Preskočiť na obsah

František Ždiarsky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
František Ždiarsky
slovenský horolezec a horský vodca
slovenský horolezec a horský vodca
Narodenie9. január 1927
Bratislava, Slovensko
Úmrtie8. jún 2004 (77 rokov)
Vyšné Hágy, Slovensko
NárodnosťSlovenská
ZamestnanieSlovenský hydrometeorologický ústav Bratislava
Profesiameteorológ

František Ždiarsky ( * 9. január 1927, Bratislava - † 8. jún 2004 Vyšné Hágy) bol slovenský horolezec, horský vodca a člen horskej služby.

Cintorín v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalý delostrelecký kapitán československej armády pracoval v meteorologickej službe na letisku Poprad - Tatry a v Slovenskom hydrometeorologickom ústave v Gánovciach.

S aktívnym horolezectvom začal vo Vysokých Tatrách v roku 1947. V roku 1960 sa stal dobrovoľným členom horskej služby, bol prijatý do Spolku horských vodcov, zakrátko získal odznak horského vodcu I. triedy. Ako horský vodca viac ako 600 krát vystúpil na Gerlachovský štít. Je autorom mnohých nákresov horolezeckých ciest v horolezeckých publikáciách. S jeho menom sú spojené významné klasické prvovýstupy v tatranských stenách.
Horolezecké aktivity rozvíjal aj v Alpách. Jeho spolulezcami boli významní tatranskí horolezci, napríklad Alexius Körtvélyessy, Ivan Gálfy, Ivan Urbanovič , Stanislav Samuhel, Pavol Vavro st., Jozef Alan Stolz a ďalší.
V roku 2002 bol ocenený Zlatým odznakom JAMES-u.[1][2]

Zoznam prvovýstupov

[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Lyžiarske strediská na Slovensku podklady na mapky a plánky dod. Vladimír Adamec a František Ždiarsky Bratislava : Šport ,1984
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]