Preskočiť na obsah

Rohožník (okres Malacky)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rohožník
obec
kostol Panny Márie Nanebovzatej (1859)
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Bratislavský kraj
Okres Malacky
Región Záhorie
Vodný tok Rudavka
Nadmorská výška 201 m n. m.
Súradnice 48°27′19″S 17°10′03″V / 48,455278°S 17,167500°V / 48.455278; 17.167500
Rozloha 27,44 km² (2 744 ha) [1]
Obyvateľstvo 3 551 (31. 12. 2023) [2]
Hustota 129,41 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1397
Starosta Peter Švaral[3] (nezávislý)
PSČ 906 38
ŠÚJ 504769
EČV (do r. 2022) MA
Tel. predvoľba +421-34
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Map
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Rohožník (Malacky District)
Webová stránka: rohoznik.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Rohožník ( nem. Rohrbach ) je obec na Slovensku v okrese Malacky. Obec leží v Záhorskej nížine na úpätí Malých Karpát v nadmorskej výške 201 m v strede obce. Z jednej strany obce ju lemujú Malé Karpaty a z druhej strany rovinný borovicový les.

Zvlnený rovinný až stredohorský povrch chotára tvoria druhohorné vápence, dolomity, bridlice, pieskovce a melafýry. Pôdy pod pohorím Karpát sú stredne ťažké, smerom k borovému lesu prechádzajú do ľahkých piesčitých.

Obcou preteká Rohožnícky potok a potok Rudávka. Na severozápad je rašelinisko – Rybník. Samotná obec a jej okolie je bohaté na podzemné vody. V katastrálnom území obce vyviera prameň Vajar a v jej okolí ďalšie štyri.

Zaujímavé miesta v okolí obce

[upraviť | upraviť zdroj]

Kultúrne pamiatky

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Zámoček – Na jednom bočnom výbežku Vysokej sa nachádzajú zvyšky stredovekého fortifikačného objektu. Na základe archeologického prieskumu sa datuje vystavanie do začiatku 14. storočia. Hrad sa nevyskytuje v žiadnych dostupných prameňoch. Nevie sa kto ho vlastnil a načo vôbec slúžil. Z ústnych podaní sa hovorí, že v obci boli kráľovské vinice. Kráľ si ich ponechal vo vlastníctve a sídlo mohol obývať počas poľovačiek.
  • Zvonica – Táto veža pochádza z rímskych dôb, kde pravdepodobne slúžila ako strážna veža na obchodné cesty. Je vystavaná z kamenia. Pôvodne na nej boli slnečné hodiny a jeden zvon. V období tureckých nájazdov ju nadstavili a inštalovali druhý zvon. V roku 1976 sa na nej urobili nutné úpravy a v roku 1992 sa nainštalovali elektrické hodiny. Zvonica dnes slúži ako umieráčik a privítanie nového roku.
    Zvonica je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok SR.
  • Kaplnka sv. Rozálie – Kaplnka patrí medzi najstaršie pamiatky v obci. Má vyše 300 rokov. Z najstaršej doby sa nezachovali žiadne informácie. Pri zisťovaní pôvodu sa opierame o ústne podanie a záznamy z farskej kroniky a matriky.
    1853 – obnovenie kaplnky a posvätenie miestnym farárom
    1935 – pri búrke udrel blesk do lipy, ktorá vyhorela. Pri jej odstraňovaní sa našli pozostatky neznámeho muža. Podla nálezu ľudskej kostry a zlatého peniaza z roku 1705 môžeme usúdiť že ide o obeť Rákoczyho povstania.

Kaplnka sv. Urbana – Dal ju postaviť zemepán v 17. storočí a dal ju zasvätiť sv. Urbanovi, patrónovi vinohradníkov. Pestovanie vínnej révy má v našej obci dávnu tradíciu. V deň sv. Urbana býval v obci velký sviatok. Pri kaplnke sa konala bohoslužba a nasledovala veselica.

Rímskokatolícky kostol – Kostol dal postaviť gróf Pálffy v roku 1858 – 59. Je postavený v novorománskom slohu.
Keď sa staval nový, starý kostol stál na tom istom mieste. Z kameňa starého kostola postavili ohradu okolo nového. Na znak, že tam bol aj cintorín, postavili farníci jeden náhrobný kameň k múru kostola.
15. augusta 1860 bol zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie. Postupne sa začalo nakupovať vybavenie ako obrazy krížovej cesty, zvony a v roku 1930 ho namaľoval maliar z Malaciek. Neskôr boli dodané farebné sklá a zavedené elektrické osvetlenie. V roku 1984 – 88 bol urobený aj elektrický pohon zvonov

Socha sv. Jána Nepomuckého – Postavenie sa datuje do začiatku 18. storočia. Bola postavená z dôvodu vtedy sa rozširujúceho kultu českého protireformačného svätca Nepomúckeho. Zemepáni Pálffyovci boli katolíci a takéto sochy kúpili a dali takmer do všetkých obci vo svojom panstve.

Socha sv. Vendelína – Je to patrón pastierov. Keď pastieri vyháňali dobytok a ovce na pašu, vždy sa k svätcovi pomodlili na ochranu stáda pri pasení.

Socha Pána Ježiša – Stojí pri vchode do miestneho cintorína, kam bola v roku 1858 prenesená od starého kostola. Ide o veľmi starú sochu o ktorej pôvode sa nič nevie.

Socha sv. Floriána – V roku 1882 bol v obci založený hasičský zbor. Sochu zakúpil farník v roku 1897 a dal ju postaviť do centra obce, aby obyvatelom pripomínala založenie dobrovolnú ustanovizeň.

Najsvätejšia trojica – Pomník stojí pri kostole. Dali ho postaviť občania na pamiatku v roku 1905, ktorý odišli za prácou do Ameriky

Pomník padlým hrdinom v I svetovej vojne sa nachádza na miestnom cintoríne. Dali ho postaviť občania žijúci v Amerike v roku 1920 na pamiatku padlých. Je na ňom napísaných 27 mladých mužov, ktorý položili životy pre náš národ.

Orgánmi obce su zastupiteľstvo a starosta obce.

Obecné zastupiteľstvo

[upraviť | upraviť zdroj]

Obecné zastupiteľstvo obce Rohožník sa skladá z 9 zastupiteľov občanov volených obyvateľmi obce na obdobie 4 rokov.

Šport, voľný čas a záujmové organizácie

[upraviť | upraviť zdroj]

V obci pôsobí viacero športových klubov:

  • Futbalový klub FC Rohožník[4].
  • Stolnotenisový klub STC Rohožník
  • Športový klub hádzanej Rohožník
  • Judo klub Rohožník
  • Thaibox club Rohožník
  • Krav maga

Záujmové organizácie

[upraviť | upraviť zdroj]

V rámci obce pôsobia nasledujúce záujmové organizácie

  • Miestna organizácia rybárskeho zväzu Rohožník[5]
  • Spevokol seniorov Spiduch
  • Materské združenie Kvietok
  • Poľovnícke združenie Hôrka

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2024-03-28, [cit. 2024-04-10]. Dostupné online.
  3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2022-10-30. Dostupné online.
  4. FC Rohoznik Futbalový klub FC Rohožník
  5. SRZ Rohožník

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]