky politik, prezident Argentíny

Narodenie 2. júl 1930 (85 rokov)
Anillaco, provincia La Rioja, Argentína

Carlos Saúl Menem (* 2. júl 1930, Anillaco, provincia La Rioja) je argentínsky politik, prezident Argentíny od 8. júla 1989 do 10. decembra 1999. Bol najdlhšie úradujúcim prezidentom v histórii Argentíny.

Narodil sa v rodine sýrskych emigrantov a bol vychovaný ako moslim, ale ako dospelý konvertoval na katolicizmus (vstup do argentínskej politiky bol do roku 1994 pre nekatolíkov znemožnený).

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Ukončil štúdium práva na univerzite v Córdobe. Počas štúdií sa pridal na stranu perónistov. V roku 1957 bol nakrátko uväznený po tom ako podporil protesty proti diktatúre Pedra Eugénia Aramburu. V roku 1973 sa stal guvernérom provincie La Rioja. V rokoch 1976 – 1981 bol väznený vojenskou juntou. V roku 1983 bol znova zvolený do funkcie guvernéra provincie.

Prezidentský úrad[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1989 bol zvolený za prezidenta Argentíny. Prevzal vládu v období, keď Argentínu sužovala hospodárska kríza a hyperinflácia. Jeho reformy, ako naviazanie kurzu pesa na americký dolár, privatizácia a príliv zahraničných investícií spôsobili, že inflácia klesla a HDP vzrástol o 35% v priebehu 4 rokov. Žiaľ, tieto reformy negatívne vplývali na rast zamestnanosti. V roku 1994 parlament novelizoval ústavu, umožniac tak kandidovať prezidentovi na ďalšie funkčné obdobie, ale obmedzil jeho právomoci.

Bol kritizovaný za zasahovanie do vyšetrovania vo veci atentátu na Izraelskej ambasáde v Buenos Aires v roku 1992, ako aj do vyšetrovania atentátu na židovské centrum kultúry dva roky neskôr. Najväčšiu kritiku mu však vynieslo udelenie milosti Jorge Videlovi, Emilio Masserovi, Leopoldovi Galtieregovi a ďalším členom vojenskej junty z rokov 1976 – 83.

Po ukončení výkonu funkcie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1999 chcel Menem kandidovať na úrad prezidenta po tretí raz, no ústava mu to v tom čase neumožnila. V roku 2003 znovu kandidoval na najvyšší úrad v štáte. Vyhral síce prvé kolo volieb s 24% podporou proti 22% Nestora Kirchnera. Prieskumy však poukazovali na drvivé víťazstvo Kirchnera v druhom kole, na čo Menem kandidatúru stiahol.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]