Hviezda pred hlavnou postupnosťou

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hviezda T Tauri

Hviezda pred hlavnou postupnosťou (PMS hviezda alebo PMS objekt) je hviezda v štádiu, keď ešte nedosiahla hlavnú postupnosť. Môže tu patriť premenná hviezda typu T Tauri, premenená hviezda typu FU Orionis (menej ako 2-násobok hmoty Slnka) alebo hviezda typu Herbig Ae/Be (2 – 8 násobok hmoty Slnka).

Zdrojom energie týchto objektov je gravitačné zmršťovanie. Na Hertzsprungov-Russellovom diagrame, štádium hviezdy pred hlavnou postupnosťou s hmotou väčšou ako 0,5 násobok hmoty Slnka sa posúva na Hayashiho stopu (takmer vertikálne smerom nadol) a neskôr na Henyeyho stopu (takmer horizontálne doprava naproti hlavnej postupnosti).

PMS hviezdy môžu byť odlíšené od trpaslíkov hlavnej postupnosti použitím hviezdneho spektra pri meraní korelácie medzi gravitáciou a teplotou. PMS hviezda bude mať väčší polomer ako hviezda hlavnej postupnosti a tým pádom bude mať menšiu hustotu a povrchovú gravitáciu.

Ak okolitá hmota padá do centrálnej kondenzácie, tak takáto hviezda je považovaná za protohviezdu. Ak okolitý plynový a prachový obal rozptyľuje a tým sa zastavuje rast hviezdy, tak takáto sa považuje za hviezdu pred hlavnou postupnosťou. Takéto hviezdy sa stávajú opticky viditeľnými už po ich vzniku. V štádiu pred hlavnou postupnosťou existujú po dobu asi 1 % dĺžky života hviezdy (80 % existencie sú vo forme hviezd hlavnej postupnosti).

Predpokladá sa, že všetky hviezdy v tomto štádiu majú hustý protoplanetárny disk, ktorý je miestom vzniku planét.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pre-main sequence star na anglickej Wikipédii.