Lee Archer (pilot)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lee A. Archer, Jr.
Lee Archer
Osobné informácie
ŠtátUSA
Narodenie6. september 1919
Yonkers, New York, USA
Úmrtie27. január 2010 (90 rokov)
Manhattan, New York, New York, USA
Zostrely
Potvrdené zostrely4 (4× Bf 109G)
Vyznamenania
Záslužný letecký kríž
Medaila za záslužnú službu
Letecká medaila (9×)
Letecká pochvalná medaila (2×)
Zlatá medaila Kongresu
Odkazy
Spolupracuj na Commons Lee Archer

Lee Andrew „Buddy“ Archer, Jr. (* 6. september 1919, Yonkers – † 27. január 2010, Manhattan) bol americký stíhací pilot, príslušník 332. stíhacej skupiny, všeobecne známej ako Letci z Tuskegee, počas druhej svetovej vojny. Bol jedným z prvých afroamerických vojenských letcov v Leteckom zbore Armády Spojených štátov (United States Army Air Corps, USAAC), Letectve Armády Spojených štátov (United States Army Air Forces, USAAF) a neskôr Vzdušných silách Spojených štátov (United States Air Force, USAF), pričom nakoniec dosiahol hodnosť podplukovníka (lieutenant colonel).

Počas druhej svetovej vojny Archer odlietal 169 bojových letov a oficiálne mu boli priznané zostrely štyroch nepriateľských lietadiel.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Mladosť[upraviť | upraviť kód]

Lee Archer sa narodil 6. septembra 1919 v Yonkers v štáte New York Lee Andrewovi Archerovi, Sr. a Mae Piper Archerovej. Už ako teenager bol fanúšikom lietania a keď s rodinou žil v Saratoga Springs v štáte New York, trávil veľa času na miestnom letisku. Vo voľnom čase sa zaoberal aj čítaním leteckých časopisov a stavaním modelov lietadiel. Potom vyrastal v newyorskej štvrti Harlem a navštevoval strednú školu DeWitt Clinton High School v Bronxe. Po strednej škole sa prihlásil na New York University a po jej úspešnom absolvovaní vstúpil v novembri 1941 do armády v nádeji, že sa stane pilotom. Americká armáda v tom čase neakceptovala černošských pilotov, a preto bola Archerovi pridelená práca telegrafistu a terénneho špecialistu na sieťovú komunikáciu v Georgii.[1] Po zmene armádnej politiky bol prijatý do výcvikového programu pre čiernych letcov na armádnom letisku Tuskegee v Alabame, ktorý ukončil ako prvý vo svojej triede a ako jeden z iba 994 čiernych vojnových pilotov, ktorí absolvovali výcvik v Tuskegee.[2][3] Dňa 28. júla 1943 mu bola pridelená hodnosť podporučíka (second lieutenant).[4]

Druhá svetová vojna[upraviť | upraviť kód]

Lee Archer pózuje pri stíhačke P-51C Mustang
P-51C-10-NT Mustang (pomenovaný „Ina The Macon Belle“), na ktorom lietal Lee Archer

Archer bol pridelený k 302. stíhacej peruti v rámci 332. stíhacej skupiny, s ktorou bol bojovo nasadený v Taliansku. Do Tarentu prišli v poslednom januárovom týždni roku 1944. Jednotka bola v tom čase vyzbrojená stíhačkami P-39 Airacobra, následne prezbrojená na výkonnejšie P-47 Thunderbolt a nakoniec na P-51 Mustang. Prirodzene talentovaný pilot Lee Archer si aj počas bojových letov veľmi dobre rozumel s kolegom od perute kapitánom Wendellom O. Pruittom. Stíhači sa stali známi ako „Gruesome Twosome“ (Strašná dvojica).

Dňa 18. júla 1944 sprevádzalo 66 stíhačiek P-51 Mustang 332. stíhacej skupiny bombardéry B-17 Flying Fortress 483. bombardovacej skupiny počas náletu na leteckú základňu Memmingen v Nemecku. V následnej leteckej bitke sa nemeckým stíhačom podarilo zostreliť 15 B-17. Piloti 332. stíhacej skupiny si nárokovali celkovo dvanásť zostrelov nepriateľských stíhačiek (desať Messerschmittov Bf 109G a dva Focke-Wulfy Fw 190). Úspešným bol aj Lee Archer, pre ktorého znamenal zostrel Bf 109G prvé vzdušné víťazstvo.

V auguste 1944 bol Archer povýšený do hodnosti nadporučíka (first lieutenant). Bojovo lietal aj nad územím dnešného Česka, Slovenska, Rakúska, Maďarska a južného Poľska. Najúspešnejším sa pre neho stal 12. október 1944. Uprostred leteckej bitky nad jazerom Balaton sa Lee Archerovi podarilo zostreliť tri Bf 109G Letectva Maďarskej kráľovskej armády v súbojoch, ktoré trvali len 10 minút.[4]

Archer bol omylom považovaný za prvého afroamerického pilota, ktorý získal stal leteckým esom, čiže zostrelil minimálne päť nepriateľských lietadiel. Počas vojny Archer tvrdil, že zostrelil štyri lietadlá, ktoré mu boli aj oficiálne potvrdené. Po vojne sa hovorilo, že on a ďalší pilot tvrdia, že dosiahli aj piate vzdušné víťazstvo, čo je však v rozpore s vojnovými záznamami.[5]

Celkovo odlietal 169 bojových letov (sprievody bombardérov, prieskumné lety a hĺbkové útoky na pozemné ciele) a zostrelil jeden Bf 109G Luftwaffe a tri Bf 109G Letectva Maďarskej kráľovskej armády. Počas hĺbkových útokov na pozemné ciele zničil aj šesť lietadiel na zemi a niekoľko lokomotív, automobilov a riečnych člnov.[4]

V januári 1945 sa vrátil do USA, pričom zistil, že v americkej spoločnosti sa nič nezmenilo. „Odlietal som 169 bojových letov, pričom väčšina pilotov lietala 50,“ povedal Archer pre Chicago Tribune v roku 2004. „Keď som sa vrátil do Štátov a vystupoval z člnu na mólo, bol tam ukazovateľ, na ktorom bolo vyznačené: ‚Farební vojaci vpravo, Bieli vojaci vľavo‘.“[2]

Povojnová kariéra[upraviť | upraviť kód]

Lee Archer v roku 2003

Archer zostal v ozbrojených silách aj po vojne, keď boli v roku 1947 Vzdušné sily Armády Spojených štátov (United States Army Air Forces) reorganizované na súčasné Vzdušné sily Spojených štátov (United States Air Force). Niekoľko bojových letov odlietal aj počas kórejskej vojny.[4] Potom sa stal diplomatickým dôstojníkom na Vrchnom veliteľstve spojeneckých síl v Európe (Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE) a následne náčelníkom hlavného štábu Južného veliteľstva Vzdušných síl Spojených štátov (U.S. Air Force Southern Command) v Paname. Do výslužby odišiel v hodnosti podplukovníka (lieutenant colonel) v roku 1970.

Neskorší život[upraviť | upraviť kód]

Po odchode z armády Archer nastúpil do spoločnosti General Foods vo White Plains v štáte New York, kde sa stal jedným z prvých čiernych viceprezidentov hlavnej americkej spoločnosti. Počas pôsobenia u tejto spoločnosti tu viedol aj svoju dcérsku spoločnosť pre investície do malých podnikov, North Street Capital Corporation, ktorá obsluhovala klientov ako Essence Communications a Black Enterprise Magazine. V roku 1987 pomohol vybudovať konglomerát TLC Beatrice a v tom istom roku založil podnik rizikového kapitálu Archer Asset Management.[6] Archer dlhý čas býval v New Rochelle v štáte New York.

V októbri 2005 navštívil spolu s ďalšími dvomi Tuskegee veteránmi, Georgeom Watsonom a Jamesom A. Shepherdom, leteckú základňu Balad v Iraku, aby sa stretli so 700 vojakmi z 332. leteckého expedičného krídla, nástupníckej jednotky bývalej 332. stíhacej skupiny.

V apríli 2009 bol vybraný ako poradca pre film Georgea Lucasa Red Tails.[7] Lee Archer zomrel 27. januára 2010 vo veku 90 rokov na srdcové komplikácie v nemocnici na Manhattane v New Yorku.[1] Dňa 12. februára 2010 bol pochovaný na Arlingtonskom národnom cintoríne (Arlington National Cemetery) v štáte Virgínia.

Manželka Lee Archera, Ina Burdellová, zomrela v roku 1996. Zanechali po sebe troch synov, jednu dcéru a štyri vnučky.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b Lt. Col. Lee Archer, Tuskegee Airman, passes [online]. archive.is, 2013-02-21, [cit. 2018-10-29]. Dostupné online.
  2. a b GOLDSTEIN, Richard. Lee A. Archer Jr., Tuskegee Fighter Pilot, Dies at 90 [online]. nytimes.com, 2010-02-03, [cit. 2018-10-29]. Dostupné online.
  3. Lieutenant-Colonel Lee Archer [online]. telegraph.co.uk, 2010-01-29, [cit. 2018-10-29]. Dostupné online.
  4. a b c d Tuskegee Airman Top Gun Lt. Lee "Buddy" Archer [online]. archive.is, 2013-02-03, [cit. 2018-10-29]. Dostupné online.
  5. CBS News Logo [online]. cbsnews.com, [cit. 2018-10-29]. Dostupné online.
  6. Dealbook. Lee A. Archer, Ace Tuskegee Airman and V.C., Dies [online]. dealbook.nytimes.com, 1264759524, [cit. 2018-10-29]. Dostupné online.
  7. Lee A. Archer Jr. Obituary [online]. obits.lohud.com, [cit. 2018-10-29]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]