Sochár (súhvezdie)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sochár
Mapa súhvezdia Sochár
Mapa súhvezdia Sochár

Latinský názovSculptor
SkratkaScl
GenitívSculptoris
Symbolické vyjadreniesochárska dielňa
Rektascenzia0h
Deklinácia-30°
Plocha475  štvorcových stupňov
Poradie: 36
Počet hviezd
(magnitúda < 3)
0
Najjasnejšia hviezdaα Scl
(Zdanl. magnitúda 4,30)
Meteorický roj

žiadny

Susedné súhvezdia
Viditeľné na zemepisnej šírke +50° a −90°
Najlepšie viditeľné o 21:00 počas mesiaca November
Horná kulminácia o 24:00

23. september

Dolná kulminácia o 24:00

24. marec

Sochár je jedno z 88 súhvezdí modernej astronómie. Súhvezdie zaviedol Nicolas Louis de Lacaille v roku 1754 pôvodne pod názvom Sochárska dielňa (z lat. Apparatus Sculptoris). Neskôr bol názov skrátený. V Sochárovi sa nachádza južný galaktický pól na súradniciach rektascenzia = 0h 42´, deklinácia −28°.

Hviezdy[upraviť | upraviť zdroj]

Hviezda Meno Hviezdna veľkosť
α Scl α Scl 4,31m
β Scl β Scl 4,38m
γ Scl γ Scl 4,41m

Sochár je pomerne malé súhvezdie chudobné na jasné hviezdy a objekty. Nijaká hviezda v ňom svojou jasnosťou neprevyšuje 4. magnitúdu. Najjasnejšia hviezda alfa Sculptoris má jasnosť 4,3 mag, spektrálny typ B7III a jej vzdialenosť od Zeme je 672 svetelných rokov. β Sculptoris je nepravidelná premenná hviezda, ale jej jasnosť osciluje vo veľmi malom rozsahu – od 4,46 mag do 4,49 mag. γ Sculptoris je obor na rozhraní typov G a K.

Epsilon Sculptoris je dvojhviezda, ktorej partneri majú jasnosť 5,4 a 9,4 magnitúd a ich uhlová vzdialenosť je približne 4,7“. Na ich rozlíšenie musíme mať ďalekohľad s priemerom väčším ako 10 cm.

R Sculptoris je pulzujúci červený obor obklopený zvláštnou špirálovou štruktúrou.

Objekty[upraviť | upraviť zdroj]

Galaxia NGC 55 podobná Veľkému Magellanovmu mraku

Na južnom okraji súhvezdia, na hranici s Fénixom sa nachádza špirálová galaxia NGC 55. Je k nám natočená svojou najužšou stranou a podľa odhadov je vzdialená 7,5 až 10 miliónov svetelných rokov. Ďalšou podlhovastou špirálovou galaxiou je NGC 253 alebo Galaxia Sochár, ktorá leží takmer na severnom okraji súhvezdia. Tieto dve galaxie tvoria s niektorými ďalšími objektmi (napr. NGC 300, NGC 7793 a NGC 247 vo Veľrybe) priestorovo súvisiacu skupinu niekedy označovanú ako skupina galaxií v Sochárovi.

NGC 288 je guľová hviezdokopa. Leží vo vzdialenosti cca 40 000 svetelných rokov. Dá sa nájsť už poľným ďalekohľadom s dobrou svetelnosťou.

Asi 4° južne od hviezdy alfa Sculptoris leží stred elipsovitej trpasličej galaxie Sculptor.

Ďalším zaujímavým objektom je pomerne známa galaxia Koleso od voza. Zaraďuje sa k zriedkavému typu prstencových galaxií. Jej tvar je zrejme dôsledkom stretnutia s menšou galaxiou.

Kopu Abell 2744 prezývanú Pandorina kopa galaxií možno vidieť len extrémne veľkým ďalekohľadom.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Sochár je nenápadné súhvezdie bez výrazného obrazca, ktoré môžeme identifikovať vďaka tomu, že sa nachádza na východ od jasnej hviezdy Fomalhaut zo súhvezdia Južná ryba. Sochár vychádza v našich zemepisných šírkach len veľmi nízko nad obzor a v severných častiach Európy sa vôbec nedá pozorovať.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • PLAUCHOVÁ, Jana. Súhvezdia od Andromedy po Žirafu. Redakcia Eduard Koči; ilustrácie Peter Zimnikoval; Beata Zimnikovalová, Michal Mojžiš, Tibor Krátky. prvé vyd. Hurbanovo : Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo, 2023. 592 s. ISBN 978-80-89998-357. Kapitola Sochár, s. 363 – 366.