Slovenské povstalecké letectvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Znak používaný na lietadlách slovenského povstaleckého letectva

Slovenské povstalecké letectvo boli pro-spojenecké letecké jednotky, ktoré bojovali proti silám Osi na území Slovenska a zúčastnili sa Slovenského národného povstania na jeseň 1944.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenské národné povstanie, organizované slovenským vojenským odporom, sa začalo v nepriaznivých podmienkach 29. augusta 1944. V prvých dňoch povstalci stratili významné letiská v Piešťanoch, Spišskej Novej Vsi, Poprade, Vajnoroch pri Bratislave a v Trenčianskych Biskupiciach, avšak na strednom Slovensku stále držali veľké územie s letiskom Tri Duby (dnes Letisko Sliač) a s provizórnou vzletovou a pristávacou dráhou neďaleko obce Zolná.

Všetky vojenské lietadlá povstalcov tvorili prieskumnú-bombardovaciu jednotku, tzv. 1. kombinovanú letku. Letka pozostávala zo štyroch dvojplošných stíhacích lietadiel Avia B-534, troch starších prieskumných/ľahkých bombardérov Letov Š-328 a dvoch zastaraných Messerschmittov Bf 109E-4. Kombinovaná letka bola neskôr posilnená o dva ďalšie Messerschmitty Bf 109G-6 a jeden Focke-Wulf Fw 189, ktorý preletel z východného Slovenska k Sovietom v Poľsku potom, čo boli povstalci na východnom Slovensku obkľúčení a odzbrojení Nemcami. Ďalej mali povstalci aj dve lietadlá typu Klemm Kl 35, niekoľko Heinkelov He 72 Kadett a dva stredné bombardéry Savoia-Marchetti SM.84, ktoré boli ukoristené počas bojového letu. Povstalecké letectvo malo problémy s dodávaním zásob pre svoje lietadlá, hlavne s dodávaním munície pre nemecké guľomety na Messerschmittoch Bf 109.

Sovieti prišli na pomoc SNP dňa 17. septembra 1944, kedy priletel zo ZSSR na Slovensko 1. česko-slovenský samostatný stíhací letecký pluk pod velením kapitána Františka Fajtla. Táto jednotka bola vyzbrojená sovietskymi stíhacími lietadlami typu Lavočkin La-5FN. 1. česko-slovenský samostatný stíhací letecký pluk bol tvorený radom kvalifikovaných pilotov – hlavne česko-slovenskými dobrovoľníkmi, ktorí už predtým slúžili v britskej RAF. Povstaleckí letci sa zúčastnili 923 bojových letov a zničili 40 nepriateľských lietadiel. Vykonali tiež veľa prieskumných letov a útokov na pozemné ciele. Aktivita vzdušných síl na Slovensku bola na konci roku 1944 často narušovaná zlým počasím a nízkou oblačnosťou, ktorá je pre let v hornatých oblastiach stredného Slovenska nebezpečná. Jednotky povstaleckého letectva vykonávali leteckú ochranu pre povstanie z letísk Zolná a Tri Duby do 25. októbra 1944. V týchto dňoch bolo posledné letisko v rukách povstalcov, Tri Duby, ohrozené paľbou z diel a postupom nemeckých vojsk.

Vzhľadom na to, že Nemci na konci októbra 1944 povstanie potlačili, veliteľ povstaleckej armády Rudolf Viest nariadil vzdušným silám, aby odleteli zo stredného Slovenska na bezpečnejšie letiská zaistené Červenou armádou v Poľsku. Väčšina z povstaleckých pilotov potom vstúpila do 1. česko-slovenskej zmiešanej leteckej divízie, ktorá sa podieľala na oslobodení Česko-Slovenska a Poľska začiatkom roku 1945.

Piloti slovenského povstaleckého letectva[upraviť | upraviť zdroj]

Lietadlá slúžiace v slovenskom povstaleckom letectve[upraviť | upraviť zdroj]

Avia B-534.217, na ktorej František Cyprich dňa 2. septembra 1944 zostrelil neozbrojený maďarský dopravný Ju 52/3m

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Slovak Insurgent Air Force na anglickej Wikipédii.