Andromeda (súhvezdie)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Súhvezdie Androméda)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Androméda
Mapa súhvezdia Androméda

Latinský názovAndromeda
SkratkaAnd
GenitívAndromedae
Symbolické vyjadrenieAndromeda, Spútaná panna
Rektascenzia1h
Deklinácia+40°
Plocha722  štvorcových stupňov
Poradie: 19
Počet hviezd
(magnitúda < 3)
3
Najjasnejšia hviezdaAlpheratz (α And)
(Zdanl. magnitúda 2,1)
Meteorický roj
Susedné súhvezdia
Viditeľné na zemepisnej šírke +90° a −40°
Najlepšie viditeľné o 21:00 počas mesiaca November
Horná kulminácia o 24:00

28. september

Dolná kulminácia o 24:00

30. marec

Androméda alebo Andromeda je súhvezdie nazvané podľa princeznej Andromedy (čo po grécky znamená Vládkyňa nad mužmi), ktorá je postava z gréckej mytológie. Nachádza sa na severnej pologuli, v blízkosti súhvezdia Pegas a má tvar dlhého, nejasného, rozhádzaného písmena A. Najnápadnejší objekt hlbokého vesmíru v ňom je galaxia Androméda. Jeho najjasnejšie hviezdy dopĺňajú štvoruholník Pegasa a vytvárajú s ním obrazec, ktorý sa podobá na obrazec Veľkého voza, ibaže väčších rozmerov. Androméda je na večernej oblohe viditeľná na území Slovenska od júla do apríla. Vrcholí o polnoci, na konci prvej tretiny októbra vo výške asi 75° nad južným obzorom. Na oblohe zaberá 0,220 sr. Obsahuje 100 hviezd zdanlivej jasnosti do 6".

Pozoruhodné prvky[upraviť | upraviť zdroj]

Najjasnejšia hviezda v tomto súhvezdí, α Andromedae, nazývaná aj Alpheratz alebo Sirrah, vytvára spolu s α, β, a λ Pegasi skupinu hviezd, nazývanú „Veľký štvorec súhvezdia Pegas“ (angl. Great Square of Pegasus). Spomínaná hviezda sa kedysi považovala za súčasť súhvezdia Pegas, čo potvrdzuje aj jej názov, ktorý znamená „pupok koňa“.

β Andromedae sa nazývaná aj Mirach, opasok. Je vzdialená 88 svetelných rokov a dosahuje magnitúdu 2,1.

γ Andromedae alebo aj Alamak sa nachádza na špičke južnej nohy veľkého „A“. Je to nádherná zložená hviezda s kontrastnými farbami. Alamak je radiant roja meteorov Andromedidy.

υ Andromedaeextrasolárny systém planét s tromi potvrdenými planétami, ktoré dosahujú 0,71 násobok, 2,11 násobok a 4,61 násobok hmotnosti Jupitera.

Pozoruhodné objekty na oblohe[upraviť | upraviť zdroj]

Najvýznamnejší objekt v súhvezdí Androméda je M31, čo je označenie galaxie Androméda, najvzdialenejší objekt viditeľný voľným okom. Je to obrovská špirálovitá galaxia, ktorá sa podobá na tú našu. Ak ju chcete nájsť, urobte myslenú čiaru medzi β a μ Andromedae a predĺžte ju približne o takú istú dĺžku ďalej od μ.

História a mytológia[upraviť | upraviť zdroj]

Ak sa zoberú do úvahy aj matnejšie hviezdy, viditeľné voľným okom, má súhvezdie tvar ženy s nápadným pásom (aký má aj súhvezdie Orión). Jedna ruka akoby držala niečo dlhé, čo postave dodáva výzor bojovníčky ženy, ktorá drží držiacej meč. To, spolu s ostatnými hviezdami v znamení Barana, môže byť pôvod mýtu o Páse Hippolyte, ktorý tvorí časť Dvanástich Heraklových úloh.

Prípadne, ak zahrnieme ešte matnejšie hviezdy viditeľné voľným okom, predmet, ktorý Androméda drží v ruke sa ťahá ďalej opačným smerom, čo vytvára obraz panny držanej reťazou a Androméda vyzerá tak, akoby chcela uniknúť. Spolu s ostatnými blízkymi súhvezdiami (Cefeus, Perzeus, Kasiopeja, Pegas) aj súhvezdím Veľryba, ktoré sa nachádza pod Andromédou, toto môže byť zdroj mýtu o Kasiopejinej pýche, podľa ktorého sa obyčajne rozpozná.

V súhvezdí Andromeda sa nachádza aj asterizmus Gloriola, obrazec vytvorený spojnicou hviezd ι – κ – λ – ψ.

Objekty v Androméde[upraviť | upraviť zdroj]

Významné hviezdy[upraviť | upraviť zdroj]

Hviezdokopy[upraviť | upraviť zdroj]

Galaxie[upraviť | upraviť zdroj]

  • M31Špirálová galaxia (najbližšia špirálová galaxia k tej našej) vzdialená 2,4 až 3 milióny svetelných rokov od Slnka, za jasných bezmesačných nocí viditeľná voľným okom, 3,4 m
  • M32Eliptická galaxia vzdialená 2,4 až 3 milióny svetelných rokov od Slnka, súputníkom M 31. 8,2 m
  • M110 – Eliptická galaxia vzdialená 2,4 až 3 milióny svetelných rokov od Slnka, trpasličí sprievodca M31 s magnitúdou 8,0 m
  • NGC 404 – Malá galaxia vzdialená 10,3 miliónov svetelných rokov od Slnka. 11,2 m
  • NGC 891 – Špirálová galaxia vzdialená 30 miliónov svetelných rokov od Slnka, 10,8 m

Hmloviny[upraviť | upraviť zdroj]

Encyklopédia astronómie Tento článok alebo jeho časť obsahuje heslo z Encyklopédie astronómie s láskavým dovolením autorov a podporou SZA.