Katarína Kerekesová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Katarína Kerekesová
slovenská animátorka, režisérka, výtvarníčka a ilustrátorka
Narodenie21. apríl 1974 (48 rokov)
Žilina, ČSSR
BydliskoVištuk, Slovensko
ManželPeter Kerekes
DetiEster, Vera
Odkazy
Webstránkafoolmoonfilm.com

Katarína Kerekesová (* 21. apríl 1974, Žilina) je slovenská animátorka, režisérka, výtvarníčka a ilustrátorka. Je manželkou dokumentaristu Petra Kerekesa. V posledných rokoch je známa najmä ako tvorca televízneho večerníčka Mimi a Líza a spoluautorka rovnomennej ilustrovanej detskej knihy, ktorej hlavnou hrdinkou je nevidiace dievčatko.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1993 – 1999 študovala na katedre animovanej tvorby na VŠMU v Bratislave. V roku 2009 si založila produkčnú spoločnosť Fool Moon. So svojím manželom má dve dcéry Ester a Veru, žijú v obci Vištuk neďaleko Modry.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Katarína Kerekesová v priebehu svojej tvorby vystriedala mnoho animátorských techník od kresby cez plôškovú animáciu po využitie bábok. Jej oceňovaný študentský film Milenci bez šiat spája zábery zo 16 milimetrovej kamery s úspornou, hravou kresbou. Režisérkine dva najznámejšie tituly – absolventský Pôvod sveta a hudobná melodráma Kamene spája technika využitia bábok. Oba, na pomery slovenského animovaného filmu, megalomanské projekty sú technicky veľmi náročné a vyžadovali si viac rokov na realizáciu a zložitú prácu na tvorbe bábok. Pôvod sveta využíva bábky veľkých rozmerov, ktoré tvorcovia záber po zábere oživili v exteriéri púšte. Naopak, snímka Kamene bola natáčaná v štúdiu a využíva malé, asi 20 centimetrové bábky, ktoré sú náročné na manipuláciu. Na tvorbe bábok – ich kostier, oblečenia aj hlavičiek Kerekesová spolupracuje s výtvarníkmi a scénografmi. Zatiaľ posledný projekt, Mimi a Líza je animovaný digitálne a vyznačuje sa pestrofarebnou, lyrizujúcou estetikou.

Študentské filmy[upraviť | upraviť zdroj]

Počas štúdia zrealizovala niekoľko školských cvičení a pracovala na spoločnom projekte študentov VŠMU Kroky, skoky, roky (1995). Jej ďalší študentský film, Milenci bez šiat, na ktorom režijne a scenáristicky spolupracovala s Petrom Kerekesom, spája animáciu s hraným filmom. Desaťminútový film bez pomoci dialógov rozpráva príbeh o nemožnosti spolužitia muža a ženy z dvoch svetov. Okrem ceny za najlepší animovaný film na študentskom festivale Áčko získal film Milenci bez šiat ocenenia na festivaloch v Győri, Krakówe a Tel Avive a bol uvedený na mnohých ďalších.

Absolventským filmom Kataríny Kerekesovej na VŠMU je snímka Pôvod sveta, na ktorom pracovala od roku 1997 až do jeho uvedenia v roku 2002. Dvadsaťminútový kombinovaný film hovorí o zrode sveta a človeka a je nakrútený na motívy brazílskej mytológie. Film bol nakrútený pomocou bábok a techniky pixilácie v priestoroch opustenej pieskovej bane na Záhorí. Okrem Petra Kerekesa na filme spolupracovali výtvarníci Vlado Král a Martin Snopek, za kamerou stál Peter Hudák. Pôvod sveta získal na MFF Art Film v roku 2003 cenu Igric „za priekopnícke dielo v slovenskom animovanom filme“ a tak isto aj Cenu slovenskej filmovej kritiky za ostatnú audiovizuálnu tvorbu. Nasledovali ďalšie ocenenia vo Francúzsku a Egypte a účasť na mnohých zahraničných filmových festivaloch.

Kamene[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2011 mal na MFF Art Film premiéru režisérkin ďalší film Kamene. Animovaná bábková snímka prináša príbeh ženy, ktorá prichádza za mužom do kameňolomu, kde sa tak stretávajú dva svety – mužský a ženský. Aby sa k tomu druhému svetu priblížila, pristupuje hlavná hrdinka na mužské zákony. Kamene sú hudobná melodráma, libreto vzniklo na základe poézie Mily Haugovej. Autorom hudby je skladateľ Marek Piaček, ktorý spolupracoval aj na viacerých filmoch Petra Kerekesa. Inšpiráciou pri tvorbe mu bola klasická hudba Stravinského či Glassa, ako aj breakcore a elektronická hudba Venetian Snares. Na výrobe bábok sa podieľal Ondřej Zika, Tatiana Šulíková a Ivana Šebestová. Proces výroby filmu trval päť rokov, vrátane náročnej obrazovej a zvukovej postprodukcie.

Snímka Kamene bola uvedená do kín v rámci Projektu 100 a zároveň ako predfilm k Švankmajerovmu Přežít svůj život. Na Slovensku získal film Národnú filmovú cenu Slnko v sieti, cenu Igric za animovanú tvorbu a ocenenie Slovenský film roka internetového portálu Kinema.sk. V zahraničí sa Kameňom darilo tiež, získali ocenenia na medzinárodných filmových festivaloch v sýrskom Damasku, Aténach aj na festivaloch animovaných filmov v Taliansku a Španielsku.

Mimi a Líza[upraviť | upraviť zdroj]

Zatiaľ posledným dokončeným projektom Kataríny Kerekesovej je detský animovaný večerníček Mimi a Líza, kde pôsobí ako režisérka, producentka a spoluscenáristka. Seriál s trinástimi epizódami vznikol v koprodukcii s RTVS a súbežne s ním vyšla aj kniha na motívy rozprávok zo seriálu a sedem rozhlasových príbehov o Mimi a Líze. Príbeh rozpráva o dvoch dievčatkách, nevidiacej Mimi a vidiacej Lízy, ktoré sa však obidve pozerajú a spoločne vidia. Pritom odhaľujú tajomstvá skryté vo svojom najbližšom okolí a navzájom si pomáhajú prijímať nielen svoje odlišné vnímanie sveta, ale aj realitu ako takú.

Na seriáli aj knihe sa scenáristicky okrem Kerekesovej podieľala Katarína Moláková a Alexandra Salmela. Spoluautorkou knižných ilustrácií je Ivana Šebestová a výtvarným spolupracovníkom pri animácii je Boris Šíma. Sedemminútové diely seriálu vznikajú technikou digitálne spracovanej plôškovej animácie, realizácia jedného trvá približne tri mesiace. Mimi a Líza sa zúčastnili mnohých zahraničných festivaloch venovaných animovanému filmu a získali prvé miesto za najlepší animovaný televízny seriál na festivale v gruzínskom Tofuzi. Na Slovensku získala kniha rozprávok ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013 v kategórii Literatúra pre deti a mládež.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1995Kroky, skoky, roky (študentský film)
 • 1996Milenci bez šiat (študentský film)
 • 1996Mucha (študentský film)
 • 2002Pôvod sveta
 • 2010Kamene
 • 2011Mimi a Líza (TV seriál)

Knižná tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2008Čarodejník z krajiny Oz (ilustrácie)
 • 2013Mimi a Líza (spoluautorka textu aj ilustrácií)

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2003 – cena IGRIC za rok 2002 v kategórii animovaná tvroba za film Pôvod sveta (réžia) [2]
 • 2011 – cena IGRIC za rok 2010 v kategórii animovaná tvroba za film Kamene (réžia) [2]
 • 2014 – cena IGRIC za rok 2013 v kategórii animovaná tvroba za seriál Mimi a Líza (námet, réžia a výtvarné stvárnenie) [2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. FAJNEROVÁ, Lucia. Katarína Kerekesová: Aj nevidiace deti majú obľúbené farby. pravda.sk (Bratislava: Perex), 2013-12-23. Dostupné online [cit. 2016-09-23]. ISSN 1336-197X.
 2. a b c Filmy ocenené IGRICOM 1967 – 2016 [online]. Bratislava: igric.sk, [cit. 2016-09-23]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

 • Jaremková, Mariana: Stvorenie sveta. In: Film.sk, roč. 7, č. 1, 2006, s. 12.
 • Jurkovičová, Jana: Magická pušť nášho filmu je na Záhorí. In: SME, roč. 11, č. 1, 2003, s. 21.
 • Pavlíková, Veronika: Niekedy sme za deň spravili iba štyri sekundy. SME, roč. 18, č. 92, 2010, s. 23.