Podtrpaslík typu B

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Podtrpaslík typu B je typ hviezdy podtrpaslíka so spektrom typu B. Tieto hviezdy patria do horizontálnej vetvy hviezd Hertzsprungov-Russellovho diagramu a reprezentujú skorý stupeň vo vývoji niektorých hviezd, ktorý vzniká ak červený obor stratí vonkajšie vodíkové vrstvy ešte predtým ako v jadre začne prebiehať fúzia hélia. Dôvody tejto predčasnej straty hmoty sú neznáme, ale jedným zo základných mechanizmov tohto deja môže byť interakcia hviezd v systémoch dvojhviezd. Osamelí podtrpaslíci môžu byť výsledkom splynutia dvoch bielych trpaslíkov. Podtrpaslíci typu B, ktorí sú jasnejší ako bieli trpaslíci, sú významnou súčasťou populácií horúcich hviezd starých hviezdnych systémov ako sú guľové hviezdokopy, jadrá špirálových a eliptických galaxií.[1] Prevládajú na ultrafialových fotografiách.

Predpokladá sa, že sdB hviezdy sa stanú bielymi trpaslíkmi bez prechodu na obrov.

Hmota týchto hviezd je približne polovica hmoty Slnka, pričom obsahujú iba 1 % vodíka a zvyšok tvorí hélium. Ich priemer je od 0,15 do 0,25 slnečného priemeru a teplota od 20 000 do 40 000 K. Do tejto skupiny patria napríklad V391 Pegasi, HW Virginis a V1093 Herculis.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jeffery, C. S.. Pulzácia v podtrpaslíkoch typu B. Journal of Astrophysics and Astronomy, 2005, s. 261. Dostupné online. DOI10.1007/BF02702334.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Subdwarf B star na anglickej Wikipédii.