Sochár (súhvezdie)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Súhvezdie Sochár)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sochár
Mapa súhvezdia Sochár

Latinský názovSculptor
SkratkaScl
GenitívSculptoris
Symbolické vyjadreniesochárska dielňa
Rektascenzia0h
Deklinácia-30°
Plocha475  štvorcových stupňov
Poradie: 36
Počet hviezd
(magnitúda < 3)
0
Najjasnejšia hviezdaα Scl
(Zdanl. magnitúda 4,30)
Meteorický roj

žiadny

Susedné súhvezdia
Viditeľné na zemepisnej šírke +50° a −90°
Najlepšie viditeľné o 21:00 počas mesiaca November
Horná kulminácia o 24:00

23. september

Dolná kulminácia o 24:00

24. marec

Sochár je jedno z 88 súhvezdí modernej astronómie. Súhvezdie zaviedol Nicolas Louis de Lacaille v roku 1754 pôvodne pod názvom Sochárska dielňa (z lat. Apparatus Sculptoris). Neskôr bol názov skrátený. V Sochárovi sa nachádza južný galaktický pól na súradniciach rektascenzia = 0h 42´, deklinácia −28°.

Hviezdy[upraviť | upraviť zdroj]

Sochár je pomerne malé súhvezdie chudobné na jasné hviezdy a objekty. Nijaká hviezda v ňom svojou jasnosťou neprevyšuje 4. magnitúdu. Najjasnejšia hviezda alfa Sculptoris má jasnosť 4,3 mag., spektrálny typ B7III a jej vzdialenosť od Zeme je 672 svetelných rokov.

Epsilon Sculptoris je dvojhviezda, ktorej partneri majú jasnosť 5,4 a 9,4 magnitúd a ich uhlová vzdialenosť je približne 4,7“. Na ich rozlíšenie musíme mať ďalekohľad s priemerom väčším ako 10 cm.

Objekty[upraviť | upraviť zdroj]

Na južnom okraji súhvezdia, na hranici s Fénixom sa nachádza špirálová galaxia NGC 55. Je k nám natočená svojou najužšou stranou a podľa odhadov je vzdialená 7,5 až 10 miliónov svetelných rokov. Ďalšou podlhovastou špirálovou galaxiou je NGC 253 alebo Galaxia Sochár, ktorá leží takmer na severnom okraji súhvezdia. Tieto dve galaxie tvoria s niektorými ďalšími objektmi (napr NGC 300, NGC 7793 a NGC 247 vo Veľrybe) priestorovo súvisiacu skupinu niekedy označovanú ako „skupina galaxií v Sochárovi“.

NGC 288 je guľová hviezdokopa. Leží vo vzdialenosti cca 40 000 svetelnných rokov. Dá sa nájsť už poľným ďalekohľadom s dobrou svetelnosťou.

Asi 4° južne od hviezdy alfa Sculptoris leží stred elipsovitej trpasličej galaxie Sculptor.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Sochár je nenápadné súhvezdie bez výrazného obrazca, ktoré môžeme identifikovať vďaka tomu, že sa nachádza na východ od jasnej hviezdy Fomalhaut zo súhvezdia Južná ryba. Sochár vychádza len veľmi nízko nad obzor a v severných častiach Európy sa vôbec nedá pozorovať.