Preskočiť na obsah

Geopark Novohrad-Nógrád

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Geopark Novohrad-Nógrád
geopark
Fiľakovský hrad
Štát Slovensko Slovensko
Región Banskobystrický kraj
Okres Lučenec, Rimavská Sobota
Poloha Fiľakovo a okolie
Súradnice 48°15′17″S 19°44′52″V / 48,2548115°S 19,747792°V / 48.2548115; 19.747792
Poloha v rámci kraja
Poloha v rámci kraja
Webová stránka: nogradgeopark.eu/sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Globálny geopark UNESCO Novohrad-Nógrád je geopark UNSECO, ktorý sa rozprestiera na území 28 obcí na Slovensku (južné časti okresov Rimavská Sobota a Lučenec) a 64 obcí v Maďarsku (severná časť Novohradskej župy).

Tento geopark zahŕňa Chránenú krajinnú oblasť Cerová vrchovina a Chránené územie TK Karancs Medves. Obe chránené oblasti boli založené v roku 1990, a to najmä s cieľom chrániť, zachovať a podporiť vedecko-náučné využitie najmladších sopečných útvarov na území oboch krajín. Vďaka svojej relatívnej geologickej mladosti a rôznorodosti vulkanických formácií sú tieto oblasti vhodné nielen pre odborný výskum, ale aj pre edukačné aktivity určené širšej verejnosti.

Projekt bol odštartovaný v roku 2003 ako myšlienkový zámer, ktorý bol v rokoch 2006 – 2007 rozpracovaný do podrobnej priestorovej a rozvojovej štúdie zameranej na rozvoj geoparku medzi oboma krajinami. V roku 2008 boli v oboch krajinách založené organizácie, ktoré uzatvorili Memorandum o spolupráci a začali budovať spoločný manažment geoparku. Pripravili sa na vstup do Európskej a Globálnej siete geoparkov, čo sa im podarilo v roku 2010, kedy sa stali 37. členom Európskej siete geoparkov a 66. členom Globálnej siete geoparkov. V rokoch 2014, 2018 a 2022 úspešne obhájili svoje členstvo v týchto sieťach.[1]

Lokalizácia geoparku

[upraviť | upraviť zdroj]

Geopark na Slovensku pokrýva územie okresov Lučenec (vrátane mesta Fiľakovo a obcí Belina, Biskupice, Čakanovce, Čamovce, Fiľakovské Kováče, Lipovany, Kalonda, Mučín, Pleš, Prša, Radzovce, Rapovce, Ratka, Šiatorská Bukovinka, Šurice, Šíd, Trebeľovce) a Rimavská Sobota (obce Blhovce, Dubno, Gemerský Jablonec, Hajnáčka, Nová Bašta, Petrovce, Stará Bašta, Studená, Tajchy, Večelkov). Na maďarskej strane zahŕňa Novohrad-Nógrád UNESCO globálny geopark 64 obcí s celkovo 167 lokalitami. Vzhľadom na svoj relatívne mladý geologický vek a rôznorodé vulkanické štruktúry je toto územie vhodné nielen pre vedecké účely, ale aj na vzdelávacie aktivity pre širšiu verejnosť.

Na území geoparku sa nachádzajú Chránená krajinná oblasť Cerová vrchovina a Chránené územie TK Karancs Medves. Cerová vrchovina je jedinečným geologickým územím, kde sa v minulosti ťažilo hnedé uhlie, až do roku 1948. Táto oblasť leží na juhu stredného Slovenska v okresoch Rimavská Sobota a Lučenec, pričom ju z juhu ohraničuje štátna hranica s Maďarskom a zo severu Rimavská a Lučenecká kotlina. V rámci orografického členenia patrí do Matransko-slanskej oblasti.[2]

Geológia geoparku

[upraviť | upraviť zdroj]
Geopark Novohrad-Nógrád
Rozloha geoparku spolu 1.578 km², z toho Slovensko 336 km², Maďarsko 1.251 km²
Ochrana geoparku CHKO Cerová vrchovina (Slovensko), NP Bükk (Maďarsko)
Počet geotopov spolu 76, z toho na Slovensku 32, v Maďarsku 44
Prezentované tematiky geológia, ochrana prírody, história, ľudová kultúra
Geologická charakteristika neovulkanity

Pri potulkách geoparkom môžeme sledovať geologické procesy, ktoré formovali toto územie počas obdobia trvajúceho 200 miliónov rokov. Od fragmentov hornín z obdobia triasu až po fosilizované usadeniny plytkého mora, staré 24 miliónov rokov, postupne objavujeme prírodné útvary a stopy po dávnej vulkanickej aktivite. Táto oblasť je známa svojimi vyhasnutými a spiacimi vulkánmi, ktoré sa stali charakteristickým znakom tohto územia na medzinárodnej úrovni. Na relatívne malom území sa zachovalo množstvo rôznorodých vulkanických foriem v rôznych typoch hornín.

V geoparku možno pozorovať dôkazy o prúdení ničivých ryolitovo-pemzových tufov, vrstvy andezitových vulkanických hornín, ktoré sa formovali pod vodou aj na súši, ako aj rozsiahlu sieť žilných ložísk, tiahnucu sa cez niekoľko kilometrov. Unikátom tejto oblasti je najväčšia súvislá čadičová planina v Európe, spolu s osobitou zaujímavosťou – zväzkom pravidelne usporiadaných, ohnutých stĺpov, vytvorených z hornín, ktoré vznikli ochladením čadičovej a andezitovej lávy. Tieto geologické útvary, ktoré vznikali približne pred 20 miliónmi rokov, sú dokladom vzniku celej Panónskej oblasti a svedčia o pestrosti a komplexnosti vulkanických procesov, ktoré formovali toto územie.[3]

Lokality geoparku

[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi najvýznamnejšie slovenské miesta v rámci geoparku patrí Fiľakovský hrad, Národná prírodná rezervácia Šomoška s hradom Šomoška, kde nájdeme aj kamenný vodopád a kamenné more, Národná prírodná rezervácia Pohanský hrad, Národná prírodná rezervácia Ragáč, Prírodná rezervácia Hajnáčsky hradný vrch, Prírodná rezervácia Steblová skala, Prírodná pamiatka Soví hrad, Ebeczkého jaskyňa a mnohé ďalšie miesta s pozostatkami lávových prúdov a pokrovov, veľkých kráterov a ďalšími geologickými, prírodnými i kultúrno-historickými pamiatkami. Na maďarskej strane územia sa nachádza významná lokalita Ipolytarnóc, ktorá je známa ako jedno z najbohatších nálezísk treťohorných skamenelín na svete.

Manažment a spolupráca geoparku

[upraviť | upraviť zdroj]

Na území geoparku sa ochrana prírody a krajiny zabezpečuje predovšetkým prostredníctvom Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina, Chránenej krajinnej oblasti Karancs–Medves (Karancs–Medves Tájvédelmi Körzet), ako aj ďalších chránených území, ako sú chránené krajinné oblasti Kelet-Cserhát, Mátra, Hollókő a Naturpark Cserhát. Niektoré prírodné rezervácie nachádzajúce sa v tomto území patria medzi najstaršie na Slovensku.

Manažment geoparku Novohrad-Nógrád (GNN) od svojho vzniku kladie dôraz na spoluprácu s rôznymi inštitúciami, školami a občianskymi združeniami z regiónu. Medzi nimi sú napríklad Slovenská agentúra životného prostredia, Štátna ochrana prírody SR, Technická univerzita v Košiciach (Ústav geoturizmu), Univerzita Eszterházy Károly v Egri, Univerzita ELTE v Budapešti, Oblastná organizácia cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie, OOCR Gemer a spoločnosť CoolTour.sk s.r.o.

Spolupráca so školami zahŕňa organizovanie rôznych podujatí, súťaží, výstav a sprievodných túr, ako aj odborné prednášky. Základným školám je k dispozícii metodická príručka o základoch výučby o živej a neživej prírode v rámci GNN, ktorú využívajú aj účastníci týždňového Letného mládežníckeho tábora vo Fiľakove.[4]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]