Preskočiť na obsah

Pat & Mat

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pat & Mat
Slovenský názov Pat & Mat
Žáner animovaná rozprávka
Námet Lubomír Beneš
Vladimír Jiránek
Scenár Lubomír Beneš
Jiří Kubíček
Vladimír Jiránek
Vladimír Goldmann
Vendulka Čvančarová
Marek Beneš
Miroslav Kuchař
Karel Žalud
Edgar Dutka
Vlasta Pospíšilová
Břetislav Pojar
Jan Chvojka
Ladislav Pálka
Milan Šebesta
Pavel Marek
David Filcík
Réžia Lubomír Beneš
Marek Beneš
František Váša
Ladislav Pálka
Vlasta Pospíšilová
Milan Šebesta
Josef Lamka
Titulná pieseň Luboš Fišer (1.epizóda)
Petr Skoumal (2.-91.epizóda)
Zdeněk Zdeněk (92.-130.epizóda)
Krajina Česko-Slovensko
Česko
Slovensko
Počet častí 130
Produkcia
Dĺžka časti 6 - 9 minút
Produkčná spoločnosť Krátky film Praha
AIF Studio
Patmat film s.r.o.
Ateliéry Bonton Zlín
Distribútor Krátký film Praha
AIF Studio
Patamat film s.r.o.
Vysielanie
Pôvodné 12. august 1976 – súčasnosť
ČST
ČT
STV
Formát obrazu 4:3
16:9

Pat & Mat alebo Pat a Mat alebo ...A je to! je česko-slovenský a neskôr český animovaný televízny seriál o dvoch nezručných majstroch – Patovi a Matovi. Vytvorili ich režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. Prvé epizódy pôvodného seriálu s názvom ...A je to! vznikli v pražskom Krátkom filme pre Slovenskú televíziu Bratislava. Ďalšie epizódy vznikali neskôr už pod názvom Pat & Mat (respektíve Pat a Mat). Do roku 2020 bolo uvedených 130 epizód, ktoré boli predané viacerým televíznym staniciam vďaka nevyskytujúcim sa dialógom.

V každej epizóde sa Pat a Mat snažia vyriešiť nejaký problém. Používajú pri tom rôzne, obvykle nevhodné nástroje a postupy, čo vedie k ešte väčším problémom. Problém nakoniec dvojica vyrieši najneefektívnejším spôsobom.

Pat je oblečený do žltého trička, na hlave má modrú rádiovku.[1][2] Vždy vymýšľa rôzne spôsoby a metódy práce (zvyčajne nevhodné), a preto sa väčšinou skončia katastrofou. Našťastie, ale nie je na to sám, vždy mu príde na pomoc jeho priateľ Mat, ktorý nosí červené tričko a čiapku s brmbolcom.[3][4] Pri ich spoločnom riešení obyčajného problému sa stáva vtipná príhoda.

Pat a Mat sú nerozluční priatelia a nikdy sa na seba nehnevajú ani vo chvíli, keď sa im práca nedarí. Vždy optimisticky naladení s novým elánom sa púšťajú do práce znovu a znovu.

Humor, ktorý je využitý v príbehoch, nie je samoúčelný. Je návodom k optimistickému prístupu k životu. Pat a Mat sa síce dostávajú do ťažkých situácií, ale nikdy sa nevzdávajú, pokiaľ sa problém nejakým nápaditým spôsobom nevyrieši.[5] Pozitívne sú taktiež ich reakcie na chyby toho druhého – vždy iba zavrtia hlavou bez akýchkoľvek výčitiek.

K seriálu neodmysliteľne patrí aj jeho zvučka, ktorú zložil Petr Skoumal.[6] Zvučka obsahuje iba ústrednú melódiu a zvuk fúkacej harmoniky.

Dvojica Pat a Mat sa prvýkrát objavila 12. augusta 1976 v krátkom filme Kuťáci (Kutilovia),[7] ktorý bol zároveň pilotnou epizódou seriálu.

Vzápätí na to sa v duchu normalizácie tieto postavičky stali predmetom kádrovania – autorom bolo vyčítané ich nedostatočné „socialistické uvedomenie“ a „zámerný“ výber farieb tričiek, ktoré mali ironizovať politický konflikt medzi ZSSR (červená) a ČĽR (žltá).

Preto sa produkcie televízneho seriálu s názvom ...A je to! ujalo bratislavské štúdio Česko-slovenskej televízie, ktoré bolo vzdialenejšie od dosahu pražských cenzorov. Seriál sa však natáčal v pražskom Krátkom filme. Od druhej epizódy postavičky získali typické pokrývky hlavy a červené tričko Mata bolo zmenené na sivé.

V druhej polovici 80.rokoch vznikali ďalšie epizódy už pod novým názvom Pat & Mat priamo pre Krátky film Praha. Pôvodne postavičky mená nemali. Pri hľadaní mien pre obe postavy sa výtvarník a režisér Lubomír Beneš inšpiroval želaním detí, s ktorými sa rozprával na besedách. Deti sa tak začali hrať s výrazmi ako „patlal a matlal“ (v češtine) alebo šachovými výrazmi pat a mat (tieto šachové pojmy pochádzajú z perzštiny – پات a مات). Svoje mená Pat a Mat dostali v roku 1989, spočiatku pre zahraničnú distribúciu Krátkeho filmu. Od tej doby sa podľa nich volá celý seriál. Bábky nešikovných domácich majstrov získali aj svoju definitívnu podobu:

 • Pat je menší, tučnejší, na hlave má modrú rádiovku a nosí žlté tričko.
 • Mat je vyšší, chudší, na hlave má čiapku s bielym brmbolcom a nosí červené tričko.

Pôvodne seriál sa mal stať zábavou pre dospelých, ale stal sa populárnym aj u detí.

Keďže seriál bol vyrobený bez dialógov, mohol byť vysielaný po celom svete. Vysielal sa vo vtedajšom Česko-Slovensku, Švédsku, Sýrii, Iraku, Poľsko, vtedajšej Juhoslávii, Islande, Dánsku, Nemecku, Estónsku, Rakúsku, Švajčiarsku, Brazílii, Fínsku, Japonsku, Nórsku, Španielsku, Iráne, Maďarsku, Jordánsku, JAR, Južnej Kórey a v ďalších krajinách. V Holandsku boli postavy dabované hercami Kees Prinsom a Siem van Leeuwenom.[8][9] V Austrálii bol seriál súčasťou Kaleidoscope – týždennej polhodinovej prehliadky animovaných krátkych filmov na stanici SBS.

V Švajčiarsku detské televízne programy v nemčine skupiny Schweizer Fernshen zakázali vysielanie niektorých epizód pre výskyt veľkého množstva násilia, ktoré považovali za príliš nebezpečné.

V roku 1990 Lubomír Beneš založil svoje vlastné štúdio animovaného filmu AIF Studio v Prahe a v Zürichu (marketing, predaj a financie). V ňom vyrobil 14 epizód a všetkých 49 epizód štúdio začalo distribuovať na medzinárodnom trhu.

50. epizóda Karty[10] bola dokončená v roku 1998 niektorými členmi pôvodnej spoločnosti AIF Studio pripravovaná Lubomírom Benešom, ktorý začal s novým formátom seriálu. František Váša bol režisér, scenárista a animátor tejto epizódy. Epizóda Karty však vznikla po smrti Lubomíra Beneša bez súhlasu jeho dedičov. Kým táto neautorizovaná epizóda nebola v Česku nikdy odvysielaná ani zahrnutá na DVD, v zahraničí sa epizóda svojho uvedenia dočkala. Na rozdiel od predchádzajúcich epizód táto epizóda bola nafilmovaná vo formáte 16:9, bola trošku dlhšia (trvala 11 minút), s meniacimi sa výrazmi tvárí a bola nadabovaná. Postavy nahovoril český herec David Nykl.[11]

Pôvodný zámer bolo vyrobiť ďalšie epizódy novej série, možno tiež polhodinové epizódy a celovečerný film.[12] Avšak tieto projekty neboli zrealizované ako dôsledok rozpadu vzťahov medzi autormi epizód a tímom manažmentu z pražského AIF Studia po smrti Lubomíra Beneša. Nakoniec štúdio vyhlásilo bankrot. Len málo záberov z 50.epizódy bolo uverejnených na webových stránkach spoločností AIF Studio a Pat & Mat. Bývalý manažment vytvoril nové štúdio Animation People. Štúdio neskôr uvádzalo na internete krátke videá.

Marek Beneš, syn Lubomíra Beneša, založil vlastné štúdio – Patmat film. V rokoch 2002 až 2004 spoločnosť Ateliéry Bonton Zlín vyrobila ďalších 28 epizód, časť epizód pre nich pripravili štúdiá Anima a Patmat film.[13] Tieto epizódy už vyrábali iní autori, čiastočne aj iní animátori. Prvých 19 epizód uvádzajú ako názov seriálu Pat a Mat, ďalších deväť ako Pat a Mat se vracejí (Pat a Mat sa vracajú). V Českej televízii je všetkých týchto 28 epizód uvádzaných pod názvom Pat a Mat se vrací (Pat a Mat sa vracajú).

Od roku 2009 vznikali ďalšie epizódy pod názvom Pat a Mat na venkově (Pat a Mat na vidieku), ktoré natáčalo štúdio Patmat film[14] vo vysokom rozlíšení a formáte 16:9. Boli uverejňované najskôr na internete a až potom v televízii. 31. marca 2016 mal v českých kinách premiéru film Pat & Mat vo filme, ktorý vznikol spojením 10 dielov seriálu Pat a Mat na venkově (Pat a Mat na vidieku). V slovenských kinách mal tento film premiéru o týždeň neskôr – 7. apríla 2016. V roku 2018 vznikol podobným spôsobom aj film Pat & Mat: opäť v akcii.[15] Film mal premiéru v českých kinách 7. júna 2018 a v slovenských o dva týždne neskôr – 21. júna 2018. Tento film vznikol spojením 9 epizód zo seriálu Pat & Mat nás baví (Pat & Mat nás bavia).

Seriál bol vydaný aj na DVD. Na 9 diskoch je uvedených 85 epizód seriálu.

Je možné zakúpiť veľa hračiek pre deti s podobou tejto populárnej dvojice. Obľúbené sú taktiež hry – Rozprávkové hranie s Patom a Matom a ďalšie. Objavila sa tiež počítačová hra Pat & Mat.

Posledná kniha – Ivan Rössler: Pat & Mat ...A je to!, Praha: Fonia, 2012[16] bola tiež spracovaná ako audio CD so šiestimi príbehmi, ktoré nahovoril Pavel Zedníček.

Pat a Mat sa objavili tiež v reklamách – v Česku – napr. v kampani pre Českou podnikatelskou pojišťovnu.[17] Objavili sa aj v zahraničí: Slovensko (losy Tipos, súťaž firmy Sedita), Poľsko (aukčný server tablica.pl), Slovinsko (obchod pre majstrov Merkur)...

 • Producent: Katarína Morvai
 • Literárny scenár: Karel Žalud, Marek Beneš, Pavel Marek, Ladislav Pálka, Jiří Kubíček, Břetislav Pojar
 • Dramaturgia: Jiří Kubíček
 • Výtvarná predloha: Lubomír Beneš, Vladimír Jiránek
 • Výtvarník: Lubomír Beneš, Vladimír Jiránek
 • Výtvarná realizácia: Jan Bouzek, Vladimír Jiránek
 • Hudba: Petr Skoumal, Zdeněk Zdeněk
 • Zvuk: Robert Slezák, Ladislav Procházka
 • Scéna a rekvizity: David Filcík, Jan Műller, Eva Frázová
 • Spolupráca: Bohuš Blecha, Petr Janotka, Silvie Pacalová, Markéta Pinkavová, Ladislav Vlk, Kamil Mareš, Michal Baránek, Jaroslav Bezděk, Ondřej Zika, Věra Benešová, Radek Pluhař
 • Kamera: Vladimír Kolář, Jan Chvojka, Jan Műller, Zdeněk Krupa
 • Strih: Ivan Matouš, Gaia Vítková, Marie Zemanová
 • Animácia: Milan Šebesta, Cyril Podolský, Bedřich Glaser, David Filcík, Jan Smrčka, Ladislav Pálka
 • Produkcia: Petr Vali, Jana Raková, Milan Halousek, Zdeňka Čermáková
 • Technický scenár a réžia: Milan Šebesta, Marek Beneš, Vlasta Pospíšilová, Ladislav Pálka
 • Vyrobili: Patmat s.r.o. pre Ateliéry Bonton Zlín, a.s.
 • Spracovali: Laboratoře České Televize Praha, Filmové laboratoře Barrandov, a.s.

Typické prvky seriálu

[upraviť | upraviť zdroj]

V seriáli sa opakujú niektoré prvky, ktoré spolu dávajú svojrázny štýl celému seriálu.

Typické potrasenie si rúk

[upraviť | upraviť zdroj]

Keď Pat a Mat dosiahnu úspech, potrasú si rukami a súčasne na to urobia rázne gesto s lakťom ohnutým do pravého uhla. Väčšinou toto gesto je vidieť ku koncu príbehu.

Prekvapivý zvrat k horšiemu namiesto dobrého konca

[upraviť | upraviť zdroj]

V momente, keď po originálnych a väčšinou neefektívnych spôsobov prirodzene očakávame happy end, sa náhle dostaví prekvapivý zvrat k horšiemu. Príkladom je epizóda Maľovanie,[18] v ktorom po vybielení obývačky a následných úpravách rôznymi umeleckými motívmi kvôli zabudnutiu na kuracie mäso v rúre, je celá obývačka začiernená od dymu.

To platí najmä pre staré epizódy seriálu.

Optimistický prístup k problémom

[upraviť | upraviť zdroj]

Pat a Mat aj v najzúfalejších a katastrofických chvíľach často nešikovne a neefektívne sa stále snažia situáciu vyriešiť. Na žiadnu sebahoršiu situáciu nereagujú zlosťou alebo smútkom. Ich najnegatívnejšou reakciou je výraz zamyslenej tváre alebo poťukanie po čele. To je však často gestom nového nápadu.

Nikdy sa na seba nehnevajú

[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy sa pri činnosti vždy pozorne sledujú a nikdy neprejavujú pochybnosti i pri zrejme chybných pokusoch toho druhého v riešení problému. Keď sa ukáže, že sa situácia skutočne namiesto vyriešenia zhoršila, nikdy sa nehnevajú, iba zavrtia hlavou. Aj to pôsobí ako konštatovanie neúspechu namiesto negatívneho hodnotenia úsilia toho druhého. Existujú však výnimky, keď sa na seba postavy hnevajú, napríklad v epizóde Búdka[19] sa Mat na Pata nahnevá, lebo nepočkal na posunutie dosák, kvôli čomu rozrezal stôl. V epizóde Hrnčiari[20] sa Mat nahneval na Pata pre jeho neúspešné nápady pri výrobe hrncov. Nakoniec sa obaja vždy rýchlo udobria.

Postavy Pat a Mat na jednom zo zastavení 9. Jiříkovského pohádkového lesa (2008). Pôvodné postavy zo seriálu sú však iné: Pat má žlté tričko a modrú rádiovku a Mat má červené tričko.

Festivaly a ocenenia

[upraviť | upraviť zdroj]

· 1.miesto za najlepšiu animáciu pre TV seriály

· 2.miesto za najlepšiu animáciu bábkového filmu

 • Pat & Mat idú na dovolenku (Pat a Mat idú na dovolenou) – divadelné predstavenie podľa scenára Mareka Beneša.[21] Premiéra bola v roku 2012 v Prahe. Účinkujú v ňom Michal Dufek, Zdeněk Tomáš a Martin Sochor. Pat a Mat prejdú časť sveta (cesta vlakom, let lietadlom, let do vesmíru) a nakoniec zistia, že doma je najlepšie. Predstavenie sa hrá v pražských divadlách ako súčasť projektu Divadlo pohádek.
 • Patla a Matla – pantomimické divadelné predstavenie inšpirované rozprávkou. Premiéra bola v roku 2010 v Prahe. V súčasnosti sa už toto predstavenie nehrá.

Home media

[upraviť | upraviť zdroj]

Česká televízia vysiela väčšinu epizód v rámci relácie Večerníček, ale niektoré epizódy mali premiéru alebo sa vysielajú v rámci klasického programu. Typická dĺžka epizódy je približne 8 minút. V televízii sa seriál vysiela vždy v inom poradí, na DVD taktiež vydávané v rôznom poradí.

Vydanie na DVD

[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál bol už niekoľkokrát vydaný na DVD. Poradie epizód väčšinou nerešpektuje poradie vydania podľa dátumu vzniku.

Pôvodné vydanie v krabičke

[upraviť | upraviť zdroj]
 • Pat & Mat, AIF Studio, 1999
 • Pat & Mat 1, Centrum českého videa, 2001
 • Pat & Mat 2, Centrum českého videa, 2001
 • Pat & Mat 3, Centrum českého videa, 2001
 • Pat a Mat se vracejí 4, Centrum českého videa, 2003
 • Pat a Mat se vracejí 5, Centrum českého videa, 2004
 • Pat a Mat se vracejí 6, Centrum českého videa, 2006

Vydanie v papierovom obale

[upraviť | upraviť zdroj]

Rovnako pomenované tituly majú rovnaký obsah ako pri prvom vydaní na DVD. Titulný obrázok je tiež rovnaký. Na Slovensku tieto DVD obsahujú logo novín Plus jeden deň, ktoré pripravili toto vydanie ako svoju prílohu. Titul Pat & Mat Speciál vychádza po prvýkrát. Obsahuje však všetkých 10 epizód zo skoršieho nečíslovaného vydania Pat & Mat a štyri predtým nevydané epizódy. Kolekcia od North Video iba zabalila DVD z príloh novín do balíčku.

 • Pat & Mat 1, Šíp, 2007
 • Pat & Mat 2, Šíp, 2007
 • Pat & Mat 3, Šíp, 2007
 • Pat a Mat se vracejí 4, Šíp, 2007
 • Pat a Mat se vracejí 5, Šíp, 2007
 • Pat a Mat se vracejí 6, Šíp, 2007
 • Pat & Mat Speciál, Šíp, 2007
 • Pat a Mat 1-3 (kolekce 3 DVD), North Video, 2014
 • Pat a Mat 4-6 (kolekce 3 DVD), North Video, 2015
 • Pat a Mat 1-6 (kolekce 6 DVD), North Video, 2014

Nové vydanie v krabičke

[upraviť | upraviť zdroj]

Toto vydanie už má nové obrázky na obale a nové grafické prevedenie. Rovnako očíslované disky obsahujú rovnaké epizódy ako predtým (môžu byť však v inom poradí). Skorší titul Pat & Mat Speciál bol rozdelený na dve DVD – Pat & Mat 7 a Pat & Mat 8. Vyšli aj tituly Pat a Mat na venkově 9 (Pat a Mat na vidieku 9), Pat & Mat ve filmu (Pat & Mat vo filme) a Pat & Mat na venkově (Pat & Mat na vidieku), kde sa mnohé epizódy opakujú.

 • Pat a Mat 1, Bonton, 2012, len ako súčasť kolekcie 8 DVD
 • Pat a Mat 2, Bonton, 2012, len ako súčasť kolekcie 8 DVD
 • Pat a Mat 3, Bonton, 2012, len ako súčasť kolekcie 8 DVD
 • Pat a Mat se vracejí 4, Bonton, 2012, len ako súčasť kolekcie 8 DVD
 • Pat a Mat se vracejí 5, Bonton, 2012, len ako súčasť kolekcie 8 DVD
 • Pat a Mat se vracejí 6, Bonton, 2012, len ako súčasť kolekcie 8 DVD
 • Pat a Mat 7, Bonton, 2012
 • Pat a Mat 8, Bonton, 2012
 • Pat a Mat Kolekce 8 DVD, Bonton, 2012
 • Pat a Mat na venkově 9, Bonton, 2013
 • Pat a Mat 1, Magic Box, 2015
 • Pat a Mat 2, Magic Box, 2015
 • Pat a Mat 3, Magic Box, 2015
 • Pat a Mat se vracejí 4, Magic Box, 2015
 • Pat a Mat se vracejí 5, Magic Box, 2015
 • Pat a Mat se vracejí 6, Magic Box, 2015
 • Pat a Mat 7, Magic Box, 2015
 • Pat a Mat 8, Magic Box, 2015
 • Pat a Mat Kolekce 4 DVD 1-4, Magic Box, 2015
 • Pat a Mat Kolekce 4 DVD 5-8, Magic Box, 2015
 • Pat & Mat ve filmu, Magic Box, 2016
 • Pat & Mat na venkově, Magic Box, 2016
 • Pat a Mat znovu v akci, Magic Box, 2018
 • Pat & Mat nás baví, Magic Box, 2019
 • Pat & Mat: Zimní radovánky, Magic Box, 2019
 • Pat & Mat: Kutilské trampoty, Magic Box, 2020

Zoznam epizód

[upraviť | upraviť zdroj]
č. Rok výroby Český titul

(Slovenský v roku 1979-85)

Slovenský titul

(od 1985 iba preklad)

Režisér epizódy
Pilotná epizóda

produkcia: Filmové laboratoře Barrandov (Krátky film Praha, studio Jiřího Trnky), Praha

1 1976 Kuťáci Domáci majstri Lubomír Beneš
...A je to!

produkcia: Filmové laboratoře Barrandov (Krátky film Praha) pre Československú televíziu, Bratislava

2 1979 Tapety Tapety Lubomír Beneš
3 1979 Dielňa Dielňa Lubomír Beneš
4 1979 Koberec Koberec Lubomír Beneš
5 1979 Hojdacie kreslo Hojdacie kreslo Lubomír Beneš
6 1979 Obraz Obraz Lubomír Beneš
7 1979 Garáž Garáž Lubomír Beneš
8 1979 Svetlo Svetlo Lubomír Beneš
9 1981 Gramofón Gramofón Lubomír Beneš
10 1981 Gril Gril Lubomír Beneš
11 1982 Sťahovanie Sťahovanie Lubomír Beneš
12 1982 Voda Voda Lubomír Beneš
13 1982 Záhradka Záhradka Lubomír Beneš
14 1982 Maľovanie Maľovanie Lubomír Beneš
15 1982 Skokani Skokani Lubomír Beneš
16 1982 Krížovka Krížovka Lubomír Beneš
17 1983 Búdka Búdka Lubomír Beneš
18 1983 Veľké pranie Veľké pranie Lubomír Beneš
19 1983 Telocvičňa Telocvičňa Lubomír Beneš
20 1983 Raňajky v tráve Raňajky v tráve Lubomír Beneš
21 1983 Práčka Práčka Lubomír Beneš
22 1983 Dážď Dážď Lubomír Beneš
23 1984 Výlet Výlet Lubomír Beneš
24 1984 Vinári Vinári Lubomír Beneš
25 1984 Korčule Korčule Lubomír Beneš
26 1984 Klavír Klavír Lubomír Beneš
27 1985 Hrnčiari Hrnčiari Lubomír Beneš
28 1985 Porucha Porucha Lubomír Beneš
29 1985 Jablko Jablko Lubomír Beneš
Pat & Mat

produkcia: Filmové laboratoře Barrandov (Krátky film Praha)

30 1989 Klíč Kľúč Lubomír Beneš
31 1989 Nábytek Nábytok Lubomír Beneš
32 1990 Sekačka Kosačka Lubomír Beneš
33 1990 Generální úklid Veľké upratovanie Lubomír Beneš
34 1990 Střecha Strecha Lubomír Beneš
35 1990 Dveře Dvere Lubomír Beneš
Pat & Mat

produkcia: Studio AIF, Praha

36 1992 Sušenky Sušienky Marek Beneš
37 1992 Vrata Vráta Lubomír Beneš
38 1992 Cyklisti Cyklisti Lubomír Beneš
39 1992 Dlaždice Dlaždice Lubomír Beneš
40 1992 Parkety Parkety Lubomír Beneš
41 1992 Okap Odkvapová rúra Marek Beneš
42 1992 Kabriolet Kabriolet Lubomír Beneš
43 1994 Nehoda Nehoda Lubomír Beneš
44 1994 Kulečník Gulečník Lubomír Beneš
45 1994 Živý plot Živý plot Lubomír Beneš
46 1994 Trezor Trezor Lubomír Beneš
47 1994 Blatník Blatník Lubomír Beneš
48 1994 Modeláři Modelári Lubomír Beneš
49 1994 Windsurfing Windsurfing Lubomír Beneš
Epizóda nebola uvedená pre distribúciu
50 1998 Karty Karty František Váša
Pat a Mat, Pat a Mat se vracejí

produkcia: Ateliery Bonton, Zlín

51 2002 Puzzle Puzzle Marek Beneš
52 2003 Opékají špekáčky Opekajú špekáčiky Ladislav Pálka
53 2003 Opravují střechu Opravujú strechu Ladislav Pálka
54 2003 Černá bedýnka Čierna debnička Vlasta Pospíšilová
55 2003 Kolečka Kolieska Vlasta Pospíšilová
56 2003 Psí bouda Psia búda Milan Šebesta
57 2003 Natírají podlahu Natierajú podlahu Ladislav Pálka
58 2003 Skleník Skleník Marek Beneš
59 2003 Houpačka Hojdačka Marek Beneš
60 2003 Nezvaný návštěvník Nepozývaný návštevník Marek Beneš
61 2003 Bodygárdi Bodygardi Marek Beneš
62 2003 Natírají okna Natierajú okná Marek Beneš
63 2003 Velikonoční vajíčko Veľkonočné vajíčko Vlasta Pospíšilová
64 2003 Štíhlá linie Štíhla línia Vlasta Pospíšilová
65 2003 Automat Automat Marek Beneš
66 2003 Autodráha Autodráha Marek Beneš
67 2003 Akvárium Akvárium Marek Beneš
68 2003 Zavařují Zavárajú Ladislav Pálka
69 2003 Rogalo Rogalo Ladislav Pálka
70 2003 Vánočka Vianočka Milan Šebesta
71 2003 Stůňou Chorý Ladislav Pálka
72 2003 Fax Fax Josef Lamka
73 2003 Jahody Jahody Vlasta Pospíšilová
74 2004 Hrají golf Hrajú golf Ladislav Pálka
75 2004 Někam to zapadlo Niekde to zapadlo Vlasta Pospíšilová
76 2004 Kopají bazén Kopajú bazén Marek Beneš
77 2004 Věší krajinu Vešajú krajinu Marek Beneš
78 2004 Vánoční stromeček Vianočný stromček Marek Beneš
Pat a Mat na venkově

produkcia: Patmat film, Praha

79 2009 Postele Postele Marek Beneš
80 2011 Vodovod Vodovod Marek Beneš
81 2011 Papírový servis Papierový servis Marek Beneš
82 2011 Promítačka Premietačka Marek Beneš
83 2012 Vysavač Vysávač Marek Beneš
84 2012 Bazén Bazén Marek Beneš
85 2012 Podlaha Podlaha Marek Beneš
86 2013 Suchý strom Suchý strom Marek Beneš
87 2014 Pomerančová šťáva Pomarančová šťava Marek Beneš
88 2014 Rotoped Rotopéd Marek Beneš
89 2015 Kaktus Kaktus Marek Beneš
90 2015 Obkladačky Obkladačky Marek Beneš
91 2015 Sluneční clona Slnečná clona Marek Beneš
Pat a Mat nás baví

produkcia: Patmat film, Praha

92 2018 Včely Včely Marek Beneš
93 2018 Solární sekačka Solárna kosačka Marek Beneš
94 2018 Krtek Krtko Marek Beneš
95 2018 Plot Plot Marek Beneš
96 2018 Ucpaný komín Upchatý komín Marek Beneš
97 2018 Elektrárna Elektráreň Marek Beneš
98 2018 Skalka Skalka Marek Beneš
99 2018 Rodeo Ródeo Marek Beneš
100 2018 Kolotoč Kolotoč Marek Beneš
101 2018 Myčka Umývačka Marek Beneš
102 2018 Odpad Odpad Marek Beneš
103 2018 Schody Schody Marek Beneš
104 2018 Kamera Kamera Marek Beneš

Pat a Mat v zimě

produkcia: Patmat film, Praha

105 2018 Kalamita Kalamita Marek Beneš
106 2018 Vánoční světýlka Vianočné svetielka Marek Beneš
107 2018 Sauna Sauna Marek Beneš
108 2018 Betlém Betlehem Marek Beneš
109 2018 Stromeček Stromček Marek Beneš
110 2018 Dárky Darčeky Marek Beneš
111 2018 Silvestr Silvester Marek Beneš
112 2019 Novoroční přání Novoročné prianie Marek Beneš
113 2019 Bramborový salát Zemiakový šalát Marek Beneš
114 2019 Kapr Kapor Marek Beneš
115 2019 Perníková chaloupka Perníková chalúpka Marek Beneš
116 2019 Ledovka Poľadovica Marek Beneš
117 2019 Iglú Iglú Marek Beneš
Pat a Mat kutí

produkcia: Patmat film, Praha

118 2019 Palačinky Palacinky Marek Beneš
119 2019 Létající stroj Lietajúci stroj Marek Beneš
120 2019 Popcorn Popcorn Marek Beneš
121 2019 Nábytek Nábytok Marek Beneš
122 2019 Automyčka Autoumývačka Marek Beneš
123 2019 Sklizeň Žatva Marek Beneš
124 2019 Fotopast Fotopasca Marek Beneš
125 2020 Výroba ledu Výroba ľadu Marek Beneš
126 2020 Potrubní pošta Potrubná pošta Marek Beneš
127 2020 Barbecue Barbecue Marek Beneš
128 2020 Pizza Pizza Marek Beneš
129 2020 Pečou chleba Pečú chlieb Marek Beneš
130 2020 Garážová vrata Garážové dvere Marek Beneš

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
 1. Pat - Pat a Mat - POSTAVY.cz [online]. www.postavy.cz, [cit. 2020-06-17]. Dostupné online.
 2. Pat postava | Pohádkář.cz [online]. www.pohadkar.cz, [cit. 2020-06-17]. Dostupné online.
 3. Mat - Pat a Mat - POSTAVY.cz [online]. www.postavy.cz, [cit. 2020-06-17]. Dostupné online.
 4. Mat postava | Pohádkář.cz [online]. www.pohadkar.cz, [cit. 2020-06-17]. Dostupné online.
 5. Pat & Mat/...and that's it! series - More About [online]. www.patandmat.com, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online. Archivované 2017-11-14 z originálu.
 6. Dejte mi dva dny, Pata a Mata dodělám, plánoval před smrtí Skoumal [online]. iDNES.cz, 2014-09-28, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online.
 7. Pat a Mat: Kuťáci (1976) [online]. [Cit. 2018-08-27]. Dostupné online. (po česky)
 8. Animation technologies [online]. www.animation.cz, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online. Archivované 2017-05-29 z originálu. (po anglicky)
 9. Buurman & Buurman met kerst al in de bioscoop | NU - Het laatste nieuws het eerst op NU.nl [online]. www.nu.nl, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online.
 10. Pat a Mat: Karty (1998) [online]. [Cit. 2018-08-27]. Dostupné online. (po česky)
 11. Annecy > About > Archives > 1999 > Official Selection > Film Index [online]. 2013-12-24, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online. Archivované 2013-12-24 z originálu.
 12. Pat & Mat/...and that's it! series - About [online]. patandmat.com, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online. Archivované 2018-04-07 z originálu.
 13. TV JUKON. Jak se dříve točil animovaný seriál Pat a Mat [online]. 2014-07-16, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online.
 14. Pat a Mat nás baví (Od 2018)/PAT a MAT [online]. patmat.cz, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online.
 15. Pat a Mat znovu v akci (2018) [online]. [Cit. 2018-08-27]. Dostupné online. (po česky)
 16. PAT a MAT …a je to! – Ivan Rössler [online]. irossler.cz, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online. (po česky)
 17. Pat a Mat v reklamě fungují spolehlivě - E15.cz. E15.cz. Dostupné online [cit. 2018-08-27].
 18. BONTON KIDS. Pat & Mat - Malování [online]. 2013-06-14, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online.
 19. MATO410. A je to Budka [online]. 2013-01-17, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online.
 20. PAT MAT. a je to : HRNČIARI [online]. 2016-01-24, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online.
 21. S.R.O., Kulturní portál.cz,. Pat a Mat jedou na dovolenou [online]. Divadlo pohádek, [cit. 2018-08-27]. Dostupné online. (po česky)