Koválov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:51, 3. september 2013, ktorú vytvoril TeslaBot (diskusia | príspevky) (wl. disambig (obec, región), drob.)
Koválov
obec
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Trnavský kraj
Okres Senica
Nadmorská výška 210 m n. m.
Súradnice 48°42′20″S 17°16′53″V / 48,705556°S 17,281389°V / 48.705556; 17.281389
Rozloha 13,62 km² (1 362 ha) [1]
Obyvateľstvo 684 (31. 12. 2023) [2]
Hustota 50,22 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1392
Starosta Pavol Kuba[3] (KDH)
PSČ 906 03 (pošta Smrdáky)
ŠÚJ 504475
EČV (do r. 2022) SE
Tel. predvoľba +421-34
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Map
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Koválov
Webová stránka: kovalov.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:
Demonym: Koválovčan[4]

Koválov je obec na Slovensku v okrese Senica. V obci je rímskokatolícky kostol sv. Ondreja z roku 1561 a kaplnka sv. Anny z roku 1846. V obci pôsobí dychová hudba a akordeónové kvinteto.

Polohopis

Koválov so 650 obyvateľmi. Koválov - malá dedinka na západnom Slovensku, vzdialená 10 km od okresného mesta Senica, susediaca so známymi kúpeľmi Smrdáky - 2 km , susednou obcou Dojč - 3 km, od známeho pútnického miesta Šaštín -13 km. Celý chotár je vŕškovitý, len malá časť je rovinatá, nadmorská výška 213 m, treťohorné íly a piesky s nánosmi štvrtohornej spraše, čiastočne viatych pieskov, hnedozemná úrodná zem, okraj tzv. „viedenskej panvy“, ochranné pásmo kúpeľov Smrdáky v časti za ihriskom. Na severe a juhu listnatý les. Na cintoríne a v okolí kaplnky sv. Anny tzv. storočné lipy. Veľa zelene stromov a parkov.

História

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1392, príslušenstvo hradu Branč, neskoršie od polovice 15. storočia patril k šaštínskemu panstvu. Prevažná väčšina obyvateľov boli roľníci. Potočná radová dedina. Kostol katolícky sv. Ondreja, ktorý tvorí i obecný znak. Pôvodne neskorogotický z prvej polovice 16. storočia, spomínaný v roku 1561, v 18. stor. barokizovaný a koncom 19. stor. obnovený. V 50.-tých rokoch 20. stor. postavený nový kostol k pôvodnej veži. Za obcou kaplnka sv. Anny z roku 1547 a v roku 1785 prestavaná v barokovo-klasickom štýle, zrekonštruovaná v roku 1991, so vzácnymi plastikami sv. Jozefa a sv. Joachima z konca 18. storočia. V obci sú 3 kamenné sochy sv. Florián - rokokový štýl z polovice 18. stor., svätec -klasicistický štýl z konca 18. stor. a Pieta z pol. 19. stor. Pred kostolom ľudový kríž kamenný z roku 1873.

Podľa ústneho podania názov obce vznikol takto: Za dávnych čias na mieste terajšej obce boli pasienky, kde sa pásaval dobytok, voda pre napájanie v kamennom válove po maďarsky kovalo, podľa tohto maďarského slova vznikol názov obce. Iná verzia je, že názov vznikol z pôvodného osídlenia poľskými kováčmi kovale. Taktiež sa povráva, že rodina pána Kovala vlastnila na konci dediny, smerom k vinohradom pramene vody, ktorú predávali ostatným obyvateľom v nižšie položenej časti. Spomí¬najú sa i dve časti obce - Veľké Kovalovo a Ondrejská Lehota, medzi ktorými bol asi l km dlhý les, ktorý už neexistuje, v roku 1523 bol objavený "promontórium" -vínorodý svah. Naše víno chutilo i Márii Terézii. Naši vinohradníci postavili kaplnku sv. Urbana - patróna vinohradníkov, kde každoročne býva krátka pobožnosť, opekačka a dobré vínko. Každé dva roky "koštujú víno" zo širokého okolia a v kultúrnom dome zakončia tanečnou zábavou. V obci máme i malé kapličky sv Ambrósa - patróna včelárov a sv. Huberta - patróna poľovníkov. Najstaršia cirkevná matrika je z r. 1785. V roku 1885 bol založený dobrovoľný hasičský zbor, v roku 1920 TJ OROL, v roku 1902 potravné družstvo, v r. 1930 dychová hudba, v r. 1932 spevokol, ktorý spieval staré ľudové piesne upravené až trojhlasne, ktoré nacvičil učiteľ Eugen Lehotaj, v r. 1997 Koválovské akordeónové kvinteto.


Významné osobnosti

  • Servílius Vaniša, zomrel r. 1806 v Koválove, člen Tovarišstva z Bernolákovského hnutia, šíril úctu a lásku k národu, materinskej reči a bol šíriteľom osvety medzi pospolitým ľudom.
  • Tichomír Milkin, vlastným menom Ján Donoval, farár, básnik, spisovateľ a autor známych piesní: "Bože čos ráčil slovenskému ľudu", "Znej pieseň srdcom lásky". Bol skromný a miloval tichý život.
  • Profesor ThDr. PhDr. Štefan Vragaš, nar. 2.2.1929, spoluautor päťzväzkového "Slovníka slovenského jazyka", preložil knihu o živote sv. Cyrila a sv. Metoda, prekladal do slovenčiny náboženskú literatúru, najnovšia kniha V službe ducha. Rád sa vracia do svojho rodiska, v súčasnosti prednáša na UK Bratislava - Rímskokatolícka a cyrilo-metodská bohoslovecká fakulta.
  • František Repa - učiteľ hudby, zakladateľ dychovej hudby Koválanka, z obyčajných chlapcov, ktorí nepoznali noty, bolo ich 45, cvičili i u neho v pivnici. Dodnes dychová hudba Koválanka účinkuje na pohreboch. Je autorom knihy Základy cimbalovej hudby.
  • Anna Hadravová, rod. Poláková - operná speváčka, bývalá sólistka opery SND v Bratislave, ktorá piesne nášho kraja zaspievala a s pýchou spomenula i náš kedysi veľmi známy spevokol v cudzine, či už v krajinách Európy, v Amerike, Kanade. Rada občas príde do svojho rodiska, žije so svojím manželom vo Viedni.
  • Vladimíra Jelínková, rod. Balážová - speváčka ľudových piesní, žije v Nemecku.

Súčasnosť

V minulosti bol Koválov neupravený so starými domami, prašnými cestami, veľa blata a z tohto obdobia pochádza i známa pieseň. Koválané, Koválané máte domy poválané. V súčasnosti je Koválov modernou, dynamicky sa rozvíjajúcou obcou, je plynofikovaný, má vybudovaný obecný vodovod, sú tu postavené krásne domy, upravené priestranstvá, veľa zelene, Kultúrny dom, Dom smútku, Materská škola, ZŠ l-4.ročník, malé fittnesko s posilovňou, Destký raj, Poľnohospodárske družstvo, súkromná píla i súkromní podnikatelia. Za všetkými dobrými výsledkami sú naši pracovití obyvatelia, ktorí sa zaslúžili o dnešný pekný Koválov. Zato im všetkým patrí srdečné poďakovanie.

Svoju pozornosť našej obci venovala i známa osobnosť Záhoria - profesorka PhDr. Eva Fordinálová CSc vo svojej básnickej zbierke Vôňa Záhoria básňou Koválovské zimné nokturno

Nad vŕškom suätej Anny
tisícky hviezd sa vyroja.
schádzajú sa tu nad nim
z celého neba Záhoria.
A ak by ešte bolo málo -
u nebesiach proti temnú zím,
kováči iba pre Koválov
kovali hviezdy z kovadlín.
Gejzír hviezd, túžob mnoho
- žiadne však pre mňa nehoria.
Koválov, vale, zbohom,
šíaslne ži v dlani Záhorial
Kto príde len v dobrom, je naším hosťom.

Referencie

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2024-03-28, [cit. 2024-04-10]. Dostupné online.
  3. Zoznam zvolených starostov obcí, mestských častí a primátorov miest vo voľbách do orgánov samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2010-11-28. Dostupné online.
  4. JÚĽŠ. Koválovčan v slovníkoch JÚĽŠ [online]. Bratislava: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV. Dostupné online.