INTP (MBTI)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
INTP
PomenovanieLogik, Architekt
TemperamentRacionalista
Poznávacie funkcie
DominantnáIntrovertné rozmýšľanie
PomocnáExtrovertná intuícia
ÚľavnáIntrovertné snímanie
PodradenáExtrovertné cítenie
Štatistika
Výskyt3 %

INTP (introverzia, intuícia, myslenie, vnímanie), nazývaný Logik[1] alebo Architekt[2] je jeden zo šestnástich osobnostných typov v rámci indikátora Myers-Briggs Type Indicator (MBTI)[3]. Ľudia tohoto typu sú opisovaní ako tichí a analytickí, vážiaci si čas pre seba kedy majú príležitosť premýšlať ako veci fungujú a ako riešiť problémy.[4] Patria do temperamentu racionalistov (NT). Sú jedným z vzácnejších typov osobností vyskytujúcich sa v 3% populácie, z čoho sú tri štvrtiny muži.[5]

INTP je ekvivalentom sociotypu LII-INTj (Logicko-intuitívny introtim), využívajúc najmä introvertné rozmýšľanie a extrovertnú intuíciu (Ti-Ne).[6][7][8]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudia s INTP osobnosťou sú tichí, hĺbaví, analytickí, majúci sklon k samotárstvu, hľadajúc riešenia na rôzne problémy. Zaujíma ich každé zariadenie a sú zvedaví ako pracuje. V dôsledku toho sú často zamestnaní ako vedci, právnici, informatici, technici alebo architekti. INTP typy zvyknú byť nesvoji v spoločenských situáciach, alebo v opatrovateľských profesiách, no napriek tomu radi trávia čas v spoločnosti ľudí, ktorí zdieľajú ich záujmy, s ktorými napokon vyhľadávajú nové skúsenosti a zážitky. Vedia oceniť pokiaľ je im dopriata voľnosť a doprajú ju aj ostatným. Zvyčajne sa zaprú pokiaľ sa niekto snaží ich zmeniť. Majú odpor voči byrokracii, pevnej hierarchii a voči politike zavedenej v mnohých zamestnaniach. INTP charaktery si len málo vážia tituly a medaily, ktoré obvykle považujú za nepostačujúce. Často nedôverujú autoritám, lebo im prekážajú pri prijímaní neobvyklých ideí a honbe za vedomosťami. Myšlienky a názory prijímajú na základe ich hodnoty než tradície alebo prostredníctvom autority. Nemajú pochopenie pre spoločenské zvyklosti, ktoré vyzerajú nelogické, alebo sú prekážkou v ich hone za nápadmi a znalosťami. Zo všetkých typov majú jednu z najmenších šancí veriť na nadprirodzené bytosti alebo bohov. Táto vlastnosť ich môže dostať do hádky s ľuďmi, ktorí majú SJ osobnosť, ktorá sa vyznačuje podriadenosťou autoritám, tradíciám a prispôsobovaním sa skupine.[9] S ostatnými, ktorých majú za seberovných, radi jednajú neformálne.[10]

INTP majú schopnosť pochopiť čokoľvek, spôsobom objasnením jadra problému a majú radi teoretické interpretácie. Hneď ako si vyjasnia jadro, vedia mimoriadne dobre vysvetliť ostatným komplexné myšlienky jednoduchými slovami, obzvlášť písomnou formou. Na druhej strane však ich schopnosť pochopiť komplikované, ich môže viesť k príliš zložitému výkladu jednoduchých pojmov, čím sa poslucháčom môže zdať, že robia veci zložitejšími než je nutné. Pre INTP myseľ je to ale ukázanie všetkých relevantných informácii, alebo snaha o objasnenie pojmu čo najjednoznačnejšie.[10]

Vďaka ich nezávislej povahe INTP často uprednostňujú prácu osamote pred prácou v skupine alebo vedúcimi pozíciami. Pri komunikácie s ostatnými majú sklon sústrediť sa na zhromažďovanie informácii, pričom môžu vyzerať, akoby nedávali pozor, nezúčastnene, ba dokonca odporujúco. V skutočnosti sa koncentrujú na počúvanie a porozumenie. Svojimi komickými postrehmi a narážkami vedia často zmierniť napätie. Vedia byť očarujúci aj napriek ich uzavretosti a sú občas prekvapení do akej miery si ich priatelia a kolegovia cenia.[10]

INTP typy majú snahu pochopiť debatu zo všetkých relevantných uhlov. Neznášajú na prvý pohľad nepodložené nápady, čo sa im môže stať osudným pri debatách.[9] Pokiaľ sa cítia dotknutí, zvyknú reagovať náhlou a prudkou kritikou. Po takom incidente sa cítia rovnako zarazene ako príjemca kritiky, pretože porušili pravidlá diskusie a odhalili svoje skutočné emócie. INTP veria, že nesprávne ovládané emócie sú jadrom problémov a dokážu len škodiť. Svoje city udržiavajú vo svojom hlbokom vnútornom svete, poprípade ich zdieľajú s najbližšími. Sú presvedčení, že v logických diskusiách nesmú hrať emócie rolu a nesmú byť vyjadrené spôsobom stavajúc ich do zlej pozície.[11]

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Od mladého veku INTP berú život veľmi vážne a dávajú najavo svoje logické myslenie. Majú tak vyššie šance mať dobré známky, od mala byť dobrý v počítačových hrách. Sú zameraní na svoje ciele a udržujú si sebadisciplínu. Pri nadmernej chvále rodičov a okolia však môžu pociťovať silný tlak a vybudovať si strach zo sklamania či zlyhania. Najmä pred a počas puberty môžu mať problém s chápaním a ovládaním svojích emócií. Ako introvertné typy s podradeným cítením môžu mať problém v spoločenských situáciách a hľadaním kamarátov, to najmä počas puberty. Môžu byť citliví na pocity ostatných, najmä na ich očakávania a kritiku. V puberte sa zameriavajú na ich extrovertnú intuíciu, čím lepšie získavajú nápady z vonkajšieho sveta. Sú počas tejto fázy vývoja viac zamýšľaví a nesociálni, sa stať relativisti či nihilisti. Veľa krát sú INTP hnaní do vzťahov či zamestnaní pred tým ako sú sami pripravení. Počas života, najmä po strednom veku sa zameriavajú na ľudské pocity, zatiaľ čo intuíciu a logiku využívajú primárne a podvedome.

Známe osobnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Albert Einstein, jeden z najznámejších osobností s MBTI indikátorom INTP

Fiktívne postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Poznávacie funkcie[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Myers-Briggs Type Indicator#Poznávacie funkcie
Dominantná funkcia Pomocná funkcia Úľavná funkcia Podradená funkcia
Introvertné rozmýšľanie
(Ti)
Extrovertná intuícia
(Ne)
Introvertné snímanie
(Si)
Extrovertné cítenie
(Fe)

Dominantnou funkciou INTP je introvertné rozmýšľanie, čo je racionálna funkcia zameraná na logické spojenia a spojitosti, nútiaca ľudí rozoberať situácie či predmety na menšie časti na ich kompletné pochopenie. Vďaka tejto funkcií je INTP je efektívny logický myslitelia. Táto funkcia sa spája s ich pomocnou, druhou funkciou - extrovertná intuícia, čo je neracionálna funkcia zameraná na nové originálne nápady získané z ich komplexného videnia sveta z veľkej perspektívy. Dohromady tieto funkcie tvoria nové možnosti zlepšovania systémov alebo nových konceptov. Na svoje nápady sa pozerajú z viacerých pohľadov a s nadšením. Nápady však môžu rýchlo meniť pre nájdenie lepšieho nápadu alebo strate vnútornej motivácie. Radi si veci vždy premyslia než konajú, aj keď môžu pri veľkom nadšení konať unáhlene, prichádzať k unáhleným uzáverom alebo tvoriť konšpiračné teórie, ktorým sami veria.

Úľavnou, tretou funkciou je introvertné snímanie zamerané na zmyslové vnímanie a získavanie nových skúseností. Ako úľavová funkcia môžu INTP mať tendenciu vyhľadávať zážitky alebo pôžitky pre uvoľnenie sa, vo veľmi zlých náladách majú vyššiu pravdepodobnosť utlmovania primárneho páru alkoholom. Ich potredenou funkciou je extrovertné cítenie, ktorá im dáva spolu s ich úľavnou funkciu snahu vyhľadávať spojenia či priateľstvá, ktoré môžu byť pre nich únikom od myšlienok či práce, a vyhľadávajú spoločné zážitky. V stresových situáciách sú však nevrlí a nedokážu pochopiť cítenie ostatných.[14]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c "Logik" osobnosť [online]. 16Personalities, [cit. 2021-03-10]. Dostupné online.
 2. KIRSEY, David West. Please Understand Me: An Essay on Temperament Styles. [s.l.] : [s.n.], 1978. Dostupné online. ISBN 978-0-935-65202-4. S. 8, 204. (angličtina)
 3. The 16 MBTI® Types [online]. The Myers & Briggs Foundation, [cit. 2021-03-10]. [www.myersbriggs.org/my-mbti-personality-type/mbti-basics/the-16-mbti-types.asp Dostupné online.] (angličtina)
 4. CHERRY, Kendra; MORRIN, Amy. INTP: The Thinker (Introverted, Intuitive, Thinking, Perceiving) [online]. VeryWellMind, 17.06.2019, [cit. 2021-03-10]. Dostupné online. (angličtina)
 5. Myers Briggs Statistics [online]. Statistic Brain, 24.9.2017, [cit. 2021-03-10]. Dostupné online. Archivované 2021-03-03 z originálu. (angličtina)
 6. GANIN, Sergei. How to convert MBTI® type to Socionics type [online]. 14.04.2007, [cit. 2021-03-10]. Dostupné online. (angličtina)
 7. BUKALOV, Aleksandr. Соционика, типологииюнга и майерс-бриггс:сходства и различия [online]. Международный институт соционики, 1998, [cit. 2021-03-10]. Dostupné online. (ruština)
 8. LYTOV, Dmitri; LYTOVA, Marianna. Introduction into Socionics (draft): Part 1 [online]. 01-2005, [cit. 2021-03-10]. Dostupné online. (angličtina)
 9. a b Keirsey, David. Please Understand Me II: Temperament, Character, Intelligence. Del Mar, CA : Prometheus Nemesis Book Company, 1998. ISBN 1-885705-02-6. S. 205. (angličtina)
 10. a b c Barron-Tieger, Barbara; Tieger, Paul D.. Do What You Are. Boston : Little, Brown, 1995. ISBN 0-316-84522-1. (angličtina)
 11. BRIGGS-MYERS, Isabel; MCCAULLEY, Mary H.; MYERS, Naomi L.. MBTI Manual (A guide to the development and use of the Myers Briggs type indicator). 3rd ed #6111. vyd. [s.l.] : Consulting Psychologists Press, 1998. ISBN 978-0891061304. (angličtina)
 12. Portrait of the Architect [online]. [Cit. 2008-10-13]. Dostupné online. Archivované 2010-10-30 z originálu. (angličtina)
 13. a b The Personality Database [online]. Personality Database, [cit. 2021-03-13]. Dostupné online. (angličtina)
 14. BERENS, Linda; NARDI, Dario. Understanding Yourself and Others: An Introduction to the Personality Type Code. [s.l.] : InterStrength Press, 2004. ISBN 978-0966462425. (angličtina)