Gravahviezda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Gravahviezda (angl. gravastar) je hypotetický astronomický objekt, predpovedaný astrofyzikálnou teóriou, navrhnutou Pawlom Mazurom a Emilom Mottolom. Táto teória by mohla nahradiť teóriu čiernych dier. Teória gravahviezd predpokladá, že namiesto toho, aby sa hviezda zrútila do jediného priestorového bodu s nekonečnou hustotou, prejde priestor ako taký fázovým prechodom, zabraňujúcim ďalšiemu zrúteniu a transformuje sa do podoby sférického prázdna obklopeného určitým druhom extrémne hustej hmoty.

Táto teória je pomerne nová, a zatiaľ vzbudila medzi astrofyzikmi iba malý záujem. Nedostatok záujmu súvisí s tým, že tento koncept vyžaduje prijatie veľmi špekulatívnej teórie kvantovej gravitácie, ale pritom prináša iba obmedzené výhody oproti teórii čiernych dier. A okrem toho ani v rámci kvantovej teórie gravitácie neexistuje žiadny nevyhnutný dôvod na to, aby sa priestor správal presne tak, ako predpokladajú Mazur s Mottolou – podľa dostupných informácií teda teória kvantovej gravitácie teóriu gravahviezd síce nevylučuje, ale ani ju nevyžaduje.

Pôvod označenia je jednoduchý: Hviezda, ktorá je tvorená GRAvitačným VÁkuom.

Mazur s Mottolou si všimli, že gravahviezdy by boli riešením informačného paradoxu: zatiaľ neexistuje vysvetlenie pre obrovské množstvo entropie, ktoré je čiernym dieram prisudzované (čierna diera má zjavne biliónkrát viac entropie, ako hviezda, z ktorej sa sformovala). Nikde vo vnútri čiernej diery pritom nevieme nájsť miesto, kde by táto entropia mohla existovať. Predpokladá sa, že gravahviezdy majú veľmi malé množstvo entropie, čo tento problém rieši.

Zrod gravahviezd by mohol byť príčinou pozorovaných zábleskov gama žiarenia, čím sa teória gravahviezd stáva ďalšou z mnohých špekulatívnych teórií, ktoré sa tento fenomén snažia vysvetliť.

Predpokladá sa, že priestor vo vnútri gravahviezdy by bol extrémne zakrivený a obklopený bublinou neuveriteľne hustej a odolnej hmoty, nachádzajúcej sa vo fáze Bose-Einsteinovho kondenzátu.

Mazur a Mottola dokonca prišli s myšlienkou, že pozorovateľný vesmír by sa celý mohol nachádzať vo vnútri jedinej obrovskej gravahviezdy. V tejto podobe možno teóriu gravahviezd zaradiť aj medzi alternatívne kozmologické teórie.

Teória veľmi blízka teórii gravahviezd (alebo možno dokonce iba iná formulácia tej istej teórie) je teória „hviezd z tmavej energie“, ktorú v apríli 2005 navrhol kalifornský fyzik George Chapline.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]